Отговори
# 15
  • Димитровград
  • Мнения: 1 742
Има бебета,които не искат вода.(Дъщеря ми я плюе.)Има и такива,които пият.Нека да се знаят и двете положения.Аз също не мисля,че малко бебче има нужда от вода,особено подправена с лъжица захар.Не изпадайте в крайности.Поздрави на Зъхи,че издирва такива материали.Всеки може да прочете и да си прецени.Но нека се водим по бебетата си,те ни учат как да постъпваме.
Между другото тукашна известна педиатърка освен водата препоръчва за новородени и преварена овесена водичка срещу запек.Как ви се струва?Да го пишем в рецептите,щото и ние сме гледани така.

# 16
  • София
  • Мнения: 301
Не зная кои педиатри препоръчват вода колкото поеме. Моята педиатърка винаги /и за двете ми деца/ е препоръчвала максимум 100мл за 24 часа. В този случай няма как да се наруши водно-солевият баланс. На бебе, на което му стига храната и не е гладно дори ще му остане от тази вода. Друг е въпросът, че наистина някои бебета не искат да пият вода. Но други пък я поемат с удоволствие. Важно е да има умереност - да не се прекалява нито с даването на вода, но да не се и лишават. Това разбирасе си е мое мнение, подплатено с гледането на две деца и от прочетените книжки.

# 17
  • Мнения: 3 161
Всеки жив организъм на този свят се нуждае от вода. Защо бебетата да правят изключение.

И от храна се нуждае всеки жив организъм, ама не даваме на бебетата пържоли по тая логика. Кърмата дава всичко в първите месеци от живота - и храна, и вода. Толкова е просто.

# 18
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Първо - не съм "издирвала" материали, просто ми се наби в очите, докато четях нещо друго.
Второ - най-малкото съм мислила, че за една вода ще се изпокарате пак.
Трето - абсолютно подкрепям както това да не се налива бебето с вода през първия месец, така и късното захранване, точно защото съм гледала първото си дете по този, пропагандиран от педиатрите ни начин и съм направила много грешки.
Четвърто - не става въпрос за екстремизъм, а просто откъс информация, при това в кавички, т.е. неинтерпретирана, а цитирана.
И последно - ако детето наистина имаше нужда през първите си дни от вода в чист вид, със сигурност природата щеше да измисли нещо по въпроса. А всички знаем, че гумените биберони не са природен феномен!

# 19
  • Мнения: 992
Всеки жив организъм на този свят се нуждае от вода. Защо бебетата да правят изключение.

И от храна се нуждае всеки жив организъм, ама не даваме на бебетата пържоли по тая логика. Кърмата дава всичко в първите месеци от живота - и храна, и вода. Толкова е просто.

ами то е просто да но ако човек не знае за този форум и за съветите тук тогава какво, значи трябва 90 процента от хората да са малоумни и с нарушен баланс . Първо то бебето не може да поеме повече от 100 мл максимум на 24 часа което не вреди по никакъв начин. А такива сравнения с пържоли и други подобни незнам вобще защо са нужни. Тук сме за да споделяме а не да спорим и да се дъвчем за глупости.

# 20
  • Мнения: 3 447
Четох някъде нещо подобно. Водно-солевият баланс при новородените е много деликатен и лесно се нарушава.

Е те затова се осоляват бебетата - да си поемат обратно необходимия натрий през кожата Mr. Green Всичко си е измислено бееее...

# 21
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
по-нагоре беше казано- има бебета които пият вода и други които отказват. Аз лично мисля това решение да се предостави на бебето като му се предлага неподсладена вода-ако иска и пие значи има нужда. Всеки знае от опит, че бебето няма да обърка сладкото мляко с водата.
Между другото моята педиатърка казваше "браво" на сина ми който изпиваше по 700 грама вода на ден. Мнооого по- късно разбрах, че е бил гладен, защото "трябва да го храниш на 3 часа, трябва да не му даваш нощем да яде". Какво ли не правех да го излъжа да пие вода. Е страхотен педиатър имах- няма що. Смених я ама ...

# 22
  • Мнения: 6 243
Хайде по-спокойно да я караме, скъпи приятелки.
И да уточним понятията: различията в мненията не означават непременно, че някой иска да обиди някой друг. Не е нужно форумът да е място, където се изповядва само една религия, достатъчно е да не се приема като лична обида фактът, че не всички мислим еднакво.

Сори за офф-а, ама май пак е време за цикъл, така че хайде всички да сме по-умерени.

# 23
Аз не съм чела Ам. педиатрична асоциация и съм давала много вода и то О! Ужас! със захар. Продуктът на това недомислие завърши с 6 СМГ и в момента е студентка 2-ри курс с 1 5-ца в книжката си.

# 24
  • Мнения: 763
Моето бебе се роди с високи нива на натрий. Не знам дали има връзка, най-вероятно да - защото аз изпивах на ден около 5 лт вода на ден, не съм се насилвала, а изпитвах невероятна жажда.

Предполагам, че аз самата съм натрупала много натрий в  кръвта си, основно от минералната вода, и е преминал в кръвта на детето ми.

Имаше много конвулсии, гледката беше ужасна. Всичко мина без да се налага да се дават лекарства, а диагнозата беше електролитни нарушения, но ни изкараха акъла с разни предположения.

Предполагам, че всичко зависи и с какви нива на натрий се ражда детето.

# 25
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 327
по-нагоре беше казано- има бебета които пият вода и други които отказват. Аз лично мисля това решение да се предостави на бебето като му се предлага неподсладена вода-ако иска и пие значи има нужда. Всеки знае от опит, че бебето няма да обърка сладкото мляко с водата.


За мен точно това е правилният подход. Не мога да приема понятия като "водна интоксикация" или подобни. Не го намирам за логично за себе си, при все, че го изказват капацитети в областта.

# 26
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Наистина, Зъхи, стана страшен лактивист! Една релактация за теб?    Mr. Green

В интерес на истината, педиатрите в по-голямата си част обикновено препоръчват приема на вода в първите дни да е 120-150 мл/ден, в следващите седмици - 150-250 мл/ден. При капацитет на бебешкото стомахче както следва:

Максимален капацитет на стомаха на бебето на един ден, три дена, една седмица и един месец.
е ясно, колко лесно може да не излезне сметката за наддаване на тегло, ако това количество вода измести кърмата (или АМ, ако щете). Да вдигнат ръце тези, чиито бебета не са наддавали адекватно при даване на вода, както е било препоръчано...   ideauu (аз първа). Това е още една причина, освен нарушаване на водно-солевия баланс на бебето.

Ето и четиво по въпроса за пропусналите го: Указания за предлагане на вода на кърмачетата

А приказки като "и ние сме пили вода/ползвали бархетни пелени/ма'али кебапчета на тази възраст" - айде няма нужда... Бабите и прабабите ви не са пили вода в бебешка възраст, и пак са станали хора, нали?

Хайде успокойте страстите...не мога да си публикувам мнението вече трети път бре!  Laughing

# 27
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Хайде да правим разлика между съществува риск и задължително се случва. Препоръките (а не закон божи) да не се дава НИЩО освен кърма се базират точно на това - че съществува риск, който спокойно може да бъде избегнат, като не се правят нефизиологични и ненужни процедури като даването на вода. Това не означава, че бебе, което по една или друга причина получава вода, задължително ще пострада. Но - обичайно проблемите с даването на  вода, подсладени чайчета и прочее течности резултират не в нарушаване на водно-солевия баланс, а в нарушаване на процеса на кърмене, което пък си има своите последствия както за майката (и нервите й), така и за бебето (и здравето му). Нещата са си навързани и всяка ненужна интервенция има своите последствия, независимо дали ще са почти незабележими или ще се стигне до сериозна криза.

# 28
  • Мнения: 763
Но тук има нещо странно. Моето имаше конвулсии заради високо съдържание на натрий - изследвано два пъти, а не заради ниски нива!

А току-що прочетох за случай, при който високите нива на натрий в кърмата са довели до смърт на едно бебе. И така като върна назад моето спря да се гърчи горе-долу след като спрях да го кърмя.

Без да знам съм направила най-доброто за детето ми. Тези случаи явно са рядкост, но все пак ги има.

А тези некадърни лекари не ми казаха нищо по въпроса, а ми препоръчаха да кърмя, а по света при такива случаи се налага да се дава адаптирано мляко!

Последна редакция: пт, 14 апр 2006, 10:33 от слънчева мама

# 29
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Слънце, всяко нарушаване на баланса може да доведе до разстройване на организма, а реакциите при бебетата са непредвидими, но вероятно високото съдържание на натрий при твоето бебе се дължи на друга причина, а не на пиенето или непиенето на вода, или по-скоро връзката е обратна- на тебе ти се е пиела вода заради високото съдържание на натрий. Ако си хапвала, солено, кисело, пикантно. Много е вероятно да е някакво нарушение в твоя организъм, а високите нива при бебето да са били просто натрупани докато си била бременна.

Да отговоря на Бу, за наддаването при пиене на вода- първият месец при това пиене на вода синът ми наддаде 700 гр., но следващите месеци пиеше все по- малко вода и накрая изобщо отказа- наддаваше до 6 месеца по 1,500 кг., 1,300 кг., 1,200...

Общи условия

Активация на акаунт