ШЕСТИ клас!

  • 96 050
  • 747
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 3 058
Здравейте, момичета, аз след изтощителни две седмици /по-миналата работих и събота и неделя, та ми се сляха/ в четвъртък си предадох проекта и в петък по обяд подкарах домочадието на Юндола. Едни приятели се присъединиха и те от петък, та децата да са по-голяма банда. Беше супер - безвремие, полянки, топки, колела. Едно домашно сирене и домати от булките на пазара, хляб и малко мръвка на барбекюто - идеално. Набрахме си мащерка и жълт кантарион, имаше малини на корем, Мишо заяви, че е в малиновия рай  Laughing
Сега се правя на работна и чакам морето след седмица. Дала съм ултиматум "Под Игото" да не се мъкне на море - да е прочетено, пък да видим дали ще стане  Crossing Arms Снощи решава едни задачи за паралелепипеди и кубове - трагедия! Всичко е забравил  ooooh! Околна повърхнина - какво беше това...имаше нещо се събра и се умножава по нещо, ама как беше... ooooh! Изобщо не се замисля за физическия смисъл на понятието. Ще има много да преговаря, много!
Дръпнал е някой сантиметър, настигна ме почти на ръст. Като си представя, че след месец няма да има какво да облече...а как трудно се пазарува с него /за него...
The Baroness  welcome

# 46
  • 1st floor
  • Мнения: 9 103
The Baroness, добре дошла в темата! Simple Smile



 Изобщо не се замисля за физическия смисъл на понятието. Ще има много да преговаря, много!

То там е основният проблем. Не разбират това, което учат. Чисто зубрене на формули и после е нормално да се забравя. И аз сто пъти обснявах тази геометрия, но отсреща никой не чуваше.  Tired
Annabelle* , списъците  и при нас се забравят къде са сложени... Wink

# 47
  • Мнения: 822
Може още да са малки, надявам се, че като натрупат още малко ще започнат да мислят.
Аз да се оплача, младежа го боли кръста, оказа се че и това е вследствие на растежа, но доста се изплаших. Споделям да не изтрещи и друг като мен.

# 48
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Забравянето и при нас е проблем. Може би само мой, защото се забравят задълженията. Затова пиша бележки и го карам да отбелязва какво е свършено Simple Smile Оня ден слушах треньора им по футбол също повтаря, "Утре, еди колко си часа, еди къде си. В колко часа утре? Къде?" и по няколко пъти, та явно не сме единствени.
Какви задължения сте дали на децата? (Особено тези, които са в апартаменти и нямат домашни любимци). Аз давам миялна, прибиране, сгъване на пране, изхвърляне на боклук и нещо друго, ако се сетя, освен каквото са им дали от у-ще за ваканцията.

# 49
  • София
  • Мнения: 3 058
Какви задължения сте дали на децата? (Особено тези, които са в апартаменти и нямат домашни любимци). Аз давам миялна, прибиране, сгъване на пране, изхвърляне на боклук и нещо друго, ако се сетя, освен каквото са им дали от у-ще за ваканцията.
прахосмукачка /без да размества дивани и тежки мебели, под които чистя аз/
миене на под /обикновено ползва парочистачката, защото не обича да мие парцала/
бърсане на огледала/екрани
пазаруване /оставям списък и пари, пазарувал е почти всичко - от мляко, хляб и сирене, до сложни задачи като фиде, което беше издирвал половин час преди да попита по телефона как изглежда и къде да го търси  Crazy /
прибиране на прането от простора
прибиране на съдовете от миялната по местата
четена на книга /и това го приема за задължение, уви/
тест по мат и БЕЛ
май е това....гледане на сестра...ако се брои за задължение...

Поливане на цветя не поверявам, полива и паркета  Crazy
Простиране не давам на никого - простирам по моя си схема, която никой не вижда смисъл да спазва /примерно - чорапите по двойки, с петите надясно/.
миене на баня/тоалетна също не съм давала, вижда ми се гадно...
гладенето е запазено за таткото /единственото му задължение/. Боклука го изнася който излиза пръв от къщи, така че и това не го оставям специално.
Готвене не съм поверявала, но на колегата ми дъщерята редовно готви у тях.
Приемам всякакви идеи за допълнителни задачи - вижда ми се прекалееенооо свободен през деня  Crossing Arms

# 50
  • Варна
  • Мнения: 2 442
На моя младеж все още нищо не съм му делегирала като задължение - нали ни е единствен, глезондрим го, да му мисли снахата Simple Smile. От време на време се спуска да помага за масата, храни заека и си оправя леглото. Но пък бях страшно изненадана, че докато беше на лагера, в писмата си пишеше колко му било забавно да мие чинии. После се оказа, че когато са били дежурни се е случвало и тоалетни да чистят, но това в никакъв случай не е помрачило чудесните му преживявания там. Пак иска да ходи и още живее в облаците на лагерните емоции. Така, че за себе си си направих извода, че децата ни всъщност са достатъчно зрели, за да могат да се погрижат за себе си и достатъчно отговорни, за да оценят нашия труд, но поне за себе си ми се иска още да не му отнемам безгрижното детство със задължения, от които така или иначе в бъдеще няма как да избяга. Така че сега безгрижно лови покемони по улиците, чете по малко за удоволствие и играе на компа Лига или CS с новите си приятели из половината свят. А аз пак съм в командировка и ако знаете колко ми е скучно в хотела ...

# 51
  • Мнения: 4 915
......
Какви задължения сте дали на децата? (Особено тези, които са в апартаменти и нямат домашни любимци). Аз давам миялна, прибиране, сгъване на пране, изхвърляне на боклук и нещо друго, ако се сетя, освен каквото са им дали от у-ще за ваканцията.

За стаята си се грижат единствено и само те - подреждане, чистене, миене прозорци от вътрешната страна. Дрехите сами си оправят и прибират. Гладят ги.
Чистят с прахосмукачка, с моп, бършат прах и по другите стаи.
Вдигане/слагане на маса, миене на чинии.
Простиране понякога от голямата. Прибиране пране, сгъване, прибиране.
Подсушаване на банята след къпане.  Миенето е за мен.
Пазаруват.
Мариела понякога готви нещо - баница, леща, някакъв десерт, палачинки.

 От години е така, от малки са свикнали, че всички членове на семейството са част от домакинството и полагат съответния труд.

Сега покрай котките имат и допълнителни задължения, ама те си ги избраха.  Laughing
Другото е четене на книги, не решават задачи и не преговарят уроци.
Пътувахме това лято в  чужбина, което смятам обогатява културата и мирогледа им.
Играят много навън с децата на активни игри, което ме радва.

# 52
  • Мнения: 553
Леле, аз много съм изостанала. При мен е свободия. Никакви задължения нямат. Това май обяснява факта,че всяка събота чистейки "яхам метлата"

# 53
  • Мнения: 4 915
E, и моите не са като войници строени, заварвала съм и заварвам неоправена стая сега ваканцията, но като цяло добре се справят.  И учат самостоятелно. Ако имат недобра оценка, знаят че повече труд се налага, но рядко сядам с тях да обяснявам, освен ако не е нещо наистина сложно.

Те от малки са свикнали, че имат задължения у дома. Най-важен е  личния пример, всички полагат труд, няма "женска" и "мъжка" работа (освен ремонтирането на някой електроуред или местене на нещо тежко - тогава е баща им). Освен че към днешна дата е полезно да имат отговорности, и в бъдеще ще им помага да са самостоятелни и подредени. Изграждат се навици, пък и ще внимават, като си избират мъж.  Joy И на нас ни помага като родители да не им търчим по задниците.   Laughing

# 54
  • Мнения: 2 760
Слагат масата (синът ми е на 6 и още нисък, та не успява да вади чаши и чинии, но подрежда уж...)
Щерката прави салата - домати и краставици, зеле например не давам да реже, че още не е много сръчна с ножа.
Пекат на скарата.
Отсервират.
Пускат прахосмукачка и мият с мопа от време на време. Първото не си личи особено, второто си личи, защото остават едни големи неизсъхваеми локви.
Тя си чисти и подрежда стаята, от време на време баба ѝ удря едно пълно бърсане на прах, че става страшно. Тази година мисля, че само веднъж съм ѝ чистила стаята. За справка - чантата ѝ за училище още не е изпрана за новата учебна година, а това беше първото ми нареждане след края на пети клас. Като ме хванат бесните, ѝ връчам празна торба и нареждам да не си показва носа извъна стаята, докато не напълни торбата с боклуци (страшен Плюшкин е, трупа хартии като катерица - лешници). Обикновено като се хване да разчиства, иска и още една торба.
Сменя си чаршафите, тупа си използваните и ги слага в коша за пране (живея в къща, затова съм от тупащите чаршафи  Laughing)
Храни кучето и котето.
Полива външните ми цветя и от онзи ден съм ѝ зачислила три корена с корнишони да полива всеки ден.
Прави си сандвичи, и на брат си понякога.
Пере си банския след къпане в басейна и си го простира.
НЕ разрешавам да глади и да ползва котлон и фурна, защото е адски завеяна и като нищо ще ги забрави. Ползва тостер.
Прибира прането - аз сгъвам, тя пъха по шкафовете.
За друго май не се сещам.
А, вчера оформя кюфтета с ръце, по собствено желание.

# 55
  • София
  • Мнения: 1 047
Леле, аз много съм изостанала. При мен е свободия. Никакви задължения нямат.
Joy И аз съм в отбора  Hug Моята девойка от скоро хвърля боклука. А, и си подрежда стаята де, сгъва си дрехите, но това отдавна. Няколко пъти си е смукала с прахосмукачката и като е в настроение бърше прах  Laughing А на 12 някои вече готвят  ooooh! Нещо не се справям с възпитанието май....

# 56
  • Мнения: 2 909
Моя само чете чат-пат  Shocked Shocked Shocked

# 57
  • Мнения: 9 903
Хмм, моите и те при изоставащите...правят накои неща, но не редовно и не без подканяне. Добре поне, че започнаха да гасят лампата на излизане от стаята.А средният още не затваря входната врата след себе си ....

# 58
  • София
  • Мнения: 3 058
А, моят не прави нищо без подканяне. Такива дейности като прахосмукачки, подове, пазаруване трябва да са изрично наредени. Случвало се е да му поръчам да пусне прахосмикачка и да се обади да пита дали може да измие и пода, че нямал какво да прави  Laughing
Вчера, като се прибрах беше направил таратор за вечеря, после ни наряза и пъпеш. Но дейностите в кухнята се изчерпват до салата и притопляне на храна в микровълновата, някой чай /слага чайника на котолона и някакви билки, брани лично от него Simple Smile ). Ползва и тостера и сандвич-мейкъра /егати думата/. С котлони и фурна още не му се е налагало да работи.
Днес си е записал час за фризьор /ходил до фризьорката/, утре ще има в програмата подстригване.

Аз друго забелявам - сега е сам в къщи - закусва, обядва. Когато се прибера вечер кухнята е в изрядно състояние - използваните съдове са в миялната, плота е подсушен, няма чаши и панички из цялата къща. Но ако сме си всички в къщи не пипва прибор. Идва на вечеря, сяда, яде и се оттегля. Чинията му си остава на масата, не му хрумва да я вдигне или да помогне с раздигането. Същото и с дрехите - оправя си леглото, стаята, но само когато е сам. В събота и неделя чака да се развилнея, че има чорапи по земята, за да ги занесе в коша за пране...
Когато излизаме на някъде заедно не му хрумва да си вземе ключове, телефон, когато е сам заключва и двете ключалки, пуска алармата.
Изобщо - докато има кой да мисли покрай него - спестява си усилието. Когато е сам - вика неволята и всъщност е много отговорен.
Голям проблем е със сестра му. Когато са сами се държи като родител, а тя не го приема за авторитет. И се започва едно обаждане по телефона, тя реве "а пък той.....", той софлира, "а пък тя...", "да, бе, да, не беше така..." и ставам свидетел на скандал, а дистанционно не мога да направя много, много, освен да се притеснявам  Crazy

# 59
  • Варна
  • Мнения: 2 133
На 12 г. си спомням, че не правех много неща. Миех чинии, оправях си леглото, купувах хляб, можех да си правя сандвичи и да пържа яйца Simple Smile Но ако имах поставена задача, никога не съм оспорвала защо, сега ли точно и т.н. за разлика от моя сега. Спомням си, че след училище дори се скатавах за по два часа и спях или четях книга, преди да седна да уча, но някакси това не ми се отразяваше на успеха и задълженията. Може би момичетата са по-ориентирани във времето за някои от приоритетите от света на възрастните.

Общи условия

Активация на акаунт