Кърмата спира - какво да правя?

  • 1 873
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 649
така както си го описала се получи и при нас към 7 месец... бебчо много плачеше докато го кърмех и явно не му стигаше и всички мои опити да увелича кърмата не помогнаха  Embarassed най- накрая реших, че бебчо сам си се отбива и за да не си мъча детето( пък и себе си) преминахме на АМ. да допълня, че аз късно го захраних- след 6 месец, но и това не помогна.

# 16
  • Мнения: 535


Не разбрах точно какъв е проблемът newsm78
Нямаш достатъчно кърма или имаш проблем със запушени канали? защо се опитваш да си "разширяваш" каналите?

  Проблема е че бебчето ми беше в кувиоз и е захранван само с биберон т.e аз се цедя с помпа и давам кърмата с биберон,но при помпането цедя по 40-50гр направо нищо!За това си мисля,че може да се дължи на запушени канали,защото си напипвам малко бучици на гърдите!? А може просто да нямам мляко,така стана с първото ми дете!Сега се чудя дали да спра кърмата или да помпам колкото толкова за останалото с изкуствено мляко!   ooooh!

# 17
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Джеси, защо да е нищо - на този етап е съвсем достатъчно да има по 50-тина мл за хранене. Количеството кърма се увеличава с често отстраняване на кърмата от гърдите, за да се даде сигнал на организма да произвежда повече, т.е. може би ще е полезно да увеличиш честотата на изцеждане (макар че това може да ти изглежда сериозен труд и да ти е много досадно). Във форума има доста мами, които кърмят с шише и са ветеранки в увеличаването на количеството според нуждите на бебето (AQ, къде сииии Heart Eyes) и ще могат да ти дадат конкретни съвети. Ако пуснеш нова тема, ще получиш повече отговори, защото ще бъде видяна от повече хора Wink
Освен това винаги съществува вариант да научиш отново бебето да суче - то е съвсем мъничко, така че с повече упоритост и малко хитринки (за които с удоволствие ще ти дадем инфо) може да се справите Grinning

# 18
  • Мнения: 368
Мили мами,разбирам ползите на късното захранване,дори съм ЗА него с двете ръце.
Аз самата захраних детенцето си със зеленчуково пюре в средата на петия месец,а с месно в края на шестия.Кашите и кисела въведох в началото на шестия.Т.е забавям колкото мога,но има един проблем и затова не успях да приложа късното захранване.Сина ми е много гладен.
В смисъл не плаче от глад никога не го е правил,ами много хапва на едно ядене.Аз го виждам че има апетит.Сега например изяде 210мл каша, а на обяд не му стига едно бурканче пюре.
И още нещо изцедих се днес - много малко кърма 30мл и то със синьо-зелен отенък.
Помощ какво да правя.

Последна редакция: нд, 16 апр 2006, 19:29 от Mimoza-Plovdiv

# 19
  • Мнения: 535
hedra-Мерси за съвета!Продължавам с цеденето от едната гърда събирам към 40гр,обаче от другата почти нищо-голяма мъка Tired Дано най-накрая заприйжда това мляко! Praynig

# 20
  • Мнения: 3 161
Ири, ми ти сама си отбила детето. Не е трябвало да заместваш и махаш кърмения. Явно си останала с  впечатлението, че след 6 месеца кърменето не е необходимо - което не е така. Ако твърдо си решила да отбиваш - няма какво да правиш повече, след като нямаш и напрежение в гърдите. Само ще си спре млякото съвсем скоро.

Ако обаче искаш да продължиш с кърменето, което аз лично горещо тъ препоръчвам, все има още какво да направиш. Помисли само за финансовата страна - АМ излиза скъпо. Помисли и за ползите от кърменето за детето - многобройни са и не са за подценяване. Ако твърдо заявиш, че е така, много майки тук с готовност ще ти помогнат и смятам, че скоро ще върнеш бебо на гърдата.

# 21
  • гр. Козлодуй
  • Мнения: 203
Днес го сложих на гърдата и почна да суче, но преди това се беше нахранил, така че не рева. Обаче като свърши млякото почна да хапе зърното и да си чеше венците. И определено съм ЗА да продължа да го кърмя (поне сутрин). Тия дни се буди от глад по-рано, около 5 ч и докато му направя млякото целия блок разбира, че той иска да яде, а и от финансова гледна точка наистина е по-добре. Иначе от самото раждане ми беше казано, че до 6 месеца е добре да се кърми, даже педито се учуди преди седмици като разбра, че още го кърмя. Изглежда мненията по този въпрос в различните области на БГ са различни Simple Smile. Тук и захранването го почват от рано. Голям ужас! И много ме е яд, че не съм отделяла повече време за форума тук.

# 22
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
ИРИ, за съжаление в почти всички области на БГ положението е такова, дори в София е трудно да се намери свестен педиатър, който да подкрепя кърменето, да дава адекватни съвети и да препоръчва късно захранване.

А за теб наистина не е късно, особено щом имаш желание да възобновиш кърменето!

...но има един проблем и затова не успях да приложа късното захранване.Сина ми е много гладен.
В смисъл не плаче от глад никога не го е правил,ами много хапва на едно ядене.Аз го виждам че има апетит.Сега например изяде 210мл каша, а на обяд не му стига едно бурканче пюре.
И още нещо изцедих се днес - много малко кърма 30мл и то със синьо-зелен отенък.
Помощ какво да правя.

Мимоза, има деца, които просто нямат мярка в яденето. И двете ми са били такива, малкото продължава да бъде, а големият вече го израстна.
Само ще ти дам един пример, с моята дъщеря от преди няколко дни. Обикновено излизаме към 12:00, когато и взема кухнята. Седнахме на кафенце с другите съфорумки от СЗ и аз започнах да я храня. Изяде едно бурканче манджа (190 мл), почти цялото бурканче кисел (около 150 мл), половин порция пържени картофи от обяда на някой от присъстващите, един сандвич с кайма и кашкавал (който бях поръчала за себе си), освен това солети и бисквити. Можеше да поеме и още, ако и бях дала. И всичко това за по-малко от 2 часа.
Представяш ли си какво би станало с нея, ако всеки път и позволявах да яде такива количества? Сигурно вече щеше да се търкаля, не че не сме тръгнали на там  Mr. Green
Мисълта ми е, че някои бебета просто трябва да бъдат ограничавани до нормални количества за възрастта им, особено тези, които са склонни да прекаляват.

За цвета на кърмата изобщо не се притеснявай, тя ще го засити независимо от отенъка си Wink кърма

# 23
  • Мнения: 3 161
Днес го сложих на гърдата и почна да суче, но преди това се беше нахранил, така че не рева. Обаче като свърши млякото почна да хапе зърното и да си чеше венците. И определено съм ЗА да продължа да го кърмя (поне сутрин). Тия дни се буди от глад по-рано, около 5 ч и докато му направя млякото целия блок разбира, че той иска да яде, а и от финансова гледна точка наистина е по-добре. Иначе от самото раждане ми беше казано, че до 6 месеца е добре да се кърми, даже педито се учуди преди седмици като разбра, че още го кърмя. Изглежда мненията по този въпрос в различните области на БГ са различни Simple Smile. Тук и захранването го почват от рано. Голям ужас! И много ме е яд, че не съм отделяла повече време за форума тук.


Това, че до 6 месеца е добре да кърмиш, не означава, че след 6 месеца вече не е добре! Просто поради практиките на ранно захранване и заместване на кърмения у нас (и даване на АМ с нужда и без нужда) на майките масово им намалява и спира кърмата между 2-я и 4-я месец и докторите наистина се учудват, ако някоя кърми повече от това.

А ти ако наистина си решила да кърмиш още, как определи, че само сутрин трябва да кърмиш? На 6 месеца почти всички хранения все още са млечни. Значи веднъж кърмиш, останалите пъти даваш АМ? Първо че пак е скъпо, второ че кърмата превъзхожда многократно АМ, и трето че с едно кърмене на ден трудно ще поддържаш лактацията и силно ще ти намалее млякото.

Значи, ако наистина искаш да продължиш и да си увеличиш кърмата, най-добре е да почнеш да даваш на бебо да суче често - през 2-3 часа, а храненето идва след кърменето. Няма значение, че ще яде по-малко - на този етап най-важно е да поема достатъчно кърма. А сутрин като се събуди в 5, недей да будиш целия блок, докато забъркаш манджата, а дай гърда - съвсем простичко е, даже ако вземеш бебо в своето легло, можете да продължите да спите заедно след това. Тук много майки са на този принцип. Има и други начини за увеличаване на кърмата, ако искаш ще ти пусна линк към статия в Библиотеката. Но най-важно е да се храниш редовно и пълноценно (но не за двама), и да изпиваш по чаша вода преди или по време на всяко кърмене. Успех и пищи пак как върви.

# 24
  • Мнения: 3 161
... но има един проблем и затова не успях да приложа късното захранване. Сина ми е много гладен.
В смисъл не плаче от глад никога не го е правил,ами много хапва на едно ядене.Аз го виждам че има апетит.Сега например изяде 210мл каша, а на обяд не му стига едно бурканче пюре.
И още нещо изцедих се днес - много малко кърма 30мл и то със синьо-зелен отенък.
Помощ какво да правя.

Цветът на кърмата може да е всякакъв, но качеството й си остава добро, не се притеснявай.
Това, че не наддава, не е проблем - на 6 месеца 300 г. даже са много. Я сметни ако наддаваха с темповете от първите месеци - по кили на месец - колко щяха да тежат на годинка? Това е съвсем в нормата.

Това, че ти намалява млякото, се дължи на това, че си премахнала повечето кърмения и скоро съвсем ще отбиеш, ако вървиш по този път. И на теб като на Ири ще кажа: кърми често, през 2-3 часа, и след това давай храна, ако все още е гладен (но не АМ, а манджа, щом вече сте захраненени). По принцип достатъчни са 2 дни редовно сукане (през 2 часа средно), за да се увеличи лактацията и да произвеждаш достатъчно според нуждите на детето.

За глада не знам - не мисля, че трябва да тъпчеш детето. Аз бих давала кърма на корем. После малко манджа (според препоръчваните дози) и после ако още иска нещо - вода. При захраненени бебета е важно да поема и вода. Но непременно кърмата да е водещата в менюто до годинката. Това е от мен.  Grinning

# 25
  • гр. Козлодуй
  • Мнения: 203


[/quote]

А ти ако наистина си решила да кърмиш още, как определи, че само сутрин трябва да кърмиш? На 6 месеца почти всички хранения все още са млечни. Значи веднъж кърмиш, останалите пъти даваш АМ? Първо че пак е скъпо, второ че кърмата превъзхожда многократно АМ, и трето че с едно кърмене на ден трудно ще поддържаш лактацията и силно ще ти намалее млякото.

Значи, ако наистина искаш да продължиш и да си увеличиш кърмата, най-добре е да почнеш да даваш на бебо да суче често - през 2-3 часа, а храненето идва след кърменето. Няма значение, че ще яде по-малко - на този етап най-важно е да поема достатъчно кърма. А сутрин като се събуди в 5, недей да будиш целия блок, докато забъркаш манджата, а дай гърда - съвсем простичко е, даже ако вземеш бебо в своето легло, можете да продължите да спите заедно след това. Тук много майки са на този принцип. Има и други начини за увеличаване на кърмата, ако искаш ще ти пусна линк към статия в Библиотеката. Но най-важно е да се храниш редовно и пълноценно (но не за двама), и да изпиваш по чаша вода преди или по време на всяко кърмене. Успех и пищи пак как върви.
[/quote]

Ами за последно го кърмех само сутрин, защото само тогава му стигаше млякото. Преди обяд давах Ам и вечер също. Понеже ранно го рахраних на обяд яде пюре, а вече след обяд яде и каша. Пробвах да го кърмя и след обяд, но ревеше. А що се отнася до храненето - това ми е голям проблем. По принцип не ям много и все си мисля, че затова ми спря кърмата. Още като бременна не ядях много, защото много повръщах, така си и остана. Понякога дори забравям, че трябва да ям. Добре, че ме подсещат Simple Smile. Но ако има някакъв начин да увелича кърмата искам да опитам и ще помоля ако може да ми дадеш онзи линк. А за спането при мен ме е страх да не го смачкаме Simple Smile, а и той не обича. Когато е на голямо легло иска да си играе, а като го сложа в неговото разбира, че трябва да спи (поне през ноща).

А защо цветът на кърмата се променя? Днес като изцедих и моята беше синьо - зеленикава.

# 26
  • Мнения: 85
Здрасти, и аз имам същия проблем, бебчо е в началото на 5м, усещам гърдите си много празни, въпреки че му давам и от двете през 3 часа, кърмата като че ли не се увеличава, в началото пиех много чай от анасон, копър и кимион и имах достатъчно. Не искам да бързам да го дохранвам и затова изчаквам и следя реакциите му, мисля че при мен намаляването е от притеснение Embarassed

# 27
  • Мнения: 85
Относно късното захранване и аз съм ЗА него, но как се оставих педиатъра да ме убеди да  давам сок от ябълка и морков в началото на 2-я м. просто незнам #2gunfire, сега сокчето го оставих, но по 1 път на ден /30-40мл/ и кърмя по 6 пъти на денонощие /+-1/. В страната която отиваме да живеем дават такъв сок чак през 7-я месец, а мен ме е страх да му го спра, защото той свикна с него и даже си го чака Rolling Eyes

# 28
  • гр. Козлодуй
  • Мнения: 203
Аз мисля, че при мен повече кърма няма да има Sad.

# 29
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Аз мисля, че при мен повече кърма няма да има Sad.

А ти опита ли да спазваш съветите на Емем за по-често слагане на гърдата на бебето? Резултатите не идват веднага, иска се време и усилия, но си заслужава  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт