Частни училища - информативна тема 11

  • 97 501
  • 734
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: X
При нас имаше бяло училище. Като най -малки бяха на Витоша без преспиване. По-големите мисля бяха на Боровец. Съвсем скоро им бяха организирали посещение на кукления театър. Имаха среща с дядо Коледа на Алеко. Но това е по скоро изключение. Нямат много свободни дни за подобен род неща.

# 721
  • София
  • Мнения: 62 595
Не е "ако", а дали "е". Е, "е" ли завършил и кой е завършил един от университетите от въпросната бръшлянова лига? Да не би "скромно" да намекваш за себе си? Ако си завършила, поне ще знаем, че ти е важно и така да кажем, имаш морално право. Но ако не си... за какво е цялото споменаване?

# 722
  • София
  • Мнения: 2 780
Естетствено, че частните дружества имат право да си водят всякаква бизнес политика в рамките на закона. Проблемът дойде от това, че от Питагор винаги са заявавали претенции за високи морални принципи при методите за подбор. Ако детето беше прието в БШ или ЕСПА например, изобщо нямаше да се повдигне въпросът "Ама как?". Просто от тези училища никога не са имали подобен род претенции доколкото ми е известно.

# 723
  • Мнения: X
Естетствено, че частните дружества имат право да си водят всякаква бизнес политика в рамките на закона. Проблемът дойде от това, че от Питагор винаги са заявавали претенции за високи морални принципи при методите за подбор. Ако детето беше прието в БШ или ЕСПА например, изобщо нямаше да се повдигне въпросът "Ама как?". Просто от тези училища никога не са имали подобен род претенции доколкото ми е известно.

Точно за това иде реч....  Точно и кратко казано!

Бих искала да попитам за униформите - освен официалните униформи, купувате ли всичко останало, което е изредено в списъка? Нашите униформи ще трябва да бъдат поръчани във фирма Бонита стил. И някак не виждам съответствие цена-качество.

# 724
  • София
  • Мнения: 16 202
....
Но да оставим това настрана - искам да питам тези, които вече имат повече опит с частните училища от мен - доколко училището ви ангажира с някакви училищни или извънкласни занимания, проекти, дарения и пр.

Нека изместим вече фокуса. За мен също ще е интересно да споделите доколко училищата на децата ви се ангажират със странични занимания( разбирайте всичко-водене на театър, зелени училища, екскурзии и всякакви други прояви). Синът ми учи в Българско школо и това е основен трън в очите ми. Не ги водят абсолютно никъде. Ученето е важно, но тези мероприятия са много полезни за децата. За жалост и диалогът с ръководството не води до никъде.
Моят най-малък син е 7 клас в БШ (от 5 до 7 сме в БШ) - не е вярно, че не ги водят никъде, водят ги на театър, на зелено училище, всяко лято имат и езиков лагер в Англия. Аз не го пусках моя син никъде с преспиване, че е с астма и не ми се искаше да предизвиквам драми на учителките, затова нямам и личен опит как протичат лагерите. А диалогът го водете със следващото ниво. То чува. Отделно мечтае за по-голямо участие на родителите в живота на училището.

# 725
  • София
  • Мнения: 2 780

Бих искала да попитам за униформите - освен официалните униформи, купувате ли всичко останало, което е изредено в списъка? Нашите униформи ще трябва да бъдат поръчани във фирма Бонита стил. И някак не виждам съответствие цена-качество.

За кое училище става въпрос?
В ПБ са два вида: официална и неофициална. Официалната включва риза, сако, вратовръзка/панделка, панталон/сукман. Неофициалните са блузки, анцузи, суитшърти, жилетки и др. Децата обикновено ходят с неофициалната униформа. Предимно блузки се купуват от Бонита, а панталоните могат да бъдат от другаде, стига да са в съответния цвят. Суитшърта също е задължителен за физическото. Аз като цяло гледам да огранича покупките от Бонита, защото ме дразнят. И въпреки това, общият разход е трудно да падне под 400-500 лева. Качеството изобщо не съответства на цената. За ЧУ забелязах, че дават по-високи цени, а нещата като качество са идентични с тези, които правят за ДУ. Да не говорим, че и тези за ДУ също са неоправдано скъпи. Но то си има цяла тема за Бонита, така че няма да влизам в подробности:)

# 726
  • Мнения: X
Много се извинявам, но не знаех, че има отделна тема за Бонита стил. Ще проверя!
Аз лично мисля да купя официалната униформа - сако, панталон, риза и вратовръзка. И суичъра (чак ми се реве  Blush). Смятам да се огранича до това. Не обичам да ми извиват ръцете  Laughing Разбирам, че за някои може да е странно и да си каже: Гледай я тази...плаща за ЧУ, а за униформата прави проблем...
Но за мен въпросът е принципен - не могат да ме накарат да им купувам пуловерчета за 33-36 лв, при положение, че от чужбина мога да си ги доставя за 10 лв/бр. А за качеството да не говорим. Аз съм с две ръце "ЗА" униформите, моля да не бъда разбирана погрешно. Но мразя да ме изнудват  Sunglasses

# 727
  • София
  • Мнения: 107
....
Но да оставим това настрана - искам да питам тези, които вече имат повече опит с частните училища от мен - доколко училището ви ангажира с някакви училищни или извънкласни занимания, проекти, дарения и пр.

Нека изместим вече фокуса. За мен също ще е интересно да споделите доколко училищата на децата ви се ангажират със странични занимания( разбирайте всичко-водене на театър, зелени училища, екскурзии и всякакви други прояви). Синът ми учи в Българско школо и това е основен трън в очите ми. Не ги водят абсолютно никъде. Ученето е важно, но тези мероприятия са много полезни за децата. За жалост и диалогът с ръководството не води до никъде.
Моят най-малък син е 7 клас в БШ (от 5 до 7 сме в БШ) - не е вярно, че не ги водят никъде, водят ги на театър, на зелено училище, всяко лято имат и езиков лагер в Англия. Аз не го пусках моя син никъде с преспиване, че е с астма и не ми се искаше да предизвиквам драми на учителките, затова нямам и личен опит как протичат лагерите. А диалогът го водете със следващото ниво. То чува. Отделно мечтае за по-голямо участие на родителите в живота на училището.

Е, надявам се тогава да има промяна в по-горните класове. Казвам, че не ги водят никъде, не защото аз не го пускам, а защото поне при нас е така. Той е втори клас и три години са нямали дори предложение за подобна проява ( изключвам някаква пародия на бяло училище на Витоша, което тази година направо отмениха поради липса на сняг). Театър беше дошъл в самото училище, за зелено училище ни беше казано "да забравим", но Sharky ми дава надежда, че при по-големите нещата ще се променят. Ако е удобно да попитам кога и къде е било зеленото училище на сина ви? Може да ми отговорите и на лично съобщение.

# 728
  • София
  • Мнения: 16 202
Аз изобщо не проявявах интерес кога са тези зелени и бели училища, защото не го пусках по медицински причини, така че не помня  newsm78, съжалявам, че не мога да дам по-точна информация.

# 729
  • sofia
  • Мнения: 1 474
Струва ми се, че забравяте, че частните училища са си такива, а именно частни. Само техните управители и директори мога да решават какъв да бъде приема и дали да си оставят вратички за частни случаи. Да - не е приятно за децата, които са кандидатствали и не са приети. Но живота не е честен по презумпция. А в случая може просто да са преценили, че детото на дадена публична персона може да им бъде полезна реклама в бъдеще.

Но да оставим това настрана - искам да питам тези, които вече имат повече опит с частните училища от мен - доколко училището ви ангажира с някакви училищни или извънкласни занимания, проекти, дарения и пр.

Нека изместим вече фокуса. За мен също ще е интересно да споделите доколко училищата на децата ви се ангажират със странични занимания( разбирайте всичко-водене на театър, зелени училища, екскурзии и всякакви други прояви). Синът ми учи в Българско школо и това е основен трън в очите ми. Не ги водят абсолютно никъде. Ученето е важно, но тези мероприятия са много полезни за децата. За жалост и диалогът с ръководството не води до никъде.

 Да споделя и нашият опит - посещаваме държавно училище със сдружение по език. Синът ми е трети клас, освен бяло и зелено училище, се организират посещение на театър, мюзикъл, изложби, концерти, среща с писатели - последната беше с Георги Константинов, еднодневни екскурзии. Във втори клас всеки месец имаха посещение на театър "Великула" с обучителна цел в салона на читалището до училището. Имаме много интелигентна класна , която е активна в това отношение. Училището също е активно. В първи клас посещавахме частно училище, нямаше нито едно посещение на културно събитие, веднъж ги водиха в музей, и веднъж на еднодневна екскурзия, имаше организирано бяло и зелено училище. Цената за  бялото и зеленото училище се движеше над 300 лв. Сега заплащаме с около 100 лева по-малко,битовите условия за настаняване са на едно и също ниво.

# 730
  • София
  • Мнения: 2 780
Аспарагус, за съжаление, ще ти трябват и блузки:) На детето няма да му е удобно всеки ден с риза и сако. Мен ме яд много за официалната-носи се веднъж годишно (най-много два пъти). На практика стоят неизползвани дрешките.

# 731
  • Мнения: X
Блузки може да се купят в съответния цвят и от други марки, но поне една с емблема ще трябва да имате. Децата ходят и с тъмни дънки. Честно казано панталони въобще не купувайте. Както и вълнена жилетка. Но памучната върши добра работа зимата. От анцуга само суитчъра. Долнището се къса на третото обуване. Вземете си други долнища.

И преди съм го казвала. Качеството на Бонита е ужасно, а цената е космическа. Единствено ми харесват полата, сукмана, ризата и сакото.

# 732
  • Мнения: 347
Ревен, помня, че театър идва в училището поне няколко пъти през годината, което е хубаво, може би така е и по-удобно откъм организация, и дъщеря ми беше ентусиазирана.
Скрит текст:
Ние сме ПУК.
Иначе последната седмица от юнското лятно училище е посветена на екологията и разходки сред природата, предполагам, че това ще се води за зелено училище?... А предходната седмица е посветена на ходене в музеи. Що се отнася до бялото училище, наистина тази година имахме малшанс заради липсата на сняг през февруари.

Аз например мога да направя сравнение с детската ни градина. В "Светлина" ги водеха сравнително често някъде (учениците - също.) Често - често, един-два пъти на музей и още толкова на театър, някоя арт-работилница примерно, а също в телевизия и още някъде (това във връзка с професиите Simple Smile ).  Имаха всяка година бяло училище на Витоша, скаутска седмица около прехода май-юни - пак на Витоша - като за ден ходеха да яздят и кончета. Без преспиване, естествено. Обаче през май имаха и по една седмица някъде в България (например Търново и Царевец). Аз лично на дългите екскурзии с преспиване никога не съм я пускала - струваше ми се прекалено рано, пък и тя доста боледува/ше, но други ходеха. Дори имаше организирано синьо сърф училище на морето. Таа, искам да кажа, че едно училище ти дава едно, другото - друго. Мисля, че има голямо значение и бройката на децата. Не знам нагоре как съвместяват излизанията от клас с учебната програма и доколко. Освен това, малките свършват прекалено рано учебната година, а обикновено разходките и хубавото време започват май-юни...
Не ме разбирайте грешно, аз също съм "за" тези дни извън класната стая.

Шарки, благодаря, че се включваш с информация. Simple Smile

Последна редакция: чт, 05 май 2016, 11:18 от summmertime

# 733
  • София
  • Мнения: 6 690
Ако става въпрос за униформите в ПБ от Бонита, мога да кажа за момиче кое е най-практично и най-минимално - 2 блузки тип Ла коста с къс ръкав и 3 с дълъг ръкав, 1 сукман и 1 официална риза /евентуално сакото, макар че него е ползвала 3-4 пъти за 2 години/. Евентуално екипа за ФВ, но лично аз бих го заменила и с обикновени сини клинове и бели тениски от HM, може би само горнището за по-студено време. Иначе си ходи с всекидневните блузки с емблема и дънки, жилетки тъмносини и червени памучни поръчвам от чужбина обикновено, за много по-добро качество и цена. Peace

# 734
  • София
  • Мнения: 10 825
Заповядайте в новата тема!

Общи условия

Активация на акаунт