Време ли е за.... ин витро

  • 7 987
  • 40
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 361
Здравейте, с моя мъж от две години знаем, че единствения начин за второ дете е ин витро. И двамата много искаме да имаме още едно, може и две дечица. Въпроса е, че не знам дали е дошъл момента. На 28 години съм. Имаме си страхотно момиче. Всички казват, че е много спокойно дете ( с  баща й я угрижваме и обичаме много.... показваме й го постоянно... дори и в трудните моменти). В момента е мирно и тихо в семейството ни, но до скоро не беше така. Толкова много преживяхме и не знам дали съм забравила достатъчно, за да тръгна по болници... отново!
Замислила съм се за ин витро от около 7-8 месеца насам, за сега само чета разни неща, не сме пускали изследвания.  Мъжа ми започна едни командировки и се почувствах малко по-финансово стабилна, а и това, че отсъства по 2-3 месеца много добре ми влияе психически. Противореча ли си Simple Smile Чувствам се добре, а бащата го няма  Grinning ами ей така - обръщам си повече внимание, стоя до късно и си правя моите си неща, мисля си за него, говорим си много по вайбъра за всякакви неща... хем сме разделени физически, хем емоционално го усещам много близко, както преди да забременея с дъщеря  ни. Тя е кротко дете и сме само двете и се моля да не се разболява - само тогава ми е много трудно.
Замислям се за второ дете.... искам го много... но ме спират някои неща.... дали да си дам още малко време. Между другото мъжа ми мен чака, казва, че той бил готов. Само, че мен ще бодат. Та:
1) По време на бременността ми с първото дете и след това, секса куцаше. Ще кажете нормално , ама на мен много ми липсваше, чувствах се пренебрегната, необичана, непривлекателна. Поради чисто здравословни причини не правихме секс дори и след раждането, дори и две години след това - правиха ми разни операции... сега съм ОК и не  ща да се лишавам пак от това удоволствие. И не само секса липсваше, ами и отношенията ни малко куцаха докато се напаснем към детето... ама сега всичко е нормално. Ама е и нормално при положение, че моето внимание е нацяло насочено към бебето. Много всеотдаен баща е.. много ми помага за детето и за всичко.
2) Раждането ми беше леко, но след това......за 7 месеца имах две извънматочни бременности, когато дъщеря ми беше на 1година - година и 7-8 месеца. Не мога да ви опиша какъв ужас преживях по болници и лекари. Имах чувството, че съм се върнала от война, че е била моя война с кръв, болка и голяма загуба. След физическата победа, имаше период на огромна дупка - психическа... постоянно се сещах за това, че ми правиха кюретаж без упойка, а не е бил необходим или че ме пратиха вкъщи бременна в тръбата, а аз отидох на малка екскурзия като си мислих, че не съм бременна; за множеството лекарства; за това, че след лапароскопия (без кръвка операция) корема ми се напълни с 1 литър кръв и не можех да стана от леглото, а лекарите си мислиха, че се преструвам, за това, че ме оставиха с една тръба в устата, която стига до стомаха цяла вечер след операцията без да е необходимо; за това че пътувах 200 км с ужасни болки в корема като си мислих, че не съм бременна и се налагаше да успокоявам дъщера си по време на пътя и да си сложа усмивката; за това, че след операциите трябваше да си гледам детето, защото нямаме роднини  в града и трябваше да се правя, че всичко е ОК; за това, че щях да оставя едногодишно дете без майка, а толкова много искам да я отгледам и да й се радвам и да гледам и нейните деца, ами ако ми се случи нещо, нея кой ще я гледа; че се пулих в продължение на 3 години в рецепти и листовки от нон стоп по доктори, и заради това, че дъщеря ми беше няколко пъти в болница след мен.... по едно време го имах за нещо нормално да съм в болница, даже ми ставаше спокойно... казвах си всичко ще е наред щом съм вече тук.... така де.... Докато бях бременна с дъщеря си първите три месеца кървях няколко пъти, а много исках да имам дете...; от многото прегледи се чувствах като изнасилена, умарсена, неразбрана от съдбата.
3. По време на майчинството ми много исках да работя. Преди това учих... много... харесваше ми, бях много любознателна, завърших висше и хоп тъкмо поработих 1 година и бременна. Оказа се, че няма да гоня кариера ами ще си гледам домакинството и детето, а мъжа ми успяваше в неговата си работа.... как му завиждах.. ама много. Беше откраднал и мечтаната ми професия, а аз вкъщи домакиня, та за това образование не се изисква. От 2-3 месеца работя и ми харесва. Чувствам се финансово независима, по специалността си, сред големи хора Simple Smile
А искам още едно дете, но ако тръгна да гоня кариера ще отидат години.... и първото ще порасне и аз ще остарея, а как искам още едно, даже две и мъжа ми..... имам чувството, че биха ни изпълнили дома много ама наистина много....
Знам, че точка 2 ми е най-големия стоп... дали мога да си причиня пак тази физическа болка, трябва ли да е изпитание, за да имам още едно дете, нали си имам вече едно и тя ми е най-важна..

Последна редакция: нд, 24 юли 2016, 01:10 от Neli___

# 1
  • Мнения: 14 830
Като те чета си мисля , че в поста ти има доза егоизъм.Основното което пишеш е за твоите желания .Според мен четейки те мисля че може би искаш дете но не съм сигурна че си готова.Доста неща те спират .

# 2
  • тук и там
  • Мнения: 11 533
При второто дете няма да е много по-различно от първото.Една идея по-лесно се справяш,защото вече имаш опит.Грижите по отглеждането  са същите,най-вероятно ще минеш и през същите или подобни изпитания -вече знаеш как е...Няма кой да реши вместо теб,определяш си приоритетите на този етап от живота си и действаш. Peace

# 3
  • Мнения: 832
След този кошмар,който си преживяла, аз не бих се решила на второ... Peace Колкото и егоистично да звучи,колкото и бащата да иска, ама той не е ,,с единия крак в гроба,,,не го бодът него,не го режат и не преживява всичките тези ужасии....

# 4
  • Мнения: 30 802
Какъв ти егоизъм, за теб е належащо да мислиш първо за себе си и здравето си. Че то 2 години след раждане да мислиш за следващо дете си е трудно, дори всичко да е "ток и жица", камо ли след толкова проблеми. Мисля, че мъжете са малко слепи колко им е трудно на жените. Трябва да седнеш и да му кажеш- сори, тия работи не се правят "на бензинови пари", ако няма резерви- просто не се прави.

За жените има една голяма опасност: хората просто не виждат, че нямаме много големи запаси от сили. Искат още и още- а жените се раздават, с цената на здравето, нервите, всичко. Обаче истинската жена знае, че трябва да е с много добре заредена батерия. А за тази цел трябва да казва "не" на някои неща.

Въобще не съм на мнение, че жената трябва да казва "да" на майчинството винаги, защото това й било призванието. Аз имам три деца, но то е защото казвам Щрак! с пръсти и се появяват. (към критиците: не го правя, за да се хваля с фертилността си, а само да подчертая, че съм "за" повече деца само при идеални условия) Въобще не вярвам в идеята, че деца трябва да се раждат на всяка цена. Особено ако страда здравето- така и децата страдат.

С 2 деца действително е по-интересно, най-вече защото ги гледаш как за някоя детска простотия закачат брат/сестра, а теб те оставят на мира. Обаче също така с 2 деца връщането към работа се затруднява, а ти вече си се върнала. На твое място бих отказала ин витро, не на последно място заради тежестта на процедурата. И така- поне докато детето не стане на 5-6, тогава пак бих повдигнала въпроса. Нали се сещаш, че до 35 имаш доста време, особено ако си знаеш, че ще е ин витро.

Има една опция: създавате ембриони сега, замразявате ги и ги ползвате тогава, когато ще си готова за бременност. Хем ползваш по-млади яйцеклетки, хем едната част от процедурата минава, но пък не е последвана веднага от бременност и раждане. На практика ще имате дете, само че ще се удължи времето от зачеване до раждане. Което по някакъв начин е мега яко- ще му разправяте, че е прекарал време в криогенна камера и са го размразили по-далеч в бъдещето.

# 5
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Осиновяване?

# 6
  • Мнения: 18 464
Neli, не си готова. Peace Още са ти много пресни спомените от преживения ужас. Дай си време да поизбледнеят малко. Поработи 2-3 години, да имаш място, на което професионално ще си спокойна и удовлетворена, макар и да не е точно кариера. Детето междувременно ще се очовечи и ще спре да боледува. Порадвай се на живота. Като ти омръзне от спокойствието, пак подхвани темата за второто дете.

# 7
  • Мнения: 2 850
Не е време за ин витро. Смела си, преживяла си много неща. Не се прави на герой обаче, не е нужно. Само на 28 години си, имаш време за второ дете, дай си почивка от лекари и страхове, свързани с една бременност.

# 8
  • Мнения: 10 993
Аз имам две деца, но не бих препоръчала ин витро в твоето положение. И с едно да си останеш важно е да сте здрави и да се подкрепяте дълги години. Ин витрото не е шега робота.

# 9
  • Мнения: 6 701
След всички ужасии, които си описала, се чудиш дали да не се подложищ на още една и то толкова скоро? Никога няма да успея да разбера това..

# 10
  • Мнения: X
Първо и преди всичко, ти сигурна ли си, че при толкова скорошни тежки интервенции, докторите ще "разрешат" да почне процедура по ин витро? Второ, в поста ти се вижда адска некадърност на докторите, с които си се занимавала до сега - при тях ли смяташ да ходиш отново? Не, ин витрото не е ужасия, ако се прави кадърно. При положение, че си млада и си забременявала спонтанно, може да се направи опит и на естествен цикъл, което изобщо не е натоварващо. Обаче изглеждаш неинформирана и с много изкривена представа - и нищо чудно при некадърността, на която си попаднала - човек трябва много добре да си проучва докторите, преди да им се довери, защото може да заплати скъпо със здравето си. 
Другите неща, които правят впечатление в поста ти са една такава незрялост ... например да се чувстваш пренебрегната и непривлекателна, защото по медицински причини се е наложило да не правиш секс - детинска работа. Как ли се е чувствал мъжът ти? Също така изказването как мъжът ти "ти откраднал" мечтаната професия - явно се чувстваш прецакана, че се е наложило да гледаш дете, ама чак пък да завиждаш на собствения си мъж, че е добре и се развива ... Нещо не се идентифицираш много с тоя мъж и ти е по-добре да е далече - дали не усещаш, че нещата между вас не са както трябва и това с физическите болки и ужаси ти е само оправдание?

# 11
  • Бургас
  • Мнения: 1 127
Подкрепям Анонимен на 100%.

 Като жена подлагала се на две лапароскопии, три ин витро процедури и безброй прегледи, за да имам ПЪРВО и засега единствено дете, мога да кажа, че ин витрото нито е ужасия, нито страхотия, ако се прави кадърно. Разбира се, не е разходка в парка, натоварващо е за организма, но чак пък да се изкарва Апокалипсис в 3 действия Laughing няма нужда.

Авторке, съветвам те малко да си опресниш информацията и задължително да потърсиш читава клиника, ако все пак се решиш да пробваш. Доколкото разбирам от поста ти, досега не си правила АРТ. Спокойно, не боли ужасно. Ако ти трябва съвет за клиника, можеш да ми пишеш на лични. Виждам, че си от Варна, определено мога да помогна с препоръка за лекар.

От това, което си написала, обаче, аз мисля, че не си готова за второ дете, поне засега.
Моето го родих на 28, роди се преждевременно, беше трудно за отглеждане дете, не поради здравословни причини, слава Богу, а поради характерови  Laughing Доста време не исках и да чуя за второ, а по принцип винаги съм искала да имам 2 деца. Първо, заради всички нерви, дето потроших и още троша с дъщеря си, второ - заради всичко, от което ще се наложи да се откажа отново в следващите няколко години, а вече съм на 33, трето - защото не съм сигурна, че искам да се подложа отново на всичко. Също като теб, съм без тръби и само с ин витро мога да забременея. Само че аз вече минах няколко пъти през АРТ, през едно преждевременно раждане, през негативите за тялото ми от една бременност, а годинките ми вървят, детето ми е на 5 и половина. И все пак, се реших и до края на годината ще опитаме с един опит. Ако стане - добре, ако не - здраве да е, не смятам да се качвам пак на въртележката. Така че, разбирам чудесно колебанията ти. Тук ще се съглася със Сирената за здравословния егоизъм.

Ако не си сигурна, не го прави, дай си още време. Поработи, отърси се малко от памперсите и пюретата, имаш време. Но не създавай дете под натиск и съмнения. На колко години е твоето?

# 12
  • Мнения: 630
След това,което си изживяла,аз ако съм дори няма да си мечтая да забременея пак.Гледай си детето,грижи се за себе си, който иска да те нарича егоист,здравето ти е по-важно-та нали трябва да се грижиш за детето си и да му се радваш.

# 13
  • Мнения: X
Аз, доколкото разбирам, темата не е защото някой определя авторката като егоист,  а защото тя самата иска второ дете, но има някакви колебания дали и кога. Отбелязала е, че мъжът й е готов, за да изпревари въпроса: "А мъжът ти какво казва?", а не защото той я притиска.

# 14
  • Мнения: X
След всички ужасии, които си описала, се чудиш дали да не се подложищ на още една и то толкова скоро? Никога няма да успея да разбера това..

И аз... Rolling Eyes
Въобще не бих се замисляла за второ дете при това положение...

Общи условия

Активация на акаунт