Нашите орхидеи - страсти, радости и грижи. Тема 19

  • 89 297
  • 768
  •   1
Отговори
# 735
  • Добрич
  • Мнения: 33

Барселона орхидейката ти е страхотна.Пу-пу...  bouquet

# 736
  • Бургас
  • Мнения: 10 353
Още веднъж благодаря, Impala! bouquet
Така и ще направя - гледам си я както до сега.
Наистина е здрава, има много и хубави корени и върви добре.
Забелязах, че другата ми орхидея която купих лятото от Хоуммакс също пуска цветонос!  Party
Той си излиза както трябва.
Дано все така да развиват и дълго да ме радват!

# 737
  • Мнения: 1 355
Орхидеята ми пусна пъпки, но не можаха да се отворят. Не стига че са четири-пет пъпчици, а започнаха да съхнат и падат. Вече втора не може да ми цъфне. Четох че е от преполиване, но аз си мисля и че им е много топло. На парно сме и е около 24 градуса. Освен това цъфтят много рядко, защото не са на пряка светлина. Майка ми има една до прозорец в стая, дето не се отоплява и е отрупана с цвят. Последния път имаше 19 цветчета, а моите дето са купувани винаги с два цветоноса, от един повече не могат да изкарат.

# 738
  • Мнения: 13 380
Случва се понякога това с пъпките, пряката слънчева светлина не  емного добре за орхидеите, но трябва да са на светло.
Ториш ли ги

# 739
  • Sofia
  • Мнения: 4 593
Подариха ми вчера фалинопсис (така ли се пише  newsm78) - почти пред прецъфтяване на единия цветонос. Другият е отрязан. Има и рязани листа донякъде.
Саксийката е супер миниатюрна.
Въпросът ми е кога да пресаждам, в какво и откъде вземате дървесни кори (ако това е варианта)?
Някъде четох, че се поръсвали с канела. Защо се прави това?

# 740
  • Мнения: 102
Подариха ми вчера фалинопсис (така ли се пише  newsm78) - почти пред прецъфтяване на единия цветонос. Другият е отрязан. Има и рязани листа донякъде.
Саксийката е супер миниатюрна.
Въпросът ми е кога да пресаждам, в какво и откъде вземате дървесни кори (ако това е варианта)?
Някъде четох, че се поръсвали с канела. Защо се прави това?

Обикновено се пресаждат през есента, но мисля, че няма да е проблем да я пресадите след като прецъфти.
Има специална почва за орхидеи, въпросните кори, продава се във всички цветарски магазини.Аз купувам от Хоум Макс.Предварително трябва да я накиснете за 24 часа във вода. Купете си малко по- голяма от сегашната саксия. Аз използвам само прозрачни саксии.
Поръсването с канела се препоръчва при рязане на проблемни корени....мисля. Аз никога не съм го правила.
Успех!

# 741
  • Варна
  • Мнения: 25 286
Пресаждането изобщо не е задължително. Аз не бих пресаждала, ако няма видим проблем с корените.

# 742
  • София
  • Мнения: 12 012
едната от орхидеите ми има голям проблем с корените. трябва да направя опит да я спася.
подходящо ли е сега посред зима да го правя?
другият проблем е, че през зимата светлината в хола е недостатъчна, а в спалнята не е достатъчно топло.
фаленопсис е.

# 743
  • Варна
  • Мнения: 25 286
Е, ако е на умиране всеки момент е подходящ.

# 744
  • Мнения: 1 355
Случва се понякога това с пъпките, пряката слънчева светлина не  емного добре за орхидеите, но трябва да са на светло.
Ториш ли ги
Моите не са на пряка светлина, нямам възможност тук. Никога не съм ги торила, мислих го и това, ама не вярвам да е липсата на тор.
Мисля половината да ги пратя на майка.

# 745
  • Sofia
  • Мнения: 4 593
Пресаждането изобщо не е задължително. Аз не бих пресаждала, ако няма видим проблем с корените.

Видими проблеми с корените не виждам засега, но саксийката е наистина миниатюрна - Ф50. Не виждам как ще се развива растението...

Purple_Pink, благодаря за информацията.  Hug

# 746
  • Мнения: 102
Случва се понякога това с пъпките, пряката слънчева светлина не  емного добре за орхидеите, но трябва да са на светло.
Ториш ли ги
Моите не са на пряка светлина, нямам възможност тук. Никога не съм ги торила, мислих го и това, ама не вярвам да е липсата на тор.
Мисля половината да ги пратя на майка.

Моят личен опит показва, че пряката слънчева светлина е пагубна само през лятото, затова тогава слагам нещо между прозореца и орхидеите, но през цялото останало време ги държа на перваз и никога съм нямала проблеми, дори напротив, всяка година пускат цветоноси Simple Smile
Ако все пак до вашите достига достатъчно светлина- остава торенето.То играе важна  роля при цъфтежа.

Успех Simple Smile

# 747
  • Мнения: 102
Пресаждането изобщо не е задължително. Аз не бих пресаждала, ако няма видим проблем с корените.

Видими проблеми с корените не виждам засега, но саксийката е наистина миниатюрна - Ф50. Не виждам как ще се развива растението...

Purple_Pink, благодаря за информацията.  Hug

Няма защо Simple Smile
Щом коренчетата са й здрави, по- добре наистина изчакай....поне до на есен. Има ли  много излезли коренчета извън саксийката?

# 748
  • Sofia
  • Мнения: 4 593
Не, няма.
Ще изчакам, щом казвате!

# 749
  • Варна
  • Мнения: 25 286
Ако е мини, те просто се гледат в такива саксийки. Имам две, от 3-4 години, не съм ги местила. Растат си, цъфтят си, че и с по два цветоноса.

Общи условия

Активация на акаунт