Национални туристически обекти - 5-та тема

  • 107 333
  • 842
  •   1
Отговори
# 795
  • Русе
  • Мнения: 7 794
И аз така съм го замислила, но да питам, че натам не сме ходили.

Проверка на обектите и програмата, моля:

1. Берковица, Клисурски м-р, Вършец
2. Чипровци, Чипровски м-р, Лопушански
3. Белоградчик, Магурата, Венеца
4. Видин и тук трябва да вмъкнем още нещо, защото 5-тия ден ще стане натоварен
5. Леденика, Околчица, Мездра, Черепишки м-р

Иванчовата поляна остава висяща и ще е според както дойде. Първият ден ще дойдем от Сандански и затова не е натоварен. Последният ще пътуваме към Русе, но не е проблем и посред нощите да се прибираме.

# 796
  • София
  • Мнения: 1 176
Аз лично бягам от Петрохан, по магистралата сте по бавни с 20 мин, доказано е. Но карате с еднаква скорост и няма да си виждате задния номер 😁. Всъщност бягам от всички такива пътища, на дъщеря ми и става лошо, затова и измислям маршрута така, че да избегна всики завой.
Пещера Венеца не знам дали ще работи, няма нищо качено в сайта им. Аз бих път залудо до там

# 797
  • Враца
  • Мнения: 2 225
5 ден си е ок, всичко е на път, освен Околчица, но отклонението не е много.
Преди 2 седмици на Леденика имаше двуметрови преспи, та спасяваха някакви закъсали туристи. Може да не е достъпно там. Не се стопляло чак толкова, че 2 метра сняг да се стопи, но знам ли все пак...
Може за по-сигурно да отидете в самия град Враца, където, уверявам те, има много интересни неща. При желание ще те насоча конкретно.
А пък Леденика и Околчица могат да останат за някой летен ден, когато искате да избягате от жегата в София.
В Мездра няма нищо друго, освен крепостта, и тя е на самИ пътя за София. Даже врачани наричаме Мездра "гара Мездра" Wink Така че ще разгледате за нула време. Черепишкият манастир е вълшебен!
Допълвам, че Манастирът е по пътя през Дефилето, така че и аз препоръчвам на отиване към Вършец да минете през Петрохан, а на връщане така или иначе ще сте през Дефилето заради Черепишкия м-р.
Препоръчвам по Дефилето за спрете на Лакатник /реката/. Уникално е! Най-късата река- вода с огромен дебит излиза от скалата и се влива на около 20 метра в Искъра.
Има изградена площадка точно до това природно чудо, а може и заведението да работи. В момента сигурно ще е пълноводно, така че ще ви впечатли, сигурна съм!

Последна редакция: ср, 14 апр 2021, 21:27 от Трън в Очите

# 798
  • Русе
  • Мнения: 7 794
От Русе съм, но първо ще сме в Сандански и затова от там ще дойдем.
Трънче, благодаря за насоките. Ще си запазя правото за насоки за Враца за по-нататък. Нека да видим как ще тръгне програмата.

Пък каквото успеем да видим. Не сме на състезание. Като се наложи, някой ден ще се върнем пак.

Едит: Трънче, не успях да намеря тази река. Уж гледах през сателита, през Гугъл... Някакъв ориентир наблизо?
Едит2: Карстов извор Житолюб?

Последна редакция: ср, 14 апр 2021, 21:46 от Ели_дечкин

# 799
  • Враца
  • Мнения: 2 225
Ами ако след последния ден ще пътувате към Русе, тогава може би Черепиш и Лакатник ще ви дойдат много. Реално след Мездра /примерно/ трябва да се върнете пак към Враца, и от там през Борован, Бяла Слатина, Плевен...

# 800
  • Русе
  • Мнения: 7 794
Тъкмо това коментираме с ММ. Ще се върнем до Мездра и оттам през Бяла Слатина.
Редактирах горният си пост заради реката?

# 801
  • Мнения: X
За Магура имайте предвид, че групите се пускат в определени часове и може да почакате. Вътре е към час и половина, два. Белоградчик не е само крепостта, ако е хубаво времето, препоръчвам да видите летния театър и да се разходите по ей тия пътеки:


На Мислен камък има и страхотна панорамна площадка. Венецът май още не работи, но Козарник май да....

добавка: пътят между Чипровци и Белоградчик, през селата е много живописен.
Спрете за някоя и друга снимка:

Последна редакция: чт, 15 апр 2021, 10:20 от Анонимен

# 802
  • Враца
  • Мнения: 2 225
Едит: Трънче, не успях да намеря тази река. Уж гледах през сателита, през Гугъл... Някакъв ориентир наблизо?
Едит2: Карстов извор Житолюб?

Да, това е. Аз го знаех като река Лакатник, научих нещо ново Wink
Буквално на пътя се намира /говоря за Искърското дефиле/, но може лесно да бъде пропуснат, защото паркингът е преди извора и ако не знаеш, че трябва да се спре там, подминаваш паркинга, подминаваш извора и после мн. трудно можеш да се върнеш. Има по 1 лента във всяка посока и доста движение по трасето, така че трябва да си подготвен и като видиш езерото и паркинга - да отбиеш Wink


Аз да попитам нещо за Белоградчик- популЯрното място, на което са всички снимКи, при Белоградчишката крепост ли се намира? Ходили сме отдавна, но нямам спомен за крепост, честно казано. Искам да се ориентирам къде сме били и къде още може да се поразгледа.
И още нещо- разходка пеша или с возило по тези пътчета, които са извън града, покрай скалите, става ли сами без водач? Защото нямам представа дали е много екстремно, има ли голям наклон, може ли с автомобил или ако сме пеша- с  тригодишно дете става ли? Има ли образувани пътечки/пътища, или не, да не се изгубим?

Последна редакция: чт, 15 апр 2021, 11:06 от Трън в Очите

# 803
  • Мнения: 8 243
За Венеца - влизаше се в определени часове и ако не ги хванеш оставаш за след два часа.
Ако искаш беседа трябва да се договориш с другите хора иначе не искат да има беседа.


Трън в Очите няма вариант за самостоятелна обиколка според мен. Опцията да се загуби човек е голяма. С кола не става има много стръмни места. А и най-важното, че човека разказва легендите да всяка една фигура изобразена от скалите.
Иначе има пътища - черни.

# 804
  • Мнения: X
Най-добре питайте в туристическия център на Белоградчик: https://www.facebook.com/touristinformationcenterBelogradchik/

Да, популярните снимки са от крепостта или калето, както е по-известна там.

Навремето имаше един страхотен водач там - Кирил, но мисля, вече не работи с туристи Sad

# 805
  • Враца
  • Мнения: 2 225
За Венеца - влизаше се в определени часове и ако не ги хванеш оставаш за след два часа.
Ако искаш беседа трябва да се договориш с другите хора иначе не искат да има беседа.


Трън в Очите няма вариант за самостоятелна обиколка според мен. Опцията да се загуби човек е голяма. С кола не става има много стръмни места. А и най-важното, че човека разказва легендите да всяка една фигура изобразена от скалите.
Иначе има пътища - черни.
Това със сафари-джипа ли?
Скъпичко ми се струва 24 лева на човек, ние сме 4-ма...

# 806
  • Мнения: 8 243
За Венеца - влизаше се в определени часове и ако не ги хванеш оставаш за след два часа.
Ако искаш беседа трябва да се договориш с другите хора иначе не искат да има беседа.


Трън в Очите няма вариант за самостоятелна обиколка според мен. Опцията да се загуби човек е голяма. С кола не става има много стръмни места. А и най-важното, че човека разказва легендите да всяка една фигура изобразена от скалите.
Иначе има пътища - черни.
Това със сафари-джипа ли?
Скъпичко ми се струва 24 лева на човек, ние сме 4-ма...
Да.
Не си спомням цената ама май не беше толкова скъпо.
Собственика на Бедрок го организира.

# 807
  • Враца
  • Мнения: 2 225
На сайта на Бедрок няма цени за сафари.
А тези 24 лева, за които говоря, са цени на друга фирма, с ваучери, тоест намалени даже Wink

# 808
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 735
24 лв си е направо ама МНОГО евтино Simple Smile

# 809
  • Враца
  • Мнения: 2 225
Гала БГ,  различни хора- различни мнения.

Скрит текст:
Аз оценявам стойността на нещата през собствената си призма, която не е свързана с това дали мога да си позволя дадено неща, а дали си заслужава цената.
В този смисъл, 100 лева за 4 човека бих дала за да отида на концерт, на театър, на цирк... и повече, разбира се, ако е нещо знаменито- концерт на световна знаменитест, цирк дьо Солей и т.н.
Но за природна забележителност, за която човекът, който взима парите, няма никаква заслуга нито като вложени усилия, нито като вложени средства- да, много ми се струва.
За сравнение, пак свързано с природна забележитебност- била съм в св. Наум, в Македония, където се возихме в лодка, която лодкарят гребеше с гребла на ръка, там е забранено с моторни лодки, и цената беше 10 лева на човек, детето- безплатно. За 1 час разходка. Човекът ни разказваше през цялото време за изворите и за Охридската езеро.
До някъде разбирам желанието на хора, предлагащи такива услуги ден година да храни, но на мен лично ми оставя неприятно впечатление...

Общи условия

Активация на акаунт