Февруарчета 2017

  • 48 626
  • 747
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 1 522
Зависи коя болница ви пуска болничните и какъв им е начина на работа, някои болнииц рискуват и те пишат в болничен престой 3 дни фиктивноп, други не рискуват и те карат да лежиш 3 дни и ти дават 30 дни продължение на болничния и после всеки месец отиваш за удължаване. Та много зависи от лекаря и болницата не при всички ни болничните ще се пускат по еднаккъв начин това ми е мисълта

Забравих да разкажа че вчера бях на преглед да си видим точко , расте си , всичко е ок и чакаме сга отново следващия преглед Simple Smile

# 721
  • Мнения: 18
Ами Тилева знам същото като теб и много ми се ще само да ме пишат,че съм лежала ама май няма да стане.
Лисичка доколкото знам преди да се запишеш на жк май неможе болнични за бреченност,а може и аз да незнам.После влизаш за три дни в болницата оттам ти дават един болничен и ходиш да ти го удължават,на мен гинеколога ми каза къде предполагам и на теб.Удължаването не е нищо особено нито изследвания ти трябват нито нищо просто като изтече единия отиваш да вземеш другия

# 722
  • Мнения: 52
 Hug добро утро
За болничния аз в момента съм в такъв на всеки 20 дена се явявам на комисия за следващ,и не трябва да лежа в болница.чувала съм и за такъв вариянт дават повече дни.не съм сигурна.
Иначе как сте при мен все още симптомите са си актуални като добавим и едно главоболие,едно желание за храна но като седна и само чопля.Забелязвам че си похапвам доста плодове само дето се чудя дали пречи да ям праскови,за кърмене знам са противопоказни,но за сега незнам.
Ще се радвам да споделите мнение
 Hug

# 723
  • Мнения: 257
Добро утро и от мен , за болничните и аз се вълнувах и четох и разпитвах много и ето какво какво прочетох /това е извадка от разни форуми/

Болничен може да ви издаде лекарят, който ви води ЖК по каса. Достатъчно основание е, че бременността е настъпила след ин витро оплождане. Поне на моя така пише - основание е ин витрото, а допълнително и това, че съм с близнаци. Не са ми правили проблем, поисках си сама болничен още при първото ми посещение и веднага ми дадоха.
Всеки болничен може да е за максимум 30 дни, като за толкова продължителен болничен се иска лекарска комисия т.е. подписи от 2 лекари например. Като изтече този болничен ви се издава продължение пак за 30 дни.
Има лимит от 180 календарни дни болнични. Като стигнете лимита ще трябва да прекъснете болничния за няколко дни и може да започнете наново да броите. На мен например няма да ми стигнат 5 дни до болничния за майчинство, за които се договорих с работодателя ми за платен отпуск. Ако искате да продължите иначе тези 180 дни, има вариант за ТЕЛК

180 дни без прекъсване с болнични от ЛКК. След това има право след решение на ТЕЛК за продължаване на временната неработоспособност.
При прекъсване на временната неработоспособност, но единствено с явяване на работа, защото отпуск (платен, неплатен) или почивни и празнични дни НЕ ПРЕКЪСВАТ, до 360 дни в две последователни календарни години и в годината, през която е издаден болничния лист.

Така ,че смятам с ТЕЛК комисия всяка мама може да искара спокойно бременноста си в болнични .

Успех мамита

# 724
  • Мнения: 368
Имам странен казус по въпрос на болнични и майчинство. Вероятно трябва да се консултирам със счетоводел, но мога и тук да питам - може да е полезно и за другите.

Аз реално напуснах работа преди известно време и от тогава давам частни уроци, което ме устройваше идеално - график, както си го направя. Плащам си сама осигуровки. Всичко точно.
Обаче сега когато чакам бебче как ли стоят нещата? Дали все пак ми се полага майчинство?  Thinking

Втора част на казуса. Баща ми има фирма и би могъл да ме "назначи" на работа, след което да изляза в болнични и после майчинство. Дали така е по-добре? И дали има някакво изискване колко време трябва да си на нова работа преди да е възможно да излезеш в такъв дълъг болничен заради бременност и после майчинство?  Дали не е странно ако те назначат и след 10 дена излезеш в болнични по майчинство?  newsm78

# 725
  • Мнения: 52
Доколкото съм чела мисля че трябва да имаш най-малко 6 месеца да си осигуряване за бременност и още нещо в страницата на НОИ има описано всичко потърси там.

# 726
  • Мнения: 67

Aya31,с близнаци ли се оказа миличка?  Hug bouquet

# 727
  • Мнения: 257

Aya31,с близнаци ли се оказа миличка?  Hug bouquet

 Това е извадка от разни писания из нета за болничните ....ама знае ли се аз днес ъм на преглед та ще видим ...що да не ..само татито знае какви ги е вършил  newsm78 newsm78 hahaha hahaha

# 728
  • Пловдив
  • Мнения: 1 857
Имам странен казус по въпрос на болнични и майчинство. Вероятно трябва да се консултирам със счетоводел, но мога и тук да питам - може да е полезно и за другите.

Аз реално напуснах работа преди известно време и от тогава давам частни уроци, което ме устройваше идеално - график, както си го направя. Плащам си сама осигуровки. Всичко точно.
Обаче сега когато чакам бебче как ли стоят нещата? Дали все пак ми се полага майчинство?  Thinking

Втора част на казуса. Баща ми има фирма и би могъл да ме "назначи" на работа, след което да изляза в болнични и после майчинство. Дали така е по-добре? И дали има някакво изискване колко време трябва да си на нова работа преди да е възможно да излезеш в такъв дълъг болничен заради бременност и после майчинство?  Дали не е странно ако те назначат и след 10 дена излезеш в болнични по майчинство?  newsm78

Щом фирмата е на баща ти няма смисъл да си пускаш болнични. Назначава те на мин. РЗ, осигуровките общо на месец са около 150 лв. за 450 лв. заплата. За да вземаш платено майчинство една година + още една за отглеждане на малко дете трябва да имаш общо 12 месеца трудов стаж без значение кога точно са направени, дали са последователни или не. За да излезеш в болничен по принцип ти трябва да си работила без прекъсване в последните 6 месеца, що се отнася за болничния за раждане това условие отпада достатъчно е да си на работа по това време, най-добре да те назначи още от този месец или следващия. Така че баща ти да те назначава на работа и готово.

# 729
  • Мнения: 368
Благодаря ти за подробната и полезна информация!  Hug
Ще трябва да е другия месец - тогава планирам да им кажа.  Flutter

# 730
  • Мнения: 60
Имам странен казус по въпрос на болнични и майчинство. Вероятно трябва да се консултирам със счетоводел, но мога и тук да питам - може да е полезно и за другите.

Аз реално напуснах работа преди известно време и от тогава давам частни уроци, което ме устройваше идеално - график, както си го направя. Плащам си сама осигуровки. Всичко точно.
Обаче сега когато чакам бебче как ли стоят нещата? Дали все пак ми се полага майчинство?  Thinking

Втора част на казуса. Баща ми има фирма и би могъл да ме "назначи" на работа, след което да изляза в болнични и после майчинство. Дали така е по-добре? И дали има някакво изискване колко време трябва да си на нова работа преди да е възможно да излезеш в такъв дълъг болничен заради бременност и после майчинство?  Дали не е странно ако те назначат и след 10 дена излезеш в болнични по майчинство?  newsm78
За да излезеш в майчинство трябва да си на трудов договор и да имаш общо 12 месеца трудов стаж. А за размера на майчинството се гледа 18 или 24 месеца назад (вече не знам колко са го направили) на колко са те осигурявали.
Най-добре е да те пишат фиктивно във фирмата на баща ти и малко след това да излезеш болничен, защото така на теб ще ти плащат болничните вместо да се налага ти да си вкарваш осигуровки сама.
С първата бременност аз направих подобнонещо, защото работех на граждански договор, а с него не се излиза майчинство и се наложи да ме пишат фиктивно че работя.
Надявам се да съм ти помогнала Simple Smile

# 731
  • Мнения: 364
За да излезеш в болничен по принцип ти трябва да си работила без прекъсване в последните 6 месеца
Не е ли че по принцип трябва да имаш 6 месеца трудов стаж   ,  а не   че  последните 6 месеца да си работил без прекъсване .
Аз съм ползвала болничен   4м , след започване на нова  работа  , като преди това съм била на борсата  -така че нямах  последните  6 м  стаж без прекъсване  / но имам много стаж рабира се /.
Достатъчно е един отработен ден    , стига да има  някога си отработени 6 месеца.



...... график, както си го направя. Плащам си сама осигуровки. Всичко точно.
Обаче сега когато чакам бебче как ли стоят нещата? Дали все пак ми се полага майчинство?  Thinking

Втора част на казуса. ....?  Дали не е странно ако те назначат и след 10 дена излезеш в болнични по майчинство?  newsm78
Зависи какви осигуровки си си плащала  - ако са били   само здравни , не е достатъчно , но ако си се осигурявала  и за  всички осигурителни рискове  -би трябвало  да няма проблем  - счетоводителката ти ще каже  .
Иначе по  втория въпрос- не няма нищо  странно  - може и 3-5 дни след назначаването да излезеш в болнични . Гарантирано е . Трябва да имаш поне един отработен ден  , след назначаване , но нека са няколко .




Аз имам друг проблем :
Ходих в НОИ да питам , но една кисела лелка толкова троснато  и заядливо се държа , че нищо не ми обясни разбираемо  .

Лекаря от ЖК  обясни едно ,  в НОИ друго  - дали някой може  да  обясни  за следното -
 - имам болничен , издаден от ЛЛ за общо заболяване-   до 08,07 -петък .

Може ли от днес 11,07  -да започне да ми се издава   от ЛКК болничен за бременността   или между двата болнични трябва да има   поне един отработен ден ?
Ако  този ден 11,07 съм   отпуск , можело  да е проблем  / така каза служителката в НОИ  , ако после са 180 непрекъснати от ЛКК /.

Ако някой е   наясно , ще съм благодарна Simple Smile


Последна редакция: пн, 11 юли 2016, 13:45 от sladka_torat_vkusna

# 732
  • Мнения: 257
Здравей ..между двата болнични трябва да има един ден разлика . Имах подобен казус. Болничния от ЛЛ е едно , болничните от ЖК са друго  две различни диагнози и двама различни лекари. Пусни си отпуска за днес 11.07 и от утре нека ти пуснат болничния от ЖК . Абе тея докторя трябва да знаят много добре как стоят нещата с болничните какво се правят на дръж ми шапката незнам

# 733
  • Мнения: 364
Aya31 , благодаря  .
А сигурна ли си  , че  отпуска важи- дали не  трябва да е отработен ден ?
Аз така или иначе днес не съм на работа и не съм и в състояние да отида  - повръщам и ми се гади кошмарно  и ще пусна отпуск. Въпроса е дали трябва да има и отработен ден.
 
От НОИ  по обясненията  на кривата лелка , разбрах , че отпус между двата болнични  не важи , а трябва  отработен ден.
Мога да  пусна отпуска  , но  сега предпочитам да ползвам болничните  , и накрая  ако не ми стигнат дните -180  , тогава  да е отпуската .

# 734
  • Мнения: 2
Здравейте!
Записвам се и аз понеже както изглежда и моето малко човече ще се появи през февруари 2017.
Исках да ви попитам дали на някоя от вас вече й се наложи да приема прогестерон, как се чувствате и колко време го приемахте? На мен ми го предписаха преди няколко дни за зацапване, което изчезна още на втория ден, но се чувствам доста отпаднала плюс всякакви екстри като повръщане и диария, които като че ли се засилиха след като го започнах утрогестан.

Общи условия

Активация на акаунт