Кое е най-качественото прясно и кисело мляко на пазара?

  • 131 229
  • 508
  •   1
Отговори
# 300
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 001
А някой пробвал ли е да прави кисело мляко със закваска на прах?Ние сме си купували такава за кефир и се получава много хубав,та си мисля дали и киселото мляко ще стане?

# 301
  • Мнения: 3 607
Да, ама на мен досега в домашната машина за кисело мляко само със закваска от Хармоника ми става млякото. С другите или има странен вкус, или въобще не се подквасва.
Да, но не може мляко 3.6 % да е течно като разредено с вода. Вероятно млечно киселите бактерии са ок, но съотношението вода/суха смес са го прецакали от всякъде. Това е и причината да го избягвам, макар че се е случвало и нормална гъстота да купя, но да речем на 5 млека 1 е нормално другите 4 течни.
Впрочем, имаше едно изследване на Активите потребители и до колкото помня Хармоника не отговаряше на част от критериите за качество.
По голяма част от продуктите не отговарят.

# 302
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 763
Прясно мляко не се консумира вкъщи, слагаме само в кафето малко, и просто взимам това, което е на промоция обикновено.
КМ взимам на L.B. ако имам от къде, иначе взимам Боженци, предполагам не е особено качествено, но ми е много вкусно, по- вкусно от L.B.

# 303
  • Мнения: 3 638
Да, ама на мен досега в домашната машина за кисело мляко само със закваска от Хармоника ми става млякото. С другите или има странен вкус, или въобще не се подквасва.
Да, но не може мляко 3.6 % да е течно като разредено с вода. Вероятно млечно киселите бактерии са ок, но съотношението вода/суха смес са го прецакали от всякъде. Това е и причината да го избягвам, макар че се е случвало и нормална гъстота да купя, но да речем на 5 млека 1 е нормално другите 4 течни.
Впрочем, имаше едно изследване на Активите потребители и до колкото помня Хармоника не отговаряше на част от критериите за качество.
По голяма част от продуктите не отговарят.

Абсолютно вярно. Жалко е, че изследват само показатели по БДС. Аз искам примерно да знам в кои млека няма остатъчни хормони и антибиотици. На мен това ми е най-голямото притеснение, свързано с всички животински продукти.
Затова Био, съотношението вода/суха смес ще го преживея.

# 304
  • Мнения: 234
Много полезна тема 🙆

Мога да се включа по въпроса за маслото - ние купуваме френското Elle & Vire. Мисля, че ароматът и конститенцията са далеч по-добри от българските и от краварката в ъгъла. По-скъпо е, но ние не ядем само масло и мисля, че си струва. По големите вериги е на около 8 лв. - 250 гр. и често го намаляват около 6 лв.



Преди година и половина, като започнах да захранвам децата, започнах да купувам от това масло, защото е без сол и ми се стори подходящо за тях. Оказа се много хубаво и до днес продължавам да си купувам само от него.

# 305
  • Мнения: 754
Ще следя темата, защото откровено казано досега не съм се интересувала толкова от състава на млеката, а трябва да  се ограмотя.
Най-често си купуваме кисело мляко Боженци, Тертер с каймак... май че най-оплюваните в темата Grinning, но явно е въпрос на вкус. Последно взехме от Кауфланд "Родопско чудо" на Маклер с каймак, което дори нямаше съдържание на опаковката Grinning, но отново много ни допадна. Тоест вкъщи си предпочитаме кремообразни, с мек вкус и не-воднисти.
Прясно мляко - Meggle или Olympus, понякога Верея, като цяло такива, които лесно откриваме по веригите или в магазина до нас, защото нямаме възможност да обикаляме много.
Масло - обикновено взимаме някое Дойче, чат-пат Президент или някое друго от по-качествените, ако са на промоция Grinning

# 306
  • София
  • Мнения: 5 184
Консистенция, аромат, вкус, масленост, каймак.... вече не са въпрос на вкус, а на химия.
Повечето от споменатите млека са втвърдени и автоматично изпадат от темата.
Дали се развалят не е еднозначен критерий.
Има аромат "масло", "сметана"...
Липсата на процес с промяна на вкуса към вкиселяване също изхвърля доста млека от темата.
Еднакъв вкус през всички сезони Sad
Тоталната липса на кисел вкус е най-крещящия показател за измама.

Моята находка от малката магазинна мрежа е държавно предприятие "Герзовица".  Това е мляко от собствено стопанство, от животни и без добавки. Нивото на болести, ваксини, хормони, лекарства е редовно следено и е в нормите, хигиената на производство и бактериалната чистота на продуктите се следи в пъти повече. Написаното е обобщение на десетина разговора с директора и консумация (на периоди) около 2 години.

Био млеката... Тях купувам на доверие, нищо не съм проучвала.

# 307
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 763
А какво сирене взимате? Напоследък взимам на Елит и ми харесва, но ми е много далеч мястото, където го продават.

# 308
  • Мнения: 3 607
Консистенция, аромат, вкус, масленост, каймак.... вече не са въпрос на вкус, а на химия.
Повечето от споменатите млека са втвърдени и автоматично изпадат от темата.
Дали се развалят не е еднозначен критерий.
Има аромат "масло", "сметана"...
Липсата на процес с промяна на вкуса към вкиселяване също изхвърля доста млека от темата.
Еднакъв вкус през всички сезони Sad
Тоталната липса на кисел вкус е най-крещящия показател за измама.

Моята находка от малката магазинна мрежа е държавно предприятие "Герзовица".  Това е мляко от собствено стопанство, от животни и без добавки. Нивото на болести, ваксини, хормони, лекарства е редовно следено и е в нормите, хигиената на производство и бактериалната чистота на продуктите се следи в пъти повече. Написаното е обобщение на десетина разговора с директора и консумация (на периоди) около 2 години.

Био млеката... Тях купувам на доверие, нищо не съм проучвала.


И Аз се  се присъединявам към това мнение, кис мляко и прясно на Герзовица за мен се доближават много до това което трябва да бъде.Прясното го подварих и имаше жълт хубав каймак мирише на мляко киселото също има много добър каймак и леко накиселява бързо се разваля което е критерий и срок на годност е много  малък.Иначе само домашно ползваме и квася през няколко дни 

# 309
  • Мнения: 19 473
От къде си го купувате това на Герзовица.

# 310
  • София
  • Мнения: 5 184
Произвежда се в Смолян, кравите отглеждат в местност Герзовица, работниците са затворници на лек режим, хора с подходящо интелектуално ниво, обучени и много старателни. И с истински здравни книжки!
В София ги има доказано на 3 места (по данни от съседната тема "Купуване на чиста храна") - в Бояна, там бяха най-ниски цените, на ул.Оборище 52 или 72,  почти същите цени. В идеалния център на ул Шишман, в доста неприятен месарски магазин и с най-висока цена.

Млякото е пълномаслено, но количествота каймак и вкусът са променливи! Цена от 1лв до 1.50 за кофичка термично запечатана 400г.

Аз опитвах да накарам близки магазинчета да ги зареждат, но... се вкисва пустото мляко и не го щат!

# 311
  • Мнения: 3 607
От къде си го купувате това на Герзовица.
В младост1 отвориха едно малко магазинче срещу Olives.Не съм го срещал в големите вериги.

# 312
  • Sofia
  • Мнения: 15 546
Това, че даден продукт не е леснодостъпен, е голям минус, особено в днешното забързано ежедневие. Peace

# 313
  • Мнения: X
Продуктите на Герзовица и на КОС-Смолян (Родопско) са с ограничен обем на производство, няма как да са достъпни навсякъде. Правят го от истинско прясно мляко от собствено отглеждани крави, затова.
За сравнение, кисело мляко Родопея (също произвеждано в Смолян) се прави основно от вносно сухо мляко. Голям, модерен завод с голяма производителност. Местните почти не го купуват, продава се предимно по големите вериги.

# 314
  • Мнения: X
За киселото мляко Родопея не знам,не съм купувала,но кашкавала им е страхотен!

Общи условия

Активация на акаунт