Моля ви за спешно инфо - става дума за секти или....???

  • 4 689
  • 110
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 306
Като идея, сама по себе си, не ми изглежда толкова стряскаща. Бунт е някакъв най-вероятно. Но даже и на мен,  дето съм излязла от възрастта на бунтарите, ми минават понякога такива мисли, при това съвсем не мимолетно. Приказката за човекът с кроасана е притеснителна, да, сектите обичат такива метафори. А той как говори за идеята си, разсъждава ли, или повтаря някакви заучени фрази? Може ли да се аргументира? Как вижда живота си след 10 години, а когато вече ще има семейство? Той някакъв физически труд извършвал ли е, знае ли какво е да копаш царевица, например? Той на кроасани ли мисли да я кара:) (в смисъл, стремежът му към отшелничество ли е, или към природен живот)

Първо трябва да разберете има ли връзка със сектански глупости - спомнете си кога и с кого е излизал тези месеци, телефонните му разговори, прегледайте библиотеката, говорете с приятелите. Надявам се да не е замесена секта.
Убедете го да си завърши образованието - родителите са го издържали => това е негово задължение. Лятото да прави каквото си иска. Ще си поочука главата малко повече и ще му мине меракът. Селският живот и якото бачкане не са за млад човек, който е свикнал на активен социален живот. След 3 месеца ентусиазмът му ще е 0. Тази година ли завършва училище? А какво мисли да прави с казармата? Щото военните няма да плеснат с ръце и да кажат - О, сладък, ти искаш да копаш на село, отивай, нямаме нужда от теб.
Ако изключим сектите, аз лично, в идеята му не виждам нищо особено притеснително, напротив, един такъв експириънс ще го научи на много неща. И съм убедена, че това няма да е доживотното му решение.

А на мен ми звучи много стряскащо. Вече повече от 5 години си задаваме същия въпрос за мой братовчед - дали е под влияние на секта или отшелничество и как стана всичко това.
Завърши училище по народни занаяти, но отказва да работи или учи. Четеше разни книги - но не знам точно какви и кой му ги даваше. Отказа се да кандидатства. Мина през казармата, но и там нищо не се промени. Казва, че ще живее като отшелник, стана вегетарианец (нищо лошо, самата аз съм вегетарианка от години), чете книжки и си пропилява живота. Родителите му го хранят и сякаш се тревожат много по-малко от нас. Отвреме на време ходи на селото на дядо ми, но и там не прави нищо.
Кръгът му от познати се стесни и започвам да си мисля, че не е секта, а мързелив бунт и криворазбрано прилагане на прочетено в книгите, както и слаб родителски контрол.

Хубавото във вашия случай е, че близките му се интересувате и се надявам да му помогнете. Защото дори ако е бунт, не е безобидно и в един момент  нещата стават необратими.
Моля се нещата да се оправят. Praynig

# 46
  • Мнения: 5 622

 Asinka, ужасно е това, което си написала. Аз също не знам как бих могла да помогна, но стискам палци за благополучно развитие на нещата.

Значи освен наркотиците и секттите са голям проблем при младежите, така ли излиза?  Confused

# 47
  • Мнения: 5 370


Значи освен наркотиците и секттите са голям проблем при младежите, така ли излиза?  Confused
И то голям, да знаеш. Confused
Аз съм от това поколение, което младостта му премина в атаки от едни или други, та....мога мнооого да разказвам по въпроса.....

# 48
  • Мнения: 2 575

 Asinka, ужасно е това, което си написала. Аз също не знам как бих могла да помогна, но стискам палци за благополучно развитие на нещата.

Значи освен наркотиците и секттите са голям проблем при младежите, така ли излиза?  Confused

ами да - слава Богу , наркотиците не са проблема при нас, но това със сектите или не знам точно какво е голям проблем, Като говорих с доста хора се оказва, че всеки има някакви наблюдения над познати с подобни проблемо, което е ужасно!!!

А, забравих да спомена може би най-важното - Идеята на брат ми е основана на това, че той просто иска да ИЗЧЕЗНЕ - все едно не съществува за близки и приятели.  Weary

# 49
  • Мнения: 3 405
Трябва много внимателно да го върнете в реалността. Дори да не е секта бъдещето му е застрашено, момче с такъв потенциал не бива да се носи на ръба на съществуването. Това е мое мнение Peace
Един ден може да каже "Вие не направихте нищо, за да ме спрете".
Опасното е, че може да се заинати и да избяга.
Аз бих му казала така : " Разбирам избора ти, но не го одобрявам. Вярвам, че можеш да вземеш правилно решение за живота си. Винаги можеш да разчиташ на помощта ми и на обичта ми."
Много е трудно. Ако срещне забрани, още повече ще иска да остане там.
Имам доста материали по психология, ще потърся нещо, но имай предвид, че всеки случай е сам за себе си.
Може би мисълта да изчезне му се струва привлекателна, защото иска да привлече внимание към себе си. Това е друг начин да накараш близките и приятелите си да те забележат. Няма те и виждаш кой най-много ще те търси.
Ще следя темата.

# 50
  • Мнения: 695
Защо не опиташ ти, като по-близка до него по възраст, да проявиш искрен интерес към идеите му - без да го критикуваш, просто да види, че се интересуваш наистина от това, което мисли. Дори и да ти се иска да го поправиш, засега се въздържай, нека да си върне доверието в това, че в семейството му го разбират. Това ще отнеме известно време, но поне ще ти стане ясно за какво става дума и тогава ще знаеш как да реагираш.
и аз така мислех, но има един проблем - моята възраст хич не е близка - разликата ни е 15 години.....
Чудя се дали, ако наистина се направя на заинтригувана от чудесната идея за безгрижен живот, няма да ми каже поне от къде взима информация, та да я прочета и аз newsm78
Асе и аз мисля,че това е вариянт.така можеш да разбереш нещо което ще ви помогне да си изясните ситуацията.страхувам се да кажа,че най-вероятно става въпрос за някаква секта или организация както те самите се наричат.скоро даваха по БТВ в "Часът на Милен Цветков" точно за подобни случаи.как 3 момчета от студентски град изчезнали и се съмняват,че са в подобна секта където живеели в нещо като комуна в гората.
надявам се и се моля всичко да се окаже някакъв преходен период и да не е толкова сериозно колкото си мислим всички.

# 51
  • Мнения: 2 575

Може би мисълта да изчезне му се струва привлекателна, защото иска да привлече внимание към себе си. Това е друг начин да накараш близките и приятелите си да те забележат. Няма те и виждаш кой най-много ще те търси.
.

Да, ако това е част от проблема е по-добре, но ако не е........

# 52
  • Мнения: 3 405
С кой от семейството разговаря най-добре, споделя, пита, на кого има най-голямо доверие?
Открит ли е или има тайни?
Ако преди е споделял, а напоследък е спрял, това е проблем.
Най-добрия му приятел споделя ли тази идея?
Всичко е важно!

# 53
  • Мнения: 3 405
Асе, споменаваш за някаква притча за човек, който няма нужда от дтуго, освен от кифла и т.н. Можеш ли да разбереш тази притча кой я е разказал и къде? В училище ли е преподавана по някой предмет/ и по какъв повод е цитирана / или я е чул от друго място?

# 54
  • Мнения: 116
Преди няколко седмици гледах по някоя от телевизиите, в новините , че движението Анастасия  търси място за основаване на родова община ... може би се касае за тази комуна

# 55
  • Мнения: 6 206
И аз мисля, че трябва да се тръгне от най-добрия му приятел, най-истинския от детството....
Има хора, с които никога не губиш връзка, на които можеш да кажеш всичко, независимо какво е то.
Хванете този човек за него, обяснете му колко и сериозно положението и нека той ви помогне да разберете какво става.
На мен ми беше много мило, миналата година, едно от момичетата, които работеше при нас, как се опитваше заедно с приятелите си от детството да измъкне едно момче от някаква секта. Ентусиазма на тези деца, подкрепата, която даваха на родителите на момчето, беше наистина невероятна. В крайна сметка успяха да го измъкнат, и него и приятелката му.

Тогава си пожелах един ден синът ми да има поне един приятел като нея!

# 56
  • Мнения: 2 575
Асе, споменаваш за някаква притча за човек, който няма нужда от дтуго, освен от кифла и т.н. Можеш ли да разбереш тази притча кой я е разказал и къде? В училище ли е преподавана по някой предмет/ и по какъв повод е цитирана / или я е чул от друго място?

точно това сега е първата задача, да разбера ( но аз няма да го видя скоро, така че може би майка ни) от къде идва тази идея и къде е чел или чул това?
ПО-горе имаше мами, които бяха предложили помощта си , стига да знам каква точно литература чете... За съжаление, където и да я чете, със сигурност не е в къщи
Или е в нет-а, но това той само може да ни каже newsm78

# 57
  • Мнения: 3 405
Виж има ли хистори на компютъра и в кои сайтове е влизано. Това като начало. Събери всякаква информация.

# 58
  • Мнения: 5 622

 Добре де, а дали, ако е секта не ходи на техни сбирки? Излиза ли?Кога? Прибира ли се след училище редовно и на време? А ходи ли редовно на у-ще, или отсъства(вариант тогава да посещава тази секта)..Тези неща трябва да се разберат. Аз лично си мисля, че ако е секта, то не се касае само за нещо прочетено в нета, или другаде, а най-вероятно има лично присъствие от негова страна на такива сектантски сбирки. Така най-лесно биха могли да му промият мозъка  Confused

# 59
  • Мнения: 1 581
Първото, което си помислих - ти казваш, че не са гаджета с момичето, но възможно ли е той да е влюбен в нея и затова така да я следва? Защото както казваш, тя е искала да тръгне и той е отишъл с нея. На тази възраст любовта ми се струва много вероятна причина. (само предположение е това)

Имаше по тв едно предаване за проблемни тийнейджъри - изпращаха ги на лагер някъде в Америка май, в една ферма, сами се грижеха за земя, животни, нещо като трудова терапия. След като има като идея това откъсване от вкъщи, сами да се грижат за прехраната си, ако имате някъде на село лели, чичовци, баби - каквито и да е роднини, ако могат да го приемат за лятото, да копае, гледа животни и т.н. Може и да не е на село, каквато и да е физическа работа, труд - колкото по-изтощителен, толкова по-добре. Така си мисля аз. Не знам дали е секта, но определено има интерес към нещо различно, каквото не е опитвал - но практическото осъществяване на плана с "природния" живот много ще го отрезви. Надявам се да мине с най-малко последствия.

Общи условия

Активация на акаунт