***МИТНИЦА*** - информация, въпроси, отговори и споделяне на опит - 3

  • 120 488
  • 765
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 16 868
Имам въпрос - ако имам Ел.  Подпис тази Митническа декларация как с попълва? В смисъл има ли някъде бланка, която аз попълват и после посредством Ел подписа я подписвам и изпращам? Извинете за глупавия въпрос, но въобще не съм наясно нито с Ел подпис нито с митнически документи Sad

# 301
  • Мнения: 1 792
Днес минах през митницата, всичко става бързо. Но (!) тези сладури БП не издават касови бележки. Всички споменавахте, че на касовата бележка пишело "случаен приход" но това листче е системен бон, а не касова бележка. И сега чуденето ми е по-скоро счетоводно и защо така не отчитат приходите си с касови бележки  newsm78

# 302
  • Пловдив
  • Мнения: 1 158
с Еори или без Еори номер все се плаща на посредник - най евтино е на пощите 12лв другите в Пловдив искат по 24 + пълномощното
За да не се плаща - регистрация с ел.подпис и в сайта на митниците и подаване на декларацията по ел.път самостоятелно - това е начина
Днес си взех първата самостоятелно освободена пратка срещу 3,50 / ДДС то го платих по ел.път към 9лв

Да се отчета - преборих се сама с декларацията по електронен път - битката беше епична първо хич не е просто да си попълниш самата декларация има си тънкости , второ самото подаване - няма такъе ужас системата работи само с Java 32 bit i при мене стана само през стара версия на Мозила 4.1
Костваше ми доста нерви , разкарване телефонни разговори имейли , но успях за което Благодаря на късмета да попадна на невероятни хора и на митницата и на системата сервиздеск , които да ме изтърпят и да ми отговорят на всички въпроси  newsm10
Така че дерзайте - става номера

Последна редакция: вт, 23 авг 2016, 19:34 от MAMA GALQ

# 303
  • Berlin
  • Мнения: 11 182
MAMA GALQ, честито! И благодаря за инфото! Simple Smile

Кристалин, ти само през пощата ли мина?

Аз пуснах по мейли онзи ден, упълномощих пощите и се надявам да дойде реда на моите писма в мейла. Laughing На всичкото отгоре на 1то ми известие пише, че ако не си взема пратката до 9 дни, дължа магазинаж, ама ако пощите не го оправят за толкова време, какво правим? Laughing Сигурно пак аз ще трябва да ги го платя.

# 304
  • Мнения: 2 143
Да се отчета - преборих се сама с декларацията по електронен път - ...

Другата седмица ще намеря начин да кача каквото мога от декларацията защото тя няма вариант да се разпечатва, а това което се вижда на принт скриий е доста ситно та ще трябва да си поиграя.

Поздравления!!!  bouquet

По-скоро  опиши начина с подробности. Какво ти дават от БП, какъв документ им връщаш за освобождаване, митническите сборове как ги подаваш в Митницата и т.н.

# 305
  • Мнения: 1 792
Кристалин, ти само през пощата ли мина?
Аз си бях подала по мейл документите и сега минах през 13то гише на Пощата, после 24то пак за Пощата и вече на 30 (май?) си взех пратката. Или не съм ти разбрала въпроса  Mr. Green

# 306
  • Пловдив
  • Мнения: 1 158
http://dox.bg/files/dw?a=178c3c638a

опит да споделя декларацията

и да кажа че има едни задължителни кодове за попълване в приложени док.
N750-Номер на пощ.пратка пише го на едно зелено известие от пощата при мене беше 838/3
Y931,Y065,Y800,Y900,Y032-ДРУГИ
,N380-фактура
N787 платежно за ддс
прилагате онази бланка от известието със зелени букви беше някаква , фактурата от сайта , ПН за ДДС Само те се носят  на място в митницата , след като са ви приели успешно декларацията и са Ви върнали един номер започва с MRN по електронния път


Пратката я взех с разпечатка от сайта с MRN номера в същия ден в който го получих/ДНЕС/ и занесох приложените документи. В Пловдив тези неща се носят на Кукленско шосе , а пратката се взима от Иван Рилски

в ecustoms.bg след регистрацията се влиза в електронни митници после горе има вход и се попълва ЕАД - свободно обръщение


преди подаване се правят донастройки на Java
на Java (задължително 32-битова) и  добавете в
>> Exception site list: >> Износ: >>
                 https://ecustoms.bg:8000/misi
>>            https://ecustoms.bg:8000/misi/xmlSign/index
>> БАЦИС: >>             https://extlb.bacis.customs.bg/
>>             http://extlb.bacis.customs.bg/
>>  Внос: >>             https://ecustoms.bg/dtiweb/
>>             https://ecustoms.bg/dtiweb/sad.do
>>             https://ecustoms.bg/dtiweb/manifest.do >>
 Деинсталирайте
сегашната си версия на Мозила и свалете от следния линк
>> Мозила 41: >>
https://download-installer.cdn.mozilla.net/pub/firefox/relea

Това инфо е резултата от едноседмичната ми борба със сайта на митници
Успех на всички борбени личности в сайта и дано съм била полезна

Последна редакция: вт, 23 авг 2016, 15:59 от MAMA GALQ

# 307
  • Мнения: 16 868
MAMA GALQ, много полезна информация  newsm20 newsm20

# 308
  • Berlin
  • Мнения: 11 182
Кристалин, мерси, това питах. Laughing

# 309
  • Мнения: 2 143
N750-Номер на пощ.пратка пише го на едно зелено известие от пощата при мене беше 838/3
Y931,Y065,Y800,Y900,Y032-ДРУГИ
,N380-фактура
N787 платежно за ддс
прилагате онази бланка от известието със зелени букви беше някаква , фактурата от сайта , ПН за ДДС Само те се носят  на място в митницата , след като са ви приели успешно декларацията и са Ви върнали един номер започва с MRN по електронния път
Пратката я взех с разпечатка от сайта с MRN номера в същия ден в който го получих/ДНЕС/ и занесох приложените документи.

Да уточним.
N750 е известието от БП. Остави ли го на митницата заедно с другите документи? ( а случайно да имаш копие или снимчица? ) Simple Smile
N380 е фактура издадена от продавача и придружаваща пратката. Или под този код са приели и собственоръчно отпечатаното копие от сайта?
Тези други какви са? ( направо си се престарала с приложените документи  Laughing )
След като занесе документите в Митница, удариха ли ти червен печат на нещо ( разпечатката с MRN-на )?

Това по процедурата. Сега по попълването?
При описанието на стоката на страница втора поле пакети се попълва само ако в пратката има повече от един различен вид. Ако е едно както в твоя случай просто се добавя едно PA=1 в описанието на стоката. Кой те накара да го попълваш? Не че е грешно, но не е задължително...
Валутния курс в момента на сделката ли е или ...? май това е всичко, довечера ще ги разгледам по-подробно...

# 310
  • Мнения: 16 868
Здравейте Smile
Минавам да се отчета - направих поръчка от ihetb на 17 авг, на 18 е шипната, а на 22 ми се обадиха от DHL, че пратката е при тях. Дадоха ми две опции за освобождаването й - аз да се представлявам или те да ме представляват пред митницата. По мейл ми изпратиха вариантите, необходимите документи и таксите.
Всъщност всичко може да стане много бързо и лесно - отива се някоя сутрин да митницата на аерогара за БЕЗПЛАТНО  издаване на ЕОРИ номер / от DHL ми искаха 24 лв. те да ми съдействат с издаването/ (издаването става за точно 5 минути ) , след това на съседното гише се плаща ДДС-то и заедно с нотариално заверено пълномощно към DHL. Пълномощното е по техен екземпляр, а заверката струва 6 лв. Занесох мейлите от iherb за потвърждаване на поръчката и изпращането й и извлечение от Интернет банкирането, че съм платила. Те ще ми освободят пратката и ще ми я доставят до адрес /безплатно/. Реално всичко ми изглежда много лесно и безболезнено, а и ще платя само 6 лв. за нот. заверка, която се прави веднъж и след това могат да ме представляват без проблем при следващи поръчки.  Ако искате може и DHL  да ви платят ДДС-то, но тогава ще им дължите такса от 24 лв. за услугата.
Честно казано съм приятно впечатлена, очаквах да е по-труден процеса по освобождаване. Отново бих използвала DHL доставката ако ми се наложи. Надявам се да съм от полза за някой  bouquet

# 311
  • Пловдив
  • Мнения: 1 158
Скрит текст:
N750-Номер на пощ.пратка пише го на едно зелено известие от пощата при мене беше 838/3
Y931,Y065,Y800,Y900,Y032-ДРУГИ
,N380-фактура
N787 платежно за ддс
прилагате онази бланка от известието със зелени букви беше някаква , фактурата от сайта , ПН за ДДС Само те се носят  на място в митницата , след като са ви приели успешно декларацията и са Ви върнали един номер започва с MRN по електронния път
Пратката я взех с разпечатка от сайта с MRN номера в същия ден в който го получих/ДНЕС/ и занесох приложените документи.

Да уточним.
N750 е известието от БП. Остави ли го на митницата заедно с другите документи? ( а случайно да имаш копие или снимчица? ) Simple Smile
N380 е фактура издадена от продавача и придружаваща пратката. Или под този код са приели и собственоръчно отпечатаното копие от сайта?
Тези други какви са? ( направо си се престарала с приложените документи  Laughing )
След като занесе документите в Митница, удариха ли ти червен печат на нещо ( разпечатката с MRN-на )?

Това по процедурата. Сега по попълването?
При описанието на стоката на страница втора поле пакети се попълва само ако в пратката има повече от един различен вид. Ако е едно както в твоя случай просто се добавя едно PA=1 в описанието на стоката. Кой те накара да го попълваш? Не че е грешно, но не е задължително...
Валутния курс в момента на сделката ли е или ...? май това е всичко, довечера ще ги разгледам по-подробно...

N750 е известието от БП-оставих го на митницата нямам снимка беше някаква тяхна бланка със зелени букви
N380 е фактура, която аз си разпечатах от сайта
Тези другите и понятие си няма какви са,  но без да ги отбележиш не минава номера  Rolling Eyes
печат не дочаках че шефа го нямаше - пратката както писах я взех с МРН номера който аз си разпечатах от системата
Това което съм попълнила ми беше казано от една мила митничарка на която това и е работата да приема и обработва декларациите и декларацията ми мина от първия път , но на 22-23тото  подаване  Laughing заради софтуерни проблеми и настройки за които съм писала по на горе
Валутния курс - бях писала по назад как се смята ДДС то е взет от сайта на митницата и е така наречения  курс за митнически цели
 Peace
Успех и да се похвалиш  bowuu

 ver4eto_sv
Това за ДЧЛ ми хареса и е добър вариант също  Peace за на който не му се занимава с декларации и софтуерни настройки , че си е доста сложно
Всъщност и те си признаха че системата не е измислена и направена за масово потребление , но се е наложило по изисквания от ЕС да се даде право на гражданите за достъп и възможност сами да се представляват ако желаят , но нали сме БГ ... защо да е просто като може да е сложно и гадно Close

# 312
  • Мнения: 16 868
Аз да ти кажа си прецених силите и реших, че няма да се справя. А и освен това както ще се окаже / до момента/ тяхното посредничество ще ми струва само 6 лв за нотариалната заверка на пълномощното, а следващите пъти нищо Party 

# 313
  • Sofia
  • Мнения: 15 512
Аз да ти кажа си прецених силите и реших, че няма да се справя. А и освен това както ще се окаже / до момента/ тяхното посредничество ще ми струва само 6 лв за нотариалната заверка на пълномощното, а следващите пъти нищо Party 

   А ЕОРИ номерът постоянен ли ти е? Понеже имам спомен, че имаше и такива, които важаха за веднъж. Също и завереното пълномощно към DHL – май при подаването му трябваше да се уточни, че е с неограничен срок. Нещо такова ми се върти в главата, поне за преди май се отнасяха тези неща.

# 314
  • Пловдив
  • Мнения: 1 158
Аз да ти кажа си прецених силите и реших, че няма да се справя. А и освен това както ще се окаже / до момента/ тяхното посредничество ще ми струва само 6 лв за нотариалната заверка на пълномощното, а следващите пъти нищо Party 

6 лева си е направо без пари като се сметне какво обикаляне спестяваш  Peace
и аз бих ги ползвала нищо че вече и сама мога да си подавам декларацията , но това не ми спестява тигелите поща-митница -поща / при нас известието се взима от едно място , после до митницата да си занеса документите , после до другата поща да си взема пратката
Така че ДЧЛ за по големи пратки / да си струва и доставката 12 долара/  си е супер вариант  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт