Отговори
# 120
  • Мнения: 3 228
Absurt,  ти би ли плащала пари на банката, които някой друг е похарчил за нещо различно от спешно лечение?.
Аз не бих поела такъв риск. Пък нека съм егоистка!
Интересно, част от участващите в темата посочиха, че авторката си позволява екстри като гледачки, частни училища и т.н. Обаче не може да намали разходите, а разочаровано посочва как единият брат, на който били помогнали преди време, не иска да си даде спестяванията за техния кредит.
Всеки трябва да се научи да живее според възможностите си. Близките са такива, за да окажат подкрепа/морална и финансова/, когато нещата са наистина належащи.

# 121
  • Мнения: 2 600

Зависи от приоритетите!
Няма да разбереш.


Да, аз изобщо не виждам за какви приоритети пишеш с удивителна чак - това не са луксове, а неща, които в голяма степен ще определят бъдещето на детето за цял живот напред. Да, може една сестра /брат/ да е по-важна от собственото дете,  (това е моята житейска ситуация), но не се отразява добре на менталното състояние, ако си броиш стотинките за собственото семейство и ги строяваш финансово, докато даваш на някой друг.   Peace

# 122
  • Мнения: 46 639
Не се сърди човече, кажи кое ти намирисва. Наистина не лъжа и нямам какво да крия. Питай ме ще отговоря.
Че всички други банки искали поръчител. Това, при ипотечен кредит, просто не е вярно.

# 123
  • Мнения: 1 288
В някои региони/семейства е прието грижата за семейството да пада върху някой член на семейството, особено по-бедните.

# 124
  • Мнения: X
Скрит текст:
"Ами, виж, мила, много те обичам и знам проблема ти, ама не мога да ти помогна, защото какво правим ако срещна мъж и той е против да плащам кредита ти, ако се наложи?"

   Това хич не ми звучи толкова абсурдно и нелогично. Peace Човек трябва да мисли първо за себе си в този живот, и да, хубаво е да рационализира решенията си в настоящето с оглед на това, какво отражение ще дадат за в бъдеще. Според теб, приемливо ли е да изплащаш чужд кредит, пък бил той и на сестра ти, като същевременно лишаваш собствените си деца от тези пари? Дори и към момента да нямаш такива, предполага се, че на някакъв етап ще поискаш да имаш – ами, ако се налага да изплащаш въпросните чужди задължения в рамките на 10 г., пак ли е без значение?
Абсолютно логично е.Ако си от хората, които не биха изоставили родители/сестра/деца, когато са в нужда.
Аз не обсъждам хипотетична ситуация, а тази, която тази потребителка разказа...Т.е., ако сама си гледам детето, печеля добре и не ми е проблем да помогна на сестра си в труден момент, няма да й откажа заради някакъв имагинерен мъж, когото вероятно МОЖЕ да срещна някъде в имагинерното бъдеще.Щото МОЖЕ да срещна, ама напълно е възможно и да НЕ срещна... 

# 125
  • Мнения: 21 738
к

Толкова ли изкарваш сама, че плащаш чужд кредит и не лишаваш детето си от нищо - качествена храна, качествна ДГ/училище, курсове, екскурзии / лагери, дрешки, всички онези неща, които са важни и всъщност не са лукс сами за себе си, но са скъпи.? Ако е така, браво, но нещо ме съмнява, малко хора биха могли да го направят.  Peace
Зависи от приоритетите!
Няма да разбереш.


А да остави сестра си да се гърчи, за да плаща частно школо на детето? Очевидно двете сестри държат безкрайно една на друга и с помагат при нужда.

Каквато не виждам в случая на авторката. Не вдявам защо и е и на банката поръчител, като преди да погне поръчителя банката ще вземе имота, не е ли така? За какво служи тоя поръчител?

# 126
  • Мнения: 46
Не се сърди човече, имам изпратени условията на едната банка. Другата, на която съм се спряла ти я спомена и чакам да ми ги изпратят. Ако не вярваш мога да ти ги покажа. По друг начин незнам как да докажа, че това ми предлага.
Не Ирис, ако ние не платим търсят поръчителя и ако и той не плати продават имота.

# 127
  • Мнения: X
Не знам ....ама от цялата работа разбрах (а и от други подобни теми за "любимите" ни банки), че съм взела най-правилното решение.А именно, да нямам никакъв контакт с бг банки.    Grinning

# 128
  • Мнения: 46 639
Е, то когато има откъде е лесно, въпросът е като няма, че човек предпочита да изплати нещо свое, вместо същата сума, с която хазаина да си изплаща същия този имот.

cheese, да не би да става дума за съкредитоискател?

# 129
  • в дяволитите очички на моето тормозче
  • Мнения: 1 001


Аз също не бих се разсърдила, но със сигурност бих преподредила приоритетите си.
И помощ, каквато и да била, вече едва ли ще видят от мен.Аз съм ужасно злопаметна....


Пп:отивам да чета темата...

И след като прочетох цялата тема, мнението ми остава същото.

Спокойно, приятел си, какъвто всеки би искал да има.    Peace
И както написа някой назад, добре е човек да има поне един роднина/приятел в този живот, на когото би могъл да разчита безусловно.Тъжно е някак, че вие нямате .....
За мен това са родителите.Съответно аз като родител, бих направила всичко за децата си.Без да се замисля и без да поставям условия.Също и за сестра си.
Много ми хареса поста на потребителката, която обясняваше как в момента плаща кредит заради сестра си и винаги биха направили всичко една за друга.ТОВА, за мен, са истински отношения.
Другото:"Ама не мога ....ама не знам...ама няма да стане!" са просто "Мижи да те лАжем!".
Или простичко казано:"Приятели сме ти, докато имаме полза от теб.Иначе, гледай си работата!".




Мда. Някои са много  ларж на думи.
Аз пък намирам, че потребителката, която  изплаща заема на сестра си, е постъпила напълно неадекватно спрямо нуждите на децата си- спомена, че и тя, и сестра й, отглеждали децата си сами. Сега, щото сестра й не плаща, въпросната самоотвержена сестра погасява вноските и ощетява кого newsm78  Ами, собствените си деца, разбира се.
Не бих се хвалила с подобна постъпка . Такава постъпка е лишена от разум, според мен. На първо място съм майка, а чак после - сестра, дъщеря и тъй нататък. И да ощетя детето си, за да плащам борчовете на сестра ми, тц, няма да стане. Човек, преди да вземе заем, трябва  да прецени много добре  финансовите си възможности и култура, да е наясно, че може да дойде време, в което ще трябва драстично да свие разходите си, за да обслужва заема си; да има вариант "Б", ако остане без  доходи, особено ако заемът е дългосрочен.
Поръчител на приятел не бих станала.
Дори и да имам 99% доверие на този, който ме моли за такава услуга, ако, да пази Господ, с него  и с половинката му  преждевременно се случи най- лошото, тогава?!

Към авторката- не си сгрешила, като си попитала приятелите и близките си за услуга. Те обаче, също не  са сгрешили, че са ти отказали.

# 130
  • в дяволитите очички на моето тормозче
  • Мнения: 1 001
Не към момента няма. Да прави планове в тази насока. Аз също имам семейство и рискувах. Явно аз съм глупавата в случая.

Да, постъпила си глупаво, щом си си "сложила главата в торбата". В торбата не е само твоята глава, но и на мъжа ти, и на двете ти деца.
Ако мъжът ти вземе да си слага главата в торбата за своите роднини, докъде ще я докарате, не знам....

Впрочем, пробвай с Юробанк. Изплатих ипотечен заем предсрочно преди няколко месеца. За целия срок на договора, не бях подведена нито веднъж. Два пъти предоговарях- вдигах вноската и намалявах срока. Лихвата ми беше фиксирана само за първите две години, после беше плаваща, но интересно- нито веднъж не заплава нагоре, а с по няколко пункта / дано използвам правилния термин/-падаше  надолу.
Кредитът ми беше ипотечен,  но имах и съкредитоискател / тъй като първоначално договореният му срок беше  20 години/, макар че имотът е хубав, на отлично място, бързоликвиден; на всичкото отгоре бях теглила само  18 000 евро, а той струва  поне два пъти  повече.
Но нямах проблем с това. Договорът ми беше сключен през 2011 година; изплатих заема през април тази година, ако това инфо ще ти е от полза.

Последна редакция: чт, 28 юли 2016, 01:58 от Бронте

# 131
  • Sofia
  • Мнения: 15 621
   За пореден път ми се случва да чета мнение на Бронте, с което съм на 100% съгласна. bouquet

# 132
  • Мнения: 767
Не бих станала поръчител на абсолютно никого.А от прочетеното в темата също като Love се радвам,че нямам никакви взаимоотношения с бг банки.

# 133
  • София
  • Мнения: 4 349
И сега какво - излезе напразно пускането на темата. Вместо съчувствие, авторката беше изкарана финансово неграмотна, егоистка и т.н.   Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 134
  • Мнения: 46
Както и да е. Задълбахме много в подробностите на кредита, а исках като цяло да видя настроенията на хората, в подобна ситуация. Зададох няколко въпроса в тази насока, но темата тръгна в друга посока. И все пак питам, веселбата си е веселба, но когато се наложат реални действия към кого е редно човек да се обърне. На практика излиза, че повечето са приятели на приятелите си, без реално да са готови да действат за тях. Роднините ни също излиза, че са такива само за хубавите моменти и за тогава , когато те имат нужда от нещо. За пръв път през живота си поисках услуга.  

Надде, не съм пуснала темата за съчувствие, а защото незнаех аз ли греша или нямам приятели. Оказва се, че в днешно време май приятели има само за аху и иху.

Общи условия

Активация на акаунт