Хранене през 5-6 месец

  • 35 468
  • 78
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 042
Райа, благодаря ти за подкрепата!  Stuck Out Tongue Ама с педиатър върви да спориш, естествено остава да послъгвам как си папаме картофеното пюренце другия път на консултацията.

# 46
  • Мнения: 3 042
Ами аз нещо не съм допълнила, става въпрос за калциев глюконат.

# 47
  • София
  • Мнения: 3 906
Аз успях да накарам моята педиатърка да признае, че има и други системи на захранване, освен общоприетата в BG. Е, отне ми почти четири месеца. Но днес ми заяви, че може да му давам жълтък след 10-12 месец. Значи, положението не е съвсем безнадежно.
Ако не ти се занимава с просветна дейност, послъгвай. Иначе може да разпечатиш статии от сайта за кърменето и захранването и да се надяваш, че  твоят педиатър не е чак такава консерва.

Успех с кърменето.

# 48
  • София
  • Мнения: 2 249
Цитат на: Павлина
Момичета,
изчетох цялата тема с интерес, сега да ви кажа как е при нас.
Днес ходихме на консултация, бебо е наддал 900гр и 2 см- сега е на 4 мес без десетина дни. Досега е наддал с 3900кг и 14 см от раждането си.
Сега конкретно на ситуацията - понеже се сяпкал ми дадоха рецепта за калций и витамин С, увеличиха и капките Вигантол на 4, увериха ме, че няма рахит. Просто кърмата ми се поизчерпвала от калция и др. полезни работи Shocked , та нищо че съм имала- да съм давала на обяд зеленчуково пюре с адаптирано мляко. "Такива хубави млека има на пазара, давай му от тях" е това беше!  Cry Естествено попитах не може ли да се изчака с пюретата - да се кърмим още месец-два. Отговорът беше -ами може ама до месец да си заместила едно ядене със зеленчуково пюре.
Е сега се чудя какво да правя Confused


Ох тези лекари, направо ме убиват с тяхното невежество и най  ме яд, че от това страдат малките бебенца, чиито майки няма от къде да научат, че нещата не стоят така.
Изобщо не се чуди - ти правиш най-доброто за своето детенце, а и колко добре се развива:)!
По отношение на изчерпване на кърмата откъм полезни вещества- честно казано направо ми кипва от такива изказвания. Такава глупост!! Да, кърмата се променя с времето, но така че да пасне по най-добрия начин на нуждата на бебо от хранителни вещества и в съответсвие с възрастта му! На 4 месеца бебо няма нужда от нищо друго освен кърма и тя прекрасно задоволява нуждите му както от мазнини, белтъчини, въглехидрати, така и от витамини, минерали, вкл. и калций и още куп др. неща, които няма да се намерят и в най-"хубавите млека на пазара".

По отношение на витамините и калция, ето ти една много хубава статия за тях, има и много препратки. Статията е от http://www.kellymom.com- страхотен сайт за кърменето между другото. Съжалявам само, че е на английски, но нямам време да я преведа:

Overview

Vitamin and mineral supplements are not necessary for the average healthy, full-term breastfed baby during the first year. Breastmilk is all that your baby needs for at least the first six months of life. Studies have shown that vitamins, fluoride, iron, water, juice, formula and solid foods are rarely beneficial to healthy breastfed babies during the first six months, and some can even be harmful. There are certain cases where a vitamin supplement may be needed for a breastfed baby during the first year, but these cases are the exception, not the rule (see below for specifics).

The American Academy of Pediatrics states:

No supplements (water, glucose water, formula, and so forth) should be given to breastfeeding newborns unless a medical indication exists... Exclusive breastfeeding is ideal nutrition and sufficient to support optimal growth and development for approximately the first 6 months after birth.

AAP recommendations on specific vitamins are noted below.

Some very premature babies (weighing less than 1500 grams/3.3 pounds) may need extra vitamins and minerals, which can be added to their mother's milk before being given to the baby.

Following is more specific information on baby's needs for certain vitamins and minerals.


Vitamin A


Breastmilk is a natural, excellent source of vitamin A. Promoting breastfeeding is the best way to protect babies from Vitamin A deficiency. Vitamin A deficiency is rare in breastfed babies even in areas of the world where vitamin A deficiency is widespread.

Breastmilk: A Critical Source of Vitamin A for Infants and Young Children (PDF format) from the LINKAGES Project. Also available in English, French, Portuguese and Spanish.

Vitamin B1 (thiamine)

If mom is getting enough thiamine, then her milk has enough for baby and supplements are not needed. If mom is thiamine-deficient, then adding additional thiamine to mom's diet should increase the amount of thiamine in her milk (since this vitamin is water-soluble) to the necessary levels.

Vitamin B2 (riboflavin)


Supplements are not recommended for breastfed babies, as riboflavin deficiency is rare in developed countries. The levels of riboflavin in human milk are quite constant and are usually affected only by large maternal supplements (3x the maternal RDA).

Vitamin B6


If mom gets adequate amounts of vitamin B6, then additional supplements are not necessary for a healthy baby. If mom is not getting enough vitamin B6, then adding additional vitamin B6 to mom's diet will increase the levels in her milk to the required levels.


Vitamin B12  


See Does my baby need vitamin B12 supplements?

Vitamin C  


Breastfed babies should not be routinely supplemented with vitamin C except in cases of obvious scurvy (vitamin C deficiency). FDA requirements for nursing mothers for this vitamin are 100 mg per day. Supplements of vitamin C for the mother do not alter the amounts in breastmilk, as they remain fairly constant no matter what mother's intake levels (assuming the mother does not have scurvy).

How much vitamin C in breastmilk? by Debbie Donovan, IBCLC

Calcium


Breastfed babies do not need additional calcium over that which they get from breastmilk and (during the second 6 months) complementary foods. According to the American Academy of Pediatrics Policy Statement on Calcium Requirements of Infants, Children, and Adolescents:

      No available evidence shows that exceeding the amount of calcium retained by the exclusively breastfed term infant during the first 6 months          of life or the amount retained by the human milk-fed infant supplemented with solid foods during the second 6 months of life is beneficial to       achieving long-term increases in bone mineralization.

Vitamin D


See Does my baby need vitamin D supplements?


Vitamin E  

No known deficiencies of vitamin E have been described in healthy term infants fed human milk. Vitamin E supplements for mothers and their breastfed babies are not indicated.

Fluoride


Currently there is no conclusive evidence indicating that fluoride supplements in infancy improve a breastfed baby's dental health. Dr. Ruth Lawrence (author of "Breastfeeding: A Guide for the Medical Profession") states:

evidence supports the contention that there is adequate fluoride in human milk, and fluorosis from excessive amounts is a concern.

The American Academy of Pediatrics has released an interim policy statement on fluoride supplementation: "Fluoride Supplementation for Children: Interim Policy Recommendations". Their stance is this:

Fluoride should not be administered to infants during the first 6 months after birth, whether they are breast- or formula-fed. During the period from 6 months to 3 years of age, breastfed infants (and formula-fed infants) require fluoride supplementation only if the water supply is severely deficient in fluoride (<0.3 ppm). [This particular statement is from the AAP's policy statement on breastfeeding.]

Many city water systems add fluoride to the water. If you use well water or bottled water, it's unlikely that fluoride has been added to your water, but it may still be there. Fluoride occurs naturally in most water, so you really need to know how much fluoride is in your water before you decide whether to supplement.

How do you find out how much fluoride is in your drinking water?

    If you use city water, call your local water department to find out.
    If you use bottled water, call the bottling company.
    If you use well water, you can ask your local water department about having your water tested for fluoride - fluoride analysis isn't very expensive (I've seen it advertised for $10). [/list:u]
    After you know how much fluoride is already in your drinking water, you can look at the AAP recommendations and decide whether fluoride supplementation might be beneficial.

    More information (both pro & con):  

Fluoride supplements: Necessary for breastfed babies? from Debbi Donovan, IBCLC

Should my 6 month old and my 3 year old take fluoride vitamins? from AskDrSears.com

Fluoride in Your Water from AskDrSears.com

What is Fluoride and Why You Won't Want to Use It by Carol S. Kopf, BS, MA, from DrJayGordon.com

Debunking Fluoride: Cavity Fighter or Toxic Intruder? by Carol S. Kopf, BS, MA, from Mothering Issue 107, July/August 2001

Fluoride Links from DrJayGordon.com

Teething and Dental Hygiene from the American Academy of Pediatrics


Folic acid (folate)


Folic acid deficiency has not been reported in breastfed, full-term infants, and supplements are not recommended.


Iron


Is Iron Supplementation Necessary?


Vitamin K

Baby's vitamin K stores at birth are very low. Vitamin K is needed for proper blood clotting, and a deficiency of this vitamin causes a syndrome called hemorrhagic disease of the newborn. Increasing mom's vitamin K intake increases the amount of vitamin K in her milk. The review article "Do breastfed infants need supplemental vitamins?" (Greer 2001) recommends:

Other than the intramuscular injection of 1 mg of vitamin K at birth, there are no further recommendations for vitamin K supplements to breastfed infants with well-nourished mothers. If parents refuse the intramuscular injection, then 2 mg of the parenteral solution should be given orally. Because this is variably absorbed and there is no well-absorbed liquid product available in the United States for infants, it seems best to repeat the oral dose at 7 and 28 days after birth, as is done in northern Europe when oral vitamin K is used in newborns.

Additional information:
Vitamin K at Birth: To Inject or Not by by Linda Folden Palmer, DC

Vitamin K1 Prophylaxis from the British Columbia Reproductive Care Program



Niacin

Niacin deficiency in breastfed infants in developed countries is extremely rare, and no supplementation is recommended.


Zinc

Healthy full-term breastfed babies do not need additional zinc past what they get from breastmilk and (after 6-8 months) from complementary foods. Good sources of zinc include meat (especially red meat) and yogurt. Signs of a mild zinc deficiency include: lessened appetite, lowered immune function, limited activity, growth faltering. Low birth weight, small for gestational age and premature infants are at risk for zinc deficiency.


If you're worried that your baby will need vitamins because your diet is not ideal  


Studies have shown that when a mother is deficient in a certain nutrient, improving the mother's nutrition and/or supplementing her diet (multivitamins, etc.) may be as effective or more effective than giving her baby vitamin supplements.

More information @  http://www.kellymom.com
Does mom's diet affect her milk?
Vitamins for nursing moms



Additional information


Do I need to give my breastfed infant vitamin/mineral supplements? by Kelly Barger, RD, CLE, CDE

FAQ on Vitamin and Fluoride Supplements for the Breastfed Baby from La Leche League.

The Science of Feeding Your Children by Jay Gordon, MD

Supplementation for Breastfed and Bottle-Fed Infants from the American Academy of Pediatrics

Nutrient Information from the American Society for Nutritional Sciences includes current information on food sources, diet recommendations, deficiencies, toxicity, clinical uses, recent research and references for further information for many micro- and macronutrients.

Nutrition Fact Sheets from Feinberg School of Medicine at Northwestern University

USDA Food Composition Data

Nutrition Analysis Tool (NAT) from the Food Science and Human Nutrition Department at the University of Illinois

# 49
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Павлина, не се поддавай.
Кърми го до 6 месец, калций то си има достатъчно, даже до 9 месец може да му стигне. Вигантола - ако няма рахит, защо ти го увеличават, това е глупост.
Щом наддава добре и по-важното, наддава на височина, всичко е наред. Кърмата е най-доброто за него. Започни със захранването след 6 месец, когато започне да иска да ви бърка по чиниите. И когато го захраниш - няма да "заместваш" кърменето с ядене, а пак ще си го кърмиш преди или след ядене, както бебето предпочита. До 1 година кърмата е незаменима.
За "хубавите мляка на пазара" - какво да ти кажа, свекърва ми е детска сестра, от нея знам, че на лекарите им дават пари и безплатни мостри, за да им рекламират мляката и кашите прозводителите...

# 50
  • Мнения: 3 042
благодаря ви за подкрепата, момичета!
най-много се подразних на лекарката, като ми каза ,че и картофеното пюре да се правело с адаптирано мляко, нищо че имам кърма!!
А за мострите на млеката, да вярно е. Показа ми разни кутии на Нан и другото вече не го помня, не съм много на ясно с тях, тъй като никога не съм ги ползвала.
Калциевият глюконат и витамин С - сяпкал се, та затова(тоест при шум се сепвал - това наистина го четох в книгата на Михов, че било от най-ранните симптоми преди рахит, незнам колко е вярно обаче)
Буу, майка ми е мед сестра, но не работи с лекар, а е в ясла, тя ми гласува пълно доверие за храненето, още повече че сама прочете статиите от някои сайтове.
Павлина и бебе Съни

# 51
  • София
  • Мнения: 2 249
Ради също се стряскаше и размахваше безпомощно ръчички, но рахит не е имал. Една лекарка също ни каза, че понякога е симптом на рахит, но това не е еднозначно. С времето (може би след 4 мес.) стряскането само си спря, а не сме му давали нищо допълнително, само вигантол x 1 к.

# 52
  • Мнения: 195
Най-накрая и аз не издържах да не се включа в тази тема - просто ми се изправи косата от тези безумия! Моята пък педиатърка ми изписа 8-10 капки Вигантол ПО ТЕЛЕФОНА , освен това същия този глюконат - защото детето се стряскало и се изпотило 2 пъти.
Въобще не ми се обсъждат тези неща, пиша само за да споделя, че безхаберието и параноята са повсеместни.  Аз естествено не съм си и помислила да му налея 8-10 капки, просто отидох на друг лекар - НАЖИВО - и се оказа, че няма нужда от подобни дози, разбира се...
Не знам за вас, но на мен ми е адски неприятно да ги лъжа пустите му педиатри как ядем пюрета и пием сок, но явно това спестява доста нерви и от следващата консултация и аз така ще правя .
По въпроса за соковете и пюретата от трима лекари получих три различни отговора на въпроса защо се дават от втория месец - пиша ви ги като пример колко им е ясно и на тях самите:
*за да свиква стомахчето на храна;
*защото бебето има нужда от витамини;
*заради перисталтиката - да се подобри(това много ме изненада, защото на моето бебе ако му се подобри перисталтиката няма да мога да му насмогна на памперси).

Павлина, само мога да повторя да не се поддаваш, природата знае по-добре от педиатрите от какво имат нужда бебетата ни
 :D

# 53
  • Мнения: 3 146
Само не разбирам защо трявба да лъжете педиатрите вместо просто да ги смените.За вогантола съм чувала, че ако е предозиран може да увреди черния дроб.

# 54
  • София
  • Мнения: 3 906
Цитат
Само не разбирам защо трявба да лъжете педиатрите вместо просто да ги смените.


За съжаление, всичките педиатри от месната поликлиника са "от един дол дренки". Работят заедно и изписват едни и същи лекарства - трима ми изписаха еднакви капки за уши на спиртна основа за 4 месечното ми бебе !!! Ефекта беше потресаващ рев. Спрях ги на третото капане. Добре че аптекарят ми е приятел, та ми даде други на маслена основа...

Та няма къде да ходя - избрах си най-младата лекарка и вече след 4 месечно убеждаване, имам напредък по отношение на захранването. Та има светлина в тунела.

# 55
Ima tendjeri za para na edna presechka na Pirotska(vijda se kato se razhojdash po neq). Tova e edin golqm kitaiski magazin. Ima dosta hubavi i ujasni neshta Laughing

# 56
  • София
  • Мнения: 3 906
Попаднах на руски сайт за храненето на бебчовците. И за всичко друго покрай тях разбира се. Имат списъци със състава на готовите пюрета, съобразени с възрастта - копирайте и импровизирайте.

http://www.materinstvo.ru/mother/food/food.shtml

# 57
  • Мнения: 5 500
Цитат на: Iva_D
Ох тези лекари, направо ме убиват с тяхното невежество и най  ме яд, че от това страдат малките бебенца, чиито майки няма от къде да научат, че нещата не стоят така.
Изобщо не се чуди - ти правиш най-доброто за своето детенце, а и колко добре се развива:)!


И аз мисля така, но в един изискан форум ме обвиниха, че вземам дипломите на педиатрите, защото разсъждавам инакво за месото, жълтъка и сиренето при храненето на бебетата.
Моето мнение, също е, че всички педиатри са си плюли в устите. Нашата бивша например ме убеждаваше да давам Нутрилон, а аз давах Фризовом. Ама, защо  Confused: какво му имало на Нутрилона Imp  Confused: Е, какво да и отговориш Confused:
Съжалявам, че този форум го нямаше когато започнах захранването. Както и да е, другият път ще знам Cry  Laughing  Sign Exclamation

# 58
  • Мнения: 5 500
Цитат на: mama kenga
Само не разбирам защо трявба да лъжете педиатрите вместо просто да ги смените.За вогантола съм чувала, че ако е предозиран може да увреди черния дроб.


Ами, защото както писах, те всички са еднакви.
 Confused  Confused  Confused За щастие тази, която си намерих сега, не се впуска в пледоарии да ме убеждава колко силна храна е месото и сиренето и жълтъка, а колко неистинска е соята, боба, граха и тофуто и плодовете, а ме оставя да си го храня както ми подсказва инстинкта.

# 59
  • Мнения: 8 769
Цитат на: AFRODDITA


И аз мисля така, но в един изискан форум ме обвиниха, че вземам дипломите на педиатрите, защото разсъждавам инакво за месото, жълтъка и сиренето при храненето на бебетата.
Моето мнение, също е, че всички педиатри са си плюли в устите. Нашата бивша например ме убеждаваше да давам Нутрилон, а аз давах Фризовом. Ама, защо  Confused: какво му имало на Нутрилона Imp  Confused: Е, какво да и отговориш Confused:
Съжалявам, че този форум го нямаше когато започнах захранването. Както и да е, другият път ще знам Cry  Laughing  Sign Exclamation


Моля те, AFRODDITA, престани да натягваш за онзи "изискан" форум, където не намери съмишленици, защото започваш да приличаш на онези, които са тема на Анкетата за етиката във форумите!

Общи условия

Активация на акаунт