Пазарите за плодове и зеленчуци

  • 10 308
  • 40
  •   1
Отговори
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
От къде купувате хубави плодове и зеленчуци в София? Питането ми е основно за пазарите, защото много много обичам да пазарувам от малките търговци, но много ми писна вече все да ме мамят. Имам си една жена само на пазара в Хаджи Димитър, която продава "грозни" плодове и зеленчуци, но те оставя спокойно да си избереш, даже ти помага да си избереш по-хубавото, а цените ѝ са много ниски - домати и краставици по това време, вкусни и сочни продава за 1,60. Преди само от нея пазарувах, но вече живея много далече от там и нямам възможност всеки ден да ходя за свежи неща. И така започнах да се сблъсквам с проблемите по останалите софийски пазари - едно, че цените са високи, но на всичко отгоре търговците не ти позволяват да си избереш храната за която плащаш, а държат да ти пробутат разваленото. Вчера даже много се вбесеих когато опитах да купя домати от една жена, която ми се развика, че искам да си избирам. Наясно съм, че това е редовна практика на Женския пазар и там не ходя, такава наглост няма. Изненадвам се обаче, че това е масова практика и искам да намеря възможно най-много алтернативни места, от които да пазарувам хубави неща на нормални цени. Не обичам големите вериги - цените са винаги високи, а продуктите пластмасови. Имам и още една опция - магазинчетата за плодове и зеленчуци, които обаче ме изумяват с цени, двойни на всички останали. Много рядко прибягвам до тях, тъй като не мога да си позволя. Вие от къде купувате хубави плодове и зеленчуци? Не говоря еко, био и т.н. просто за обикновени вкусни плодове и зеленчуци.

# 1
  • Мнения: 46 511
От Женския пазар. Избрали сме си няколко търговеца, които имат само добра стока и взимаме само от тях.
Освен това нещата са много различни в сравнение с преди години. Подават ти пликчето, отваряш, оглеждаш, пипаш и преценяваш и ако не ти хареса връщаш, без много приказки и без никакви проблеми. Тази практика е в интерес и на двете страни - те продават на много ниска цена, ако пуснат всяка баба да избира няма да остане нищо за тях, защото онова, което съм виждала е препипване, с което буквално унищожават, откъде тази сила, чак съм се чудила, но голямо мачкане пада ooooh!
Не удрят и в кантара.
Качеството е пъти по-добро от това във веригите, където наистина в 90% от случаите зеленчуците са безвкусни, и колкото и да ги избираш по-хубави няма.
А цените са 3-4 пъти по-ниски.


# 2
  • Мнения: X
Купувам си най често от голям хипермаркет, макар че понякога намирам влажни зеленчуци, изгнили например също, но понякога има и добри попадениия. В моя квартал има магазинчето от кисело и прясно мляко до плод и зеленчук, в едно събрани където също има свежи неща, от такива пазари съм намирала картофи не лоши, но обичам аз да си избера продуктите, и сама да ги пипна Peace

# 3
  • Мнения: 12 473
Когато бързам - от "Фантастико", Драгалевци. Когато - не, малко по-нагоре има чудни сергии с плодове и зеленчуци.

# 4
  • София
  • Мнения: 11 987
От Женския пазар  пазарувам. И аз си имам търговци, с които се изградили добри взаимоотношения. За съжаление най-читавият от тях се премести на Димитър Петков, където не ми е толкова удобно.

# 5
  • Мнения: 4 500
Ако имам път около Лъвов мост, задължително минавам през Женския пазар  Peace
Сега работя на Красно село и си пазарувам от тук. Живея в Люлин, но от Кооперативният не пазарувам, защото ми е много неудобно ходенето до там. Иначе ФФ е до нас точно, вечер често минавам от там.

# 6
  • Мнения: 4 761
Когато сме в София, от пазара ''Димитър Петков'' - това ни е кварталният пазар, съчетаваме го с разходка в градинката и вземане на детска кухня. Но не мисля, че е по-различен от останалите.

# 7
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
На Женския пазар цените наистина са сташно добри, но търговците които сте си харесали позволяват ли ви сами да си изберете храната или просто не ви слагат загнили и развалени неща в торбичката? На мен това ми е най-големия проблем, не обичам някой друг да ми избира храната за която плащам, особено с ясната мисъл, че ми вземат парите и ми пробутват разваленото. Дори месо, сирене кашкавал като купувам съм си намерила места където персоналът сам ще ме попита кое парче съм си харесала и съм си редовна там.

# 8
  • Мнения: 46 511
Търговците, които сме си харесали никога не ни слагат лош продукт в торбичката.
Примерно за половин година може да се случи по някой домат да има едно петънце или да е една идея по мек. От другите неща не се сещам да съм виждала лош зеленчук или плод.

Но както казах:
...Подават ти пликчето, отваряш, оглеждаш, пипаш и преценяваш и ако не ти хареса връщаш, без много приказки и без никакви проблеми...

# 9
  • Мнения: 13 272
От кварталните плод зеленчуци и са ми близо и си избирам каквото искам и продавачите внимателни

# 10
  • София
  • Мнения: 930
Точно преди 2 часа се прибрах от Женския пазар. Купих 4 огромни марули за 1 лв. Краставици имаше и по 0.70 лв./кг., бяха си много добри.
Единственото, което клиентът може да си избира, са краставиците. Всичко останало го слагат търговците. Миналата седмица си взех ябълки, жълти, Златна правъзходна, по 0.80 лв./кг. От 6 ябълки едната беше много развалена (веднага поисках да ми я сменят и търговката се размрънка, но ми я смени), 2 бяха с по 2-3 несъществени петна и отаналите 3 си бяха екстра. В никой магазин няма такава цена на Златна превъзходна. И вече почти не "удрят в кантара".
Там цените са без конкуренция, но човек трябва да си отваря очите и да гледа какво купува.

Много ми е дразнещо, защо 99% от търговците на Женския пазар са роми?! Изглеждат като мафия. Много са нагли, груби и агресивни, особено към възрастните хора, нахвърлят се върху тях след забележка за развалени продукти и то не само конкретният търговец, но и скачат всички от околните сергии. Чувала съм такива гнусни обиди към възрастни хора, че ако имах власт, тези цигани нямаше никога повече да продават там. А касови бележки, счетоводство на фирми, плащане на данъци - някой свързва ли тези неща с продавачите от Женския пазар?!

# 11
  • Мнения: 46 511
...Чувала съм такива гнусни обиди към възрастни хора, че ако имах власт, тези цигани нямаше никога повече да продават там...
Обидите са в двете посоки. Такива неща и от баби и дядовци съм чувала, че ми се зачервиха ушите ooooh!
При нормално отношение и обратното е нормално. И все пак тези хора работят в студ и пек, а не са отишли да разбиват къщи. Затова не съм толкова крайна към тях...

# 12
  • Мнения: 4 500
Да, поне не крадат, а работят.

# 13
  • Мнения: 1 421
Да, поне не крадат, а работят.

Краденето има различни разновидности. Удрянето в кантара,пробутването на гнили и некачествени продукти за мен също е вид кражба. А пък това продавачът да ти слага и да не дава клиентът да избира, е нашенски абсурд.
Не пазарувам от пазарите. И в големите вериги има богат избор,сам си слагаш,мериш и т.н. Нищожна част от продавачите на пазарите са производители,всички останали са прекупвачи.

# 14
  • София
  • Мнения: 930

Не знам защо ги защитавате, но никой не отива на пазар да се кара с продавачите, а да пазарува. Скандалите, на които съм присъствала започват с това, че за левчетата от тънките си пенсии възрастните хора получават торбичка със загнили плодове. Понякога ги виждат чак като се приберат у дома. Но когато ги видят още като им ги дадат и си поискат обратно парите, тогава циганите изригват в ругатни и обиди. И да, мъжете пенсионери понякога също отговарят и става скандал, но жените най-често си тръгват засрамени.
И чак пък да работят....  Алъш - веришът е блага работа и парите, които изкарват, са в пъти в повече отколкото изкарваме тракащите тук по клавиатурата.

Общи условия

Активация на акаунт