Пациентки на ЦРЗ Надежда - тема 53

  • 74 695
  • 739
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 129
Здравейте момичета!
Да повдигна пак темата за ПИД.
В резултат на последната ми стимулация имам две хубави оплодени ембриончета и сега чуденето дали да правим ПИД е на дневен ред! Днес ембриоложката беше много мила и сме говорили сигурно 10 мин по телефона. Отговаряше ми на всичките въпроси и малко ми се изясниха опциите. А, да кажа и това, че във всички случаи ще замразяваме ембрионите. Та, има 2 основни варианта, ако ще се прави ПИД:
1) Замразяване на 3-ти ден, след като се размразят се прави ПИД на ден 5 и пак се замразяват задължително. По принцип можело и да не се прави повторно замразяване, но било изключително сложно да се реализира, поради трудно стиковане с генетиците, поради това, че на генетиците им трябвали повече от 24 часа, за да представят резултата, а и ембриолозите трябвало за нещо си да ходят през нощта при ембрионите. Може и друга някаква причина да ми е казала, но аз това запомних.

2) Ембрионите се гледат до стадий бластоцист, тогава им се взема клетка за ПИД и се замразяват на 5-ти ден. Съответно резултата от ПИД си излиза когато стане и е ясно какво имаме замразено. След размразяване се прави трансфер на добрите.

Предимствата на вариант 2) (според ембриоложката и мен)са:
- Няма двукратно замразяване
- Ако на ден 5 бластоцистите са малки (ранни), не им се прави ПИД, а се изчаква до ден 6 да станат големи бластоцисти и тогава им се взима клетка. По принцип клетка се взимало от тези клетки, които излязат от бластоциста - т.е. от излюпените. И затова, ако е малък и неизлюпен бластоцист, не се взима клетка.
- Ако на ден 5 бластоциста все още е малък, някои от нас може да решат да не тормозят ембриона допълнително, а да му дадат шанс да се развие и без да му правят ПИД - т.е. да си го трансферират или замразят така (това си е мой извод).
- Ако някой от ембрионите не достигне до ден 5, не сме правили излишни разходи за замразяване и не сме правили напразни планове с този ембрион.

3) Сега се сетих, че ако няма да има замразяване има и трети вариант, но не зная до колко той е приложим. А именно - да се вземе клетка за ПИД на 3-4 ден и до 5-6 ден резултата ще е излязъл и може да се направи трансфер. Чела съм, че на 3-4 ден също е възможно да се прави ПИД, но след казаното по-горе (че в Надежда взимат от излюпените клетки), не зная доколко това е добре.

Е, това е. Дано някой намери това инфо за полезно. А аз ще си се чудя дали да правя ПИД или не... Генетичката ми го препоръча, заради напредналата ми възраст (над 40 г.).


# 16
  • Мнения: 261
За първи път ще правя ЗЕТ и за това се интересувам, а и доктора ме вика на 10 ден от МЦ.  newsm78
Октомрви не ми искаха вирусология, нито други изследвания.
Аз си пуснах ТСХ, също и ПКК, да видя хемоглобина как е, че не съм много по месото и като се отпусна да не ям,  пада.
Благодаря ти тара! Аз септември ще правя ЗЕТ и се чудя дали трябва да пусна нещо преди това.  newsm78

# 17
  • Мнения: 1 849
За първи път ще правя ЗЕТ и за това се интересувам, а и доктора ме вика на 10 ден от МЦ.  newsm78
Октомрви не ми искаха вирусология, нито други изследвания.
Аз си пуснах ТСХ, също и ПКК, да видя хемоглобина как е, че не съм много по месото и като се отпусна да не ям,  пада.
Благодаря ти тара! Аз септември ще правя ЗЕТ и се чудя дали трябва да пусна нещо преди това.  newsm78
Моят ЗЕТ ще е не по-рано от септември, тогава, освен гореизброените неща, ще пусна микробиология, листериоза и токсоплазмоза.
В петък ще ми излезе контролата от листериозата, дано този път няма изненади  Rolling Eyes

# 18
  • Мнения: X
 На 3ти ден биопсия на клетки от ембри по мое наблюдение много  не го предпочитат  в клиниката.
 На 5ти ден не се взима една клетка, тъй като само тя  сама по себе си може да даде фалшиф резултат.  Предпочита се взимане на материал около 5ти ден, когато клетките са достатъчно, за да се направи биопсия.
 
Ако го правите  на 3ти ден ще бъде малко експериментално и някой наистина не трябва да спи, за да завършат цикъла на 5ти ден с фреш.

 В клиники в наши съседки този метод го прилагат успешно при стандартния пид за хромозомни аномалии, но когато става въпрос и за моногенно заболяване, става малко по-сложно.
 
Дидилина , каква е цената на пид и какво включва? Какво ще изследват, как?
Аз бих препоръчала пид.
Ембриолозите явно не са добри в обясненията и в контакта с пациентите, може би още една консултация с генетик няма да ти бъде излишна.

Ако Вивияна ни чете да драсне няколко реда как е.

Последна редакция: ср, 15 юни 2016, 14:45 от Анонимен

# 19
  • Мнения: 275
В предходната тема Бамба беше питала кога ще отсъства Д-р Стаменов: по информация от вчера - клиниката ще е в отпуск от 15.7-15.8, Стаменов ще излезне от 22ри с цел да навакса с часовете за коментар.
В този ред на мисли - са си изплача и аз болката - след 2рия спонтанен аборт, миналния Ноември, бях на контролен преглед декември и се разбрахме да си пусна генетични и имунологични изследвания януари. Речено - сторено. Записаха ми час за коментар за април и тамън да ме отложат, казах, че ще правя опит. Е точно след прегледа ми сервираха от работа, че заминавам командировка и отложих старта. Записах си час за коментар май - все пак последните 2 години скачам от процедура в процедура, а нищо не сме коментирали. Ок, разбирам, че са доктори не Богове, но и до ден днешен нямам отговор защо на мм спермограмата е лоша, защо всеки път забременявам но губя бебетата. Единственото от всички изследвания, което има отклонение е, че съм хетерозиготен носител на С 477 или както беше там - демек не усвоявам фолиевата киселина. Е да де, ама съм имала и нормално развиваща се бременност. Исках да коментирам всичко това с доктора, да знам какво да пия или да не пия и т.н. До сега на всички прегледи съм за по 4 мин. Все си засичам. По принцип не виждам смисъл да му губя времето с въпроси, чиито отговори или няма да разбера или няма да ми помогнат. Но сега мисля, че настъпи момента да питам някой важни неща.
Е началото на май ме отложиха за средата на юни. Вчера ми се обадиха да ме отложат за края на юли. 
Не ме разбирайте зле - не мисля, че съм по-специална от някой друг. Винаги проявявам разбиране и даже мм, като се изнерви и почне да мрънкя му казвам, че и д-рите са пренатоварени, не сме единствения случай, не може да очаква да ни "носят на ръце"... Но вчера направо получих нервен срив. Всяка от нас си знае какво е минала, какво и е в главата, колко мн иска дете и т.н. Не са ли тези душевни терзания достатъчни?! Всеки път едва ли не се моля за час, каквото каже д-ра го приемам без да оспорвам решението му или да задавам въпроси, с когато изникне нещо наистина важно - никой никакъв отговор не ми дава. Най-малкото не знам как да се подготвя - какво да направя, че да осигуря максимално добра среда за следващия ембрион. В същия момент ако кажа, че съм за опит ме наместват в графика.
Адски съм разочарована и мисля, че за първи път от 3 години съм паднала духом и не вярвам. И когато разбрах, че мм има проблем в сп, и след неуспешните опити, и след двата аборта, вярвах. Но да чакаш коментар 5 месеца и все да те отлагат вече ми идва в повече. На 32 съм. Уж имам време още. Да с мъжки фактор сме, но все си мисля, че колкото повече време минава все по-трудно ще става и при мен. За първи път се чувствам толкова безпомощна, безсилна - въртяща се в един омагьосан кръг. Май малките камъчета обръщат каруцата?!
Е оплаках се. Не че ми мина, но поне ми олекна малко.
Желая на всички ви УСПЕХ

# 20
  • Мнения: 1 659
С тоя ПИД доколкото разбирам няма да има свеж трансфер. А и как ще се напасне с изместен импланционен прозорец. Ако има 2-3Е не виждам смисъл от ПИД. Платено е толкова много да се стигне до тях. По-добре да се плати трансфер и Господ да решава какво следва.

# 21
  • Мнения: 6 542
Ако имам само два ембриона изобщо не бих правила ПИД, без проблем с генетичните.

Трули, защо не се преместиш при друг лекар? Стаменов явно е увасно натоварен и затова така се получава, като чета - не само при теб.

# 22
  • Мнения: X
"Манипулирането на ембрионите за целите на предимплантационната диагностика също крие минимални рискове за тяхното нормално развитие. Рискът за увреждане на яйцеклетката от биопсията е по-малко от 0,2%, а на ембриона е по-малко от 1%. Установено е, че рискът от погрешна диагноза (фалшиво положителна или отрицателна) е по-малко от 5%. Много е важно да се избере подходящ стадий за изследване на ембриона. Например при тестване на тридневен ембрион за хромозомни мутации се взема една клетка на 3-ия ден след оплождането, когато ембрионът се състои от 6-8 бластомера. Проблемът при този подход е, че е възможно изследваната клетка да е дефектна, а останалите да са нормални. Възможна е и обратната ситуация, при която изследваният бластомер е нормален, а останалите клетки са дефектни, така нареченият мозаицизъм. Това би довело до погрешна диагноза, че ембрионът няма хромозомни аномалии, докато на практика той няма шансове за нормално развитие. Рискът за мозаицизъм намалява, ако се изследват трофектодермални клетки на 5-и ден след оплождането на стадий бластоциста. Поради тази причина понастоящем в най-добрите инвитрол"

 доц. д-р Савина Хаджидекова

http://www.graziaonline.bg/v12633/gataka-prosto-genetika.html

# 23
  • гр.София
  • Мнения: 1 631
Трули, наистина е много неприятно това отлагане. Още в началото, когато се записахме в клиниката бях наясно, че ако искам да съм при д-р Стаменов ще има да чакам за часове...Реших да не губя излишно нерви и време и затова изобщо нямах претенции при кой лекар ще съм. Записаха ми час за д-р Райков (тогава беше най-бързия вариант), после д-р Шефкетова, после д-р Цветков. Ако наистина нямате сериозни проблеми запиши се при друг лекар. Успех Hug

# 24
  • Мнения: 261
Незнам, но ако имаш повече ембриончетата и правиш ПИД по 600 лв. на ембрион си е голяма цифра. Не всеки може да си го позволи.

# 25
  • Мнения: 6 280
АА ако са замразени на 5-6 ден как тогава се прави ПИД newsm78

# 26
  • Мнения: 19 689
Благодаря за темата, Манди Hug

# 27
  • Мнения: X
Трули, ако аз бях на твое място нямаше да си сдържам нервите в себе си.
А щях да вдигна телефона и там щях да си излея напрежението.
Щях да задам въпрос на администраторката знае ли колко пъти са ме отлагали за час и ще я попитам моите нерви от желязо ли са.
 Това пък на нищо не прилича.
Напиши оплакване.

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 1 187
И аз благодаря за новата темичка, нека е изпълнена с много положителни тестчета Wink

Вивияна, дано си добре мила! Стискаме палчета!

ПИД е много интересна и дълбока тема, аз също се опитвам да си обясня някои неща, но най-добре е да се осъществи среща с генетиците.

Генетиците си имат отделен телефон, на който отговарят целодневно и са изключително любезни.

# 29
  • София
  • Мнения: 23 165
те виждат кой кога  е отлаган, ама ефект особен няма  Rolling Eyes
и често по телефона изобщо не слушат какво им се говори, на място е по-различно.
последния път ми звъняха няколко пъти, хем се опитах да обясня защо е безсмислено точно това, за което настояха.

Общи условия

Активация на акаунт