Отопление в къща - камина на дърва/или пелети

  • 52 288
  • 177
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 4 785
Да, ако ти сложат и такса/водомер или нещо подобно на сондажа, отиде спестяването на тока. Остава да проверя земя-вода, само дето там се иска голяма площ за реотаните - четох, че колкото квадрата ще отоплявате, толкова се иска за тръбите * 2,5. После обаче никакво ползване на тази площ - за засаждане на дървета или други неща. Ми мерси да жертвам 500 квадрата?! И остана въздух-вода. Панасоник обещават пълна ефективност до -15 градуса, което ме устройва. Ама дали Laughing

# 151
  • София
  • Мнения: 4 192
Много ме съмнява тая ефективност на температури под -17, -18... ММ както казах е въодушевен и много щастлив, помпата нямало да има проблеми при -25 и т.н.
Обаче климатиците вкъщи, 2 дайкин, 1 тошиба ги видях сега на 7 януари като падна на -20 градуса.
Тошибата така се размрази, че целия в лед, размразявахме го с топла вода. Южния дайкин беше ОК, обаче северния не успя да се справи. Не ги спираме от Ноември до март климатиците. За първи път от 4 години имахме такива проблеми. На всеки две седмици се мият филтрите, всеки месец топлоибменниците, а годишно ги и обслужваме. Единственото положително сега е, че сметката за ток пак дойде ниска. Парите за тях не ги пестяхме като купувахме и съм доста притеснена, тъй като мястото на къщата ни е на 850метра надморска височина и е с 2-3 градуса по-студено от София.
На всичко отгоре решихме да махнем и камината в хола, че решихме, че така или иначе няма да мъкнем дърва. Оставихме само тази в механата. Сега недай си боже да падне по -20 или да спре тока... Confused

# 152
  • Мнения: 4 785
Ние с климатика сме големи късметлии - взехме един Хайер, тогава обзавеждахме апартамента и не ни се даваха много пари, решихме едва ли не временно и компромисно решение. Бяхме подготвени за замръзвания и т.н., защото сериозни марки не се справят. Външното тяло е на изток, ако има слънце то е до 10 ч. сутринта. Тоя климатик не е замръзвал нито в големите студове преди няколко години, нито сега. Фучи си топло, сметките са ниски. Дори не е обслужван, откакто сме го взели... само филтри мием. Ей, колко замръзнали климатици има и как тропат не е истина, а са марки - Тошиба, Дайкин, Панасоник... Късметлии, сега и с термопомпата ако го докараме така, грешка няма да имаме Joy

Гледах и енергийна ефективност, ама то станало 10% БФП, реално ако погасиш веднага, т.е. хванат малък срок с лихва + банковите такси, келепира идва към 6%. На едни 20 хил - 1200 лв. Като ми остане време може да поразсъждавам дали изобщо си заслужава това упражнение да се вадят тези пари от общата ипотека.

# 153
  • София
  • Мнения: 2 995
Мър, може да проучите и термопомпа в затворена система. Плюсът е, че няма никакви водни рискове, минусът - че ви трябват два сондажа от около 50 метра. Но пък в крайна сметка, винаги има вероятност да попаднете на вода с добър дебит още на първия сондаж  Mr. Green
При затворената система в двата сондажа циркулира някакъв незамръзващ флуид, който се загрява от земната топлина, там вода не е нужна.
Тоест, не е нужно да се прекопава целия двор или да се лишавате от дръвчета.

При нас, ако спре водата, бием втори сондаж и го правим затворено. Уж така сме решили. Отоплението ни излиза твърде изгодно, за да се откажем лесно  Laughing (559 лв. за 2014/15, 552 лв. за 2015/16 и за тази година тенденцията се запазва. Това е за двуетажна къща около 120 м2).

Последна редакция: чт, 26 яну 2017, 11:06 от Assos

# 154
  • Мнения: 4 785
Мерси, Асос! Ще проучим и такъв вариант, а като се върна с повече информация ще пиша, може би на някой би му било полезно.

# 155
  • Варна
  • Мнения: 3 945
напишете в гугъл ''пасивна къща '' и прочетете малко
ето ви няколко отбрани цитата:

''  
    Много добра топлоизолация. В зависимост от района, където се намира сградата, изолацията варира от 20см. – 30 см. , примерно стиропор . Необходимата енергия за отопление и охлаждане не трябва да надвишава 15 kWh на квадратен метър за година.
    Общото потребление на първична енергия за отопление, вентилация, топла вода, домакински електроуреди и осветление не трябва да надхвърлят 120 kWh на квадратен метър за година.
    Сградата трябва да бъде въздухонепроницаема – това е преминаването на въздуха през обвивката на сградата отвън навътре и отвътре на вън. За да бъде постигнат стандарта се правят тестове с вентилатор (blower door test) при разлика в налягането вътре и вън 50 Ра, резултата не трябва да надхвърля 60% на час т.е. през сградната обвивка не трябва да преминава повече от 60% от целия вътрешен обем на въздуха в сградата.
''

# 156
  • София
  • Мнения: 4 192
Дали изолацията е 10-12 см или 30 см няма чак такова значение. Много по-често се прави грешка с огромни термомостове на тераси, конзоли и т.н.

# 157
  • Мнения: 3 390
Здравейте! И аз живо се интересувам от термопомпа "въздух-вода". Къщата е стара, еднофамилна, след основен ремонт - на приземен етаж - голяма кухня с всекидневня /отоплява се досега на климатик само при събирания и повече гости/, на етажа - две детски, спалня и кухня с трапезария, отопляват се с конвектори Адакс и климатик в коридора, в банята - вентилаторна печка, включва се при нужда. Вероятно догодина, най-много две, ще се наложи отопление и на горния етаж - спалня и кухня с трапезария, баня и тоалетна. Има поставен инверторен климатик и там, досега се е отоплявало само при гости с преспиване.
Сметките за ток обаче при ползване на изграденото отопление са високи...
Събирам информация и мнения, идеята ми е да се постави термопомпа с радиатори, които да отопляват навсякъде, Адаксите ще останат за най-студените дни от годината, а и евентуално планирам слънчеви колектори за топлата вода /споменах ли двата бойлера на ток, които средно зимата харчат по 50 лв. всеки?/.  Моля за мнение и ще следя за информация.  bouquet

# 158
  • Мнения: 4 785
А основният ремонт включил ли е хубава изолация и хубава дограма? Да започнем оттук.

# 159
  • Мнения: 3 390
Да, външна /фибран/, вътрешна изолация /вата между външни стени и гипс-картон/, дограма.  Peace

# 160
  • София
  • Мнения: 4 192
Ако нямате прокарани тръби ще е голямо къртене. Имайте предвид че ако слагате конвектори до тях трябва да се отведе още една тръба за конденза. На прима виста отивате на инвестиция над 30к лева. Няма ли да е по-добрия вариант да сложите качествени климатици?

# 161
  • Мнения: 3 390
Климатиците ни в момента са инверторни, Панасоник. "Духането" им ми е некомфортно, честно казано. Затова и в стаите, които редовно ползваме така да се каже, сложихме Адаксите. Кои са най-добри на пазара в момента?
Има изведени тръби за слънчеви колектори, ако това беше въпроса. Струва ли си поставянето им? Топлят ли вода и през зимата? Към кои да се насоча евентуално?
Благодаря отново!

# 162
  • София
  • Мнения: 4 192
Тръбите за солари ОК, обаче тръби за радиатори или конвектори при термопомпа? Общо взето цялата къща трябва да надупчите. А ако изберете и по-добрия вариант от конвектори ви трябва и още по една тръба до всеки радиатор за конденз. Ако решите за подово, тогава вече страва страшно. При соларна инсталация, ако искате да я вържете към термопомпата също е доста хамалогия. А разликата между токът, който горят конвектор и инверторен климатик, е поне 3 пъти. Затова и сметката ви е такава.

# 163
  • Мнения: 1 627
Момичета  имам нужда от съдействие, за да преценя кое е най-удачно за нашия случай.

Става дума за къща, един етаж и едно голямо таванско помещение. Около 160 кв на етаж. Нямаме мн финансова възможност, и затова мислим да правим отоплението поетапно. Като начало искаме да топлим на първия етаж 1 баня, хол с кухня и всекидневна общо 50 кв и са в едно помещение, и една спалня 14 кв. Искам да свържем бойлера за банята и този за кухнята. Идеята е после да се добавят радиатори и в другите помещения, но като начало това.

Иска ми се да е котел, на пелети или комбиниран пелети-дърва. Мазе нямаме, имам килер с достатъчно място, но там няма комин /всъщност нямам идея дали трябва да има комин/.
Та се чудя колко може да ни струва такава инвестиция ориентировъчно. Котела предполагам трябва да е голям, за да има после възможност да дава мощност за всичките 160 кв. Ние таванското изобщо не предвиждаме да се отоплява, тоест само за първия етаж.
Да си призная чета и за въздуховоди, но не ми става ясно това може ли да се ползва при инсталации с пелети и ако да какви са предимствата и недостатъците.

Моля и за насоки към добра марка котли, в средния ценови клас. 


И още нещо се сетих да попитам, чета котлите си ги монтирате в мазето, ние като нямаме мазе дали може да го инсталираме на тавана? Може ли да топли долен етаж?

# 164
  • София
  • Мнения: 1 034
И аз искам да попитам нещо - ако котлето е комбинирано, примерно дърва - пелети дали е по-малко ефективно, когато работи с пелети, от колкото котле на пелети.

Общи условия

Активация на акаунт