Мъжете и домакинстването

  • 109 872
  • 2 432
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 157
...Единственото, което правя само аз е готвенето. Това хич не му приляга...
До опит е това. и на мен не ми прилягаше, ама не върви човек на 30+ да не може да си сготви, и да сготви на детето си, та се взех в ръце. Щом аз успях, всеки го може  Mr. Green
Абе то понякога не е до неможене, а до вкус. Моят обича да прави манджи тип "Всичко от хладилника".  Laughing Аз хич не обичам такива кулинарни изпълнения. Съответно като готви нещо уточняваме рецептата предварително. Затова готвя по-често от двама ни.  Mr. Green

# 31
  • Мнения: 2 127
Хем наравно, хем не ги разпределяте твърдо. Това не е наравно.  hahaha

Добре. Върши всичко това, което върша и аз. Ако аз готвя, събера чистите дрехи и ги пусна мръсните в пералнята, той ще измие съдовете, ще простре и ще пусне прахосмукачка. Но утре може той да сготви, да събере изсъхналото пране, пък аз ще бърша прах, ще измия съдовете... Нямаме схема аз пера, ти готвиш. Или аз готвя вторник и сряда, ти понеделник и петък.
Така по-ясно ли ти е?

# 32
  • Мнения: 12 692
Когато ми поправя колата, хич не му помагам. Хич не ми приляга. Може и да се науча, ама нямам никакво желание.

# 33
  • Мнения: 402
От няколко месеца е поел домашните ангажименти на 100 % - чистене, готвене, пране, гладене, пазаруване, дори за ремонт намери време.
А да, и ми сервира всички ястия в леглото.
А преди това винаги сме участвали почти наравно, и двамата обичаме много да готвим и се караме кой да направи вечерята. Луда работа.  Grinning


 LaughingАааааа, хич не е луда тая работа с готвенето.И ние се караме кой да сготви, защото и двамата обичаме да се въртим в кухнята.Понякога ме дебне да се намърда пръв, нахлузва престилката и не ме допуска дори да разбъркам манджата.Гони ме от помещението, без капка свян. Laughing

Чистенето сме си разпределили с дъщеря ми.ММ  го включвам само в основното чистене, когато се местят и мебелите, но не само да ми ги мести."Работи" бавно и прецизно, а аз се нервирам докато го гледам и тичам да правя нещо друго през това време. Mr. Green
За готвенето, вече се разбра.
Простираме и събираме дрехите и двамата.Пускаме пералнята и двамата.За гладенето не се караме.Там съм аз.За чука, клещите и пироните, също.Там е той.А съм посегнала към чука, а съм си отнесла ухото. Embarassed
Котката на дъщеря ми, е само моя отговорност, защото ми се измъква по тъча всеки път, хитрушата. Twisted EvilИначе много си я обичка. LaughingММ не обича котки, но се е примирил с добитъка в къщи.

# 34
  • Мнения: 150
У нас участието на мъжа ми в домакинството е точно "помощ" - често мие чинии и разтребва, но нито веднъж не е пуснал прахосмукачка и не е прибрал прането, примерно. Пазаруването и готвенето са си мои "задължения", понеже по този начин се разтоварвам и не давам друг да го върши. Най ми тежи, че аз работя от 9 до 17:30, а той - сутрин от 7 до 9 и след обед от 15 до 20:30, и с този му график аз съм тази, която ежедневно се занимава с водене и вземане на малкия от градина, лекари или баби като боледува,и грижите в след работно време.

# 35
  • Мнения: 3 828
Здравейте отново


За тези на които не им стана много ясен въпросът ще сбия накратко историята и да прецените и да дадете съвети, ако желаете


Когато се запознахме живееше с друг мъж на квартира (съквартиранти) и там почти не се чистеше, апартамента беше 200 кв.м. и аз само 1 път за 10 месеца успях да го изчистя основно сама, иначе сравнително редовно миех чинии и пода в нашата спалня (след като се нанесох при тях)

В последствие се изнесохме само двамата и вече 1 година живеем на квартира с 2 големи стаи с вътрешно стълбище и 2 бани+ тераса (мезонет). Съответно аз работех на ужасен график, но почивах 3/4 дни седмично, в които да кажем 2 ми бяха свободни от университета и успявах да чистя вкъщи/пера/готвя и пр.
Отидохме на гости в чужбина при негов приятел, който си има помощница, която почти по цял ден е с него, чисти му, готви му, пере му, но не са женени, той и плаща просто.
Откакто се прибрахме той започна да прави забележка за всичко. Че аз съм била жена, не можело да оставям разхвърляно и пр. (подчертавам разхвърляно, защото никога вкъщи не е мръсно /за мен има разлика/) . Единствената помощ (не във всички случаи) е след вечеря да си измие чинията и вилицата и евентуално ако го накарам да простре прането. Никога няма да се хване да мие под, да пере, да глади или нещо подобно.
Аз обаче почнах нова работа и сега 2 дни съм в университета + 5 дни работя (седмицата за съжаление има 7 дни и когато съм следобед на работа ставам рано сутрин за да чистя)
Съответно той очаква от мен да съм перфектната домакиня-всичко да е изрядно, но проблема е че аз нямам физически време да го правя
В момента съм пред дилема дали да напусна работата, която започнах преди месец, въпреки че съм сравнително доволна от условията и да си търся работа с по-късо работно време, за да успявам да смогвам с всичко или не.
Той не веднъж ми е казвал да си остана вкъщи и да не работя, а той да ми дава пари, но му нямам доверие, т.к. той не умее да пести, а няма да се съгласи аз да разпределям неговите пари (което не е и правилно)
и ще се окаже, че не се справяме с неговата заплата (въпреки че за БГ е доста над средното )
Отделно аз искам да се социализирам, да си работя и да си изкарвам парите сама.

Искам съвет по-скоро как да го "излъжа" да започне и той да чисти, защото той ми дава за пример единствено помощницата на неговия приятел, но аз му обяснявам че на нея и се плаща за това и тя не върши друга "работа" , но той твърди, че всяка жена трябвало да е така.
Аз леко започвам да се уморявам от тези приказки, които ги въртим всеки ден почти.

И за пример, ако аз имам 5 свободни часа вкъщи и е за чистене, ще изчистя за 2 часа и ще приключим, но ако той има 5 свободни часа, ще гледа телевизия

Правила съм графици, кой какво и кога да прави, съответно който има повече тикчета за месеца получава ''бонус'' (подарък от другия) , но без особен успех

Относно заетостта ни, аз съм в момента плътно 7/7 поне по 10 часа извън дома ни, неговата работа е от 10-18.30, почива единствено събота и неделя, но тогава много рядко седи вкъщи, по скоро пътува някъде, отива да види роднини, приятели, естеествено отиваме заедно, ако имам аз възможност да се измъкна от работа за 2 дни.

Стана много дълго, извинявам се : )
да подчертая, искам СЪВЕТ как да го накарам да ми помага у дома, не как да се разделим, защото не търся този ефект Wink

# 36
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 726
НЕ. Не пипва. Но имаме дом.помощница и чистенето и гладенето ми е спестено. Имаме и всякаква домакинска техника, която ми улеснява живота. Сега се чудя на кого да прехвърля и готвенето. И двамата работим.  Малки деца нямаме.  Аз съм на по-къс работен ден от него и на ненормирано работно време, ама как ли пък няма да започна да слугувам на мъж. Който иска в къщи да му е стерилна чистота, знае къде са прахосмукачката и препаратите. Айде молим.

Последна редакция: сб, 07 май 2016, 16:07 от Unknown_lady

# 37
  • Мнения: 46 641
Lana Del Rey, няма начин. Това е въпрос на разбирания. Ако той смята, че понеже нямаш пенис в гащите трябва да се посветиш на обслужването му, няма начин да промениш нищо. А и не трябва, всеки човек има право да живее, както му харесва.
Седнете и поговорете, ако стигнете до решение, което устройва и двамата - чудесно, ако не - не знам.

Когато ми поправя колата, хич не му помагам. Хич не ми приляга. Може и да се науча, ама нямам никакво желание.
И у нас така. Той пък не чисти прозорци. Такива извънредни неща си ги подбираме по интереси, а в деня, в който ги вършим другият поема всичко останало. Много е лесно така и въобще не се усещат Simple Smile

# 38
  • Мнения: 2 650
Lana Del Rey ,  след като прочетох цялата /унизителна според мен/ история, аз бих си  наела домашен помощник мъж /по възможност - привлекателен/

# 39
  • Мнения: 1 827
Много трудно ще го научиш, изисква се време, по принцип става в началото на връзката, когато се установяват правилата. Дори да постигнеш напредък, едва ли ще си поделяте работата. Но виждам, че имате финансови възможности ( той ти предлага да не работиш). Решението е уреди, спестяващи време - миялна машина, прахосмукачки робот ( една за сухо и една за мокро почистване) - може първоначално една, която ти е по-спешна. Кухненски робот или блендер с представки, който да те улеснява в рязането и т.н.
От опит ти казвам, че по този начин домакинската работа намалява значително и на никой не му тежи прекомерно Peace
И ако го научиш и той да ползва тези уреди- половината работа е свършена Simple Smile

# 40
  • Мнения: 2 127
Леле, че се ядосах, като те прочетох ooooh!
Абсурд е да напуснеш работа, за да подгъзуваш на Мунчо. Като иска да си изрядна домакиня, тогава той да те издържа. Ама изцяло.

# 41
  • Мнения: 2 141
Въобще не се включва, калпазанина му с калпазанин Laughing Но аз съм си цял ден у дома и не би било честно той да работи, че и домакинска работа да върши като се прибере. Имам миялна, сушилня и куп още улесняващи уреди, та не се оплаквам.  Simple Smile

# 42
  • Мнения: 3 828
Леле, че се ядосах, като те прочетох ooooh!
Абсурд е да напуснеш работа, за да подгъзуваш на Мунчо. Като иска да си изрядна домакиня, тогава той да те издържа. Ама изцяло.

аз точно това уточних, че той го предложи, но мен ме е страх, че няма да може да се оправим, а и още повече не искам някой да ме издържа, унизително ми е
никога дори от родителите си не съм искала пари-ако някой ми даде по своя воля ,добре, ако не съм седяла и без пари

относно ''уредите'' -имаме съдомиялня, чакам да викнем майстор да я сглоби, защото трябва да се пробива стената, кухненски робот ми купи по Коледа (не беше основния подарък  Laughing ), това за прахосмукачката не е лоша идея  Peace
просто като чета тая тема с мъжете като по списания и се стресирам много.

# 43
  • Мнения: 1 827
Има още робот за миене на прозорци и робот за баня. Ако го научиш да си прибира изпраните дрехи, да изхвърля боклука, да зарежда миялната и да ползва другите уреди - все пак е нещо Simple Smile

# 44
  • Мнения: 5 508
Lana Del Rey, щом е склонен да те издържа за да стоиш вкъщи и да му слугуваш (защото за мен е точно това) му кажи със същите тези пари да наеме домашна помощница, а ти продължи да си работиш, да учиш и да се развиваш.
Ако не иска му заяви, че не си прислужница или по-нисша от него, че в 21 век жената не е само домакиня и че ако иска постоянно да му е чисто и спретнато просто трябва да помага, вместо да гледа телевизия или да хаймани събота и неделя, защото и ти си човек и също като него имаш нужда от почивка!!!
Гади ми се от подобни индивиди ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт