Захранване и темпо на въвеждане на нови храни

  • 4 153
  • 34
  •   1
Отговори
# 15
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Вярно е, че педиатрите би трябвало да следят всяко дете и да му дават индивидуални съвети, съобразно фамилната история, но истината е далеч от това. Моята педка, макар че знаеше, че аз съм с алергии и астма, и в семейството ми има обремененост, не препоръча нищо по-различно за детето, макар че изрично я питах неведнъж. И цитруси на 3 м, и домати, и жълтък, и глутен - всичко, което се сетите, тя си ми го препоръча по схемата обикновената. Което е съвсем нередно, защото детето има фамилна обремененост поне 50%.
Та това за педиатрите е по-скоро пожелание. Макар че и аз се надявам някога да се появи този индивидуален подход към малките пациенти.

# 16
  • Мнения: 4 358
Цитат на: boo
Моята педка, макар че знаеше, че аз съм с алергии и астма, и в семейството ми има обремененост, не препоръча нищо по-различно за детето, макар че изрично я питах неведнъж.

Shocked Shocked Shocked
За пореден път се убеждавам, че съм попаднала на чудесен педиатър!

# 17
  • Мнения: 3 379
Цитат на: kiki27
SZA, от мен без съвети какво да даваш и кога Wink , защото смятам, че педиатърката ти може да ти каже най-добре, а и отлично се справяш според мен. Виждам, че вярваш на твоята педиатърка, защо не видиш тя какво ще ти каже. Да ти кажа честно, аз много умерено експериментирам с храните, да не кажа хич, защото за нещастие познавам дете с тежка, хронична диария, в следствие на объркано захранване. Откакто захранвам 3 пъти съм се консултирала с педиатърката по този въпрос и не слушам други мнения освен информативно да видя как е при другите Simple Smile


О, несъмнено се съветвам с нея. Но не ми се ще да й звъня за щяло и нещяло, а освен това правя така - пускам тема тук, събирам мнения, после ги сравнявам с това, което съм чела и смятам за правилно  и накрая се обаждам на педиатърката и й казвам синтезирано какво мисля да направя и тя ми дава съвет - да, не илил еди-какво си...  Laughing

# 18
  • Мнения: 3 379
Цитат на: PoliaSp
Мечтии, мечтии за педиатрите. Благородно ви завиждам, че сте си намерили свестни педиатри по отношение на яденето.
Моята джипка /на малкия/ ми е сърдита, че съм се правила на много умна и не захранвам по нейните съвети. И сега съвсем информативно като отида, ми казва какво следва, ама си личи, че не й е приятно. И аз не я питам вече.
Слава богу малкия ми е здрав съюзник в това приключение, и всичко което съм му дала, си го хапва с мерак. Иначе определено обича повече домашните пюрета, но и готовите не ги връща.


Ами педиатърката, за която говоря, ми е частна, да не мислиш, че е джи-пи-то?!? То джи-пито си пее старата песен...

# 19
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
И на мен ми се струва, че захранваш добре Wink . Аз почнах по същия начин - но без банан де - Мартин много по-късно опита банан. И с тази разлика, че когато почнах да захранвам след 6тия месец захранвах с бавно заместване на едното кърмене и давах пюрето преди да кърмя. Можеш да сменяш тиквата ( според мен това е идеалната храна за захранване Grinning  - далеч за предпочитане пред ябълката и моркова) и през седмица да въвеждаш нещо ново - важно при захранването е да става бавно.
 И още едно мое наблюдение - при въвеждането на всякаква храна Мартин имаше периоди на адаптация и странности в акането -  при него например тиквата предизвиква запек Confused , а морковите го разхлабваха. Той освен това получаваше обрив по дупето от всяко ново нещо - до скоро беше така, а е на година и 3 месеца вече.
 Ти си усещаш детето най-добре - така че следвай си усещането Wink

# 20
  • София
  • Мнения: 3 909
Процедирам точно като SZA. До сега нямам заместено хранене. Боби сам си избира да суче или да яде твърда храна. Като че ли, двете неща са независими за него. Може току що да е сукал и после да изяде огромно количество каша или да хапне един банан и след малко да иска кърма. А има дни, когато нито суче, нито яде. В началото се притеснявах, сега съм го оставила на "самотек".

Да вмъкна, че картоф, морков и ябълка са нещата, които Боби изплюва веднага. Набляга на ориз, качамак, супи и вездесъщият банан.

# 21
  • Мнения: 3 379
Оф, този морков още не съм го вкарала в менюто, но картофа хич не го харесва, а и последната тиква дето му направих нещо беше супер безвкусна. Виж, ябълката я пие на сок, а днес яде и пюре от круша Simple Smile

Може би наистина трябва да пробвам с каша, ще се спретна пре почивните дни да му направя.

Забравих да ви се похваля, че Гогата вече има 4 зъба  Laughing  - два отдолу и два отгоре. А днес на консултацията се оказа, че е наддал 550 гр за последния месец и 3 см. Направо е шампион!  Simple Smile

# 22
  • Мнения: 2 529
Цитат на: SZA
Оф, този морков още не съм го вкарала в менюто, но картофа хич не го харесва, а и последната тиква дето му направих нещо беше супер безвкусна. Виж, ябълката я пие на сок, а днес яде и пюре от круша Simple Smile

Може би наистина трябва да пробвам с каша, ще се спретна пре почивните дни да му направя.

Забравих да ви се похваля, че Гогата вече има 4 зъба  Laughing  - два отдолу и два отгоре. А днес на консултацията се оказа, че е наддал 550 гр за последния месец и 3 см. Направо е шампион!  Simple Smile


Супер! Да ти е жив и здрав!
  Hands Clap

Между другото четох наскоро, че мангото например има много повече бета каротин от моркова и е много полезно, а е и сладък плод. Не знам обаче от каква възраст може да се дава Rolling Eyes

# 23
  • Мнения: 3 379
А манго откъде да намеря? Я някой да каже от кога може да се дава.

Ей, забравих да ви кажа, че момъкът казва БАБА  Simple Smile Майка ми е много щастлива, но си го е заслужила.

# 24
  • София
  • Мнения: 3 909
Манго можеш да си купиш от ХИТ. Днес като ходя, ще погледна за какви пари става дума. Също съм виждала в ЕВРОПА-та, но не винаги. Във Фантастико няма. Може да се провери и в МЕТРО.

Поздравления за юнака. Да ви дам Боби 1 месец за охранване?

# 25
  • Мнения: 1 793
Цитат на: SZA
Оф, този морков още не съм го вкарала в менюто, но картофа хич не го харесва, а и последната тиква дето му направих нещо беше супер безвкусна. Виж, ябълката я пие на сок, а днес яде и пюре от круша Simple Smile

Може би наистина трябва да пробвам с каша, ще се спретна пре почивните дни да му направя.

Забравих да ви се похваля, че Гогата вече има 4 зъба  Laughing  - два отдолу и два отгоре. А днес на консултацията се оказа, че е наддал 550 гр за последния месец и 3 см. Направо е шампион!  Simple Smile


браво на детето! все така да продължава Grinning
а  относно мангото и с кои храни да се започне ще ти препиша един цитат от книгата, която имам за захранването:

'pure organic baby rice, pear, apple, carrot, sweet potato, potatoes, green beans, courgettes and swede are ideal first weaning foods. Once your baby is happily taking these foods you can introduce the following foods: parsnips, mango, peaches, broccoli, avocados, barley, peas and cauliflower'.

аз горе-долу към този ред на въвеждане на храните се придържам и скоро смятам да дам на малкия манго. от плодовете засега яде само ябълка и круша, та си мисля скоро да разнообразя с мангото. а иначе от зеленчуците съм давала морков, ряпа, сладък картоф, тиквички /обаче ги спрях, защото малко се изрина от тях, сигурно са били нитратни/. от вчера му давам и parsnips /не го знам как е на бг, в речника ми го дава като пащърнак/. на мен на някаква ряпа ми прилича. а, всъщност реших и тиква да дам и добре му понесе и много му хареса. засега това са зеленчуците и плодовете, които давам и отделно всяка вечер му давам каша от бебешки ориз с круша, за да не се запича. и да ти кажа няма проблеми в това отношение Simple Smile
дано малко съм помогнала. и за темпото на въвеждане - на всеки 5 дни въвеждам нова храна. замразявам пюрета във формички за лед. всеки ден ги смесвам, както реша и така му правя различни комбинации. сега Алекс яде два пъти на ден - на обяд към 12 часа давам 4 кубчета зеленчуково пюре / сега вече по 1 кубче от 4 различни зеленчука/. след това към 17.30 часа давам 3 чаени лъжички бебешки ориз с 2 кубчета круша /или ябълка/, разбъркани с преварена вода.

малко дълго стана, извинявам се.

# 26
И аз не съм привърженик на готовите пюрета,но давам само такива,защото не знам колко нитрати има в зеленчуците на пазара /нямам от къде другаде да ги взема/. Пък и готовите пюрета са на много финни частици и поне в началото на захранването е по-добре да се дават те.

# 27
  • София
  • Мнения: 2 249
Цитат на: SZA
А манго откъде да намеря? Я някой да каже от кога може да се дава.

Ей, забравих да ви кажа, че момъкът казва БАБА  Simple Smile Майка ми е много щастлива, но си го е заслужила.


Някои го предлагат като първа храна, докато други педиатри препоръчват да се изчака с "екзотичните" плодове като манго и папая. В таблицата на Сиърс е в графата 12-18 месеца. Иначе като съдържание на бетакаротин е подобно на кайсиите.
Авокадото е добра първа храна също. Сладките картоди също.

# 28
  • София
  • Мнения: 2 249
Цитат на: boo
Моята педка, макар че знаеше, че аз съм с алергии и астма, и в семейството ми има обремененост, не препоръча нищо по-различно за детето, макар че изрично я питах неведнъж.


Буу, не думай, как се справяш с тая астма?

# 29
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Mи...живея си с нея  Grinning . Имам я от 3-годишна, уж да я израстна, по болници, санаториуми, туй-онуй, ама нъц. Само по-лека стана след пубертета. И докато бях бременна почти не се прояви Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт