С каква храна храните котката си?

  • 123 105
  • 1 294
  •   1
Отговори
# 120
  • The Big Apple
  • Мнения: 23 525
Може, но  трябва да даваш храната постепенно, т.е., да смесваш двете храни, защото може да получи разстройство.

# 121
  • Мнения: 14
Ясно.. Благодаря за информацията.

Много ме е яд, че не се предлага вече Орижен никъде. Като гледам и Акана-та изчезва....
Аз поръчвам от тук http://www.zooplus.bg/shop/kotki/kotki_suha_hrana/acana Доставката е безплатна над 99лв и доставят от Германия за около седмица с DHL.

Този сайт скоро го открих, ама ѝ поръчах само консерви, пропуснах сухата храна, тъй като още не бях на ясно коя да поръчам ...
Определено нещата от него са на добра цена.

# 122
  • Мнения: 259
Коя суха храна бихте препоръчали ?
HILL'S Feline Kitten Chicken
TASTE OF THE WILD Rocky Mountain Feline Formula
Applaws Kitten
BRIT Care Cat Crazy I'm Kitten

Като съставки какво точно да гледам ? До колкото прочетох е важно колко пепел се съдържа в храната. В Аpplaws e 10.8%, а най-малко е в Brit и Hill's.

Извинете ме ако е досаден въпроса, но не мога да се ориентирам, а държа котето да яде хубава храна.
От изброените марки, само Аплоз е базирана на месо. Останалите изглеждат богати на растителни съставки. Брит може да се окаже дори богата на изкуствени консерванти. Тази индустрия процъфтя през последните 60 години, но ние трябва да имаме наум, че котката се е развила през милионите години като месояден вид.

Това с пепелта не може да бъде съществен критерий за избор. Пепел означава минерално съдържание, т.е. калций, фосфор, калий, натрий, хлор. По-важни неща са липсата на изкуствени консерванти, високото съдържание на прясно и месо и месно брашно от посочени видове, и ниското съдържание на въглехидрати и растителен протеин.

Приемливите марки гранули включват Ориджен, Акана, Ессеншалс, Аплоз. Зооплюс предлагат своя марка Пюризон, на цена около 13лв/кг, която изглежда добре като състав. Имат обаче оферта по 9лв/кг, която поръчах и се оказа с вид на силно изветряла.


# 123
  • Мнения: 1 003
Аз поръчвам от zoomagazini.com Доставката е безплатна над 50лв. и има отстъпка от 7% в момента. Доволна съм от тях.

# 124
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239


Това с пепелта не може да бъде съществен критерий за избор. Пепел означава минерално съдържание, т.е. калций, фосфор, калий, натрий, хлор.




Това е много несериозно твърдение. Именно завишеното минерално съдържание предизвиква натрупване на оксалати в урината, които пък предразполагат т.нар. запушване на уретрата при мъжките котки.

# 125
  • Мнения: 259
...
завишеното минерално съдържание предизвиква натрупване на оксалати в урината, които пък предразполагат т.нар. запушване на уретрата при мъжките котки.
Първо, един от факторите за образуването на оксалати може да бъде излишъкът от калций, не минералите като цяло (полезно четиво: http://www.peteducation.com/article.cfm?c=1+2142&aid=2729).

Второ, колко калций може да бъде считан за прекомерен? Акана и Аплоз имат формули със съдържание 2-2.3%. 60 грама от такива гранули съдържат около 240 ккал и около 1.2-1.4 грама калций. Нима това запушва и убива животни? Не, разбира се. Котките на естествена диета, включваща зайци, плъхове и т.н., дори приемат средно 1.5 г. калций на всеки 240 ккал. храна (полезно четиво, особено обобщените данни в таб. 5: https://www.cambridge.org/core/services/aop-cambridge-core/conte … stic-cats-div.pdf).

'Кафе с мед', за разлика от Вас, аз не квалифицирам различното мнение като "глупости". Все пак, всяко мнение, основано на българизмите, тиражирани прекалено в мрежата, може да се окаже поредна глупост.

# 126
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
И кое е "тиражирано прекалено в мрежата"?
Всеки е свободен да храни, както прецени домашния си любимец. Има достатъчно информация наистина, средноинтелигентен човек би трябвало да умее и да я отсее.
Мисля, че не коментираме свободно живеещи диви котки, които се хранят със зайци и гризачи, а домашно отглеждани, и как да избираме храната им, според този начин на живот.
Не е зле да се прочете малко повечко за Feline Low Urinary Tract Disease (FLUTD) и кой е най-честият причинител на това заболяване при котките (а именно повишеното съдържание на пепел - минерални вещества фосфор и магнезий в храната) преди да се пишат наистина откровени глупости.
Допустимото съдържание на пепел за сухата храна е 7%, а за мокра - още по-малко.

# 127
  • Мнения: 259
Учудваша концентрация на неразбиране, митове и полуистини в само седем-осем реда.

"И кое е "тиражирано прекалено в мрежата"?"
Ето това, например: "Допустимото съдържание на пепел за сухата храна е 7%, а за мокра - още по-малко."
-- Ето обаче таблиците на ААФКО с минимуми и максимуми, където понятието "пепел" не е дори споменавано: http://www.aafco.org/Portals/0/SiteContent/Regulatory/Committees … t_2015_Annual.pdf

"Всеки е свободен да храни, както прецени домашния си любимец. Има достатъчно информация наистина, средноинтелигентен човек би трябвало да умее и да я отсее."
-- Всеки е свободен да чете и разпространява глупости. Има достатъчно побългарени интерпретации от полуосведомени графомани, от които други средноосведомени хора лесно могат да бъдат подведени.

"Мисля, че не коментираме свободно живеещи диви котки, които се хранят със зайци и гризачи, а домашно отглеждани, и как да избираме храната им, според този начин на живот."
-- Не, коментираме еволюционната диета на котката и как да избираме храната съобразно физиологическите характеристики на този вид.

"Не е зле да се прочете малко повечко за Feline Low Urinary Tract Disease (FLUTD) и кой е най-честият причинител на това заболяване при котките (а именно повишеното съдържание на пепел - минерални вещества фосфор и магнезий в храната) преди да се пишат наистина откровени глупости."
-- Не е зле някой да напъне повече красивата си главица и да научи повече за пониженото pH (или повишената алкалност) на урината, което е ключовият фактор за превръщането на фосфора и магнезия струвити.

ПС. Дано не последват глупости за натрия, калия и хлора в храната.
 

Последна редакция: вт, 06 дек 2016, 23:43 от за животните

# 128
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Няма да последва нищо, обикновено прилючвам, когато видя че отсреща се спори заради самия спор. Пазя си енергията за смислени неща.

# 129
  • Мнения: 7 848
С Вирбак, само суха, за кастрирани котки. Друго не иска да подуши.

# 130
  • Мнения: 411
Хилс, гранули

# 131
  • Мнения: 4 406
Аз нещо не разбрах защо трябва да има друга тема Laughing  Коя да да се хвали колко пари ли има?
И заглавието трябва да е - котките си....

За първия ми котарак много треперих, в смисъл сегашния, какво да купя, колко е изял. Той пък се оказа злояд.
След година и седем месеца дойде вторият, той не подбираше.
Четях, купувах им храна, добра. Не да се хваля колко пари имам и каква съм купила.

Сега, като дойде третото коте, вече почна да не ми пука какво купувам.
Чета, купих им 2 х 7.5 аплаус.
Сипвам, кой какво и колко иска да яде Laughing

# 132
  • Мнения: 719
Кой се хвали за пари само не разбрах  newsm78

# 133
  • The Big Apple
  • Мнения: 23 525
На мен темата ми е полезна, защото споделяте за храна, която не съм и я чувала.
Котката ми има здравословен проблем и избирам внимателно това с което се храни.

# 134
  • Мнения: 259
...
За първия ми котарак много треперих, в смисъл сегашния, какво да купя, колко е изял. Той пък се оказа злояд.
След година и седем месеца дойде вторият, той не подбираше.
...
Сега, като дойде третото коте, вече почна да не ми пука какво купувам.
Чета, купих им 2 х 7.5 аплаус.
Сипвам, кой какво и колко иска да яде Laughing
Това е по 5 килограма еднообразна храна на всяко коте. Ако не преработят това до 1-ви март, може би ще успеят до 1-ви април. Мисля, че дори такова решение да се налага някому, то съвсем не е за хвалба.

Общи условия

Активация на акаунт