Проблем с зъбно изтриване.

  • 8 183
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 32
 Съчувствам много за такова състояние на зъбите на такава възраст!
Стоматологът ти беше ли уведомен, че скърцаш със зъби нощем, за да се вземат мерки? Или е трябвало да се досети?
Непременно се научи да ползваш конец за зъби.

Стоматолозите могат ли да се досетят, че пациента има бруксизъм? Как?
[/quote]

http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/cqs1460472243g.jpg -  Така изглежда бруксизмът(това са мойте зъбки), най-видим е в предните зъби, но засяга почти винаги цялото съзъбие, в ранен стадий се забелязва малки пърченца отчупени при срещуположните зъби най-често предните и леко заглаждане на туберкулите ,притъпяване на остротата на кучешките зъби и резци,нехарактерно за млади хора. При по-силно стискане и жулене като при мен се скъсяват предните зъби и се образуват пукнатин  дори и по задните зъби. Ако не се лукува в дългосрочен план стигаш до дентин,аз на някой зъби съм почти така и от там си на овърлей или коронки и то се лекуват всичките зъби накуп.Характерно е това че горните и долните  предни зъби съвпадат като ръбове като се допрат.

Може да има подобна симптоматика при други вреди навици,като гризене на нокти, отваряне на опаковки,дъвчене на твърди храни и предмети и тн,но при бруксизма нещата са доста по-сериозни. Та при мен има и ерозия на емайла по зъболекарсо мнение от прекалено силно миене,но по мое мнение от прекалена косумация на кисели храни, това също помага на бруксизма нарушеният емайл.

ПС ,мойте зъби натуралният им цвят е(беше) много бял,има хора с прозрачни и жълти зъби и по-тънък емайл по-рождение това не означава,че зъбите им са лоши.

Последна редакция: вт, 12 апр 2016, 18:19 от Ivan Iliev_533985

# 16
  • Варна
  • Мнения: 6 377
Снимката не е много на фокус, но честно казано очаквах да видя големи поражения. А според мен зъбите ти стават. Вземам ги.  Crazy Млад си и ме радва, че си непримирим.
Ще оправиш пораженията, ще ти направят и шина.
За тази шина ще ти направят отливка. И след това да правиш пломби-няма проблем. Ако слагаш коронки и т. н. по-големи намеси, може да се наложи да ти вземат отливка за нова шина. Но това да е проблема. Така или иначе протекторът ти трябва сега, за намалиш вредите от скърцането.

Пфу, какво ни занимават с шини, значи! Ако научиш начин за справяне с бруксизма, да ми напишеш. Освен, че трябвало спокойствие.  Simple Smile

# 17
  • София
  • Мнения: 1 213
Спокойствие му е майката...факт....
Аз до вчера си позволявах да спя вече без шината, скоро не бях стискала яко насън....ама утре свеки си идва и през нощта яко скръц,скръц...боляха ме зъбите на сутринта. Хайде на силиконовата шина...

Между другото Стейси, ти с какво почистваш твоята? Аз взимам Корега таблети, много странно ме гледат в аптеката като си поискам Grinning

# 18
  • Мнения: 32
Това което лекува скърцането е спокойствието,а това което наистина разваля зъбите е стреса и начина по които си храни човек по време на него и слюнката,по-зле може да е дори от лоша орална хигиена.Например ставах през ноща да ям непрекъснато,прихапвах сладки неща,прихапвах сладки неща м/у яденетата,компоти .И не послушах зъборя да ползвам конец. Отидох след година и нещо на преглед,което също е груба грешка би.Урока е научен по трудният начин. Много хора с здрави зъби си карат с лоша грижа цял живот,но никой не знае какви са му зъбите за това трябва максимална такава. Плюс факта,че рушенето на зъбите е бавен процес с години и ти трябва наистина добър зъболекар за да го стопира,а не пломбаджия.
Нямах и късмет на семейство което да ме научи

Аз си изработих сам времена шина,имам известни познания и я чистя с четка за зъби мека такава и вода за уста преди слагане,но не знам дали е ок.Ортодонтът каза,,че шините ми за изправяне ще бъдат така изработени ,че да не мога да стискам зъби и търкам те са сваляеми.

Аз като стискам зъби и на сутринта ги чувствам разместени.В смисъл имам зъби дето са станали по-високи и болят,но това напоследък когато се засили,защото стискам по-яко,а съм и момче,челюстити ми мисля са по-силни. Пародонта ми и здрав.

Очакват ме едни хубави кастанети на 40 и това е.

Последна редакция: ср, 13 апр 2016, 11:23 от Ivan Iliev_533985

# 19
  • Варна
  • Мнения: 6 377
Очакват ме едни хубави кастанети на 40 и това е.
И аз така мислех преди, ама ей на- на почти 40 съм и не съм още с чене.  Grinning Моментът е отложен за към 60-те години.
Обаче често съм в стоматологичния кабинет.

Спокойствие му е майката...факт....
Аз до вчера си позволявах да спя вече без шината, скоро не бях стискала яко насън....ама утре свеки си идва и през нощта яко скръц,скръц...боляха ме зъбите на сутринта. Хайде на силиконовата шина...

Между другото Стейси, ти с какво почистваш твоята? Аз взимам Корега таблети, много странно ме гледат в аптеката като си поискам Grinning
А, с четката и пастата ми за зъби я чистя, ако изобщо реша да я сложа. Някак имам усещане за чуждо тяло в устата и ме дразни. Повишава ми слюноотделянето и трябва постоянно да преглъщам. Моят мъж ме будел нощем, да спра да скърцам, но аз нищо не помня. Единственото, което знам е, че някой път и преди да съм заспала се налага да отпускам челюст.


Последна редакция: ср, 13 апр 2016, 20:17 от Стейси Грей

# 20
  • Мнения: 32
Стейси Грей, провери дали нямаш лошо моделирани пломби и там разни глупости, защото моят навик се засили след тях, благодаря ти за активното участие в темата ми.

http://eva.bg/article/867-da-si-izkhabish-usmivkata-Mozhe-No-moz … e-i-da-se-popravi - някой да има мнение за това,защото на мен мисля,че това ми предстои, не знам при кого да отида и не знам колко пари да подготвя.  Имам все пак някакво време до тогава,защото ортодонтско изправяне на зъбите отнема време,преди да се присъпи към оправяне на самите зъби.

Стейси Грей, не исаш мойте зъби,като цяло са здрави,но емайлът им е увреден и от там мек емайл и кариеси навсякъде + чувствителност и от нередовно посещение не са излекувани навреме,а и от липса на дентална култура голяма част от тях и са голми.  Имам кариес на 7 зъб отивам да го лекувам в вторник,имам и други много малки дето мисля да им правя снимка да ги видя дали са готови, всичко на всичко ще станат сигурно 25 пломби  #Crazy да си имам по една на всеки зъб,даже по две на някой.Прекаляваш с киселите храни и зъбите ти стават,като на булимик! Киселината е смърт за зъбния емайл,а не съм фен иначе на газираното.

http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/rgh1460625048t.jpg
http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/bwy1460624958s.jpg -ето снимки на фокус, на предните зъби има пломби,едната от тях е много голяма,ама не се виждат,освен,ако не се вгледаш,нали са фотополимерен бондинт
http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/arx1460625078m.jpg
http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/klz1460625112o.jpg

Странно ми е, че качвам снимка на зъбоците си, ама са ми една непреодолима болка. Урока е начуен,от сега нататък грижа на макс, зъбите са нещо,което един интелигентен човек е недопустимо да неглижира,а после ще си направя едно хубаво чене,като ще ги накарам да го измислят така,че да хваща пулпити и кариеси за да не ми е скучно. На мен иначе истинската ми идея е да накова достатъчно импланти след време,като почна да ги губя, че да нямам период в живота дето съм без зъби.

Виждаш,как съм оставал без фисурки на зъбите ,а туберкулите не са остри,трябва да ги оправям.....Засега е достатъчно да оправя пломбите и тук там композит и по-натам вече повече работа.




Последна редакция: чт, 14 апр 2016, 15:12 от Ivan Iliev_533985

# 21
  • Варна
  • Мнения: 6 377
Ще се справиш!  Wink
Ще си прелекуваш проблемните зъби. Ще оправиш и най-малкото кариесче. Ще се консултираш и как да стопираш разрушаването. Ще увеличиш хигиената(особено между зъбите-ползвай конец).
Сигурна съм, че зъбите ти могат да станат кукличка.  Grinning

Та от моята позиция и опит съм оптимист за теб. Още повече стоматологията сега е по-напреднала.

Видях ти снимките-аз толкова лични зъби на едно място само съм сънувала.  Mr. Green 



# 22
  • Мнения: 32
Ще се справиш!  Wink
Ще си прелекуваш проблемните зъби. Ще оправиш и най-малкото кариесче. Ще се консултираш и как да стопираш разрушаването. Ще увеличиш хигиената(особено между зъбите-ползвай конец).
Сигурна съм, че зъбите ти могат да станат кукличка.  Grinning

Та от моята позиция и опит съм оптимист за теб. Още повече стоматологията сега е по-напреднала.

Видях ти снимките-аз толкова лични зъби на едно място само съм сънувала.  Mr. Green



Няма как аз всяка седмица съм на зъболекар от месеци насам,а имам приятели които след 10 години не ходене и никаква грижа нямат нищо. Сега си погледнах снимката, ДЕАМ почти съм 100 процента сигурен,че се нуждая от още 6 пломби,а имам и начални кареси на други места като гледам в емайла.Зъбите ми изглеждат перфектно на визуален оглед,не индикират бяло петно,кавитацията е минимална в емайла,а вътре си чопли в дентина. Супер......Искам друг сет от зъбииииии.Добрата новина е, че нямам място за повече пломби между зъбите,отгоре релефът им е заличен,така че занапред проблемите ми ще бъдат свързани със самите пломби и вторичните кариеси . Защо не открих конецът за зъби по-рано,всеки път вадя супер гадориики между зъбите.

# 23
  • Мнения: 11
Добър вечер,

Бих искал да попитам при кой ортодонт ходиш и какви пари си давал? В момента аз имам друг проблем (освен безобразното изтриване на зъбите), за който ми предлагат евентуално лечение със силиконови шини, цената на които е над 2000 лв. Нямам идея какви са цените при подобни манипулации и за това се интересувам. Освен това ще търся и второ мнение, тъй като проблема е много сериозен и не ми се рискува. Отделно вече трябва да се гледа и изтриването и решаването и на този проблем. Ако някой друг има подобна информация ще се радвам, ако сподели. Благодаря предварително!

Поздрави,
oberon

# 24
  • Мнения: 32
Добър вечер,

Бих искал да попитам при кой ортодонт ходиш и какви пари си давал? В момента аз имам друг проблем (освен безобразното изтриване на зъбите), за който ми предлагат евентуално лечение със силиконови шини, цената на които е над 2000 лв. Нямам идея какви са цените при подобни манипулации и за това се интересувам. Освен това ще търся и второ мнение, тъй като проблема е много сериозен и не ми се рискува. Отделно вече трябва да се гледа и изтриването и решаването и на този проблем. Ако някой друг има подобна информация ще се радвам, ако сподели. Благодаря предварително!

Поздрави,
oberon

Д-р Ася Делева
Адрес:
София, бул. "Черни връх" 70-72, ет. 1, вход от ул. "Орел"
телефон:
+359/ 2/962 66 67 GSM: +359/ 88/378 470

Изправям си зъбите с снемаеми апаратчета,нямам против тях,харесва ми, че мога да ги махам,но афектират речта ми,не е за всеки,ако работиш с хора и тн.Може и с брекети разбира се. На мен ми взе 400 лв за горна и долна челюст,но в последствие ще имам нужда от още едно апаратче за дълбоката захапка.При мен деформациите не са  големи,но след като ще кова импланти,мостове и коронки след време е добре да го свърша сега. Ортодонтското лечение е много продължително,но е важно преди някакви масивни ресторации да бъде правилна оклузията, знаеш го.

2000 лв за шини,това е кожудерство???  newsm78 Те струват мисля,че 130 може и повече примерно до 400 лв някъде може би, моделно ляти. Аз нямам, освен че съм си изработил сам и ми вършеха точно това което трябваше на мен ортодонтските ми апаратчета са така направени,че да не мога да стискам зъби с тях. Ако изправяш зъби,докато си с бруксизъм и си с апаратчета, задължително кажи да ти пуснат пластмаса която да покрива оклузната повърхност на зъбите горе и долу,като спиш няма да може да ги търкаш,но дали ще свикнеш с такова чуждо тяло не знам и не е лесно, аз нямам проблем, не ми пука.

При мен изтриването е в рамките на поносимите граници, примерно като на възрастен човек, но не е чак за повдигане на захапката,коронки и такива неща, след време чак,засега оправям нещата с висококачествени пломби сменям ги и възтановявавм дъвкателните повърхности чрез тях.

Ако си преминал емайловата граница, то тогава ще трябва пълна рехабилитация,което означава

-композитна пломба на всеки зъб, при средно тежък случай
-онлей ,овърлей ,коронки,вставки и други при тежък случай. ,но това само зъболекар може да ти го потвърди и диагностицирла

Много е важно с тези изтрити зъби да не дъвчеш много твърди неща,защото ги претовараш ужасно много без да знаеш,ако са ти заличени фисурите и туберкулите е много важно да не ги мъчиш много,докато не ти ги оправят,

# 25
  • Мнения: 11
Благодаря! Ще пусна нова тема ...

# 26
  • Варна
  • Мнения: 451
Изтриването на зъбите е сериозен проблем и забелязвам, че последните години се случва все повече на млади хора. Ако основната причина ( а те винаги са няколко) е бруксизъм, нещата доста се усложняват. При такива пациенти подходът ни е да установим какви са причините за бруксизма, дали той е основния причинител и едва след това се предприема съответното лечение. За бруксизма се правят различни видове шини (зависи от вида му), ако зъбите са изтрити малко, те се възстановяват с фотокомпозит или порцелан. Ако са изтрити повече само с порцелан. В никакъв случай не трябва да се използва металокерамика, защото при нея се изпилява много зъба, а това е вредно! 
Ако изтриването е от захапката - брекети и възстановяване на изтритите участъци.
Ако причината е киселинно въздействие - прърво трябва да се спре подкисляването на средата (това може да са: честа консумация на цитрусови плодове и сокове, натурални сокове, газирани напитки и най-вече кока кола) след това се ползват разтвори, мусове и дъвки, които да алкализират слюнката и накрая се реставрират изтритите части на зъбите.
Ако има пукнатини - зъдължително се търси причината в мускулите и ставите на долна челюст и се работи активно в тази насока.
Пораженията може да са много сериозни и намесата не трябва да се отлага, за да не се стигне до загуба на зъби.

Надявам се с това малко да съм осветлил темата.

# 27
  • Мнения: 32
Изтриването на зъбите е сериозен проблем и забелязвам, че последните години се случва все повече на млади хора. Ако основната причина ( а те винаги са няколко) е бруксизъм, нещата доста се усложняват. При такива пациенти подходът ни е да установим какви са причините за бруксизма, дали той е основния причинител и едва след това се предприема съответното лечение. За бруксизма се правят различни видове шини (зависи от вида му), ако зъбите са изтрити малко, те се възстановяват с фотокомп

Надявам се с това малко да съм осветлил темата.

Благодаря за отговора,аз не знам на кого да се доверя.А освен,че зъбити ми са изтрити имат и пломби навсякъде считай по една на всеки зъб,а на някой и по-повече. На мен сегашния зъболекар ми каза,че трябва да сменя лошо направените пломби за да възтановя релефа на зъбитите защото така пренатоварвам зъбите,шиниге за бруксизъм не знам как ще ги комбинирам с оргодонтските,спя с ортодонтските и гума между двете..имам изтриване на предните също заради дълбока захапка.През последните месеци изглежда,че стопирах процеса,който се развиваше с бясна скорост,не виждам нови поражения и да стискам и търкам поне е в силикон и пластмаса.Каза ми,че трябва да се направят шини и да се види как съм гризал.Помагайте с идей къде има специалист по зъбно изтриване.д-р Венелинов с удоволствие бих си записал консултация,но вие сте във Варна. Трябва да се направи нещо защото скапаните ми зъби са и чувствителни,барабар че са и изгризани от кариеси,а това което виждам е в устата и на снимката е,че изтриването е в различна степен на всички зъби.има някой почти незасегнати други са по-зле

# 28
  • Мнения: 11
Здравейте отново! Имам още два въпроса, които ще си позволя да задам тук:
@ Ivan Iliev_533985 - имаш ли информация колко биха стрували подобен тип шини - на мен на едно място ми искат 1100 евро (с включени няколко чифта евентуално).
@д-р Венелинов - същия въпрос, а освен това бих искал да попитам как се определя дали причината за изтриването е в слюнката?
Благодаря предварително!
Поздрави,
oberon

# 29
  • Мнения: 32
Здравейте отново! Имам още два въпроса, които ще си позволя да задам тук:
@ Ivan Iliev_533985 - имаш ли информация колко биха стрували подобен тип шини - на мен на едно място ми искат 1100 евро (с включени няколко чифта евентуално).
@д-р Венелинов - същия въпрос, а освен това бих искал да попитам как се определя дали причината за изтриването е в слюнката?
Благодаря предварително!
Поздрави,
oberon

Oberon, нямам информация,но от шини до шини и от лечение до лечение има разлика.Ако е сериозен подхода към лечението 1100 евро може да са оправдяна цена,отколкото да ти дадът едни шини и да те захвърлят на произвола. Засега не мога да ползвам шини,заради ортодонтските апаратчета. Пожелавам ти успех, аз съм си за коронки в скоро време спорез мен. пожелавам ти успех и оздравяване. При мен нещата са докарани до безобразие.Да нямам умъртвени зъби но по-добре да имах 10,но оставалото да е здраво....

Общи условия

Активация на акаунт