Спомени и впечатления за социализма в България

  • 489 335
  • 11 975
  •   2
Отговори
# 11 610
  • Мнения: 15 960
Имаше плажно мляко, беше в едни тубички като на шампоана Па-па.

# 11 611
  • София
  • Мнения: 2 995
Не е истина докъде сте го докарали.
Майка ми е снежнобяла, изгаряше си и преди, и сега. Аз никога не съм.

Но пък съм хващала летен вирус на соц. лагер. Както и някакъв кофти обрив от едни басейни - всички станахме подути и червеникави. Да не пропусна и топлия спомен от възпитатели, пощещи въшки пред бунгалата. Няколко дни лагерът беше леснозапалим, ако мога така да се изразя.

# 11 612
  • Мнения: 15 960
Спокойно, днес никой възпитател не би се занимавал с въшките на подопечните му. Даже се учудвам на проявената инициатива, защото за въшки проверяваха преди лагер, и после никой не се е занимавал да ни чопли из главите.

# 11 613
  • Мнения: 10 372
Между другото, помня кога се появиха въшките, бях студентка. Преди това, като ученици само бяхме чували. Аз лично се тресях от ужас, че мога да хвана въшки. Помня, че когато отидохме на студентска бригада (оная, прословутата, на която се разболях), всеки ден лекарката на бригадата ни привикваше, пред кабинета се извиваше опашка и тя един по едни ни проверяваше за въшки.

# 11 614
  • Мнения: 14 610
Аре стига се драчили. Simple Smile
Ей ви една "кифла" от соц-а. Simple Smile
Скрит текст:
А,не си познал!Показа кифла,сега покажи и някой соц.пич.
Не си спомням кой с какво и дали  се е мазал,но си спомням със сигурност,че имаше мн. изгорели.Народа масово се оплакваше и беше актуално мазането с кисело мляко при изгаряне.Спомням си,че бях мн.малка и изпитвах ужас,че мама ще ме маже с кисело мляко.Не ми се връзваше да имам храна на гърба.

# 11 615
  • Мнения: X
Ето ви един морски албум от 1984 г. или как изглежда едно "соц море" от нашето детство:
http://dimcho.snimka.bg/friends/na-more-v-nachaloto-na-80-te-godini.14105

# 11 616
  • Мнения: 3 652
Абе какво говорите, по соца си е било рай. Никой не се е разболявал, нямаше въшки и всичко е било супер здравословно. hahaha hahaha hahaha hahaha hahaha hahaha

То бива бива такава къса и избирателна памет, ама това минава всякакви граници.
Аз съм много бяла и редовно изгарях на морето и нямаше по магазините нищо с което можеше да се мажеш против изгаряне. Както нямаше и хубави шампоани, да не говорим за балсам за коса.
Въшки имаше редовно в детските градини, в училищата и редовно намираха точно преди лагер на някой. Съответно не го пускаха да замине и въпреки това имаше въшки по лагерите. Редовно имаше и болни с разстройство и повръщане по лагерите, не разбирам как е възможно някой да каже че никога не е имало.

# 11 617
  • Мнения: 28 432
Имаше плажно мляко, беше в едни тубички като на шампоана Па-па.
Абсолютно да, сега си спомних опаковката като каза за шампоана Па-Па......то едва ли е имало УВ защита обаче hahaha hahaha
А по въпроса за слънцето, да, дори то не е същото...температури от по 35-40  градуса аз през детството си не си спомням, сега лятото доста често ги има  Rolling Eyes Но за това не можем да виним нито соца, нито демокрацията, а Global warming!
Без спор за мен сега козметиката е по хубава, уредите, които използваме също, макар и да се развалят по бързо можем лесно да ги заменим с нови, базите за почивка също са по приятни, като изключим повишената лудница на плажа и безбройните коли на туристите !

Последна редакция: пт, 07 дек 2018, 08:14 от mimi.7299

# 11 618
  • София
  • Мнения: 19 242
Е не съм изгаряла сутрешно, връщах се с равномерен чудесен тен, придобит постепенно за 14 дни!
Не е като да отидеш на море за 5 дни и да се пържиш по цял ден от мерак да хванеш тен!  bowuuhahaha
Това е разковничето. А иначе сме изгаряли и ни мажеха с кисело мляко с някакъв спирт/одеколон вътре - за да не вкисва и мирише малко по-приятно. И виц има:

- Колко струва крема против изгаряне?
- 30 лв.
- Аа, дай ми три кисели млека.

# 11 619
  • Мнения: 18 495
Имаше козметика за плаж, но не беше като днешните супер попиващи продукти, и поне децата я мразеха точно по тази причина. Помня как всички пищяха, че не искат да ги мажат.

# 11 620
  • Пловдив
  • Мнения: 14 382

Не знам дума по дума ли трябва да правим разбор на поста на Мими, в който се споменава, че и тогава хората са се мажели с някакви социалистически мазила:


Някои може и да се мажели. Повечето не се мажехме.

Ти от кои беше?
Мажехме се, имаше мазила. Не че не изгаряхме и че не прилагахме номера с киселото мляко и други такива подръчни, но слънцезащитният крем не е от вчера и не е капиталистическа тайна. Марка не помня, но помня една жълта тубичка.

# 11 621
  • Мнения: 28 432
Е не съм изгаряла сутрешно, връщах се с равномерен чудесен тен, придобит постепенно за 14 дни!
Не е като да отидеш на море за 5 дни и да се пържиш по цял ден от мерак да хванеш тен!  bowuuhahaha
Това е разковничето. А иначе сме изгаряли и ни мажеха с кисело мляко с някакъв спирт/одеколон вътре - за да не вкисва и мирише малко по-приятно. И виц има:

- Колко струва крема против изгаряне?
- 30 лв.
- Аа, дай ми три кисели млека.
Мен ме мажеха като изгоря с Дефламол, сигурно тогава тубичката е струвала стотинки,....след това излезе и спрея Пантенол....и него ми е купувала майка. Те облекчаваха чудесно. Не помня драстично да съм изгаряла, освен един единствен път на плажа "Република" в София, защото като си дал пари за плаж няма да стоиш само два часа, я! Laughing Прекарах целия ден и бях чрвена като рак.

# 11 622
  • София
  • Мнения: 24 839
Израсла съм по басейните и и винаги е имало нещо, с което да се намажеш, когато се излагаш на слънце.
Разбира се, че е било много бедно като асортимент, но после- когато вие бяхте деца, се бяха появили няколко марки- На "Ален мак" и "Арома" си спомням.
Тъпичко е да се сравняват с днешните марки и изобилие, първо, защото са минали 30 години и после- логиката на онзи строй беше друга. Да има от всичко на поносима цена, но  с добро качество.
Тук има съфорумка, за която ми е жал, че е живяла в пълен недоимък и след като не знаеше, че сме произвеждали автоматични перални, нито че някои са си правили локално парно, се оказа и че не е виждала козметика против изгаряне.
Но пък, сега вече разбирам защо е толкова наострена против детството си.

# 11 623
  • Бургас
  • Мнения: 6 880
Тук има съфорумка, за която ми е жал, че е живяла в пълен недоимък и след като не знаеше, че сме произвеждали автоматични перални, нито че някои са си правили локално парно, се оказа и че не е виждала козметика против изгаряне.
Но пък, сега вече разбирам защо е толкова наострена против детството си.

Ами нормално. Всеки живял в недоимък би бил настроен така.
Явно тази съфорумка не е сама. Аз също не бях виждала въпросните три неща. Някои хора не сме имали късмета да сме родени в големия град и да бъдем по-равни сред равните. И тогава и сега по селата беше пълна мизерия. Те за това всички драпаха за жителство в голям град. То това е и причината сега селата да са обезлюдени, защото навремето не разрешаваха току така да мигрират хората. Ако нямаже жителства щяха да се обезлюдят още тогава.

# 11 624
  • София
  • Мнения: 5 883
Оф, 775 страници....

Коя твърдеше около 200 и някоя, че през соца били касетките с хляба по земята и не беше чувала за колички от хлебозавода?
Ето сега попаднах...
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1992699380809469&set … ype=3&theater
Много яки снимки между другото.



И аз помня дефламола и пантенола. Мажеха ме с някакви кремове на плажа, но не помня какви.

Общи условия

Активация на акаунт