Каква я мислехме, а каква стана...

  • 85 896
  • 885
  •   1
Отговори
# 840
  • Мнения: 30 802
Ти по-скоро търси начини по заобиколен път да се "отвори" детето и да направи скок в мисленето. Иначе най-тъжното е, ако детето си стои на същото ниво и се опитва с бавно учене да постигне нещо.

Занимателни игри, кръжоци, нещо интересно, което да го принуди да придобие нужните способности.

# 841
  • Мнения: 14 654
Важното е детето да чувства, че се справя, така добива смелост и самочувствие. Ама да се справя в конкурентна среда, ако е цар сред глупаците, както беше моят син в първото си училище, нищо полезно не произлиза от това. И е хубаво да има и други оценки, освен шестици, ако някой ученик няма оценка, различна от 6, значи учи в лошо училище.

# 842
  • Мнения: X
Виждам, че усещанията ни за успешно дете/ човек се различават.

Тенденциите тук са такива и ни допадат, докато в Б-я се нагледахме на мамини Богданки и Жорковци, които са дондкуркани от мама и тате до 40 годишнината им, че и след това с отглеждането на техните потомци.

Докато тук децата се учат на задачи, помощ в дома, почасова работа за джобни от ранни тийнове, респект и ученолюбие.

Като ви чета май само на последното се набляга все още от списващите във форума и по възможност без да се помага кой знае колко на децата, а това поддръжка на дом, организация на деня да се свършат всички задачи, можене да се обгрижваш сам са бабини деветини явно.


# 843
  • Мнения: 10 999
Почасова работа в бг може след навършени 16 г. С разрешение от инспекцията по труда. Другите неща са въпрос на преценка от страна на родителя. Всеки си решава какво иска от детето си и какво може да постигне реално.

# 844
  • Мнения: 30 802
Мда, тук повече приличаме на китайците и на майките-тигрици. За китаеца основното за детето е да учи, а цялата рода помага.

Донякъде тук сме и малко философски настроени и скептични към прекалено продуктивните и организирани хора.

Иначе...като пораснеш, вече няма такова нещо като "задачи за деня". Разбира се, ако правилно си отиграеш картите, ако не си излязъл на позиции, задачи има, за съжаление. Но пак може да се заобикалят.

# 845
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 929
Мда, тук повече приличаме на китайците и на майките-тигрици. За китаеца основното за детето е да учи, а цялата рода помага.
Това за цялата рода си е лично твоя интерпретация.

За др си права. Коментара от соственичката на КУМОН център: " убедена съм, че не азиатките са тайгър мам...май българките са ни отнели първенството"

# 846
  • Мнения: 30 802
Аз имах предвид китайците- като седне детето да учи, майката му готви, бабата пере, ама детето за нищо да не се притеснява. И като влязат в университет- същото. Ама после, ако е първороден син, трябва да ги издържа на старини, затова и учи- да има престижна и платена професия.

За мен успешен е разтегливо понятие и не е набор от точки. Може детето да е било перфектно в подреждане, учене, планове- и пак да не може нищо ценно да направи. Може да е хаотично, но да се справя, когато има нужда.

# 847
  • sofia
  • Мнения: 8 957
Каква я мислихме, каква станА ми се случи основно с първото дете и то заради разминаването между очаквания и реалност. Това за бебешката и ранна възраст.

# 848
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 929
Аз имах предвид китайците- като седне детето да учи, майката му готви, бабата пере, ама детето за нищо да не се притеснява. И като влязат в университет- същото. Ама после, ако е първороден син, трябва да ги издържа на старини, затова и учи- да има престижна и платена професия.
това може да е било преди 50 години, но сега различните поколения живеят различно. Обикновенно и двамата родители рабоят, а детето е на детска градина/училище.

Това с издържането е валидно само в селските райони. По-точно е било валидно, но за да се случи, родителите осигуряват и жилището на младите.

# 849
  • Мнения: 2 500
Малко не е по темата, но така или иначе тя много се измести...Чудя се защо карате децата си да учат през лятото? Чета за сборници, задачи и какво ли не и ми се изправя косата? Кога почиват тези деца, кога играят? Нали все пак са във ваканция. За мен това е равносилно да ме пуснат в отпуска и шефа да ме кара да ходя да поработвам 2-3 часа. Моето дете не го карам да учи през лятото. Ако иска чете,ако не иска не чете. По цял ден играе навън и все пак е отличник.

# 850
  • Мнения: 10 999
Моето играе по цял ден, но вечер преди лягане малко задачки. Не твърдя да постъпвам правилно, но иначе забравяме материала.
И през годината си играе по цял ден, другите са на занималня до 5-6 часа вечер.

# 851
  • Мнения: 14 654
Доста време има за игра, не се притеснявай - дните през лятото са дълги, стигат за всичко. Ученето не е работа, а привилегия, жалко за тези, които не го проумяват. Сборниците със задачи не са задължителна част от ваканцията на един ученик, но моят син например учи в математически поток и имат набор от задачи, които трябва да решат през ваканцията + проект на определена тема. Миналата година имаха и по български домашни за ваканцията - три преразказа и 2 съчинения, не виждам нищо непосилно в това.
Пък и как я мислиш тази работа с ученето - на ден по един час за математиката стига, остават още цели 9 часа от светлата част на денонощието, в които може да се иде на басейн, на кино, да се тлъстее с телефон или таблет в ръка, да се чете книга, която не е в задължителната литература, да се играе пинг-понг или футбил с кварталните деца.
Малкият ще е първи клас догодина и сам ми носи тетрадките си да му давам задачи, защото не можело батко му да поумнява, а той да оглупява - ами, давам му на детето, няма да го връщам да играе, при положение че иска да учи Wink

# 852
  • Мнения: 30 802
Аз лятото само затъпявах. Познавах само едно дете, което учеше по план-график, вкл. и през ваканцията, всеки божи ден- задачи. Особено около 7 клас. На изпита изкара...тройка. Светъл пример за избръмчаване от много учене.

# 853
  • Мнения: 15 106
Естествено, че ще се упражняват през лятото. Иначе особено първите класове, когато не са натрупали трайни знания, всичко ще забравят. Има си време за всичко, при правилна организация на времето.

# 854
  • Мнения: 22 036
Аз бях шокирана от липсата на домашни и голяма драма имах с това. Опитвах се да го карам да учи допълнително, но не успях. Сега съм се примирила, а и резултатите му са на ниво, което не налага уроци.

През ваканциите почти нищо не прави, миналата седмица направо получих шок, когато го заварих да учи Simple Smile.

Иначе, аз някакви очаквания имах само за ранните години и те бяха по-скоро романтични и се сбъднаха. За пуберските години не съм имала мечти и очаквания и за това и нямам разочарования. Малко ме е страх, че след два месеца ще започне да се учи да кара, но....

Общи условия

Активация на акаунт