Живот с изкуствена тазобедрена става.

  • 37 432
  • 78
  •   1
Отговори
# 30
  • при морето
  • Мнения: 911
Elegance,Иванина 999,
а кой ден след операцията ви махнаха конците и кой извърши манипулацията-лекар или мед.сестра,интересува ме още болезнено ли е... Thinking

# 31
  • София
  • Мнения: 35
Elegance,Иванина 999,
а кой ден след операцията ви махнаха конците и кой извърши манипулацията-лекар или мед.сестра,интересува ме още болезнено ли е... Thinking

Мисля беше на 14 ден след операцията, сестра свали конците, лекаря само погледна раната, не боли и мен ме беше страх, усещането е като леко боцкане, то самата кожа покрай разреза е безчувствена още. Не се притеснявай.

# 32
  • Мнения: 25
А на някой направили ли са му, след сменени 2 стави, двата крака с различна дължина?
Брат ми са му казали, че след като са го направили дефектен, ще му измерят разликата и да си поръча стелки.   

Често се случва.. каква е разликата? Ако е до 0.5 см. Е нормално. Моят горе-долу е с толкова по къс. Кво да се прави. С времето другите стави обират разликите, но въпреки това е трудно да се ходи без помощни средства, особено на къси разстояния.

# 33
  • Мнения: 25
Elegance,Иванина 999,
а кой ден след операцията ви махнаха конците и кой извърши манипулацията-лекар или мед.сестра,интересува ме още болезнено ли е... Thinking


И моите ги махнаха на 14 ден ,  а после още 7. Дена бях с превръзка. Не боли, спокойно

# 34
  • Мнения: 25
Елеганс, спомняш ли си как тренираше на велото? В смисъл на коя степен- 1-ва или ? И колко ти траеше тренировката?
  Аз сега започнах с 2 по 5 мин на ден. Като карам на 1ва степен.

Аз започнах на втора степен и бързо минах и на трета, карах по 5-10 минути по няколко пъти на ден, когато се сетя, не съм спазвала нещо стриктно. Степента си я направи според това как си чувстваш крака, ако на първа ти е добре, върти на нея.

Благодаря, карам на 2. И малко на 3.
Може ли координати на доктора ти, че ставата си ми щрака понякога и се притеснявам, че няма да ме бъде много..

# 35
  • при морето
  • Мнения: 911
Благодаря ви,момичета,поуспокоих се малко,аз имам 10шева,но са много стегнати и затова питам дали боли...

# 36
  • Мнения: 1 919
А на някой направили ли са му, след сменени 2 стави, двата крака с различна дължина?
Брат ми са му казали, че след като са го направили дефектен, ще му измерят разликата и да си поръча стелки.   

Често се случва.. каква е разликата? Ако е до 0.5 см. Е нормално. Моят горе-долу е с толкова по къс. Кво да се прави. С времето другите стави обират разликите, но въпреки това е трудно да се ходи без помощни средства, особено на къси разстояния.
Определено е повече от 0.5 см, визуално изглежда крив, когато е изправен. Още не е ходил да си премери разликата.

# 37
  • Мнения: 25
Ами трябва да му се направят обувки. Не мисля че със стелки ще му е комфортно, особено ако му се налага често да ходи насам натам

# 38
  • Мнения: 25
И пак никой не ми отговори колко на ден може да се върви със сменена става?
Горе-долу имам по 60 мин ходене на ден, като са разделени на  по 12-13 м. непрекъснато, без сядане и почивка. Има ли някой като мен?
Вече съм много отчаяна, защото не знам колко трябва да се щадя..

# 39
  • София
  • Мнения: 35
И пак никой не ми отговори колко на ден може да се върви със сменена става?
Горе-долу имам по 60 мин ходене на ден, като са разделени на  по 12-13 м. непрекъснато, без сядане и почивка. Има ли някой като мен?
Вече съм много отчаяна, защото не знам колко трябва да се щадя..

Колко време е минала от операцията? На мен не са ми казвали да се щадя от ходене, а напротив, казваха ми да се движа колкото може повече, по-скоро в началото седенето не е за предпочитане. Идеята е да се възстановят и укрепят мускулите покрай новата става, колкото по-силна е мускулатурата, толкова повече се щади ставата. Аз ходех докато се чувствах добре, слушай си тялото, ако се изморяваш не се натоварвай. 

# 40
  • Мнения: 25
почти 5 месеца

# 41
  • Мнения: 31
Здравейте!

Рових нещо из нета и попаднах тук случайно. Да споделя малко опит и от мен.
Оперираха ме на 19 септември след обед. Без циментиране. Шевът ми е малък - около 10 см, отпред. На другата сутрин дойде рехабилитатор и ме вдигна. Трябвало да стана. В болницата останах 5 дни - всеки ден имах среща с рехабилитатор и ерго терапевт. Следяха как се движа и до къде съм стигнала  - преди операцията всеки получава собствена книжка с вси4ко обяснено и разяснено. Има отговори на вси4ко което можеш или не можеш да правиш. Вкл. и таблица със секс пози. Там има една стълбица за това какво трябва да можеш да правиш в деня на изписването си и ако ти сам си стигнал на най-горното стъпало си отиваш в къщи.
Та на изпроводяк докторът каза - 4 седмици с 2 патерици, 2 седмици с 1 и после.... ако си добре отиваш на работа.
Е, сега съм на финалната права - ходя без патерица но все още си я ползвам. Ако съм с нея 4-5 часа няма проблем да се движа и да не сядам. Но със сигурност поне още 2 седмици ще съм в къщи. После ще ходя на рехабилитация са 3 седмици, но това ще е чак през януари.
 
Ако има въпроси, питайте!

# 42
  • Мнения: 548
Къде ви правиха операцията и кой лекар?

# 43
  • Мнения: 31
Искам само да ви кажа, че едно от най-трудните действия, e овладяване обуването на болния крак с чорап. За ластичните чорапи до горе има специални обувалки в нета. Те трябва да се купят, ако няма кой да ви помага. Но има лесен и бърз трик сам да си обуеш чорапа с помощта на пешкир. Показаха ни го в болницата и наистина действа.
Ако има интерес ще опитам да кача снимки.

# 44
  • Мнения: 5 234
Какви хранителни добавки се препоръчват след такава операция - калций или желязо или нещо за съединителна тъкан и регенериране на хрущала или мултивитамини?

Общи условия

Активация на акаунт