Да теглим ли жилищен кредит?Тема 2

  • 69 398
  • 599
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: 5 022
Да, вярно е.

Най-малкото защото за да се стигне до публична продан, нещата съвсем са загрубели - в смисъл, има натрупани огромни наказателни лихви, такси към ЧСИто и пр. Освен това, имотът, ползван за обезпечение, ако е купен на зелено, може въобще да не бъде довършен и съответно да е недостатъчен. Хипотези - много, но в общия случай имотът не е достатъчен да покрие изискуемата сума.

Затова е най-добре ако някой види, че не може да обслужи кредита, бързо да продава апартамента на пазарна цена, защото от публична продан не се знае какви пари ще дойдат за покриване на дълга.

# 586
  • Мнения: 19 310

Но ако апартаментът е ипотекиран, не знам кой ще е луд да го купи с ипотеката. Мен лично ще е страх да купя такъв имот.

# 587
  • Мнения: 4 587
Като се купува, се заличава ипотеката. При търг от ЧСИ новият собственик на имота не плаща задълженията на стария. Ама да не се стига дотам, де. Ще имаш да плащаш освен дълга, и таксите за дела, и всички допълнителни разходи. А и по закон имоти от ЧСИ излизат с първоначална цена, която е по-ниска от оценката. При хубави имоти става наддаване и може да се качи доста, но при неатрактивни - подмятат се месеци и накрая ги купуват на много ниска цена.

# 588
  • Мнения: 2 708
ДСК е голяма прецаквация за какъвто и да било продукт. И сега се подготви да чакаш по час и половина, за да си платиш вноската...просто няма такава бюрокрация, те си живеят в комунизма...

А ти къде живееш, че чакаш на опашка да си платиш вноската? Ползвам тяхното интернет банкиране вече над 15 г. Дори ток, вода, парно, телефон и какво ли не си плащам от там и не ми трябва нито ипей нито каси и гишето от незапомнени времена. Много е хубаво така някой да се включи и да коментира от "висотата" на собственото "познание". Гишетата са им наистина пълна скръб и се чака (изключвам частното банкиране), но там чакат обикновено пенсионери и такива, които не ползват интернет банкирането. Добре, че ми се налага да ида на гише точно веднъж на 2 години, за да си взема нова дебитна/виртуална кредитна карта. Така че, който иска - чака за вноски.

Последна редакция: ср, 10 авг 2016, 09:31 от be under repairs

# 589
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 337
Аз изплащам потребителски 17 000 евро за 10г към ДСК без поръчител само с превод на работна заплата с месечна вноска 410 лв ...колебаех се дали да не взема ипотечен,защото условията бяха също толкова добри,но се отказахме и ММ и той се възползва от тавана на потребителския,та вързахме имота по този начин Mr. Green е,ще плащаме още 8г ,но това е положението..



# 590
  • Варна
  • Мнения: 384
Вярно ли е, че при продажба на ипотекирано жилище чрез съдия-изпълнител не се покрива цялата сума по кредита и длъжниците продължават да изплащат разликата?
Винаги съм мислила, че смисълът на ипотеката е да обезпечи кредита, а накрая излиза, че може да се остане и без жилище, и със задължения.
в момента банките предлагат кредитите с ипотека с пълна или ограничена отговорност.
ограничена-когато се стигне до принудително изпълнение, банката може да ви вземе само ипотекирания в нейна полза имот, за да погаси задължението ви, независимо от размера на дълга.
обикновено обаче цената на кредита е по-висока-примерно +0,5-4 пункта.

# 591
  • Мнения: 46 530
Но ако апартаментът е ипотекиран, не знам кой ще е луд да го купи с ипотеката. Мен лично ще е страх да купя такъв имот.
Ние купихме такъв. Нищо страшно няма. Понеже и ние бяхме с кредит просто свързахме двете банки. Те си оправят документално нещата без никакъв риск.

Имали сме и много други случи служебно, при които се е прехвърлял имот с ипотека. Банката предварително дава официален документ, с който потвърждава, че ще заличи ипотеката след постъпването на сумата. Парите се превеждат директно на нея, не на собственика, така че риск няма.
С една дума, банката е уведомена и работи заедно с купувач и продавача. Целта й е да си получи парите, на нея имот не й трябва. Така че като си ги види преведени веднага маха ипотеката. Проблем би имало единствено, ако парите се дадат на собственика, но такава практика не съм чула да има.

# 592
  • Мнения: 17
Момичета, имате ли информация за ипотечен кредит с 3 месеца непрекъснат трудов стаж? Дали дава някоя банка освен Сибанк?

Не мисля,че ще има друга която да дава искат ти минимум 6месеца.
А не знам как ще се наемеш със заем ако не ти е постоянна работата.  newsm78

# 593
  • In the shadows of my mind
  • Мнения: 962
Има варианти, при които трудовите договори са постоянни, без никакъв изпитателен срок, или пък изпитателният срок не е 6 месеца (стандартното), ами само 3 например. Когато започнахме преговорите със Сосиете, ММ, който тегли, беше от едва месец на нова работа и работодателят беше готов да му издаде бележка уверение, че ще продължат трудовите взаимоотношения и след изпитателния. От банката уж нямаха проблем с това.
Между другото и ние купихме ипотекиран имот. В първия момент като разбрах, много се стреснах, но се оказа, че ипотеката е само няколко хиляди и с капарото продавачът я плати и изчисти тежестта. Бяхме го вписали като изрична клауза в предварителния договор. Иначе, както сте писали и по-горе, банките се разбират помежду си и уреждат нещата - стига разбира се сумата, за която е ипотеката, да е равна или по-малка от новата ипотека. Ако пък ипотеката на продавача е по-голяма от новата на купувача, пак има начин да се договорят страните - въпрос на банкови операции, добри договори, адвокати, желание и търпение Wink

# 594
  • Мнения: 6 717
Колко време отнема окончателното одобрение за ипотечен кредит от Райфайзен?

# 595
  • Мнения: 17
Колко време отнема окончателното одобрение за ипотечен кредит от Райфайзен?

По принцип е от 3 до 5 дни одобрението

# 596
  • Мнения: X
Но ако апартаментът е ипотекиран, не знам кой ще е луд да го купи с ипотеката. Мен лично ще е страх да купя такъв имот.
Ние купихме такъв. Нищо страшно няма. Понеже и ние бяхме с кредит просто свързахме двете банки. Те си оправят документално нещата без никакъв риск.

Имали сме и много други случи служебно, при които се е прехвърлял имот с ипотека. Банката предварително дава официален документ, с който потвърждава, че ще заличи ипотеката след постъпването на сумата. Парите се превеждат директно на нея, не на собственика, така че риск няма.
С една дума, банката е уведомена и работи заедно с купувач и продавача. Целта й е да си получи парите, на нея имот не й трябва. Така че като си ги види преведени веднага маха ипотеката. Проблем би имало единствено, ако парите се дадат на собственика, но такава практика не съм чула да има.


Тъй тъй .. днес бях в една банка, в която ми обясниха, че парите, които банката ми дава като кредит, за да купя ипотекиран вече имот, ще бъдат преведени на продавача, а не на банката, на която продавачът дължи кредит с ипотека. Не знам защо така ми обясниха, ама това ме отказа да купувам ипотекиран имот. Вие пишете, че моята банка би трябвало да преведе парите от моя кредит на другата банка - това е добре. Ама на чие име е сметката на която се превежда (уж на другата банка)? Сметката на другата банка ли се води?

# 597
  • Мнения: 47 996
Сметката е на продавача и би трябвало да тази, която обслужва кредита му
Той трябва да подаде искане тези пари да се използват от банката за предсрочно погасяване на неговия кредит, защото дори да има милиони по сметката си, банката няма право да тегли повече от месечната вноска Simple Smile освен по негово изрично искане за предсрочно погасяване

# 598
  • Мнения: 534
Имам един въпрос.Харесахме къща на село на два етажа.Договорихме се за цената.Сега се оказва че втория етаж на къщата е строен по късно,както и гаража и не фигурират в плана и нямат акт 16.Дали ще имаме неприятности с озаконяването,или въобще няма да ни дадат ипотечен заем.

# 599
  • In the shadows of my mind
  • Мнения: 962
Нека продавачите придвижат тези неща, узаконят надстройките и ви дадат изрядни документи. Без тях си слагате главата в торбата, а банката също най-вероятно ще направи проблем.

Общи условия

Активация на акаунт