Отопление в къща - камина на дърва/или пелети

  • 52 282
  • 177
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 14 302
Нашата камина е Бурнит, една зима сме я ползвали. Доволна съм. Дано и дългосрочно да се държи добре...

# 46
  • Мнения: 478
Здравей, ние преди месец приключихме с поставянето на локално парно с котел.Котела ни е комбиниран, т.е може да работи и с дърва, въглища и с пелети.Мисля, че това е добър вариант, тъй като удобството на пелетите е сигурно, едно чувалче, стига за доста време и не е необходимо непрекъснато да се наблюдава, както е с камини и печки, можеш да го запалиш, чрез смс , когато не си в къщи и като се прибереш да ти е топло.Оставихме си все пак вратичка да може да работи и на дърва, тъй като пелетите са по-скъпия вариант за отопление и някой месеци или зими може да се наложи да се отопляваМе на дърва.Човек няма как да знае какво ще е положението след 5-10г.Нашият етаж е 120кв. къща , зимата тук е студена.Майстора, който прави парното преценя какъв котел е необходим според квадратите на къщата , изложение и т.н
Успех , дано каквото и решение да вземете да е правилно. Simple Smile

# 47
  • Пловдив
  • Мнения: 23 672

За апартамент 64 квадрата мога да ти препоръчам да си сложите климатик и си решавате проблема. Не е нужно да слагате котле на пелети. Нашия апартамент е около 100 кв., сложили сме един хубав климати, имаме добра изолация и дограма и нямаме никакви проблеми. Един хубав климатик не е евтин, но е доста по-евтин от котлето на пелети и е достатъчен да стопли целия апартамент. А е доста икономичен.
100 квадрата с ЕДИН?!?!?! климатик? Сериозно ли говорите? Слага се по един! климатик в стая. Във всяка стая. Оразмерен за обема на стаята. Аз за 96 квадрата ЧЖП имам три климатика. Инвенторни. Използвам ги в преходен сезон, преди пускане на парното и след спирането и на моменти! усещам, че на 12ката и идва голям хола. И не, не е от климатика - Дайкин, просто хола има чупка към кухнята и топлината не се разпределя равномерно. И да, имам изолация, външна и вътрешна и хобава дограма.

# 48
  • Варна
  • Мнения: 3 943
Здравей, ние преди месец приключихме с поставянето на локално парно с котел.Котела ни е комбиниран, т.е може да работи и с дърва, въглища и с пелети.Мисля, че това е добър вариант, тъй като удобството на пелетите е сигурно, едно чувалче, стига за доста време и не е необходимо непрекъснато да се наблюдава, както е с камини и печки, можеш да го запалиш, чрез смс , когато не си в къщи и като се прибереш да ти е топло.Оставихме си все пак вратичка да може да работи и на дърва, тъй като пелетите са по-скъпия вариант за отопление и някой месеци или зими може да се наложи да се отопляваМе на дърва.Човек няма как да знае какво ще е положението след 5-10г.Нашият етаж е 120кв. къща , зимата тук е студена.Майстора, който прави парното преценя какъв котел е необходим според квадратите на къщата , изложение и т.н
Успех , дано каквото и решение да вземете да е правилно. Simple Smile


ТОЧНО!
НИКАКВА КАМИНА !
Освен ако не е газова и вързана към градски газопровод - тогава е приказка , топло , уютно , романтика , евтинийка....
На дърва е голяяяяяяяяяяям таралеж в гащите.Мръсотия , хамалогия , пушаци.Френска имам , комина добре ама нищо не спасява от хамалогия и пушаци когато се разпалва.
Един климатик 12ка ''гори'' над 180 лв. при пълна мощност за студено място за макс. 20 кв.м.

# 49
  • София
  • Мнения: 2 995
Наистина, обмислете термопомпа. Вече инвестицията не е толкова голяма, а разходът е доста по-нисък и от газ и от пелети. За дървата вече са писали защо не са добър избор.

Всъщност, това, за което пише agroimot е единия от вариантите. Освен земя-вода има и вода-вода и въздух-вода.

Скрит текст:

 - и накрая някаква холандска инсталация, която е със сонда в земята, която се бие на около 100 метра надолу, или според зависи къде е къщата.  Май е някакъв вид геотермална инсталация! Това е една инсталация голяма като хладилник. Вкарва по тръбите в земята някаква течност (не е вода, май е някакво масло), която е около 15 градуса и като се върне обратно тази течност е около 17 градуса и с тази разлика от 2 градуса през системата се постига 30 градуса (незнам как!!!) и така се отоплява къщата. Най-големия му плюс е, че излиза много по-евтино, т.е. системата харчи ток само за една малка помпичка, която движи масло по тръбите до долу и обратно!

За пример преди това плащаха ток около 500 лева на месец и отопляваха само една стая и хола а сега отопляват всичко (около 200 квадрата) и плащат под 250 лева, като в това е включено и осветлението, телевизори, хладилници и др.


По мое мнение България има доста т.нар. възобновяеми източници на енергия и ако можете използвайте някой от тях, като посочения последен геотермален начин е един добър вариант. Малко е скъпо първоначално (мисля че излезна около 10 000 евро) но си заслужава!


надявам се да съм бил полезен.

# 50
  • Мнения: 527
Наистина, обмислете термопомпа. Вече инвестицията не е толкова голяма, а разходът е доста по-нисък и от газ и от пелети. За дървата вече са писали защо не са добър избор.

Всъщност, това, за което пише agroimot е единия от вариантите. Освен земя-вода има и вода-вода и въздух-вода.

Скрит текст:

 - и накрая някаква холандска инсталация, която е със сонда в земята, която се бие на около 100 метра надолу, или според зависи къде е къщата.  Май е някакъв вид геотермална инсталация! Това е една инсталация голяма като хладилник. Вкарва по тръбите в земята някаква течност (не е вода, май е някакво масло), която е около 15 градуса и като се върне обратно тази течност е около 17 градуса и с тази разлика от 2 градуса през системата се постига 30 градуса (незнам как!!!) и така се отоплява къщата. Най-големия му плюс е, че излиза много по-евтино, т.е. системата харчи ток само за една малка помпичка, която движи масло по тръбите до долу и обратно!

За пример преди това плащаха ток около 500 лева на месец и отопляваха само една стая и хола а сега отопляват всичко (около 200 квадрата) и плащат под 250 лева, като в това е включено и осветлението, телевизори, хладилници и др.


По мое мнение България има доста т.нар. възобновяеми източници на енергия и ако можете използвайте някой от тях, като посочения последен геотермален начин е един добър вариант. Малко е скъпо първоначално (мисля че излезна около 10 000 евро) но си заслужава!


надявам се да съм бил полезен.

Колко е инвестицията за термопомпа? Аз разбрах около 10 000лв. Може ли да обясните малко за другите варианти, които сте предложили?

# 51
  • Мнения: 99
аз пък искам да попитам колко излиза инсталацията на котел с пелети от изба към първи етаж (без радиатори и прочие, тях ще ползваме старите от камината) че една фирма тук ми каза около 1000 лева монтажа на котела и 200-300 на камината...

# 52
  • Мнения: 14 302
На нас ни взеха 400 лв. за монтаж на цялата инсталация - тръби, радиатори... Камината нищо не са и инсталирали, сложиха я вързаха я към системата и това е...  newsm78 Сигурно нашето е друго де... не разбирам.

# 53
  • Мнения: 99
ами и на мен ми е странно 300 лева да върже камината към комина ( колкото и материал да трябва) и да я настрои от 5 копчета , ама като не разбирам... затова питам Thinking Laughing

# 54
  • Мнения: 14 302
В смисъл да сложи кюнците? Настройката на камината ни я правиха от фирмата, от която я купихме. Безплатно. Написаха разни неща в книжката и на есен пак, иначе няма да важи гаранцията, ако нещо стане...

# 55
  • Мнения: 99
ами кюнци ли са какво са ,не знам. казах им че искам од си ползвам от старата камина трабите и радиаторите. за останалото около 200-300 лв като зависи какви материали ще трябва- така ми отговориха. а за котел -питам аз...
ааа за котела ще е около 1000 лева- ми отговориха
не знам какво представлява  самата инсталацията, все ще иска нещо да се върже към радиаторите или тръбите за самите радиатори...

# 56
  • Мнения: 56
Здравейте! Току-що ви намерих и ми е интересно, защото сме на път да направим вкъщи парно с пелети. Ако може Алечка да сподели лесно ли се управлява тяхната камина и с какво би сравнила шума от нея. Постоянно ли шуми или кагото падат пелети? А може би шум се получава от някакъв вентилатор? И при нас ще е в хола, но ние го ползваме интензивно, а понякога се и спи в него.

# 57
  • Мнения: 14 302
Лесно се управлява, да. Настройваме програматора по дни и часове и тя сама си се пали и гаси, за да поддържа зададените температури.  Може и ръчно да се вдигат градусите, пак от програматора. Ние само слагаме пелети и чистим от време на време.
За шума - наистина е сякаш от някакъв вентилатор. Като вземе да се пали се обдухва, после св чуват пелетите като падат, после и самото горене. Като се изгаси пак се обдухва. И нашата е в хола, в който сме посъоянно - не пречи. Спали са гости там - казаха, че и на тях не е пречила.
Мислим ние вече да я подготвамвще за ползване, но не сме си купили пелети. Някой с актуална информация от къде и на какви цени?

# 58
  • Мнения: 56
Току-що научих за цена от 320 лв, но нямам представа хубави ли са и на кой производител.

# 59
  • Мнения: 14 302
И аз намирам на 320-330 лв.от широколистна дървесина.  Аз задължително ще взема един чувал за проба. Зимата ми бяха дали някакви, на добра цена, обаче ужасно ми зацапваха готелката...

Общи условия

Активация на акаунт