Трудно хранене

  • 12 148
  • 104
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 46 573
...и да си купи нещо от магазина!...
Ще си купи, ако й дадете пари, всеки ще си измисля причини, ако има поднесена на тепсия алтернатива.
Дъщеря ми правеше също, подвеждаше се по другите деца, докато един ден сама ми каза, че не иска да носи пари в училище, защото я изкушават.
Спрете да обръщате внимание, да давате друга възможност и нещата ще влязат в релси, не показвайте, че въобще ви прави впечатление.

# 16
  • Мнения: 2 156
Бих казала, обърнете й сериозно внимание, макар че нещата са поизпуснати. Проявявайте интерес към вкусовете й, какво обича, може да не е под час, както е правила баба й, докато не е работела. Започва се от няколко прости неща, които да хареса, постепенно разширявайте. Не яде садвича с кашкавал? Може да не харесва кашкавал. А ако намажете филийките с топено сирене, по средата обезкостени маслини, ако има банан, 50 гр. ядки - ще ги хвърли ли?

# 17
  • Мнения: 832
Може просто да не и харесва сготвеното  от теб. Щом при баба си яде,пробвай нови рецепти или извикай бабата да сготви. Поднеси и и яденето ,,артистично,,,например сандвич с домат и шунка,но под формата на калинка,яйце под формата на пиленце,сещаш се за какво говоря... Може да направиш домашни мъфини с течен шоколад и украса отгоре... Все нещо ново ще прояде,просто се иска много готвене,търпение,обясняване...
Проблема е сериозен,ще и пострада стомахчето,ако продължи така...
Не се отказвай!
Успех!!! Peace

# 18
  • Мнения: 5 513
Поне засега нямам злоядо дете.
Но никога не съм обръщала внимание на храната толкова. Т.е. никой не се кани и не се моли да се храни, който е гладен ще яде. Ако е гладен да яде когато иска. Готвя, но ако не се хареса на някой или не му се яде да си избере друго от наличното в хладилника, ако не си хареса значи не е гладен. Като огладнее ще яде. Не насилвам за храна. Не я използвам за награда или наказание. Не стоим на масата с часове. Ядем и ставаме и всеки по задачи.
Детето обича да готви с мен. От малък.

Говори с детето и му обясни, че това не е правилно. Вреди си. Направете план да въвеждаш нещо ново,като храна. Хранете се заедно двете. Попитай как да я приготвиш. Поканете приятелки на парти с плодови салати, сандвичи...
Ако нямаш време извикай бабата.

# 19
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 434
...и да си купи нещо от магазина!...
Ще си купи, ако й дадете пари, всеки ще си измисля причини, ако има поднесена на тепсия алтернатива.
...
Виждала съм дете, не от социално слабите, което проси по 20 ст от клиентите пред дюнерджийница, за да си купи дюнер #Crazy Беше леко пухкаво и, според мен, с ограничения за избора на храна, наложени от родителите.

# 20
  • тук и там
  • Мнения: 11 648
Моята дъщеря е на 6гд и имаме същият проблем.Обича пържени картофи,пилешки хапки,рибни хапки(всичко това пържено) ,спагети и сладки неща..Със това се изчерпват нещата които обича.Естествено,не и позволяваме често(веднъж седмично е позволено) и си е жива мъка храненето всеки ден.Виси на масата със часове-то молене,залъгване,ултиматуми,какво ли не сме пробвали-не става!Оставяли сме я да потърси сама храна-ми няма такъв филм да яде това което аз предложа,или каквото има във хладилника-стои гладна,но не яде .А към сладкото е вече направо пристрастена-ако не изяде поне един бонбон или нещо друго,се започва един рев,едно тръшкане..Със тегло под нормата е,винаги е била така..Не яде нито в къщи,нито при бабите,нито на ресторант(освен ако не е нещо,от нещата които обича).Също като детето на Renydent,отказва да опита нова храна-решава предварително че не я харесва.И в училище имаха уроци на тема хранене-знае кое е полезно,кое е вредно,и ние говорим  на тази тема-няма напредък.Имам и друго дете-яде всичко,няма претенции-изяжда си всичко което му приготвя,изяжда си всичко на яслата,яде плодове,зеленчици и т.н.Съвсем друга работа е -но със голямото е мъка голяма..Винаги е било така,още от бебе не обичаше да се храни и това е.Да кажеш,че съм ги гледала по различен начин двете деца -не съм,едното обича да се храни,другото не обича..Храни се колкото да има нещо във корема,но ако не и е по вкуса-може да мине и без него Peace

# 21
  • Мнения: 46 573
Виждала съм дете, не от социално слабите, което проси по 20 ст от клиентите пред дюнерджийница, за да си купи дюнер #Crazy Беше леко пухкаво и, според мен, с ограничения за избора на храна, наложени от родителите.
Затова тези неща се правят в много ранна възраст. След това е много трудно, със строг контрол и работа с психолог.

...стои гладна,но не яде...
Колко време е стояла гладна?

# 22
  • тук и там
  • Мнения: 11 648
Човече,приема това като наказание-в смисъл като и кажем да не яде ,като не е гладна -си е окей.После обаче,като огладнее и започва да търси храна не иска от тази която аз предлагам или има в хладилника,а примерно иска сух хляб  или бисквита или нещо от сорта.Ако кажа -не,предпочита да не яде-но не ми спестява сълзите си ,тръшкането и вменяването на вина-защото я оставям гладна един вид.Да не говорим за това че постоянно чувам как" ние" можем да ядем каквото си искаме,а тя-не(това,защото аз обикновено минавам със една богата салата,а ММ вечеря или като мен или нещо готвено)Обясняваме и предлагаме от "нашата "храна-но се оказва,че тя не обича сирене,не обича домати да речем,не обича пилешко(както и всякакво месо) и т.н. и пак стигаме до там че ние просто не и позволяваме да яде това което обича..Говорим и за това във коя храна какви витамини има и как тялото ни се нуждае от тях за да сме здрави-не става и така.Оставяла съм я един ден,повече  не съм пробвала ,тя може и да издържи повече,но  и аз  не бих издържала. Simple Smile

Последна редакция: ср, 25 май 2016, 15:00 от Kaisia

# 23
  • Мнения: 46 573
Значи не е стояла гладна, дават й се заместители, а тя използва храната като оръжие с/у вас. Класика Simple Smile
Заредете хладилника с храни, които одобрявате и към които няма пристрастяване - без сладки и тестени, не насилвайте, кажете, че има голям избор, нека сама избере каквото иска. И не се трогвайте от приказки, сменете темата, излезте от стаята, не се обяснявайте много, не го превръщайте в голям проблем, защото детето усеща, че се притеснявате.
Предполагам, че на тази възраст ще е по-трудно, но с постоянство ще успеете. Ако искате, разбира се, това си е ваше решение, мен 10 дни не ме трогнаха особено, та какво остава за часове Peace

# 24
  • тук и там
  • Мнения: 11 648
При нас го има и този проблем,че се роди малка и така и не успяваше да навакса със тегло..Дори и тогава,не обичаше да се храни.Правили сме компромиси,защото е било важно да увеличи приема на калории.Отчитам го като наша грешка.Сега е трудно също,пак поради тази причина-тежи 16 кг на 6гд и половина..Варианта е да изхвърля всичко което е вредно ,но пък ги има и момента,че тогава тези храни ще станат по-желани...Притеснява ме и това,че приема и изживява липсата на сладки храни или десерт като наказание-не знам как да обясня че го правя за нейно добро-пробвала съм.Наднорменото тегло не е проблем при нас( със тегло под нормата е),а създаването на отношение към храната,както и това да приема храната която е полезна за нея-не да обича само боклуци .За сега няма изгледи да качи килограми,дори и вредната храна приема във минимални количества,но за в бъдеще не знам:peace:

Последна редакция: ср, 25 май 2016, 16:44 от Kaisia

# 25
  • Мнения: 148
Не се подлъгвайте от насълзени очи и гневни истерии. Абсолютна манипулация, за да получат каквото искат. Тези номера съм ги правила през цялото си детство, особено номера "мамо, длъжна си да има от това, което ям, иначе те чакат скандали и истерии", но не на думи, а в действие. Не, не ми мина с времето, през цялото ми детство почти отказвах да закусвам, та докато завърших средно. През цялото време отхвърлях храни, които може и да са много вкусни, ако ги опитам, но решавах, че не изглеждат достойни за опит и дотам. Трябваше да стана на 20, че да ми дойде акълът след много четене. И пак, чудо е, че предвид капризите ми съм здрава. Можеше да развия какви ли не заболявания от дефицити, за язва да не говорим.

Скрит текст:
Грах, царевица, ряпа, цвекло, лапад, чушки, бамя, целина, в дадени моменти дори домати и сирене и още десетки други продукти, да не говорим за манджи бяха безвъзвратно отхвърляни. Помня майка ми ме взима от занималня след училище и ми обяснява как ще ми сготви зеленчукова супа. Питам аз какво се слага в зеленчуковата супа и тя започва да изрежда. И се почва... не обичам лук, доматите имат люспи, и да нямат пак не ги искам, не обичам чушки... И накрая останаха картофите, морковите и фидето. Ама поне менюто ми за онова време се разшири с едно ястие, което на нея сигурно й се е сторило победа. С времето проядох някои неща, отказах други. Гладът никога не ме е плашел, но и не съм седяла 10 дни гладна. Майка ми и баба ми ме жалеха, защото винаги съм била слабичка.

Естествено тия номера, които съм въртяла на майка ми, никога няма да позволя да ми се прилагат и на мен, когато имам деца. Първо, защото нерви за моления, молебени и т.н. нямам и второ, защото знам какви може да са щетите за здравето. Слава богу разминала съм се, но на руска рулетка с това няма да играя. Вариант едно, който виждам като работещ е умелата манипулация на баба ми. Да се предизвика глад по някакъв начин, с плод, малко сок, кисела салата и подобни. Това не върши работа всеки път, защото детето ще се усети защо са тия тънки маневри. Вариант две е твърда ръка и здрави нерви - без джобни, без сладко, без боклуци. В крайна сметка в едно семейство родителят трябва да оформя ежедневието и навиците на детето, а не обратното.

# 26
  • Мнения: 365
Kaisia, а защо трябва да е без десерт? Има здравословни десерти! Овесени сладки с банани и фурми, сурови барове, пълнозърнести медени курабии, домашен сладолед с малини/ягоди (сега има), плодови салати, млечни парфета....да изброявам..

# 27
  • Мнения: 29 793
стествено тия номера, които съм въртяла на майка ми, никога няма да позволя да ми се прилагат и на мен, когато имам деца.

Явно все още нямаш деца. Нещата се променят с появата им. Аз въобще не съм такава майка, каквато мислех, че ще бъда!  Peace Не знам дали съм по-добра или не, но съм различна, от това което съм си мислела преди!

# 28
  • Мнения: 148
Не, нямам деца. Но обясних, че с майка ми не съм го играла на сълзи, беше ярост, предизвикана от недоволство, че не става на моето. Сега като погледна нещата от друг ъгъл, изтезавала съм емоционално собствената си майка. Нямало е вариант за преговори, всички вкъщи ми угаждаха и аз си го изисквах. Но в отношенията родител-дете не е редно родителят да вдигне ръце, да се примири и да остави контрола на детето.

Примерно детето ми някой ден намрази повечето зеленчуци и плодове и останат 3 манджи, който харесва и 2, които изтърпява. Отговорността за здравето му е моя. Ако се разболее, после аз ще тичам по доктори и ще ми се изкарва душата. Отговорността за възпитанието му също е моя. Не може детето ми в първи клас да ме върти на малкия си пръст. Видимият проблем е с храната, но с инато дете, каквото съм била, има друг момент, който се основава на манипулация и власт на детето над родителя.

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 3 635
Всеки си познава детето,и не може така кардинално да се твърди-ами давате му това,давате му онова и то замества храна,манипулира и тн.Да,може да е едно от всичко,но може и да не е нито едно.Е пак казвам вкъщи боклуци няма.Аз и съпругът ми се храним здравословно без залитания.Никога не съм забранявала сладкото,но тя яде един шоколад за месец,и то ако се сети.Склонна е към алергии,та често й се налага да е на ограничено хранене.Е,как веднъж и през тези периоди не чух гладна съм,или след тях да яде като невидяла.Не моля,не натискам и не пресирам.Гладни гробища няма.Аз съм на 47 години и каката ни е на 25-минал ми е периода някой да ме трогва, ако реве.Но тя не го и прави.Свикнала е покрай алергиите и като й кажеш това не можеш да ядеш,никога не е имало драми.Лично аз не се притеснявам от това че количеството храна й е малко,притесняваме еднообразното й хранене.

Общи условия

Активация на акаунт