Православието като начин на живот-6

  • 57 752
  • 741
  •   1
Отговори
# 630
  • Мнения: 1 291
Катеричка, това правим всички. Не сме роботи, а хора. И децата са нашите, не на авторите на книги, пък били те и светци. Simple Smile

Lunno momiche, това е идеалното. Simple Smile

# 631
  • Мнения: 47
Здравейте и аз чета какво сте писали и статията за възпитанието на децата прочетох.И се сетих какво ми каза отецът изповедник един ден,че трябва да се моля за детето ми.И на проповед каза,да се стараем да бъдем християни не само пред иконите вкъщи,не само в храма,а и през останалото време.Така го каза,че ме докосна право в сърцето.И още нещо каза,което ми направи впечатление,че сега може и да ги възпитаваме във вярата,но ако ние не се стараем да водим добродетелен живот като пораснат те ще го разберат като празнидуми.-немога мого добре да го цитирам

# 632
  • Мнения: 9 152
Понякога, когато си говорим с детето за Бог, то ме пита.
Записвала съм си някои от разговорите ни /въпросите.

1. Мамо, Бог боли ли го?
-да, разбира се, че Го боли. Когато грешим -това са тръните във венеца, които му причиняват болка....
-Мамо,  а кой Го лекува?


2. Мамо,  
А дяволът мъж или жена е?

3. Мамо, а кой е шефа (дявола)  на дявола?

# 633
  • София
  • Мнения: 7 881
Наближават Богородичните пости. Какво е позволено да се яде по време на тези пости вижте в темата за православните пости - там съм дал и календара. По време на постите се отслужва Вечерня с Молебенен канон на Пресвета Богородица. За онези от вас, които няма да могат да присъстват на вечерните богослужения ето един линк, от където могат да си свалят канона и да го четат, тогава когато имат възможност.

Ако искате споделете и вие има ли някакви допълнителни молитви, които мислите да четете по време на този пост.

# 634
  • по пътя
  • Мнения: 2 360
 bouquet дядо хаджия.

# 635
  • Мнения: 2 290
Здравейте!
Още не съм изчела темата, но влизам при вас със следния въпрос.
Предстои ни да кръстим децата, като за кръстник си избрахме техния вуйчо.Като се обадих до избрания от нас храм и човека с когото говорех като разбра това ми каза при самото кръщене да не споменавам този факт на свещеника.От тогава, вярвайте ми, мира нямам.Отлагам кръщенето, говорех с друг свещеник,който каза, че това вече не било така.Да, обаче нещо ме гложди.Пък и никой не можа да ми обясни защо може или не може вуйчото да е кръстник.А съвета да премълча този факт в храма-даже не ми се коментира.
Надявам се тук да намеря отговор или да ме препратите към правилната тема, ако има такава.8

Последна редакция: пн, 24 юли 2017, 15:04 от Усмивчица-28

# 636
  • София
  • Мнения: 7 881
Здравейте!
Още не съм изчела темата, но влизам при вас със следния въпрос.
Предстои ни да кръстим децата, като за кръстник си избрахме техния вуйчо.Като се обадих до избрания от нас храм и човека с когото говорех като разбра това ми каза при самото кръщене да не споменавам този факт на свещеника.От тогава, вярвайте ми, мира нямам.Отлагам кръщенето, говорех с друг свещеник,който каза, че това вече не било така.Да, обаче нещо ме гложди.Пък и никой не можа да ми обясни защо може или не може вуйчото да е кръстник.А съвета да премълча този факт в храма-даже не ми се коментира.
Надявам се тук да намеря отговор или да ме препратите към правилната тема, ако има такава.8

В не един случай съм бил свидетел вуйчото да бъде кръстник. Да не говоря, че и по-голям брат е бил кръстник.

Кръстникът трябва:

- да е православен християнин (затова в някои храмове изискват кръщелното);
- да не е родител на детето;
- да не е свещеника, който ще извърши последованието;
- да не е малолетен;

Съветвам ви да водите разговор със свещеник, а не със служител на храм, защото понякога последните имат доста богата фантазия. Когато разговаряте със свещеника изрично го попитайте, какво трябва да носите и си го запишете.

# 637
  • Мнения: 2 290
дядо хаджия,благодаря!
От отговора ти си правя заключението,че не е проблем вуйчото да е кръстник и ,че няма да влезем от незнание в разрез с някакви църковни канони.
А ,според теб,защо изискват кръщелно на кръстника?Не мога да си го представя,че човек без елементарно отношение към православието би станал кръстник.

# 638
  • София
  • Мнения: 7 881
...
А ,според теб,защо изискват кръщелно на кръстника?Не мога да си го представя,че човек без елементарно отношение към православието би станал кръстник.
За съжаление обаче все още голяма част от хората у нас приемат светото кръщене като модерно начинание и суетна необходимост. Има и такива кръстици, които даже не знаят как да се кръстят. Впрочем кръщелното на кръстниците винаги се е искало (още от едно време). Изключения само ако свещеника познава миряните си.

# 639
  • Мнения: 2 290
Благодаря! Логично е това,което пишеш,не бях поглеждала нещата от тази страна.

# 640
  • Мнения: 9 152
Искам да попитам майките от тази тема. Жените, които имат рожби, които са раждали и кърмили как  разбират този цитат:


27. И след Него вървеше голямо множество народ и жени, които плачеха и ридаеха за Него.

28. А Иисус, като се обърна към тях, рече: дъщери иерусалимски, не плачете за Мене, а плачете за себе си и за чедата си;

29. понеже, ето, наближават дни, когато ще се каже: блазе на неплодни, и на утроби неродили, и на гърди некърмили!

30. Тогава ще почнат да казват на планините: паднете върху ни! и на хълмовете: затрупайте ни!

31. Защото, ако това правят със зеленото дърво, какво ще бъде със сухото?


от тук:

http://www.hristianinbg.tk/index/ot_luka_sveto_evangelie_glavi_d … i_chetvarta/0-419

Благодаря за всяко включване  Hug

# 641
  • Мнения: 47
Тръпки  ме побиват като чета евангелието иначе и аз съм се замисляла над този цитат,но не мога да го разбера.Остава с впечатление,че да родиш и кърмиш е голямо благо

# 642
  • Мнения: 15 224
Катерица,
Предвид времето се счита, че това е послание свързано с разрушаването на Йерусалим и Втория Соломонов храм. Потърси в нета.

# 643
  • Мнения: 9 152
Катерица,
Предвид времето се счита, че това е послание свързано с разрушаването на Йерусалим и Втория Соломонов храм. Потърси в нета.
Да, намерих отговор от близък, който е натрупал повече грамотност, че аз с моето невежество много си навреждам.
Като бях малка и млада не можех да гледам екшъни и трилъри, сега като чета Библията,  ами че то и там нон стоп патаклами. Борба.

# 644
  • София
  • Мнения: 7 881
Да напомня, че утре почват Богородичните пости!

Пожелавам на всички мирни, благоденствени и спасителни пости!

Общи условия

Активация на акаунт