Отговори
  • Мнения: 46
Колебаех се дали да пусна темата тук или в клюкарника. Ако не е за тук, моля да я преместите. Та седнала съм тази вечер на чаша вино и си мисля, къде е границата на услугите, които можем да поискаме от приятелите ни и роднините ни. На кратко. В труден момент сме със съпруга ми. Налага ни се да изтеглим кредит, за който трябва поръчител. Попитахме най-близките си роднини. Родители, братя и сестри. Отказаха ни. След това попитахме най-близките ни приятели. И те ни отказаха. На всичките тези хора сме помагали, когато имахме възможност. На брат ми дори бях поръчител. А сега ни отказаха. Мисля си. Знам, че в днешно време не е толкова лесно да се довериш на някого. Имах ли право да поставям в неловка ситуация всички, изисквайки от тях това, знаейки в какви времена живеем. От друга страна нали за това са приятелите и роднините ни. Когато те бяха в лош момент, ние бяхме там. Също имахме какво да губим, но им помагахме. Винаги съм следвала това изречение: Нали за това са приятелите! Как мислите. Аз ли постъпих грешно молейки за подобна услуга и излагайки и приятелството и роднинските ни отношения на опасност или подобна услуга е в реда на нещата и е редно да ме подкрепят. Много ми е объркан поста, но пиша под емоция. Някак, не знам как да го кажа.  Не се сърдя на никого и няма повече да повдигам този въпрос. Просто знам на всички колко сме помагали, а сега се чувствам сама и предадена. Просто си мисля сами сме. Това е първи път, в който молим за помощ и никой не откликна.

# 1
  • Мнения: 21 604
Много кофти. Хората си имат причини, но разбирам, че си разочарована.

Дано намерите друг начин.

Заема имам предвид, за мъжа тръпна от любопитство за подробности

# 2
  • Мнения: 4 577
Заемът голям ли е, за дълъг срок ли е? Имате ли и други задължения? Работите ли на постоянна работа с добри доходи? Отказвала съм да съм поръчител на близък приятел, който рисково се захвана с частен бизнес, а жена му не работеше. Заемът сега не може да го погасява. В същото време съм била поръчител на съседка, с която не сме особено близки. Прецених,че в единия случай е формалност, а  в другия има сериозен риск да плащам заема. Може това да е причината за отказа.

# 3
  • Мнения: 46
Iris, разбира се, че всеки си има причини да откаже. И такива ако тръгнем да търсим, от девет кладенеца вода ще донесем и ще намерим. Въпросът е че ние също можехме тактично да отказваме, но нали за това сме приятели. Както вече казах, аз станах поръчител на брат ми, когато имаше нужда, а сега той отказа. Тогава го направих без да мисля. Брат ми е и веднага се съгласих. Не съм и мислила, че ще ми се наложи един ден и на мен. Ама ето. И някак сега връщам лентата назад и ми става едно такова тъпо. Имам ли право да съм сърдита? Човек когато помага, обикновено го прави без да очаква нещо в замяна. При нас също е било така. Защо тогава очаквам те да ми помогнат? Трябва ли да очаквам тази помощ? Не очаквах абсолютно всички да ни обърнат гръб. И всъщност това обръщане на гръб ли е или е нормална реакция в предвид времената в които живеем. Тогава когато си в тежък момент, към кого е редно да се обърнеш? Или в днешно време е най-добре всеки да се спасява самосиндикално.

# 4
  • Мнения: 46
Заемът голям ли е, за дълъг срок ли е? Имате ли и други задължения? Работите ли на постоянна работа с добри доходи? Отказвала съм да съм поръчител на близък приятел, който рисково се захвана с частен бизнес, а жена му не работеше. Заемът сега не може да го погасява. В същото време съм била поръчител на съседка, с която не сме особено близки. Прецених,че в единия случай е формалност, а  в другия има сериозен риск да плащам заема. Може това да е причината за отказа.

Заема не е малък, работим и двамата със съпруга ми и доходите ни са високи и нямаме други задължения. Заема не е за бизнес, а за покриване на друг заем. Просто искаме да се преместим от една в друга банка заради по-добри условия. Срокът е малко под 9 години.

# 5
  • Мнения: 693
Има много неизвестни в този случай, не се знае кой на кого какви услуги е правил и не бих могла да направя какъвто и да е извод. От една страна близките хора са тези, които би трябвало да те подкрепят в труден момент, но лично за мен да стана поръчител на голям заем е твърде голяма услуга, която не бих направила дори за много близък роднина. Мисълта, че може да затъна в нечии чужди дългове ме плаши много, защото планирам жилище, семейство и деца и не бих могла да рискувам да плащам за евентуални чужди грешки. Залогът е прекалено голям, а аз не обичам да рискувам. Може би нещо подобно се върти в главите на твоите хора. Виж, за родителите нямам идея защо са отказали. Аз може би бих направила компромис ако става въпрос за детето ми.

# 6
  • Мнения: 3 142
Предполагам брат ти и другите са отказали, защото са преценили че има реална опасност да не може да си погасявате заема. Предполагам не бих се сърдила в такъв случай. Нямате ли какво да заложите като гаранция, за да няма нужда от поръчител? Или банките тук не действат така?

# 7
  • Мнения: 2 616
Всяко нещо си има някакви граници, ключително и приятелството. Може би в тийнейджърска възраст човек си мисли, че всичко трябва и би направил за тези, които смята за приятели или пък за най-близките си роднини. Но кой какво би направил е право на личен избор и разбиране и не можем да изискваме еквивалентна реакция от другите. И всеки би трябвало да помисли какво би искал от някой, който смята за приятел, и дали няма да го постави него или нея самия в твърде неудобна ситуация с молбата си.  Rolling Eyes Вие сте решили, че ще помагате, защото... Да, ама това си е ваш избор. Знам хора, на които им се стъжни живота, защото бяха станали поръчители на близки, а после топката остана у тях. И аз не бих станал поръчител, дори на най-близките си приятели или роднини, и изобщо не се притеснявам от това.  Simple Smile Бих дал на някой близък приятел или роднина пари назаем, само ако бих могъл да преглътна загубата на съответната сума без да се вживявам особено - т.е. ако е достатъчно безболезнено за мен съобразно доходите ми и разходите ми.  Sunglasses А пък, ако човек има и семейство, за което се грижи, отговорността му към него е на първо място и трябва да мисли преди всичко за това.  Rolling Eyes

# 8
  • Мнения: 4 577
Cheese,мога да ти дам няколко практически съвета (работила съм в банка). Ако в сегашната банка не са ти искали поръчител,  занеси новата оферта от другото място и поискай предоговаряне, ако сте редовни платци с добри доходи,би трябвало да са склонни да ти намалят лихвата. Предполагам, че кредитът не е ипотечен, а потребителски, щом искат поръчител.  Ако имате имот, направи го ипотечен, лихвата ще е много по-ниска. Има повече тичане и първоначални разходи за ипотеката, но дългосрочно винаги е по-изгодно. Не на последно място потърсете и други оферти.  Банките сега се борят за всеки добър кредитен клиент и е много вероятно да ти предложат добри условия, при които със съпруга ти да сте съдлъжници без поръчител.

# 9
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не искам от приятели такива услуги и съответно не правя такива услуги.
Заеми се дават не само с поръчители. Заложете нещо.

# 10
  • Перник
  • Мнения: 211
Бих се засегнала единствено при отказ от страна на родителите ми и брат ми. Ако човек не може да разчита на семейството си в труден момент... newsm78 За пореден път се убеждавам, че сестра прави много повече за брат си, отколкото обратното.
Cheese, дано се справите по-бързо с проблема!

# 11
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
...Ако човек не може да разчита на семейството си в труден момент... ...
Какъв е този труден момент. Начини има много, освен това тя казва, че са добре, само искат да въвлекат още хора, които да се притесняват години наред. А да помисли за друг вариант не се сеща.

# 12
  • Перник
  • Мнения: 211
...Ако човек не може да разчита на семейството си в труден момент... ...
Какъв е този труден момент. Начини има много, освен това тя казва, че са добре, само искат да въвлекат още хора, които да се притесняват години наред. А да помисли за друг вариант не се сеща.
Това не са "още" хора и не са случайни хора! Може би няма друг вариант...

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 15 577
   Няма земна сила, която да ме накара да стана нечий поръчител. Crazy

Последна редакция: чт, 28 юли 2016, 02:00 от The Black Cat

# 14
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
На никого не бих станала поръчител. Всяко нещо има своите граници, а да изложа на риск моето семейство, не влиза в графа услуги, които бих направила.
Аз самата не искам и не съм искала услуги. Не смятам, че приятелите са за това, затова и не бих си позволила да ги товаря. Не бих се чувствала комфортно, дори и за елементарни неща.
Да помолиш имаш право, да изискваш не. Твоите избори не задължават и другите да ги правят, или не оставам с впечатление да е изисквано от теб да ги направиш. Съжалявам за ситуацията, в която се намирате. Отдавна ми е станало ясно, че разчитането е само до самите нас и собствените ни възможности.

Последна редакция: ср, 27 юли 2016, 09:48 от Vermilion`

# 15
  • Мнения: 4 500
Не искам от приятели такива услуги и съответно не правя такива услуги.
Аз също  Peace
На близки приятели сме давали пари в брой. Доста голяма сума. Върнаха ни ги без проблем в уговореният срок.

# 16
  • Варна
  • Мнения: 36 754
По-склонна съм да помагам с пари в брой, сума накуп или дори някаква сума периодично /правила съм го за приятелка/, но поръчител по заем не бих станала и за най-близките си. Може би бих се замислила за детето си, но дотогава има доста време. Не бих и молила нито приятели, нито семейство, да не казвам голяма дума. Просто такива са разбиранията ми. Живеем в толкова несигурни времена, че 9 месеца ми се виждат дълъг срок за заем, какво остава за 9 години.

Авторке, свалям ти шапка, че без колебание си ударила едно рамо на брат си, когато е имал нужда, явно той си е изплатил всичко коректно щом не споменаваш да си плащала вместо него. Разбирам и разочарованието ти сега, на база на направена от теб услуга. Радвам се, че не таиш злоба или някакви негативи. Просто приеми нещата и намерете друг начин.

# 17
  • Мнения: 3 228
Не съм ставала поръчител и не бих. Ако приятел иска това от мен, а освен това настоява и се сърди, бих се замислила за приятелството ни.
Не са но трябвало поръчители до сега, стараем се да не ни трябват.
Иначе има и други начини за получаване  на заем. Например срещу ипотека.

# 18
  • Мнения: 402

Заема не е малък, работим и двамата със съпруга ми и доходите ни са високи и нямаме други задължения. Заема не е за бизнес, а за покриване на друг заем. Просто искаме да се преместим от една в друга банка заради по-добри условия. Срокът е малко под 9 години.

Обикновенно, когато искаме да задоволим свой интерес, търсим този, който също би имал интерес и правим сделка.Поръчителят е изложен единствено на риск и напрежение, а така с никой не се постъпва, заради интерес. Peace

Не съм искала подобна услуга от приятел.И те не са ми искали.В нужда си помагаме, когато можем и не се сърдим, че другият точно сега не може да откликне.

# 19
  • Мнения: 414
Няма лошо да искаш услуги, проблемът е да не приемаш отказ и да се сърдиш.

# 20
  • Варна
  • Мнения: 36 754
Авторката поне има достатъчно здрав разум за да не се сърди и цупи. Просто е разочарована, което показва, че е имала малко по-високи очаквания.

# 21
  • София
  • Мнения: 4 349
Защо да е разочарована - явно има подводни камъчета и познавайки я, хората отказват да й бъдат поръчител  ooooh! ooooh!

# 22
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 311
   Няма земна сила, която да не накара да стана нечий поръчител. Crazy

И аз така мисля.

# 23
  • Мнения: 46
Благодаря за отговорите. Да уточня. Става въпрос за ипотечен кредит, който сме си плащали. Редовни платци сме и проблеми не сме имали. В тази банка дори ни остават още има няма три години. Лихвата обаче вече не е фиксирана, а процента през годините ни скача няколко пъти. Искаме да се преместим в банка, която предлага на половина лихвен процент и фиксирана лихва за целият период на  кредита. Увеличихме годините на изплащане, за сметка на по-малка вноска. Банката в която сме ни направи една-две изненади с някакъв друг процент и сумата, която дължим се увеличи на два пъти. Тук няма да влизам в подробности. Нашата банка обаче е категорична, че не иска да предоговори условиятя си със нас. Самата тя към днешна дата предлага също добри условия, но към нас и преди години каквито са били условията не искат да предоговорят. Отказите от роднини и приятели получихме почти скорострелно. Без дори да се поинтересуват за какво става въпрос. Иначе и годините при новата банка могат да се намалят, за сметка на по-висока вноска. Не съм сърдита и озлобена. Явно аз съм била в грешка втурвайки се през глава да помагам. Когато бях поръчител също имах деца и смейство и както вече казах също имах какво да губя. Няма подводни камъни. Просто освен имота, който така и така е заложен, банката иска поръчител.
Приятелите,на които сме помагали май на почти всичките сме давали и големи и малки суми пари. До сега не се сещам някой нещо да ни е върнал. Както се казва имали сме, дали сме. Истината е че аз лично винаги когато съм давала, никога не съм искала да ми ги връщат. Ако е по далечен човек разбира се. Но за най-близките помагам винаги с думите: не ги мисли парите някога когато имаш възможност и си по-стабилен финансово ще ми ги върнеш.

Последна редакция: ср, 27 юли 2016, 08:33 от cheese

# 24
  • София
  • Мнения: 28 804
Бих се засегнала единствено при отказ от страна на родителите ми и брат ми. Ако човек не може да разчита на семейството си в труден момент... newsm78 За пореден път се убеждавам, че сестра прави много повече за брат си, отколкото обратното.
Cheese, дано се справите по-бързо с проблема!
Ако брат ми поиска да му стана поръчил, бих отказала на секундата. Познавам го, и фактът, че ми е брат, не го прави автоматично финансово по-надежден.
Но по принцип не бих станала поръчител на никого.

cheese, разбирам, че си разочарована, но лична преценка на всеки е дали може финансово да си позволи да стане поръчител.

Последна редакция: ср, 27 юли 2016, 08:50 от milenaka

# 25
  • София
  • Мнения: 17 338
Според мен има нещо ненадеждно във вас като платци, което премълчаваш и това е причината първо, банката да иска поръчител за ипотечен кредит и второ, близки роднини да ви откажат.
По-скоро в тази посока помисли  Peace

# 26
  • Мнения: 2 052
Цитат
Приятелите,на които сме помагали май на почти всичките сме давали и големи и малки суми пари. До сега не се сещам някой нещо да ни е върнал. Както се казва имали сме, дали сме. Истината е че аз лично винаги когато съм давала, никога не съм искала да ми ги връщат. Ако е по далечен човек разбира се. Но за най-близките помагам винаги с думите: не ги мисли парите някога когато имаш възможност и си по-стабилен финансово ще ми ги върнеш.

Признавам си, че ако имах близки с толкова... нетрадиционно отношение към заемите и задълженията, не бих влизала във финансови отношения с тях. Третирате заемите като дарения и след това се очаква някой спокойно да гарантира изпълнение по ваше задължение за близо девет години. Трудно, и не е повод за разочарование от близките, а за преосмисляне как да вървят нещата занапред.  Peace Бъдете много ясни, кога помагате без да искате да ви се върне сумата и кога давате заем - според описаното приятелите очевидно също не правят разлика.

# 27
  • Мнения: 3 142
Казваш че скорострелно ca отказали без да се поинтересуват за какво става въпрос. Не им ли обяснихте това, което обясявате на нас тук? Не трябва да чакате те да ви питат след като сте им задали въпроса, а би трябвало да им обясните ситуацията си и плановете и чак тогава да ги попитате. Може би просто не знаете как да искате. Ако е така, обадете се на брат си и подробно му обяснете за какво става въпрос.

# 28
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 311
Най-добре е да си поискате парите от хората ,които имат да ви връщат.

# 29
  • Мнения: 1 801
Виж авторке, приятелството и роднинството са особени неща. А парите са пари. В този смисъл не можеш да очакваш от някого да ти даде нещо, което няма. Ставайки поръчител, той трябва да има такъв доход, че хем да може да плаща вноска, хем да се издържа. Повечето хора едвам успяват да си нагласят парите за тях да им стигнат. Не можеш от никого да си разочарована, роднините ти и приятелите ти нямат тези пари.
А ако си давала заеми, без да си ги получаваш, е добре да си направиш равносметка за финансовата си култура, защото това говори за проблеми там.
Повиши финансовата си култура и може изобщо да нямаш нужда от заеми. Hug

# 30
  • Мнения: 3 819
Вероятно новата банка си има причини да поиска допълнително обезпечение на задължението с поръчител, въпреки ипотекирания имот и двама съдлъжника в кредита.
Самият факт, че искате да рефинансирате съществуващия си кредит и то за по-дълъг период с по-ниска вноска говори за по-ниска платежоспособност към този момент и от гледна точка оценка на риска, банката иска да привлече още лица в кредита.
Каква е причината от сегашната ви банка да не желаят да предоговарят условията по кредита с вас?
Имали ли сте затруднения при обслужване на кредита и забавяне на вноските?
Не бих станала поръчител, ако виждам че има затруднения при изплащане на настоящ кредит.
И още нещо - ако близките ви имат намерение да теглят кредит за собствени нужди, то тогава при оценката на риска за техния кредит ще бъде включено и задължението по вашия кредит, на който са поръчители, което би било доста голямо ограничение и неудобство за тези 9 години, в които вие ще изплащате вашия кредит.

# 31
  • Мнения: 3 228
Все си мисля, че има банки, които при ипотека не искат поръчител. Мислете в тази посока.
И преосмислете виждането си към заемите и въобще към финансовите отношения.
Аз съм на мнение, че ако с някой сме си близки приятели, той не би ме подлагал на риска да му ставам поръчител и то за цели девет години.
Като родител мисля, че един ден не бих отказала на детето си, и то само след като съм сигурна, че знае какво прави. Иначе стоя далеч от подобни отношения

# 32
  • Мнения: 21 604
Вие сте давали пари без да искате да ви се връщат на  тези хора, а сега ги търсете за поръчители - най вероятно те просто не могат да си го позволят. За да станеш поръчител се изисква все пак някаква финансова стабилност, а.не само приятелско чувство и благодарност, хора, които сами я нямат и търсят заеми, как да станат поръчители, отказват незабавно за каквито и условия да става въпрос.

# 33
  • София
  • Мнения: 24 839

Заема не е малък, работим и двамата със съпруга ми и доходите ни са високи и нямаме други задължения. Заема не е за бизнес, а за покриване на друг заем. Просто искаме да се преместим от една в друга банка заради по-добри условия. Срокът е малко под 9 години.
Виж, малко си противоречиш- уж нямате други задължения, а заема е за покриване на друг заем.
Честно казано, аз не бих се съгласила да стана поръчител, ако при лошо стечение на обстоятелствата, няма да мога да изплащам вноската.

# 34
  • Мнения: 3 916
Не си противоречи. Аз разбирам, че просто искат този им заем, настоящия, да бъде прехвърлен в друга банка с цел по-добри условия, т.е. заемът си остава един и не искат освен него втори.

# 35
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
При положение, че имам възможност да се справя сама с финансите си, никога не би ми хрумнало да въвличам приятели, още по-малко близки роднини.
Преподредете си харчовете, чета за разни гледачки, чистачки и частни училища, а сте с голям заем, с който искате да натоварите и близките си.

# 36
  • София
  • Мнения: 4 349
Ей сега те изкараха и финансово некултурна  Mr. Green Mr. Green Mr. Green
Ипотечен кредит и поръчител - малко множко  Thinking Thinking Thinking

# 37
  • Мнения: X
Аз не съм семеен тип човек, който задължително обядва с родителите си два пъти месечно или се вижда с други роднини по график.
Имам сестра, много ми е помагала, с работа, с морална подкрепа, не с пари изрично уточнявам.
Така се стече живота, че се наложи тя да иска пари от мен, давала съм, кога е връщала, кога не, няма значние, за сестра ми давам пари без да очаквам да ги върне. Поръчител съм и била на всички задължения вкл, ипотечен кредит. Отново стечение на обстоятелствата наложи тя да търси кредит, с който да обедини задълженията ( ипотечния кредит беше погасен междувременно с продажбата на имота). Не и отпусаха отникъде. Изтеглих го аз, беше спешен, при неизгодни условия, за дълъг срок, не беше добра сделка. Тя го погасява около година после престана, сега го плащам аз.
Не съжалявам, не съм повдигала въпроса пред нея,знам че когато има възможност ще започне да си го плаща.
Тя ми е сестра, за мене с това се изчерпва всичко, тя за мене и аз за нея сме lender of last resort, това е, човек има нужда и трябва да знае че може да разчита на някого безусловно в този живот, мъж, жена сестра, брат. И двете имаме деца и двете сме сами, разчитаме на себе си. Може би просто обичам сестра си и и вярвам.  
 

# 38
  • Мнения: 3 819
Не си противоречи. Аз разбирам, че просто искат този им заем, настоящия, да бъде прехвърлен в друга банка с цел по-добри условия, т.е. заемът си остава един и не искат освен него втори.
И какви ще са тези по-добри условия, при положение, че сега има остават 3 години да си погасят кредита и вероятно са изплатили по-голяма част от лихвата и към момента погасяват предимно главницата?
При рефинансиране на оставащата главница в друга банка за три пъти по-дълъг период на кредита, въпреки че лихвата е фиксирана, в крайна сметка ще изплатят по-голяма сума на банката.
Мисля, че авторката изпитва затруднения при погасяване на сегашната си вноска и затова иска да рефинансира в друга банка за по-дълъг срок на кредита и по-ниска вноска.

# 39
  • София
  • Мнения: 24 839

Не съжалявам, не съм повдигала въпроса пред нея,знам че когато има възможност ще започне да си го плаща.
Тя ми е сестра, за мене с това се изчерпва всичко, тя за мене и аз за нея сме lender of last resort, това е, човек има нужда и трябва да знае че може да разчита на някого безусловно в този живот, мъж, жена сестра, брат. И двете имаме деца и двете сме сами, разчитаме на себе си. Може би просто обичам сестра си и и вярвам.  
 
Не мисля, че който не се съгласи да стане поръчител, не обича роднините и приятелите си.
Въпрос на отговорност е, не на вяра в доброто желание.
Ами, ако и ти не можеше да изплащаш заема, какво правите? newsm78

# 40
  • Мнения: 10 998
Бих препоръчала ипотечен кредит за закупуване на жилище. По-евтин е и няма нужда от поръчители. В живота нямам никакви очаквания към никого. Роднини и приятели каня само на маса. Взимала съм и малки суми пари от свекървата. На майка ми дадох преди време едни пари, тя ми ги върна. На свекърва ми предложих да и върна един заем тя отказа. От приятели никога нищо не съм искала. Близки приятели нямам. Освен ако не става въпрос за някое скъпо лечение, мисля че друга нужда от пари или друг вид услуга няма да имам. Разчитам само на себ си и на мъжа ми. Не се разочаровам.

# 41
  • София
  • Мнения: 38 779
Странно.
Ние си рефинансирахме ипотечния с потребителски, не са ни искали поръчител.
Сами се оправяме с финансите, това ни е принцип.
Ако закъсам, може да поискам от нашите 20 лв, но това е макс.

Вижте условията в друга банка.
Къде ви превеждат парите? Би трябвало там да ви дадат най-добри условия.

# 42
  • Мнения: 2 600

Приятелите,на които сме помагали май на почти всичките сме давали и големи и малки суми пари. До сега не се сещам някой нещо да ни е върнал. Както се казва имали сме, дали сме. Истината е че аз лично винаги когато съм давала, никога не съм искала да ми ги връщат. Ако е по далечен човек разбира се. Но за най-близките помагам винаги с думите: не ги мисли парите някога когато имаш възможност и си по-стабилен финансово ще ми ги върнеш.

Kaк пък не ти е минало през ума, че такива хора не са "приятели", а паразити, които удобно са използвали, че не държиш да ти върнат заема. Явно вие изобщо нямате приятели.

# 43
  • Мнения: 6 921
Човек когато помага, обикновено го прави без да очаква нещо в замяна. При нас също е било така. Защо тогава очаквам те да ми помогнат? Трябва ли да очаквам тази помощ? Не очаквах абсолютно всички да ни обърнат гръб.
В реда на нещата е да очакваш, че ще ти помогнат, все пак са ти семейство, а както казваш и ти си им помагала. Но не е хубаво да изискваш според мен. Съответно разбирам разочарованието ти, но не бива да им се сърдиш. Предполагам си се разочаровала, защото всички са ти отказали, натрупало се е просто и е нормално така да се почувстваш. Но отделните хора не носят вина, за това че и другите са отказали.

# 44
  • Мнения: 3 916

Вижте условията в друга банка.
Къде ви превеждат парите? Би трябвало там да ви дадат най-добри условия.

Именно де. Видели са условията в друга банка и искат да "преминат" там, аз така разбрах. От там им искат и поръчител обаче.

# 45
  • Мнения: 4 186
Аз бих отказала и на най-близките си и съответно не бих искала от тях подобно нещо. Освен, ако не става дума за нещо свързано със здравето.

# 46
  • sofia
  • Мнения: 8 948
Поръчител за потребителски кредит съм била единствено на мъжа ми (нямаме брак). Отказвала съм на майка ми, която всъщност искаше да изтегля кредит аз, а пък тя да го погасява.
На сестра ми съм давала заеми и ми ги е връщала.
Мъжът ми финансираше кеш брат си много дълго време. Онзи изобщо не си и мислеше да ги връща. Най-накрая мъжа ми се осъзна и спря финансирането.

Когато давам пари назаем, очаквам да ми се върнат. Ако не се върнат - до там сме с "приятелите". Обикновено за суми до 100-200 лв. разбираш този срещу теб що за човек е. Толкова струва пробата, така да се каже.

# 47
  • София
  • Мнения: 968
Вероятно новата банка си има причини да поиска допълнително обезпечение на задължението с поръчител, въпреки ипотекирания имот и двама съдлъжника в кредита.
Самият факт, че искате да рефинансирате съществуващия си кредит и то за по-дълъг период с по-ниска вноска говори за по-ниска платежоспособност към този момент и от гледна точка оценка на риска, банката иска да привлече още лица в кредита.
Каква е причината от сегашната ви банка да не желаят да предоговарят условията по кредита с вас?
Имали ли сте затруднения при обслужване на кредита и забавяне на вноските?
Не бих станала поръчител, ако виждам че има затруднения при изплащане на настоящ кредит.
И още нещо - ако близките ви имат намерение да теглят кредит за собствени нужди, то тогава при оценката на риска за техния кредит ще бъде включено и задължението по вашия кредит, на който са поръчители, което би било доста голямо ограничение и неудобство за тези 9 години, в които вие ще изплащате вашия кредит.
Абсолютно съм съгласна с този коментар.
Ако си поръчител,  кредитната задлъжнялост се пресмята все едно кредитът е на твое име и например ако вноската е 500 лв., а поръчителят взима 1000 лв.,то на практика няма да може да вземе никакъв кредит за себе си през следващите 9 години. И наистина при положение, че вноската пада доста, а срокът се удължава би трябвало да има някои допълнителни рискови фактори, за да ви искат поръчител при ипотечен кредит. Както вече беше споменато,  вие реално няма да спестите от лихвата при такова удължаване на срока. Позаинтересувайте се и от други оферти и ако можете, не разсрочвайте толкова във времето, никак не е изгодно.

# 48
  • София
  • Мнения: 38 779

Вижте условията в друга банка.
Къде ви превеждат парите? Би трябвало там да ви дадат най-добри условия.

Именно де. Видели са условията в друга банка и искат да "преминат" там, аз така разбрах. От там им искат и поръчител обаче.

Което ми е странно. Обикновено една добра заплата е достатъчен залог.

# 49
  • Варна
  • Мнения: 25 291
Цитат
Приятелите,на които сме помагали май на почти всичките сме давали и големи и малки суми пари. До сега не се сещам някой нещо да ни е върнал. Както се казва имали сме, дали сме. Истината е че аз лично винаги когато съм давала, никога не съм искала да ми ги връщат. Ако е по далечен човек разбира се. Но за най-близките помагам винаги с думите: не ги мисли парите някога когато имаш възможност и си по-стабилен финансово ще ми ги върнеш.
Признавам си, че ако имах близки с толкова... нетрадиционно отношение към заемите и задълженията, не бих влизала във финансови отношения с тях. Третирате заемите като дарения и след това се очаква някой спокойно да гарантира изпълнение по ваше задължение за близо девет години.
Същото си помислих и аз. Явно парите не значат кой знае колко за вас или пък просто сте  хора, обичащи риска, затова и ставате поръчители без проблем. Да, обаче не всички мислят като вас. Аз и моето семейство просто не можем да си позволим този риск да поръчителстваме, все едно на кого. Не можем да си позволим и заеми да раздаваме, камо ли без уговорен срок за връщане. Да не говорим, че при вас явно става дума за доста голям заем, щом се искат и ипотека и поръчители. Няма какво да се сърдиш и да се чувстваш разочарована.

# 50
  • Мнения: 46
Преди години съпругът ми като юридическо лице имаше взимане даване с друга банка. Към днешна дата всичко е изчистено. Ипотечният кредит сме го теглили като физически лица. Въпреки че не би трябвало да има общо едното с другото, банката взима в предвид че фирмата, в която е участвал е имала проблеми и се презастрахова с поръчител. До сега нито един път не сме закъснявали с вноските и също към днешна дата ги посрещаме без проблем. Процентс лихва обаче който плащаме е почти двоен на това което предлага банката плюс това че два пъти вече се добавя една сума заради която расте времето на кредита. Не искам повече изненади. Към новата банка можем да посрещнем и вноски за срок на кредита отново три години. Просто те ни предложиха девет.

# 51
  • Мнения: 46
В крайна сметка, ако не стане ще си останем в тази банка и ще плащаме този кредит. Но исках да сверя часовника дали постъпих правилно молейки най-близките си за това. Замислих се по-скоро дали аз съм истински приятел, поставяйки приятелите си в пред подобна дилема.

# 52
  • Мнения: 29 815
Не изчетох цялата тема, обаче искам да кажа, че не ставам поръчител за кредити! Виждала съм как хора изплащат чужди заеми на роднини и приятели, за пари, от които не са видели и 1 ст. Е, мерси! Има ипотечни кредити или пък такива без поръчител с по-висок лихвен процент.

На приятели разчитам да се видим, да си говорим, да идем някъде заедно.

Преди време колежка от университета поиска от мен да й стана поръчител, на което отказах любезно й отказах и предложих да си вземе ипотечен кредит. Отговорът й беше, че не искала ипотечен, че, ако станело нещо, банката ще й вземе жилището. Добре де, ако стане нещо, аз ли да й изплащам заема?!?!?!?

# 53
  • Мнения: 1 262
В подобна ситуация бяхме и ние, с разликата, че ние не питахме никой, защото знаехме че ще ни откажат. Най-добре намерете начин сами да се оправите със ситуацията и за напред не бъдете толкова дашни Naughty

# 54
  • Мнения: 21 604
В крайна сметка, ако не стане ще си останем в тази банка и ще плащаме този кредит. Но исках да сверя часовника дали постъпих правилно молейки най-близките си за това. Замислих се по-скоро дали аз съм истински приятел, поставяйки приятелите си в пред подобна дилема.

Ако безкрайно много ти се налага и въпросът е на живот и смърт, вероятно би получила помощ от близките си. Но в този случай - да, не е добре да ги излагаш на риск, който ще ги притеснява за нещо, което може да се уреди и по друг начин.

# 55
  • Мнения: 2 052
В крайна сметка, ако не стане ще си останем в тази банка и ще плащаме този кредит. Но исках да сверя часовника дали постъпих правилно молейки най-близките си за това. Замислих се по-скоро дали аз съм истински приятел, поставяйки приятелите си в пред подобна дилема.

Едва ли са били в дилема, щом по твоите думи сте получили скорострелен отказ от всички. Дилемите предполагат някакво раздвоение и колебание между две позиции, а тук такова е нямало.  Peace

Финансов риск, фактор за години напред при тегленето на собствени кредити, само и само друг да си изплати остатъка от заема при по-изгодни условия - нормално е да няма дилема при отговора. Не се сърди.  Peace

# 56
  • Мнения: 46 572
Намирам за нормално да искаме услуга от близки, когато сме в такава ситуация.
Намирам и за нормално да преценят трезво каква отговорност е по силите им (и финансово, и психически, и физически) и да преценят дали ще го направят или не, независимо от моите решения в миналото (ако съм помагала/отказвала).

Защо не рефинансирате? 2008-ма условията в нашата банка не бяха добри и отидохме в друга. Минава се процедура като при обикновен ипотечен, няма поръчители.

# 57
  • Мнения: 46
Казах вече, че поискахме от банката да преразгледа условията. Отказаха ни. Говориме за рефинансиране, т.е. взимане на нов кредит от нашата банка, за да покрием кредита. Т.е. да ни дадат нов кредит с нови условия, щом не искат да преразгледат сегашните. Те ни предложиха почти същите, като до сега. На въпроса защо пак ни предлагат толкова висока лихва, отговорите са меко казано смешни. Вдигат се рамена, казва се че не зависило от нея а от някаква комисия. Така или иначе банката е некоректна към нас. Именно 2008 е било едното вариране на процентите и натрупването на сума. Другото е сега.

# 58
  • Мнения: 832
Брат ти би трябвало ,,да върне жеста,,,и да ти стане поръчител,защо не му кажеш,че и ти си рискувала но си му била гарант..сега какво се прави на интересен...,не може само на него...

# 59
  • Варна
  • Мнения: 25 291
Е, хубава работа... Нито знаеш финансовите възможности на единия и на другия, нито изобщо ситуацията. Тя като е ставала гарант е преценила, че може да си го позволи. Той може да не може в момента. КАкви са тия тъпотии, някакъв договор ли е трябвало да подпишат за задължение за връщане на услуга при поискване?

# 60
  • Мнения: 3 916
Абсолютни глупости са това, няма такова задължение-роднина да се съгласи и по принцип "връщането" на услуги е много тъпо нещо. Не можеш да се облягаш на него.
Според мен авторката трябва да се поинтересува и от други банки и техните предложения, или да потърсят съдействие от човек, който разбира. Наемете ако трябва, че да си предоговорите или смените банката. Явно в клона, в който сте, нещо не искат да работят и да съдействат.

# 61
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Имаш пълното право да поискаш тази услуга от роднините и приятелите си, но и те имат пълното право да ти откажат. И не можеш да им сърдиш за това. Всеки преценява за себе си дали може да си позволи и дали иска да поеме такъв риск. Това, че са ти роднини не ги прави автоматично длъжни да се съгласят. Нито това, че ти си им била поръчител.

# 62
  • Мнения: X
Скрит текст:
Колебаех се дали да пусна темата тук или в клюкарника. Ако не е за тук, моля да я преместите. Та седнала съм тази вечер на чаша вино и си мисля, къде е границата на услугите, които можем да поискаме от приятелите ни и роднините ни. На кратко. В труден момент сме със съпруга ми. Налага ни се да изтеглим кредит, за който трябва поръчител. Попитахме най-близките си роднини. Родители, братя и сестри. Отказаха ни. След това попитахме най-близките ни приятели. И те ни отказаха. На всичките тези хора сме помагали, когато имахме възможност. На брат ми дори бях поръчител. А сега ни отказаха. Мисля си. Знам, че в днешно време не е толкова лесно да се довериш на някого. Имах ли право да поставям в неловка ситуация всички, изисквайки от тях това, знаейки в какви времена живеем. От друга страна нали за това са приятелите и роднините ни. Когато те бяха в лош момент, ние бяхме там. Също имахме какво да губим, но им помагахме. Винаги съм следвала това изречение: Нали за това са приятелите! Как мислите. Аз ли постъпих грешно молейки за подобна услуга и излагайки и приятелството и роднинските ни отношения на опасност или подобна услуга е в реда на нещата и е редно да ме подкрепят. Много ми е объркан поста, но пиша под емоция. Някак, не знам как да го кажа.
Не се сърдя на никого и няма повече да повдигам този въпрос.
Скрит текст:
Просто знам на всички колко сме помагали, а сега се чувствам сама и предадена. Просто си мисля сами сме. Това е първи път, в който молим за помощ и никой не откликна.
Аз също не бих се разсърдила, но със сигурност бих преподредила приоритетите си.
И помощ, каквато и да била, вече едва ли ще видят от мен.Аз съм ужасно злопаметна....


Пп:отивам да чета темата...

И след като прочетох цялата тема, мнението ми остава същото.
В крайна сметка, ако не стане ще си останем в тази банка и ще плащаме този кредит. Но исках да сверя часовника дали постъпих правилно молейки най-близките си за това. Замислих се по-скоро дали аз съм истински приятел, поставяйки приятелите си в пред подобна дилема.
Спокойно, приятел си, какъвто всеки би искал да има.    Peace
И както написа някой назад, добре е човек да има поне един роднина/приятел в този живот, на когото би могъл да разчита безусловно.Тъжно е някак, че вие нямате .....
За мен това са родителите.Съответно аз като родител, бих направила всичко за децата си.Без да се замисля и без да поставям условия.Също и за сестра си.
Много ми хареса поста на потребителката, която обясняваше как в момента плаща кредит заради сестра си и винаги биха направили всичко една за друга.ТОВА, за мен, са истински отношения.
Другото:"Ама не мога ....ама не знам...ама няма да стане!" са просто "Мижи да те лАжем!".
Или простичко казано:"Приятели сме ти, докато имаме полза от теб.Иначе, гледай си работата!".

Последна редакция: ср, 27 юли 2016, 14:41 от Анонимен

# 63
  • Мнения: 46 572
Казах вече, че поискахме от банката да преразгледа условията. Отказаха ни. Говориме за рефинансиране, т.е. взимане на нов кредит от нашата банка, за да покрием кредита. Т.е. да ни дадат нов кредит с нови условия, щом не искат да преразгледат сегашните. Те ни предложиха почти същите, като до сега. На въпроса защо пак ни предлагат толкова висока лихва, отговорите са меко казано смешни. Вдигат се рамена, казва се че не зависило от нея а от някаква комисия. Така или иначе банката е некоректна към нас. Именно 2008 е било едното вариране на процентите и натрупването на сума. Другото е сега.
Няма разлика със сега, служебно имам наблюдения.
Говорим за различни неща. Вие явно искате да ви отпуснат Потребителски, да ви го преведат и да покриете другия.
Аз говоря за рефинансиране, при което просто минавате от една в друга банка, без да променяте вида на кредита. Разбира се, няма как да стане без всички етапи по отпускането, но се гледа имота и доходите ви, не поръчители и т.н.

# 64
  • Мнения: 3 228
Не знам дали потребителката, която писа, че погасява кредита на сестра си щеше да направи същото, ако имаше човек до нея/прочетох, че и двете със сестра и си гледат децата сами/.
Дали някой ще е доволен партнъорът му да плаща заемите на някой негов роднина/приятел, докато той работи, за да издържа семейството.
Аз не бих била

# 65
  • Мнения: 373
от приятели не искам и не давам.От роднини,само че най-близките-брат,родители и взимам и давам.Така е редно.Не мога да си представя да откажа.

# 66
  • Мнения: 46
Не искаме потребителски кредит, а ипотечен. Точно това се опитваме да направим. Да рефинансираме с друга банка. Условието на другата банка е поръчител, заради проблемите във фирмата, в която съпругът ми участваше. И пак казвам, въпреки, че едното няма общо с другото, то банката го взима в предвид. Питахме вече в няколко, всичките отбелазват съдбата на въпросната фирма иискат поръчител.
Що се отнася до брат ми, той много добре знае какво съм правила за него и какви рискове съм поемала. Няма смисъл да му го натъртвам. Ако човек иска да помогне, то ще го направи без да му се припомня кой какво е правил за него. Не съм правила никога разлика между брат си и най-добрите си приятели. За всичките еднакво бях готова да сложа чувала.на главата си. Явно те не за мен. Може би наистина трябва да преосмисля отношението си и помощите си към тях. Означава ли това, че.нямам приятели. Приятелите само за по чашка и купони ли са?  Не го разбирам аз така приятелството. Освен емоционално да имаш на кого.да се облегнеш, освен за хубавите моменти в живота. Би трябвало човек да има и на кого да се облегне, когато са нужни реални действия. Знам ли

Последна редакция: ср, 27 юли 2016, 15:40 от cheese

# 67
  • Мнения: 3 228
cheese , ако трябва да помогна на някой близък с пари/креди/поръчителство, за нещо животозастрашаващо, бих го направила.
Но да рискувам да стана поръчител, за да може някой близък да си намали лихвите по настоящия кредит, който така или иначе си плаща, а аз да не мога 9 години да взема кредит за мен, ако ми се наложи и да го мисля през това време, ами няма да стане.
Според мен приятелите се проверяват като биха помогнали в наистина важните случаи. Всичко останало е каприз

# 68
  • София
  • Мнения: 28 804
Става въпрос за пари. Какво общо имат чувствата с това? Те не изплащат заеми, дългове, сметки... Понеже ти не мислиш и нямаш финансова дисциплина, очакваш същото и от брат ти. Той има ли семейство или близки планове за такова?

ПП Между другото, дори само подчертаното за мен би било напълно достатъчна причина да НЕ ставам поръчител на някого. Без абсолютно никакво значение финансовото състояние на въпросния някого към момента.

# 69
  • Варна
  • Мнения: 25 291
Точно. Разсъждаваш от гледна точка на имащ човек, свикнал да разполага с пари. Не всички имат това щастие обаче. Аз не се чувствам длъжна да "слагам главата си в торбата" за никого. Не мога да си го позволя просто. И ако някой мой приятел/ близък смята, че съм длъжна да поема риск, който не мога да си позволя... аз бих преосмислила отношението си към него.

# 70
  • Мнения: 3 228
Аз не се чувствам длъжна да "слагам главата си в торбата" за никого. Не мога да си го позволя просто. И ако някой мой приятел/ близък смята, че съм длъжна да поема риск, който не мога да си позволя... аз бих преосмислила отношението си към него.

И аз

# 71
  • Мнения: 46
Не към момента няма. Да прави планове в тази насока. Аз също имам семейство и рискувах. Явно аз съм глупавата в случая.

# 72
  • Мнения: X
Не знам дали потребителката, която писа, че погасява кредита на сестра си щеше да направи същото, ако имаше човек до нея/прочетох, че и двете със сестра и си гледат децата сами/.
Дали някой ще е доволен партнъорът му да плаща заемите на някой негов роднина/приятел, докато той работи, за да издържа семейството.
Аз не бих била

Веси, след като сама успявам да погасявам кредита и да издържам себе си и детето, какви претенции би могъл да има евентуален мой партньор към мене... Аз разполагам с мои средства и не ощетявам никого.
Човек си преценява възможностите, парите не са всичко.

# 73
  • Мнения: 29 815
Никой на никого не е длъжен за нищо в този живот. Единствено родителите на детето си до 18 г. - да му осигурят храна, подслон, достъп до образование.
Всеки гледа от своята камбанария. Ами, ако спрете да плащате, брат ти и семейството му какво правят?!? Никой не те е карал да ставаш поръчител, направила си го като услуга. За мен лично услугата е нещо, за което не търся отплата. Не се сърди на хората, че се страхуват, особено в това несигурно настояще и бъдеще!  Peace

С колко ще ви се намали кредита, критична ли е сумата за вас?

# 74
  • Мнения: 3 228
early evening, аз имах в предвид, че не бих била доволна съпругът ми да стане поръчител на който и да било и после да се налага голяма част от неговата заплата да изтича за погасяване на кредит, който дори не сме ползвали, а аз да работя, за да издържам семейството.
Изключвам случаите, когато човекът, станал поръчител има наистина високи доходи и не би го притеснило да плаща задълженията на друг и не би нарушил стандартът на семейството си.
 Изключвам тук случаите, в които трябват пари за здраве. В тези случаи наистина парите не са всичко

# 75
  • Мнения: 46 572
Не искаме потребителски кредит, а ипотечен. Точно това се опитваме да направим. Да рефинансираме с друга банка. Условието на другата банка е поръчител, заради проблемите във фирмата, в която съпругът ми участваше...
Коя е банката?

# 76
  • София
  • Мнения: 4 349
Не искаме потребителски кредит, а ипотечен. Точно това се опитваме да направим. Да рефинансираме с друга банка. Условието на другата банка е поръчител, заради проблемите във фирмата, в която съпругът ми участваше...
Коя е банката?

И банката ли ще излезе виновна  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 77
  • Мнения: X
early evening, аз имах в предвид, че не бих била доволна съпругът ми да стане поръчител на който и да било и после да се налага голяма част от неговата заплата да изтича за погасяване на кредит, който дори не сме ползвали, а аз да работя, за да издържам семейството....
Случаят й е друг.
"Преведено":
ти се запознаваш с мъж с дете, той е поръчител на брат си и поради обстоятелства, изплаща кредита му.Това, че впоследствие се жени за теб, не касае нито дохода му преди теб, нито кредита на брат му.
Така че, не би следвало да имаш претенции.
Както и не би трябвало да има претенции евентуален бъдещ партньор на early evening.

# 78
  • Sofia
  • Мнения: 15 577
Случаят й е друг.
"Преведено":
ти се запознаваш с мъж с дете, той е поръчител на брат си и поради обстоятелства, изплаща кредита му.Това, че впоследствие се жени за теб, не касае нито дохода му преди теб, нито кредита на брат му.
Така че, не би следвало да имаш претенции.
Както и не би трябвало да има претенции евентуален бъдещ партньор на early evening.

   Странна гледна точка.

Последна редакция: ср, 27 юли 2016, 17:37 от The Black Cat

# 79
  • Мнения: X
Случаят й е друг.
"Преведено":
ти се запознаваш с мъж с дете, той е поръчител на брат си и поради обстоятелства, изплаща кредита му.Това, че впоследствие се жени за теб, не касае нито дохода му преди теб, нито кредита на брат му.
Така че, не би следвало да имаш претенции.
Както и не би трябвало да има претенции евентуален бъдещ партньор на early evening.

   Странна гледна точка.
Кое е странното?
Тя написа, че в момента гледа и издържа сама себе си и детето си.
Ако се запознае с мъж, с когото реши да живее, като как това ще го ощети?Предполага се, че той няма да разчита тя и него да издържа, нали?    Laughing

# 80
  • Sofia
  • Мнения: 15 577
   Не, но би следвало, след като създадат семейство / започнат да живеят на семейни начала, финансите им да станат общи и да бъдат разпределяни за семейните нужди и благо. В такъв случай, излиза, че една немалка част от общите им доходи ще бъдат отклонявани по посока изплащане на чужди задължения. И как се предполага, че трябва да се чувства мъж, склонен да оставя цялата си заплата за семейното благоденствието, докато в същото време благоверната му изплаща кредитчетата на ненадеждната си сестра? Laughing Сигурно и тук, според bg-mamma стандарта, мъжът трябва да е "над нещата"? Mr. Green

# 81
  • Мнения: X
  Не, но би следвало, след като създадат семейство / започнат да живеят на семейни начала, финансите им да станат общи и да бъдат разпределяни за семейните нужди и благо. В такъв случай, излиза, че една немалка част от общите им доходи ще бъдат отклонявани по посока изплащане на чужди задължения. И как се предполага, че трябва да се чувства мъж, склонен да оставя цялата си заплата за семейното благоденствието, докато в същото време благоверната му изплаща кредитчетата на ненадеждната си сестра? Laughing Сигурно и тук, според bg-mamma стандарта, мъжът трябва да е "над нещата"? Mr. Green
Ами, приел е това положение.
Ако не му допада, има правото да си каже, да не се събират, да изчака, докато тя изплати кредита....
Тя помага на сестра си.Няма как да знае дали някога в бъдещ момент ще срещне мъж.А и отказ с обяснението :"Ами, виж, мила, много те обичам и знам проблема ти, ама не мога да ти помогна, защото какво правим ако срещна мъж и той е против да плащам кредита ти, ако се наложи?"

# 82
  • Sofia
  • Мнения: 15 577
"Ами, виж, мила, много те обичам и знам проблема ти, ама не мога да ти помогна, защото какво правим ако срещна мъж и той е против да плащам кредита ти, ако се наложи?"

   Това хич не ми звучи толкова абсурдно и нелогично. Peace Човек трябва да мисли първо за себе си в този живот, и да, хубаво е да рационализира решенията си в настоящето с оглед на това, какво отражение ще дадат за в бъдеще. Според теб, приемливо ли е да изплащаш чужд кредит, пък бил той и на сестра ти, като същевременно лишаваш собствените си деца от тези пари? Дори и към момента да нямаш такива, предполага се, че на някакъв етап ще поискаш да имаш – ами, ако се налага да изплащаш въпросните чужди задължения в рамките на 10 г., пак ли е без значение?

# 83
  • Мнения: 46
Името на банката няма никакво значение. Предпочитам да не споменавам, както и размера на кредита.
Не разбрах само, защо мислите, че нямам финансова дисциплина? Кое е това нещо, което ви кара така да мислите?

# 84
  • Мнения: 46 572
Исках да проверя условията ми, свързано е с работата ми и искам да съм в час.

# 85
  • Мнения: 54 679
Името на банката няма никакво значение. Предпочитам да не споменавам, както и размера на кредита.
Не разбрах само, защо мислите, че нямам финансова дисциплина? Кое е това нещо, което ви кара така да мислите?


Това, че си давала пари и не си очаквала да ти ги връщат?
Що за поведение? Rolling Eyes

По темата - не бих станала поръчител на абсолютно никого.
Без изключение.

# 86
  • София
  • Мнения: 28 804
Скрит текст:
Името на банката няма никакво значение. Предпочитам да не споменавам, както и размера на кредита.
Не разбрах само, защо мислите, че нямам финансова дисциплина? Кое е това нещо, което ви кара така да мислите?


Ето това:
Скрит текст:
Iris, разбира се, че всеки си има причини да откаже. И такива ако тръгнем да търсим, от девет кладенеца вода ще донесем и ще намерим. Въпросът е че ние също можехме тактично да отказваме, но нали за това сме приятели.
Както вече казах, аз станах поръчител на брат ми, когато имаше нужда, а сега той отказа. Тогава го направих без да мисля.
Скрит текст:
Брат ми е и веднага се съгласих. Не съм и мислила, че ще ми се наложи един ден и на мен. Ама ето. И някак сега връщам лентата назад и ми става едно такова тъпо. Имам ли право да съм сърдита? Човек когато помага, обикновено го прави без да очаква нещо в замяна. При нас също е било така. Защо тогава очаквам те да ми помогнат? Трябва ли да очаквам тази помощ? Не очаквах абсолютно всички да ни обърнат гръб. И всъщност това обръщане на гръб ли е или е нормална реакция в предвид времената в които живеем. Тогава когато си в тежък момент, към кого е редно да се обърнеш? Или в днешно време е най-добре всеки да се спасява самосиндикално.

Скрит текст:
Благодаря за отговорите. Да уточня. Става въпрос за ипотечен кредит, който сме си плащали. Редовни платци сме и проблеми не сме имали. В тази банка дори ни остават още има няма три години. Лихвата обаче вече не е фиксирана, а процента през годините ни скача няколко пъти. Искаме да се преместим в банка, която предлага на половина лихвен процент и фиксирана лихва за целият период на  кредита. Увеличихме годините на изплащане, за сметка на по-малка вноска. Банката в която сме ни направи една-две изненади с някакъв друг процент и сумата, която дължим се увеличи на два пъти. Тук няма да влизам в подробности. Нашата банка обаче е категорична, че не иска да предоговори условиятя си със нас. Самата тя към днешна дата предлага също добри условия, но към нас и преди години каквито са били условията не искат да предоговорят. Отказите от роднини и приятели получихме почти скорострелно. Без дори да се поинтересуват за какво става въпрос. Иначе и годините при новата банка могат да се намалят, за сметка на по-висока вноска. Не съм сърдита и озлобена. Явно аз съм била в грешка втурвайки се през глава да помагам. Когато бях поръчител също имах деца и смейство и както вече казах също имах какво да губя. Няма подводни камъни. Просто освен имота, който така и така е заложен, банката иска поръчител.
Приятелите,на които сме помагали май на почти всичките сме давали и големи и малки суми пари. До сега не се сещам някой нещо да ни е върнал. Както се казва имали сме, дали сме. Истината е че аз лично винаги когато съм давала, никога не съм искала да ми ги връщат. Ако е по далечен човек разбира се. Но за най-близките помагам винаги с думите: не ги мисли парите някога когато имаш възможност и си по-стабилен финансово ще ми ги върнеш.

# 87
  • Мнения: 46
Добре. Това са най-близките ми хора. Както вече казах не съм казала не ми ги връщайте, а да ги върнат, когато имат възможност. Не съм искала да ги притискам със срокове. Така ли иначе в момента те са също са с доста високи доходи, но на нас никой нищо не ни е върнал. Казах, че когато сме давали на чужди хора, разбира се, че сме си ги искали.

# 88
  • Мнения: X
Аз лично за пръв път чувам за ипотечен кредит, за който да се иска поръчител. Имам такъв на едното жилище и достатъчно съм се интересувала, за да знам.
Но да кажем, че е така, въпреки че ми се струва, че при авторката има и премълчани неща.
Ако в една банка ви искат поръчител за рефинансиране, в друга е твърде вероятно да минете и без. Още повече, че по голяма част от срока е минал / предвид това, че остават само три години за погасяване при сегашните условия/ и би трябвало и по-голяма част от заема да е погасен.
В тази връзка не знам коя банка ще изпусне клиент, заради липса на поръчител, при който обезпечението многократно ще надвишава стойността на заема, както ще се получи при вас, предвид вноските ви до момента.
За мен в информацията има нещо спестено, защото в написаното до тук няма никаква логика.

# 89
  • Мнения: 2 751
Тъпо е да поискаш и получиш от някого, а после като се сменят местата да откажеш. Разбирам я жената, гадно е като разбереш, че когато даваш е ОК, но като си в нужда и настава тишина.

# 90
  • Мнения: 46
Бърз влак, написах вече защо се иска поръчител. Както и написах, че в няколко банки сме попитали и навсякъде ни го поискаха. Не премълчавам нищо. Самите служители на банките казват дааааа по принцип е така, но вашият случай не е така. Една от банките дори ни отказа. На въпроса защо, при положение, че тази фирма няма нищо общо с нас като семейство, отговора беше, че независимо от това банката го води (съпруга ми) лош платец и няма да ни отпуснат. И аз си мислех, че банките се борят за клиенти и че просто така ще се прехвърлим в друга банка, но се оказа че не е съвсем така.

# 91
  • Мнения: 46 572
...Както и написах, че в няколко банки сме попитали и навсякъде ни го поискаха...
Кои са банките?
Явно има сериозна промяна в условията Rolling Eyes

# 92
  • София
  • Мнения: 24 839
 Това хич не ми звучи толкова абсурдно и нелогично. Peace Човек трябва да мисли първо за себе си в този живот, и да, хубаво е да рационализира решенията си в настоящето с оглед на това, какво отражение ще дадат за в бъдеще. Според теб, приемливо ли е да изплащаш чужд кредит, пък бил той и на сестра ти, като същевременно лишаваш собствените си деца от тези пари? Дори и към момента да нямаш такива, предполага се, че на някакъв етап ще поискаш да имаш – ами, ако се налага да изплащаш въпросните чужди задължения в рамките на 10 г., пак ли е без значение?
Човещината винаги е приемлива, стига егоизмът да остане на втори план!
От този свят ще си тръгнеш с дрехите на гърба, а децата ти няма да умрат, лишени от парите за кредита.
Говоря за случаите, в които можеш да си позволиш да отделиш тези пари.
Виж, ако не можеш, а подлъжеш човека и му станеш поръчител, е по- лошо, отколкото да му откажеш.

# 93
  • София
  • Мнения: 24 839
Една от банките дори ни отказа. На въпроса защо, при положение, че тази фирма няма нищо общо с нас като семейство, отговора беше, че независимо от това банката го води (съпруга ми) лош платец и няма да ни отпуснат. И аз си мислех, че банките се борят за клиенти и че просто така ще се прехвърлим в друга банка, но се оказа че не е съвсем така.
Мисля си, че в такъв случай, е по- добре да стиснете зъби и за останете в тази банка, защото нищо не ви гарантира, че и другата няма да ви играе същите номера, водейки ви " лош платец".

# 94
  • Мнения: 46
Не се сърди човече, питахме във всички банки. Една ни отказа. Няма никакво значение какви са, както и условията, тъй като пак казвам, самите служители ни казват, че да условията са такива, но нашият случай е частен. Кажи ми какво кара една банка, с която работим години наред. Плащали сме без абсолютно никакви закъснения, да вдига рамене и да не иска да ни даде условията, които дава на другите си клиенти. Отговора е пак този случай.

# 95
  • Sofia
  • Мнения: 15 577
Човещината винаги е приемлива, стига егоизмът да остане на втори план!
От този свят ще си тръгнеш с дрехите на гърба, а децата ти няма да умрат, лишени от парите за кредита.
Говоря за случаите, в които можеш да си позволиш да отделиш тези пари.
Виж, ако не можеш, а подлъжеш човека и му станеш поръчител, е по- лошо, отколкото да му откажеш.

   Всеки си преценява за себе си. За мен най-важни са децата и любимия мъж и не бих ги ощетила дори с минималното, за сметка на когото и да било друг. Точка. Peace

# 96
  • Мнения: X
Бърз влак, написах вече защо се иска поръчител. Както и написах, че в няколко банки сме попитали и навсякъде ни го поискаха. Не премълчавам нищо. Самите служители на банките казват дааааа по принцип е така, но вашият случай не е така. Една от банките дори ни отказа. На въпроса защо, при положение, че тази фирма няма нищо общо с нас като семейство, отговора беше, че независимо от това банката го води (съпруга ми) лош платец и няма да ни отпуснат. И аз си мислех, че банките се борят за клиенти и че просто така ще се прехвърлим в друга банка, но се оказа че не е съвсем така.

Ами ако случая напълно се покрива с описаното и съпруга наистина вече е изчистил задълженията, заради които е станал лош платец и може да го докаже, и стойността на новия кредит е доста под пазарната оценка на имота, аз лично не бих отказала да стана поръчител.
Заради същата онази логика, която споменах.
Има нещо, което спира всички онези хора, въпреки че пак казвам- ако всичко е така, няма нищо за притеснение.
Пак ми се губи логиката.... ама както и да е.
Спирам да пиша в темата, дано намерите решение на проблема.

# 97
  • София
  • Мнения: 28 804
Добре. Това са най-близките ми хора. Както вече казах не съм казала не ми ги връщайте, а да ги върнат, когато имат възможност. Не съм искала да ги притискам със срокове. Така ли иначе в момента те са също са с доста високи доходи, но на нас никой нищо не ни е върнал. Казах, че когато сме давали на чужди хора, разбира се, че сме си ги искали.

Това, че са най-близките ти хора, не означава, че не могат да ти навредят финансово. Ти го приемаш, но не всеки иска или може да си позволи да го направи. Особено ако става въпрос за голяма сума. Брат ми е с широки пръсти и ако ми поиска заем или да му стана поръчител, ще му откажа.

# 98
  • Мнения: X
Но да кажем, че е така, въпреки че ми се струва, че при авторката има и премълчани неща.
Ако в една банка ви искат поръчител за рефинансиране, в друга е твърде вероятно да минете и без. Още повече, че по голяма част от срока е минал / предвид това, че остават само три години за погасяване при сегашните условия/ и би трябвало и по-голяма част от заема да е погасен.
В тази връзка не знам коя банка ще изпусне клиент, заради липса на поръчител, при който обезпечението многократно ще надвишава стойността на заема, както ще се получи при вас, предвид вноските ви до момента.
За мен в информацията има нещо спестено, защото в написаното до тук няма никаква логика.


Точно така е. Написаното от авторката просто няма как да е вярно. Дори да има някоя банка с такъв странен метод на работа, това просто НЕ ВАЖИ за останалите банки, които оперират на пазара. За поне четири-пет от тях мога да си заложа главата, че НЯМАТ такива условия.


Явно има сериозна промяна в условията Rolling Eyes

Няма. Условията за кредитиране са достатъчно благоприятни за коректните платци и хората с добра кредитна история. По-благоприятни от това в момента дори не мога да си представя да станат.

# 99
  • Мнения: 3 819
Банката има своето право да потърси допълнително обезпечение.
Давала съм пари на приятели и семейството ми, когато съм имала и не съм изисквала да ми се връщат.
Тогава наистина тези суми не са били никакъв проблем за мен. Помогнала съм. Колелото се върти, нищо не се знае, вероятно е да дойде време аз да имам необходимост от подобна помощ.
Но, когато става въпрос за взаимоотношения с банки, нещата стоят по различен начин.

# 100
  • Мнения: 46 572
Доходите ви не отговарят на условията или сумата, която искате за този имот е много, затова отказват. Силно се съмнявам даже, че са ви давали обяснения, обикновено просто казват не, без да се оправдават.
Ако спрете да плащате те имат ипотека и си взимат имота, не търсят поръчител, имотът е гаранцията при ипотечните, както поръчителите при друг вид.
Затова се учудвам на написаното от теб, нещо не е така, както го казваш. Сигурна ли си, че говориш за банка, а не за разните там кредитни институции? Според мен сте се насочили точно към такава и затова роднините ви се дърпат. И са съвсем прави. Не се забърквайте, защото ще загубите всичко!

# 101
  • Мнения: 46
ПИБ е банката, в която имаме кредит. Същата тази банка, както вече написах не иска да ни преразгледа договора, а на предложението самата банка да рефинансира се съгласи, но на подобни до сега условия, а не на тези, които предлагат на другите клиенти. На въпроса защо, казах вече. Отговора е ами то не зависи от мен, комисия го решава това. Питали сме как можем да говорим с тази комисия, отговора е никак. Горе долу ситуацията е банката това предлага, ако искаш. За мен остава заключението, че вероятната причина е тази, поради която другите банки ни отпускат кредит само с поръчител.

# 102
  • Мнения: 2 600

Веси, след като сама успявам да погасявам кредита и да издържам себе си и детето, какви претенции би могъл да има евентуален мой партньор към мене... Аз разполагам с мои средства и не ощетявам никого.
Човек си преценява възможностите, парите не са всичко.


Толкова ли изкарваш сама, че плащаш чужд кредит и не лишаваш детето си от нищо - качествена храна, качествена ДГ/училище, курсове, екскурзии / лагери, дрешки, всички онези неща, които са важни и всъщност не са лукс сами за себе си, но са скъпи.? Ако е така, браво, но нещо ме съмнява, малко хора биха могли да го направят.  Peace

# 103
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
За мен лоша финансова култура е - да имаш заем, явно с голяма вноска и да се изхвърляш с чистачка, гледачка и частно училище и за да може все пак да си задържиш положението да искаш да обвържеш и роднините си. Затова написах, че аз лично, преди да прибягна към роднините си, ще помисля как мога да се справя сама, като например някои излишни плащания ще свия, но няма да товаря близки със своите прищявки.

# 104
  • Мнения: 46 572
ПИБ е банката, в която имаме кредит. Същата тази банка, както вече написах не иска да ни преразгледа договора, а на предложението самата банка да рефинансира се съгласи, но на подобни до сега условия, а не на тези, които предлагат на другите клиенти. На въпроса защо, казах вече. Отговора е ами то не зависи от мен, комисия го решава това. Питали сме как можем да говорим с тази комисия, отговора е никак. Горе долу ситуацията е банката това предлага, ако искаш. За мен остава заключението, че вероятната причина е тази, поради която другите банки ни отпускат кредит само с поръчител.
Идете в Райфазен или ОББ.

# 105
  • Мнения: 46
Лиляна, както написах мога да посрещна сумата и към днешна дата, просто банката ме изненада с две не малки суми. Не се сърди човече явно е запозната и може би може да потвърди. Отдавна вече кредита ми не е с фиксирана лихва. ПИБ си има отделно някакъв процент, който е като Юрибор, но не е този, а си е на ПИБ. Та ПИБ може да си играе с този процент както и когато си поиска. Според договора ни е длъжна писмено да ни уведоми, но до сега не сме получили нито едно подобно уведомление. В резултат на което един път са започнали да трупат някаква сума пари, без аз да знам това. На всичкото отгоре е имало и има лихви на тази сума. И към днешна дата втори път правят това упражнение. Резултатът е, че отделно се трупа една друга сума пари, на която текът лихви. Аз не мога да я платя на един път, а и искам да си търся правата, защото не съм била уведомена нито един път за подобни рокади в кредита ми. За това искам да отида в друга банка да платя всичко, а след това да си търся правата за надписаната сметка. Отделно лихвата, която плащаме в момента е над 10 процента и отново ПИБ ми предлага 9,7 процента за рефинансиране, което е подигравка при положение, че другите банки предлагат около 5-6 процента. Както и другите банки се движат с юрибор и ми предлагат фиксирана лихва за целият период на кредита и се предполага, че няма да имам такива изненади, а ПИБ ми предлагат техният си процент без фиксирана лихва. Аз искам този кредит да приключи, а в ПИБ очевидно няма как да стане скоро.

Последна редакция: ср, 27 юли 2016, 19:38 от cheese

# 106
  • Мнения: 3 819
ПИБ е банката, в която имаме кредит. Същата тази банка, както вече написах не иска да ни преразгледа договора, а на предложението самата банка да рефинансира се съгласи, но на подобни до сега условия, а не на тези, които предлагат на другите клиенти. На въпроса защо, казах вече. Отговора е ами то не зависи от мен, комисия го решава това. Питали сме как можем да говорим с тази комисия, отговора е никак. Горе долу ситуацията е банката това предлага, ако искаш. За мен остава заключението, че вероятната причина е тази, поради която другите банки ни отпускат кредит само с поръчител.
Не мисля така.
При отпускане на кредит е заложена в отчетите определена доходност от него.
В случая ПИБ ще загуби, ако го рефинансира.
Проблемите във взаимоотношенията на фирмата на съпруга ти с банката са се появили след като сте теглили ипотечния кредит, предполагам?
Натискайте в ПИБ да ви предоговорят условията по кредита.  Peace
Не знам как стоят нещата в ПИБ чисто бюрократично, но задължително си пуснете официално искане за предоговаряне на условията по кредита, след което да ви дадат официално становище.
С официалното становище, сключения договор за ипотечен кредит и в момента действащите условия на банката си направете консултация с адвокат.
...
И си намери свестен служител в банката, на който можеш да разчиташ да те уведомява за такива промени по кредита ти.
В момента в просрочие ли си? Защото от последния ти пост разбирам точно това.

# 107
  • Мнения: 46
Не. Категорично не съм. Тази друга сума пари се трупа, по неизвестни за мен причини, а на въпроса защо се трупа с лихви при положение, че плащам редовно месечната такса, отговора е, че се трупа заради този процент на ПИБ и че трябва да се плати цялата тази друга сума, за да не текат лихви по нея. Както вече написах не мога да я платя наведнъж, затова исках друга банка да рефинансира всичко и да се приключи с правенето на каквото си искам на ПИБ.

# 108
  • Мнения: 3 819
Значи си в просрочие щом има нещо, което не е погасено в момента.
Без значение дали си била уведомена и т.н.
Вероятно е това да се вижда в ЦКР и затова да имаш проблеми при рефинансирането.

# 109
  • Мнения: 1 288
Когато даваш пари на приятели без да очакваш те да бъдат върнати, значи си благотворител, не приятел в услуга.
Нямам приятели, които да поискат такава услуга от мен, нито аз бих се обърнала към тях с такова искане. Моля се да не ми се наложи.
Приятелствата се дискредитират, когато се намесят парично-стоковите отношения и очакванията на едната страна другата да я спонсорира. Дори роднинските отношения в един момент преминават на друга база, когато индивидът навърши определена възраст и е достъчно зрял да започен да се грижи сам за себе си.

Бих помогнала с пари, ако се касае за здраве или човек, попаднал в наистина тежко финансово-имуществено положение и не може да се измъкне без странична помощ.

Била съм в положение да си търся работа дълго време и никой, абсолютно никой не ми се притече на помощ, а всичките ми приятели тогава работеха. Сега, когато в моята фирма има позиции, винаги казвам, обяснявам в подробности и т.н. Но моето съзнание не може да приеме факта, че у мен ще има информация, която може да подобри нечий живот и аз няма да я споделя. Но и не съм забравила какво беше, и когато към мен се обърнат с искане за услуга, доста сериозно ще се замисля дали да се притека на помощ.

# 110
  • Мнения: 3 228
early evening, аз имах в предвид, че не бих била доволна съпругът ми да стане поръчител на който и да било и после да се налага голяма част от неговата заплата да изтича за погасяване на кредит, който дори не сме ползвали, а аз да работя, за да издържам семейството....
Случаят й е друг.
"Преведено":
ти се запознаваш с мъж с дете, той е поръчител на брат си и поради обстоятелства, изплаща кредита му.Това, че впоследствие се жени за теб, не касае нито дохода му преди теб, нито кредита на брат му.
Така че, не би следвало да имаш претенции.
Както и не би трябвало да има претенции евентуален бъдещ партньор на early evening.

Да кажем, че в този случай има логика. Но е по-скоро изключение. Сравнително рядко срещано е сам човек да може да си гледа детето без парите да са му важни и да изкарва наистина много. Освен това, повечето хора, които отговарят на профила на поръчител/стабилна заплата, постоянен трудов договор/, са или семейни или в сериозни връзки със съжителство.
В такъв случай другият партньор има думата също. А както аз написах, рядко някой ще се съгласи да издържа семейството с неговата заплата, докато на половинката изтичат за плащане на чужди дългове.

# 111
  • Мнения: 46
В нашият случай единият от братята е сам и без приятелка. Със завидна заплата, работещ на място, на което съпругът ми го уреди. На който многократно сме давали пари назаем (преди да го уреди на въпросната работа), плащали сме наема му, и сме изплатили един негов кредит, давайки пари кеш. Към днешна дата той заяви, че няма намерение да даде спестяванията си за нашият кредит. Този път не е моят брат. Не се сърдя. Виждам настроенията у хората какви са, стане ли въпрос за банки. Ние сме били глупавите. Както се казва не е глупав този дето яде баницата....

# 112
  • Мнения: 2 190
Не. Категорично не съм. Тази друга сума пари се трупа, по неизвестни за мен причини, а на въпроса защо се трупа с лихви при положение, че плащам редовно месечната такса, отговора е, че се трупа заради този процент на ПИБ и че трябва да се плати цялата тази друга сума, за да не текат лихви по нея. Както вече написах не мога да я платя наведнъж, затова исках друга банка да рефинансира всичко и да се приключи с правенето на каквото си искам на ПИБ.
И аз предполагам, че е просрочие. Предполагам, че е същото като този казус (историята е истинска).
Ипотечен кредит с месечна вноска от порядъка 500 лв., вноската се плаща по банков път.  В един момент банката вдига лихвения % по кредит и вноската се увеличава с 20-на лв. Обаче кредито получателят не знае и пак плаща по 500 лв. И... дори и за 20 лв. се поява просрочие. Съответно според договора почва да се начислява наказателна лихва върху цялата главница (примерно 50 000 лв., а не само върху тези 20 лв). Така за месец се наказателната лихва е около 200 лв. От следващата вноска в размер на 500 лв., банката първо задържа 200 лв. лихва просрочие и останалите 300 лв. не погасят изцяло следващата вноска от 520 лв..... Пак просрочие, нови 200 лв наказателни лихви ...
И така 3 месеца, докато накрая от банката не се свързват с човека, за да му кажат, че това вече е лош кредит и може да пристъпят към продажба на жилището. Натрупаната лихва за просрочие беше над 600 лв. (реално е забавено плащане на 60 лв. #Crazy).  
 Не знам точно как, но човекът успя да намери нарушение и на банката и не плати огромните наказателни лихви, но бяха много главоболия.

# 113
  • Мнения: 3 228
Аз  не познавам някой, който е готов да даде спестяванията си за кредита на друг.
Преди мен форумки писаха , че демонтстрирате добър стандарт. Вижте от там какво може да се отреже, но не набърквайте приятели/роднини.
Бих помогнала на всеки, дори и не на много близък, стига да не застрашавам себе си и семейството си. Поръчитрелството не е такъв случай.
Случвало се е да имам възможност да помогна на приятелки за започване на по-добра платена и спокойна работа. Никога не бих си помислила, че са ми задължени с нещо, още по-малко да дадат спестяванията си за мой кредит. Направила съм го на добра воля и там си е останало.

# 114
  • Мнения: 29 815
Добре де, този човек как ги внася тези 500 лв. Ако е по банков път, с банкова сметка - там чудесно се вижда колко е вноската. Обикновено имат изискване за превод на работна заплата и едва ли по сметката има точно 500 лв., така че да не се разбере за промяната. Обикновено банката си "дърпа" вноската, не е нужно да се прави нешо конкретно, освен да има наличност.
Ако пък се внасят на каса, още при първата по-висока вноска, служителката ще каже, че парите не стигат.

# 115
  • Мнения: 3 819
А на мен колко трудно ми беше като постъпих служител в банка и ми казаха- това е твоят списък с клиенти, търси си нов бизнес и си вкарвай просрочията в релси.
И аз заек, с месец стаж, звъня на клиенти и ги каня на среща да обсъждаме как ще се справим с просрочието..
Какво да обсъждам с хората при случай, който описа биборана?!
Слушах, слушах...две години, виждах каква несправедливост се вихри, но какво мога да кажа.
Все пак съм служител на банката. Съветвах ги хората, така че хем да е добре за тях, хем да не накърнявам интересите на банката.
Накрая разбрах, че тая работа не е за мен.
Много добре разбирах съображенията на банката и можех да я защитавам, когато се наложи, но не усещах, че правя правилното нещо.

Редактирам, за да обясня:
В банката, в която работех, можеше да си внесеш 500лв. и те директно погасяват застраховката,просрочената лихва, редовната лихва и ако остане се погасява главница.
За да се погаси правилно кредита, то се изискваше ръчна намеса в системата, която можехме да правим ние служителите.
И отнемаше доста време да обясним на клиентите си колкото и да внасят по кредита, да звъннат после един телефон на мобилния, за да проверим дали всичко е ок и ако има нужда от корекция, да я направим.
Е, някои клиенти така и не се обаждаха и тръгнаха да свират на струната- съд и т.н.
Не изчаках да видя как протичат съдебните дела и кой ги е спечелил.
Но и до ден днешен получавам обаждания от клиенти на банката. Не работя там от 3 години, но клиентите ме търсят.

Последна редакция: ср, 27 юли 2016, 21:05 от Алиска

# 116
  • Мнения: 2 190
Добре де, този човек как ги внася тези 500 лв. Ако е по банков път, с банкова сметка - там чудесно се вижда колко е вноската. Обикновено имат изискване за превод на работна заплата и едва ли по сметката има точно 500 лв., така че да не се разбере за промяната. Обикновено банката си "дърпа" вноската, не е нужно да се прави нешо конкретно, освен да има наличност.
Ако пък се внасят на каса, още при първата по-висока вноска, служителката ще каже, че парите не стигат.
Банките са различни, правилата им също.
Беше в периода 2008-2009 г. Една колежка изрева, че банката автоматично й дърпа по-голяма сума (не й стигаха пари да плати нещо). А друг колега й каза "радвайте се, че твоята банка дърпа повече пари. Моята е по-гадна" и разказа историята с 20 лв. При него не е имало опция за автоматично увеличаване на платената сума (Мисля, че кредита е много стар и без изискване заплатата да се привежда в същата банка.)

# 117
  • Мнения: 46 572
Мога да кажа едно - нещо много, ама много намирисва в обясненията и явно близките са се усетили, че нещата не са читави...

# 118
  • Мнения: 46
Не се сърди човече, кажи кое ти намирисва. Наистина не лъжа и нямам какво да крия. Питай ме ще отговоря.

# 119
  • София
  • Мнения: 24 839

Толкова ли изкарваш сама, че плащаш чужд кредит и не лишаваш детето си от нищо - качествена храна, качествена ДГ/училище, курсове, екскурзии / лагери, дрешки, всички онези неща, които са важни и всъщност не са лукс сами за себе си, но са скъпи.? Ако е така, браво, но нещо ме съмнява, малко хора биха могли да го направят.  Peace
Зависи от приоритетите!
Няма да разбереш.

# 120
  • Мнения: 3 228
Absurt,  ти би ли плащала пари на банката, които някой друг е похарчил за нещо различно от спешно лечение?.
Аз не бих поела такъв риск. Пък нека съм егоистка!
Интересно, част от участващите в темата посочиха, че авторката си позволява екстри като гледачки, частни училища и т.н. Обаче не може да намали разходите, а разочаровано посочва как единият брат, на който били помогнали преди време, не иска да си даде спестяванията за техния кредит.
Всеки трябва да се научи да живее според възможностите си. Близките са такива, за да окажат подкрепа/морална и финансова/, когато нещата са наистина належащи.

# 121
  • Мнения: 2 600

Зависи от приоритетите!
Няма да разбереш.


Да, аз изобщо не виждам за какви приоритети пишеш с удивителна чак - това не са луксове, а неща, които в голяма степен ще определят бъдещето на детето за цял живот напред. Да, може една сестра /брат/ да е по-важна от собственото дете,  (това е моята житейска ситуация), но не се отразява добре на менталното състояние, ако си броиш стотинките за собственото семейство и ги строяваш финансово, докато даваш на някой друг.   Peace

# 122
  • Мнения: 46 572
Не се сърди човече, кажи кое ти намирисва. Наистина не лъжа и нямам какво да крия. Питай ме ще отговоря.
Че всички други банки искали поръчител. Това, при ипотечен кредит, просто не е вярно.

# 123
  • Мнения: 1 288
В някои региони/семейства е прието грижата за семейството да пада върху някой член на семейството, особено по-бедните.

# 124
  • Мнения: X
Скрит текст:
"Ами, виж, мила, много те обичам и знам проблема ти, ама не мога да ти помогна, защото какво правим ако срещна мъж и той е против да плащам кредита ти, ако се наложи?"

   Това хич не ми звучи толкова абсурдно и нелогично. Peace Човек трябва да мисли първо за себе си в този живот, и да, хубаво е да рационализира решенията си в настоящето с оглед на това, какво отражение ще дадат за в бъдеще. Според теб, приемливо ли е да изплащаш чужд кредит, пък бил той и на сестра ти, като същевременно лишаваш собствените си деца от тези пари? Дори и към момента да нямаш такива, предполага се, че на някакъв етап ще поискаш да имаш – ами, ако се налага да изплащаш въпросните чужди задължения в рамките на 10 г., пак ли е без значение?
Абсолютно логично е.Ако си от хората, които не биха изоставили родители/сестра/деца, когато са в нужда.
Аз не обсъждам хипотетична ситуация, а тази, която тази потребителка разказа...Т.е., ако сама си гледам детето, печеля добре и не ми е проблем да помогна на сестра си в труден момент, няма да й откажа заради някакъв имагинерен мъж, когото вероятно МОЖЕ да срещна някъде в имагинерното бъдеще.Щото МОЖЕ да срещна, ама напълно е възможно и да НЕ срещна... 

# 125
  • Мнения: 21 604
к

Толкова ли изкарваш сама, че плащаш чужд кредит и не лишаваш детето си от нищо - качествена храна, качествна ДГ/училище, курсове, екскурзии / лагери, дрешки, всички онези неща, които са важни и всъщност не са лукс сами за себе си, но са скъпи.? Ако е така, браво, но нещо ме съмнява, малко хора биха могли да го направят.  Peace
Зависи от приоритетите!
Няма да разбереш.


А да остави сестра си да се гърчи, за да плаща частно школо на детето? Очевидно двете сестри държат безкрайно една на друга и с помагат при нужда.

Каквато не виждам в случая на авторката. Не вдявам защо и е и на банката поръчител, като преди да погне поръчителя банката ще вземе имота, не е ли така? За какво служи тоя поръчител?

# 126
  • Мнения: 46
Не се сърди човече, имам изпратени условията на едната банка. Другата, на която съм се спряла ти я спомена и чакам да ми ги изпратят. Ако не вярваш мога да ти ги покажа. По друг начин незнам как да докажа, че това ми предлага.
Не Ирис, ако ние не платим търсят поръчителя и ако и той не плати продават имота.

# 127
  • Мнения: X
Не знам ....ама от цялата работа разбрах (а и от други подобни теми за "любимите" ни банки), че съм взела най-правилното решение.А именно, да нямам никакъв контакт с бг банки.    Grinning

# 128
  • Мнения: 46 572
Е, то когато има откъде е лесно, въпросът е като няма, че човек предпочита да изплати нещо свое, вместо същата сума, с която хазаина да си изплаща същия този имот.

cheese, да не би да става дума за съкредитоискател?

# 129
  • в дяволитите очички на моето тормозче
  • Мнения: 1 001


Аз също не бих се разсърдила, но със сигурност бих преподредила приоритетите си.
И помощ, каквато и да била, вече едва ли ще видят от мен.Аз съм ужасно злопаметна....


Пп:отивам да чета темата...

И след като прочетох цялата тема, мнението ми остава същото.

Спокойно, приятел си, какъвто всеки би искал да има.    Peace
И както написа някой назад, добре е човек да има поне един роднина/приятел в този живот, на когото би могъл да разчита безусловно.Тъжно е някак, че вие нямате .....
За мен това са родителите.Съответно аз като родител, бих направила всичко за децата си.Без да се замисля и без да поставям условия.Също и за сестра си.
Много ми хареса поста на потребителката, която обясняваше как в момента плаща кредит заради сестра си и винаги биха направили всичко една за друга.ТОВА, за мен, са истински отношения.
Другото:"Ама не мога ....ама не знам...ама няма да стане!" са просто "Мижи да те лАжем!".
Или простичко казано:"Приятели сме ти, докато имаме полза от теб.Иначе, гледай си работата!".




Мда. Някои са много  ларж на думи.
Аз пък намирам, че потребителката, която  изплаща заема на сестра си, е постъпила напълно неадекватно спрямо нуждите на децата си- спомена, че и тя, и сестра й, отглеждали децата си сами. Сега, щото сестра й не плаща, въпросната самоотвержена сестра погасява вноските и ощетява кого newsm78  Ами, собствените си деца, разбира се.
Не бих се хвалила с подобна постъпка . Такава постъпка е лишена от разум, според мен. На първо място съм майка, а чак после - сестра, дъщеря и тъй нататък. И да ощетя детето си, за да плащам борчовете на сестра ми, тц, няма да стане. Човек, преди да вземе заем, трябва  да прецени много добре  финансовите си възможности и култура, да е наясно, че може да дойде време, в което ще трябва драстично да свие разходите си, за да обслужва заема си; да има вариант "Б", ако остане без  доходи, особено ако заемът е дългосрочен.
Поръчител на приятел не бих станала.
Дори и да имам 99% доверие на този, който ме моли за такава услуга, ако, да пази Господ, с него  и с половинката му  преждевременно се случи най- лошото, тогава?!

Към авторката- не си сгрешила, като си попитала приятелите и близките си за услуга. Те обаче, също не  са сгрешили, че са ти отказали.

# 130
  • в дяволитите очички на моето тормозче
  • Мнения: 1 001
Не към момента няма. Да прави планове в тази насока. Аз също имам семейство и рискувах. Явно аз съм глупавата в случая.

Да, постъпила си глупаво, щом си си "сложила главата в торбата". В торбата не е само твоята глава, но и на мъжа ти, и на двете ти деца.
Ако мъжът ти вземе да си слага главата в торбата за своите роднини, докъде ще я докарате, не знам....

Впрочем, пробвай с Юробанк. Изплатих ипотечен заем предсрочно преди няколко месеца. За целия срок на договора, не бях подведена нито веднъж. Два пъти предоговарях- вдигах вноската и намалявах срока. Лихвата ми беше фиксирана само за първите две години, после беше плаваща, но интересно- нито веднъж не заплава нагоре, а с по няколко пункта / дано използвам правилния термин/-падаше  надолу.
Кредитът ми беше ипотечен,  но имах и съкредитоискател / тъй като първоначално договореният му срок беше  20 години/, макар че имотът е хубав, на отлично място, бързоликвиден; на всичкото отгоре бях теглила само  18 000 евро, а той струва  поне два пъти  повече.
Но нямах проблем с това. Договорът ми беше сключен през 2011 година; изплатих заема през април тази година, ако това инфо ще ти е от полза.

Последна редакция: чт, 28 юли 2016, 01:58 от Бронте

# 131
  • Sofia
  • Мнения: 15 577
   За пореден път ми се случва да чета мнение на Бронте, с което съм на 100% съгласна. bouquet

# 132
  • Мнения: 767
Не бих станала поръчител на абсолютно никого.А от прочетеното в темата също като Love се радвам,че нямам никакви взаимоотношения с бг банки.

# 133
  • София
  • Мнения: 4 349
И сега какво - излезе напразно пускането на темата. Вместо съчувствие, авторката беше изкарана финансово неграмотна, егоистка и т.н.   Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 134
  • Мнения: 46
Както и да е. Задълбахме много в подробностите на кредита, а исках като цяло да видя настроенията на хората, в подобна ситуация. Зададох няколко въпроса в тази насока, но темата тръгна в друга посока. И все пак питам, веселбата си е веселба, но когато се наложат реални действия към кого е редно човек да се обърне. На практика излиза, че повечето са приятели на приятелите си, без реално да са готови да действат за тях. Роднините ни също излиза, че са такива само за хубавите моменти и за тогава , когато те имат нужда от нещо. За пръв път през живота си поисках услуга.  

Надде, не съм пуснала темата за съчувствие, а защото незнаех аз ли греша или нямам приятели. Оказва се, че в днешно време май приятели има само за аху и иху.

# 135
  • Мнения: 10 998
Ако очакваш от роднини и приятели финансова подкрепа винаги ще си разочарована. Аз ако получа емоционална такава в реала или във форум съм благодарна. Твърде високи очаквания имаш към хората.

# 136
  • Мнения: 3 819
Това, което искаш ти не е просто услуга, а е 9 годишно обвързване с финансова институция.  Wink

# 137
  • Канада
  • Мнения: 264
Съвсем нормално е да се чувстваш разочарована, както е нормално да ти откажат. 9 години са много време.

Не съм запозната с българските банки, но може би не е лоша идея да се поровите в документите на банката и да проверите защо не сте били информирани за ситуацията с тези натрупани наказателни лихви.
При нас за всяка малка промяна, ти пращат писмо, както и звънят по телефона за по сигурно. Няма как аз да речем да плащам 500, а да дължа 560 и банката да си мълчи няколко месеца...

Банката няма право да ви откаже предоставянето на тези документи.

# 138
  • Мнения: 29 815
Това, което искаш ти не е просто услуга, а е 9 годишно обвързване с финансова институция.  Wink



.....и на всичкото отгоре ще държат отговорен поръчителя, ако спреш да плащаш!

# 139
  • Sofia
  • Мнения: 4 731
А аз не разбирам защо не искате от банките 3-годишен кредит - казваш, че с по-ниската лихва пак ще можете да го плащате и вноските ще са по-ниски от сегашните. Защо се набутваш с 6 години отгоре, което със сигурност качва и общата сума, която ще изплатите?  Доста странно ми се вижда. А ми се струва, че е по-голяма вероятността някой да се съгласи да ви е поръчител за 3 години, отколкото за 9.

Аз бих помогнала на моята сестра, ако има нужда и доколкото имам възможност. Майка ми също е теглила кредит, за да ми помогне за жилището, дори не се е налагало да я моля, просто знаеше от какво имаме нужда. Мъжът ми е много близък с брат си и съм сигурна, че и той не би отказал, а може и сега да му помага, нямам идея и не ме интересува. За мен е важно, че сме добре и финансите са под контрол.

Разбирам и потребителката, която е поела кредита на сестра си. Доста беше разкритикувана, обаче никой не знае как стоят нещата при тях. Както не бих лишила моите деца от основни неща, така и не бих могла да гледам собствената си сестра и нейните евентуални деца да мизеруват или да обикалят смрадливи квартири, защото в един момент животът ги е поставил в кофти ситуация.

# 140
  • София
  • Мнения: 28 804
Това, което искаш ти не е просто услуга, а е 9 годишно обвързване с финансова институция.  Wink



Абсолютно вярно!
Авторке, ти искаш не услуга, не Услуга, а много повече от това. Ако аз си сложех главата в торбата заради брат ми, нямаше да сложа само моята глава, а тази и на мъжа ми, и тази на детето ни. Те са ми по-важни от брат ми или от когото и да било друг. Мъжът ми има брат. Ако мъжът ми нахлузи такава примка върху мен и детето ни заради брат си, въпреки несъгласието ми, защото съгласие няма как да има, то е много вероятно, това да е червен картон за него. Наистина ли, сериозно ли очакваш ти да си по-важна за някого от собственото му семейство?

ПП Изключвам кредити за животоспасяващи операции и подобни крайни ситуации.

# 141
  • Мнения: 3 916
Не очаква. Къде четете, че очаква. Авторката е написала, че не очаква въобще такова нещо. Rolling Eyes
По-скоро е очаквала някаква подкрепа, диалог-може да се говори по темата, да се огледат опциите в по-широк роднински кръг, а те просто да ги отрязали-допускам, че тук се е почувствала авторката пренебрегната някак, а не точно, че роднини не желаят да влизат в кредит заради тях.

# 142
  • София
  • Мнения: 28 804
Не очаква. Къде четете, че очаква. Авторката е написала, че не очаква въобще такова нещо. Rolling Eyes
В почти всеки нейн пост в тази тема.

# 143
  • Мнения: 29 815
Не очаква. Къде четете, че очаква. Авторката е написала, че не очаква въобще такова нещо. Rolling Eyes
По-скоро е очаквала някаква подкрепа, диалог-може да се говори по темата, да се огледат опциите в по-широк роднински кръг, а те просто да ги отрязали-допускам, че тук се е почувствала авторката пренебрегната някак, а не точно, че роднини не желаят да влизат в кредит заради тях.

Напротив, очаква! Точно затова е възмущението, че никой не иска да й стане поръчител.

Със сигурност има банки, които ще приемат само ипотеката. Авторката да направи по-широко проучване на условията.  Peace

# 144
  • Мнения: 3 916
ОК, но и се терзае, темата е по-скоро за това. И сама пише риторични въпроси-до колко е допустимо да очаква-и сама си отговаря, после си прави равносметка как тя е помагала. Темата се превърна впоследствие по-скоро в анализ на кредита и, който става ясно, че е обслужван, че се справят финансово съвсем нормално, просто е имало на два пъти моменти с вдигане на лихви някакви, без да знаят. Те ще си погасят дължимото, но смята, че банката не е коректна и искат да сменят банката, явно нямат доверен банкер да им движи качествено нещата и са попаднали в ситуация. Нищо лъжовно не виждам и нищо, което да говори за липса на финансова култура, случва се да бъдеш подведен или неуведомен или друго. Ясно и е вече на авторката, че не може да очаква рамо в такава ситуация от роднини, ще и е за урок и сами ще се оправят, както е било и до сега явно.
За мен е показателно, че липсва коментиране на проблемът им в широк семеен кръг-родители, роднини-близките хора, към които са се обърнали. Не за това дали ще им станат гаранти, а за описание на цялостния проблем и въобще комуникация, разговор, съвети ако щеш-това е в пъти по-голяма помощ, но явно тя липсва основно.
Аз бих посъветвала да си намерят човек, който разбира, да им движи нещата.

Последна редакция: чт, 28 юли 2016, 09:48 от smetanapalata

# 145
  • Добрич
  • Мнения: 1 149
Моралната страна на въпроса я оставам на страна.... Всеки има различни взаимоотношения с роднините си, но в конкретния случай бих отказала да се обременя с такава финансова тежест.
Ако аз бях на мястото на автократа:
1. Ще съкратя за 3 години всички разходи, които търпят отлагане и не са жизнено необходими-чистачки, почивки, телефони, Интернет, коли, горива и т.н.. Ще водя за този период по-спартански живот. Целта е максимално бързо да изчистя задължението си към ПИБ
2. Вземам малък потребителски заем от друга банка/за колкото ми стига дохода/ и плащам натрупаната до момента странична сума/която всъщност е проблема, а не фирмата на мъжа ти.
Ще изисквам всички необходими писмени обяснения от ПИБ кога, как и с колко се е заформила тази сума.
Писмено да ми цитират кога, кой и как ме е информирал за това и къде в договора пише, че не е необходимо да ме информират. И ще си потърся съдебно правата за това.
3, Ще направя всичко необходимо да приключа предсрочно кредита. Дори да се налага за известно време да мизерствам и да вземам малки суми на заем, за да вържа месеца.. Предполагам , че такъв вид заем роднините ти няма да ти откажат
4. Не бих искала от близките си да затъват с мен, ако аз не съм сигурна как да се справя с финансовите си проблеми. 9 год е толкова дълъг срок, че не е сигурно и с новата банка каво и как ще промени, нито с теб, семейството ти, мъжът ти, роднините и т.н. 3 год срок е много по-приемлив и поргнозируем..


Научи се да живееш според чергата си и не давай спестяванията си за да спасяващ различни хора. Ако го направиш, не искай речипрочност. Ако си очкавала такава е било рдно да им го кажеш- Плащам ти кредита, ама очквам да ми го върнеш , да ми върнеш услугата, да ми се притечеш на помощ и т.н. Ако не беше плащала това и онова на този и онзи, сега щеше да имаш спестявания за да си покриеш непредвидените финансови проблеми. Ето това може да се случи и на хората, които биха се съгласили да ти станат поръчители

# 146
  • Мнения: 3 916
Стига и начуквахте канчето как да живее спартански-жената писа, че се справят.
Авторката също не очаква роднините и да "затъват" с нея-те не са затънали, изненадали са ги и искат да се махнат от тази банка просто, е, оказва се не толкова просто за тях.
Ей това обаче ДА:
Ще изисквам всички необходими писмени обяснения от ПИБ кога, как и с колко се е заформила тази сума.
Писмено да ми цитират кога, кой и как ме е информирал за това и къде в договора пише, че не е необходимо да ме информират.

# 147
  • Добрич
  • Мнения: 1 149
Справят се , ама не могат да покрият непредвидените финансови проблеми. А ако те не се приключат възможно бързо, то ще стават все по-големи. По-напред беше обяснено как 20 лв стават 600 за три месеца, а за три години?

# 148
  • Мнения: 3 916
Обяснила е каква промяна е настъпила без да знаят, да, трябва да се покрият първо тези разлики, ясно, че, че ще ги покрият, не мисля, че са чак толкова тъпи, мислела е, че роднините ще съдействат, установила е, че няма и сами ще го оправят това. Абе кво го раздавам адвокат и аз. ooooh! То човек верно да не пусне тема с охкане за нещо.

# 149
  • София
  • Мнения: 28 804
Тя не е пуснала "тема с охкане за нещо", а тема с въпрос. И не е съгласна със сравнително по-голямата част от отговорите.

# 150
  • Мнения: 3 916
Напротив, съгласна е. Съгласява се, че не може да очаква. Просто и е станало криво.
Това беше за последно. Grinning
Успех и желая, аз вярвам, че ще се оправят. Hug

# 151
  • Мнения: 46
smetnatapalata, благодаря. Да точно това е. И все пак кредита ни не е бил за една-две години. През всичките тези години имахме този кредит и помагме на всички. Всички знаят, че сме с кредит докато сме им помагали. Явно никой не се е замислил, че е можело да ги режем, за да си погасим по-бързо. Някой от тях буквално ги издържахме няколко години. Споменах вече, но явно няма значение. Иначе като написах терзанията ми са аз постъпих ли правилно, знаейки в какви времена живеем да поискам това от тях и да ги поставя в подобна ситуация.
Ясно е че сами ще се оправим. Ще.продължа да търся. А иначе за срока на кредита, това предложи банката, но най вероятно ще го намалим. До сега от всички само един човек се поинтересува за повече подробности и имахме възможност да му обясним, че срока не е задължително да е такъв, но пак отказа. Прави сте, че е глупаво да се втурвам да помагам. Ще си знам вече.

# 152
  • Добрич
  • Мнения: 1 149
Не, не глупаво да помагаш. Никога не е глупаво.
Глупаво е да не си правиш сметка и да очакваш да ти се върне същото.  Хората са различни.
Пожелавам ти успех със справянето на проблема!

# 153
  • Перник
  • Мнения: 211
Тя не е пуснала "тема с охкане за нещо", а тема с въпрос. И не е съгласна със сравнително по-голямата част от отговорите.
Аз пък не предполагах, че ще прочета такива отговори. Не разбирам защо отношението към децата се поставя в една равнина с отношението към братя, сестри и т.н. Та те са съвсем различни неща... Разбира се, че децата са най-важни, но безспорно и обичта и уважението между братя и сестри са безценни. Не мога да си представя, че ще съм спокойна, ако мога да помогна на брат си и не го направя. На това уча и своите деца - безусловно да се подкрепят.
Емоционалната култура понякога е по-важна от финансовата.

# 154
  • Варна
  • Мнения: 25 291
Не мога да си представя, че ще съм спокойна, ако мога да помогна на брат си и не го направя.
Тук е разковничето! Може или не може? И ако не може, трябва ли да се чувства длъжен все пак да го направи?

# 155
  • Sofia
  • Мнения: 15 577
Емоционалната култура понякога е по-важна от финансовата.

   Всеки разбира емоционалната култура по различен начин. Peace За мен тя категорично изключва положение, при което бих ощетила собствените си деца, за сметка на друг близък роднина или приятел.

# 156
  • София
  • Мнения: 28 804
Тя не е пуснала "тема с охкане за нещо", а тема с въпрос. И не е съгласна със сравнително по-голямата част от отговорите.
Аз пък не предполагах, че ще прочета такива отговори. Не разбирам защо отношението към децата се поставя в една равнина с отношението към братя, сестри и т.н. Та те са съвсем различни неща... Разбира се, че децата са най-важни, но безспорно и обичта и уважението между братя и сестри са безценни. Не мога да си представя, че ще съм спокойна, ако мога да помогна на брат си и не го направя. На това уча и своите деца - безусловно да се подкрепят.
Емоционалната култура понякога е по-важна от финансовата.


Много обичам да се вкарват измислени реплики, при това с патос. Повечето хора не могат да си позволят да подкрепят безусловно финансово, а при положение, че имаш дете или деца, безусловната финансова подкрепа, когато не можеш да си я позволиш, е безотговорност към децата ти. Пък ти си ги учи на това, твоя работа.

# 157
  • София
  • Мнения: 24 839
Absurt,  ти би ли плащала пари на банката, които някой друг е похарчил за нещо различно от спешно лечение?.
Аз не бих поела такъв риск. Пък нека съм егоистка!
Интересно, част от участващите в темата посочиха, че авторката си позволява екстри като гледачки, частни училища и т.н. Обаче не може да намали разходите, а разочаровано посочва как единият брат, на който били помогнали преди време, не иска да си даде спестяванията за техния кредит.
Всеки трябва да се научи да живее според възможностите си. Близките са такива, за да окажат подкрепа/морална и финансова/, когато нещата са наистина належащи.
Написах в първия си постинг, но пак ще обясня.
Първо, не бих плащала на " някой друг", хванат от улицата или щото ми е познат и приятел, та да не мога да му откажа.
Второ, не бих поела риск- затова и писах, че само ако имам възможност да " изхвърля на вятъра" парите за вноската, бих се съгласила.
Една сестра имах, две деца имам- това са хората, за които бих го направила.
Разбира се, че в случая на авторката, не бих откликнала- тя има възможност да се посвие, не ѝ е опрял ножа до кокала.
Но, ако трябва да избера дали да им помогна в нуждата или да продължа да се кипря със скъпи парцали и лагерчета, ще предпочета помощта.

# 158
  • София
  • Мнения: 24 839
Да, аз изобщо не виждам за какви приоритети пишеш с удивителна чак - това не са луксове, а неща, които в голяма степен ще определят бъдещето на детето за цял живот напред. Да, може една сестра /брат/ да е по-важна от собственото дете,  (това е моята житейска ситуация), но не се отразява добре на менталното състояние, ако си броиш стотинките за собственото семейство и ги строяваш финансово, докато даваш на някой друг.   Peace
О, разбира се, че скъпите парцалки и лагерчета, и специалната детска градина, са определящи за бъдещето на детето! Mr. Green
Особено за менталното му състояние! Joy
Аз се чудех защо по улиците щъкат толкова ментално увредени, а то какво било.........

# 159
  • Мнения: 46 572
Както описвате близките си, че сте ги издържали с години и т.н., явно не са хора с възможности, или сега са си стъпили на краката и се страхуват, че е нещо временно. Това също може да е причина за отказ.

Със сигурност има банки, които ще приемат само ипотеката. Авторката да направи по-широко проучване на условията.  Peace

 Peace

# 160
  • Sofia
  • Мнения: 15 577
О, разбира се, че скъпите парцалки и лагерчета, и специалната детска градина, са определящи за бъдещето на детето!

   Скъпи, скъпи, колко да са скъпи? Simple Smile Нали не говорим за чанти Chanel, а за болшинството от молските марки. Mr. Green Ако и това се възприема за лукс, не знам...

# 161
  • Мнения: 3 228
. На практика излиза, че повечето са приятели на приятелите си, без реално да са готови да действат за тях.


Аз пък бих погледнала нещата от друг ъгъл. Дали човек, който показва добър стандарт, като плаща за частни училища и други екстри и същевременно с това иска да му стана поръчител за цели 9! години със всички последващи рискове от това, наистина е мой приятел.

Аз не бих поставила хората, които обичам в такава ситуация, да продължавам да си поддържам стандарта, като същевременно ги обвързвам с поръчителство за 9 години.
 Ако мъжът ми стане поръчител на който и да било за 9 години против моето съгласие и това спира нашето семейство да се развиваме и ни поставя в несигурност, за мен това би било повод за раздяла.
Подразбира се, че изключвам парите за здраве, защото те са крайна необходимост и в такива случаи се разбира кой наистина е приятел и на кой може да се разчита

# 162
  • Перник
  • Мнения: 211
Ако мъжът ми стане поръчител на който и да било за 9 години против моето съгласие и това спира нашето семейство да се развиваме и ни поставя в несигурност, за мен това би било повод за раздяла.
Не говорим за който и да е, а за брат и сестра. Ако съпругът ми ме накара да избирам между две несравними неща и откаже да помогнем на брат ми или неговата сестра, значи не съм си отваряла добре очите, когато съм го избрала. Simple Smile

# 163
  • Варна
  • Мнения: 25 291
Много обичам кухи и благородни изказвания, без грам да се помисли за последствията. Добре де, ако не можете да си позволите поръчителство? Ако имаш съмнения, че брат ти/сестра ти се опитва да лапне прекалено голяма лъжица за устата си, че е много вероятно да се наложи в някакъв момент ТИ да му изплащаш кредита? Ако ти е ясно, че вноската би ви дошла твърде висока и буквално ще ви сложи на колене? Ако планирате ВИЕ да изтеглите кредит в близките година-две и е ясно, че това поръчителство ще ви попречи? Пак ли ще поръчителстваш? Сори, ама аз категорично не бих! И аз обичам сестра си, и аз бих направила всичко, за да и помогна, но всичко, което е във възможностите ми. НЕ бих се простирала извън тях, освен както беше споменато на много места в темата, ако не се касае за животозастрашаващ проблем. Тогава вече бих жертвала спокойствието и комфорта си в името на здравето и живота на нея или някой от семейството и. Но не и ако се касае за рефинансиране на някакъв кредит.

# 164
  • Мнения: 46 572
Или ако е видно, че не се налага. В техния случая при положение, че има имот за залог е абсолютно излишно да се въвличат още семейства.

# 165
  • София
  • Мнения: 24 839
Скъпи, скъпи, колко да са скъпи? Simple Smile Нали не говорим за чанти Chanel, а за болшинството от молските марки. Mr. Green Ако и това се възприема за лукс, не знам...
Ама, ти за молските стоки ли казваш че са скъпи? newsm78
Аз си мислех за Шанел и детските колички по 2- 3 бона.

# 166
  • Мнения: 3 916
Или ако е видно, че не се налага. В техния случая при положение, че има имот за залог е абсолютно излишно да се въвличат още семейства.

Очевидно нито един банков служител не им е обяснил добре какво може, не може, удачно е и т.н.

# 167
  • София
  • Мнения: 28 804
Много обичам кухи и благородни изказвания, без грам да се помисли за последствията.
Скрит текст:
Добре де, ако не можете да си позволите поръчителство? Ако имаш съмнения, че брат ти/сестра ти се опитва да лапне прекалено голяма лъжица за устата си, че е много вероятно да се наложи в някакъв момент ТИ да му изплащаш кредита? Ако ти е ясно, че вноската би ви дошла твърде висока и буквално ще ви сложи на колене? Ако планирате ВИЕ да изтеглите кредит в близките година-две и е ясно, че това поръчителство ще ви попречи? Пак ли ще поръчителстваш? Сори, ама аз категорично не бих! И аз обичам сестра си, и аз бих направила всичко, за да и помогна, но всичко, което е във възможностите ми. НЕ бих се простирала извън тях, освен както беше споменато на много места в темата, ако не се касае за животозастрашаващ проблем. Тогава вече бих жертвала спокойствието и комфорта си в името на здравето и живота на нея или някой от семейството и. Но не и ако се касае за рефинансиране на някакъв кредит.
Нали? За 15-ина годишни стават, но за зрели хора...

# 168
  • Мнения: 3 228
Ако мъжът ми стане поръчител на който и да било за 9 години против моето съгласие и това спира нашето семейство да се развиваме и ни поставя в несигурност, за мен това би било повод за раздяла.
Не говорим за който и да е, а за брат и сестра. Ако съпругът ми ме накара да избирам между две несравними неща и откаже да помогнем на брат ми или неговата сестра, значи не съм си отваряла добре очите, когато съм го избрала. Simple Smile

Ако ще се помага за нещо, което е животоспасяващо и наложително, естествено е че не трябва да се поставя на въпрос. Но да поръчителствам, докато някой/бил той брат или сестра/ си плаща частните училище, ами няма да стане

# 169
  • Sofia
  • Мнения: 15 577
Ама, ти за молските стоки ли казваш че са скъпи? newsm78
Аз си мислех за Шанел и детските колички по 2- 3 бона.

   Да, де, колко са тези семейства, в които жената мъкне кожена чанта за няколко хиляди и бута количка, струваща колкото една бюджетна лека кола? Не са много в България, да не кажа хич. При това положение, за какви луксове става въпрос? Говорим да не лишаваш детето си от базовите неща – нормално облекло, качествена храна, някакво занимание за свободното време, уроци и т.н. Тези неща да би да идват безплатно? Никой не е говорил за безмерно и излишно скъпи вещи, а за базовото, необходимо за отглеждането на едно дете.

# 170
  • Мнения: 21 604
Absurt,  ти би ли плащала пари на банката, които някой друг е похарчил за нещо различно от спешно лечение?.
Аз не бих поела такъв риск. Пък нека съм егоистка!
Интересно, част от участващите в темата посочиха, че авторката си позволява екстри като гледачки, частни училища и т.н. Обаче не може да намали разходите, а разочаровано посочва как единият брат, на който били помогнали преди време, не иска да си даде спестяванията за техния кредит.
Всеки трябва да се научи да живее според възможностите си. Близките са такива, за да окажат подкрепа/морална и финансова/, когато щнещата са наистина належащи.
Написах в първия си постинг, но пак ще обясня.
Първо, не бих плащала на " някой друг", хванат от улицата или щото ми е познат и приятел, та да не имога да му откажа.
Второ, не бих поела риск- затова и писах, че само ако имам възможност да " изхвърля на вятъра" парите за вноската, бих се съгласила.
Една сестра имах, две деца имам- това са хората, за които бих го направила.
Разбира се, че в случая на авторката, не бих откликнала- тя има възможност да се посвие, не ѝ е опрял ножа до кокала.
Но, ако трябва да избера дали да им помогна в нуждата или да продължа да се кипря със скъпи парцали и лагерчета, ще предпочета помощта.


Разбира се.

# 171
  • Мнения: X
Добре, бе...авторката каза, че е огорчена просто, няма пистолет да им опира, за да им ощетява семействата.
Що си прехвърляте негативите от други хора, призовали за помощ? Ааа, верно, оная тема я заключиха...

# 172
  • Перник
  • Мнения: 211
Много обичам кухи и благородни изказвания, без грам да се помисли за последствията. Добре де, ако не можете да си позволите поръчителство? Ако имаш съмнения, че брат ти/сестра ти се опитва да лапне прекалено голяма лъжица за устата си, че е много вероятно да се наложи в някакъв момент ТИ да му изплащаш кредита? Ако ти е ясно, че вноската би ви дошла твърде висока и буквално ще ви сложи на колене? Ако планирате ВИЕ да изтеглите кредит в близките година-две и е ясно, че това поръчителство ще ви попречи? Пак ли ще поръчителстваш? Сори, ама аз категорично не бих! И аз обичам сестра си, и аз бих направила всичко, за да и помогна, но всичко, което е във възможностите ми. НЕ бих се простирала извън тях, освен както беше споменато на много места в темата, ако не се касае за животозастрашаващ проблем. Тогава вече бих жертвала спокойствието и комфорта си в името на здравето и живота на нея или някой от семейството и. Но не и ако се касае за рефинансиране на някакъв кредит.
Тук става дума за принцип, а не за условности. Прочетох много мнения от типа: "Няма сила, която да ме накара да стана поръчител на когото и да било!" Не претендирам за благородство.

# 173
  • Мнения: 3 228
Добре, бе...авторката каза, че е огорчена просто, няма пистолет да им опира, за да им ощетява семействата.
Що си прехвърляте негативите от други хора, призовали за помощ? Ааа, верно, оная тема я заключиха...


Да си огорчен, че близките ти не искат да ти станат поръчители, докато ти показваш завиден стандарт на живот, според мен е признак на наглост

# 174
  • Мнения: X
Не съм разбрал, явно. Щом има много кинти, значи може само да дава.

# 175
  • Мнения: 3 228
И начинът и на даване показва ниска финансова култура.
Кой дава пари и казва "Ще ми ги връщаш когато можеш"?

# 176
  • Мнения: 21 604
Имал бол пари дал. Пък и от семействто обикновено разписка не се взема.

Разбирам разочарованието на авторката, но занапред ще си знае.

# 177
  • Мнения: 2 600

О, разбира се, че скъпите парцалки и лагерчета, и специалната детска градина, са определящи за бъдещето на детето! Mr. Green
Особено за менталното му състояние! Joy
Аз се чудех защо по улиците щъкат толкова ментално увредени, а то какво било.........

Всичко това счастни училища, скъпи парцалчета и лагерчета са твои думи - явно такова ти е умственото ниво и животът ти се върти около такива неща  Confused    Ти изобщо имаш ли представа, колко струва "държавното" училище, ами направо скочи на частно? Имаш ли представа, какво е отношението, когато държавното училище реши да проведе зимен лагер с учебни занятия на класа на другия край на държавата, а в къщи се не се включват печките през зимата, защото сметката отопление е непосилна? Ако нямаш пари да купиш един прост анцуг с гуменки за физическото? Това пък за уроци за кандидатсване - забрави. Когато пари се дават на брата на единия родител, защото той имал 4 деца, а аз съм само едно дете?  И до ден днешен не проумявам подобно отношение и твърдо заставам зад всички в темата, които казаха, че не биха плащали дори за братя/сестри, като сгъват собственото си домакинство. Пък и сме теглили 1000 лв кредит за едно погребение, като на последните 400 изпаднахме в просрочие - колко ни тормози банката, не е за разказване. Беше ужас направо - даже ни заплашваше банковата брокерка, че ще ни продадат апартамента, през ден звъняха в службата на  майка ми. За 400 лв. Изобщо поръчителство на никого и за нищо не бих дала. Мога да се сгъвам според собствената си черга, но да отрежа чергата, че да дам на друг - не.

# 178
  • Мнения: X
Не изчетох всички отговори. Авторке, докато ти четох темата, си спомних спонтанно за една моя бивша приятелка. Живееха на квартира с мъжа й, млади и зелени, тя не работеше, само той и все бяха на ръба финансово. За капак им се родиха едни близначета. Аз работех добре платена работа, нямах семейство. Поиска ми един ден пари и й дадох: викам си, милите, как ли са го закъсали с децата, може за лекарства да нямат - не е шега работа. После разбрах, че си е купила някакви бижута с тия пари и ми стана гадно. Явно нито е имала някаква нужда, нито толкова е изпаднала, ама нали аз ги ровя с лопата парите - що да не поиска. Така и не ги върна, вместо това дойде да иска пак - до там беше приятелството ни. Та вашата работа същата - искате поръчителство и го играеш все едно сте в някаква критична ситуация, за големи приятелста и въпроси на чест те избива, а то всичко си ви е наред, ми просто искате да ви е по-комфортно - нито на улицата сте останали, нито в някаква голяма нужда сте изпаднали. Понеже нещо и за родителите се спомена - въобще не съм сигурна, че някой ще приеме човек на възраст и/или пред пенсия за поръчител. Банката иска гарант, благонадежден платец, не да й доведеш там някой приятел или роднина, да й го покажеш, че го имаш.

# 179
  • Мнения: 3 916
Къде па го видя същото. Коренно различно е и въобще не е същото.
 Crazy ooooh!

# 180
  • София
  • Мнения: 24 839
Всичко това счастни училища, скъпи парцалчета и лагерчета са твои думи - явно такова ти е умственото ниво и животът ти се върти около такива неща  Confused    Ти изобщо имаш ли представа, колко струва "държавното" училище, ами направо скочи на частно? Имаш ли представа, какво е отношението, когато държавното училище реши да проведе зимен лагер с учебни занятия на класа на другия край на държавата, а в къщи се не се включват печките през зимата, защото сметката отопление е непосилна? Ако нямаш пари да купиш един прост анцуг с гуменки за физическото? Това пък за уроци за кандидатсване - забрави. Когато пари се дават на брата на единия родител, защото той имал 4 деца, а аз съм само едно дете?  И до ден днешен не проумявам подобно отношение и твърдо заставам зад всички в темата, които казаха, че не биха плащали дори за братя/сестри, като сгъват собственото си домакинство. Пък и сме теглили 1000 лв кредит за едно погребение, като на последните 400 изпаднахме в просрочие - колко ни тормози банката, не е за разказване. Беше ужас направо - даже ни заплашваше банковата брокерка, че ще ни продадат апартамента, през ден звъняха в службата на  майка ми. За 400 лв. Изобщо поръчителство на никого и за нищо не бих дала. Мога да се сгъвам според осбствената си черга, но да отрежа чергата, че да дам на друг - не.
Умственото ми ниво си е на мястото, та затова писах на няколко пъти:
"Ако мога да си позволя да " изхвърля на боклука" парите за вноската".
Хайде, спри се и не проектирай собствените си проблеми върху другите.
И се моли, да не ти се налага да търсиш поръчител за сериозно нещо.

# 181
  • Мнения: X
Същото е от гледна точка на това, че авторката иска поръчител за кредит, който не й е жизненонеобходим. За какво приятелство става дума тук? Приятелите помагат, когато имаш критичен, труден момент - тогава може някой да се жертва. Това искам да й кажа, че от тази ситуация не може да се съди кой приятел, кой брат, защото не е нещо съществено. Виж, ако не може да си плаща кредита и остана на улицата със семейството й и тогава никой не помогне, може да си направи съответните изводи. Пък то, те си били добре, ама искали някой да се жертва, за да са още по-добре.

# 182
  • Мнения: 3 228
С последният анонимен съм абсолютно съгласна.
Ако дойде приятел/приятелка да ми иска да и стана поръчител за дълъг период от време, при условие, че я виждам, че показва добър стандарт на живот и не и трябват за нещо във връзка със здраве, категорична съм, че ще преосмисля приятелството ни.
Съответно не очаквам от абсолютно никой да се залага пред банки , за да направи комфортния ми живот още по - комфортен, като рискува своето и на семейството си благополучие.
За сериозните неща бих очаквала близките ми да са до мен, както и аз бих била там, където съм нужна, включително и финансово

# 183
  • Мнения: 2 751
Не е ли по-рисковано да си поръчител на някой много закъсал? Жената каза, че имат високи доходи и търсят по-изгодни условия по кредита. Ако беше казала, че ядят сухари и броят стотинки повече ли щяхте да сте доволни. А тя да се окаже пълна с пари и глезотии (по профили ли ровите, че разбирате тия неща) и тука озверяхте.

# 184
  • Мнения: 46
Ако не рефинансирам кредита или не платя тази втората сума има реална опастност да остана на улицата. Трябва ли всички да изчакат този момент, за да решат.че имам нужда от помощ. Само че тогава и сумите ще са други. Всички писахте, че ако нямате на бихте помогнали. Към днешна дата братята са със завидни заплати, но все пак не искат да помогнат. Разбирам всички. Аз също не бих станала поръчител на всеки, но те са най-близките ни. Дори и в момента помагам финансово на приятел. Мисля наистина да спра помощите. Само дано не излезем накрая най-лошите. Ще видим.

# 185
  • Мнения: X
Същото е от гледна точка на това, че авторката иска поръчител за кредит, който не й е жизненонеобходим. За какво приятелство става дума тук? Приятелите помагат, когато имаш критичен, труден момент - тогава може някой да се жертва. Това искам да й кажа, че от тази ситуация не може да се съди кой приятел, кой брат, защото не е нещо съществено. Виж, ако не може да си плаща кредита и остана на улицата със семейството й и тогава никой не помогне, може да си направи съответните изводи. Пък то, те си били добре, ама искали някой да се жертва, за да са още по-добре.
Ама .....глупотевини на килограм.....    Laughing
Кой трябва да се жертва, че не разбрах?!
Авторката пише, че са добре финансово, да.И досега са плащали чинно вноските си по кредита.Иска просто да намали лихвата наполовина, отивайки в друга банка.Нямам идея как си печелят парите, но за да им отпуснат ипотечен кредит, най-вероятно имат добри професии и заплати.Т.е., вероятността да уволнят и двамата едновременно е почти нищожна.Не казвам, невъзможна, казвам нищожна.И дори тогава банките имат някакви механизми на действие, преди да погнат поръчителя.
Някой назад спомена и че нещо можело да се случи...обикновено ипотеката е задължително вързана със застраховка живот.Та, банката и за това се е погрижила предварително.
Да, авторката при всички случаи ще се справи, както се е справяла и досега.От това, което написа до тук, с мъжа й дават вид на оправни хора.
Просто е гадно и обидно усешането, че когато някой роднина е имал нужда от подкрепа и разбиране, тя е била насреща, а сега, когато тя има нужда от подкрепа и разбиране, всички й обръщат гръб.
За "приятели" (макар че за мен хора, които са ми "приятели" само на маса, не са ми никакви приятели, а просто познати, приятелят за мен е човек, на когото като кажеш "Убих човек!, той взима лопатата и просто те пита :"Къде ще копаем?", а не хуква към полицията.) донякъде разбирам, но за семейство-родители/братя/сестри, за мен е абсолютно неразбираемо и неприемливо да очакват само да получават, а никога да не се наложи да "дават".

# 186
  • Мнения: 3 228
cheese , ако смените частното училище с държавно, гарантирано няма да останете на улицата.
И, да и вие според мен трябва да спрете помощта, освен в жизненонеобходими случаи

Love!, предполагам знаеш, че ако на поръчителя един ден му се наложи самият той да изтегли кредит,, вноската, която би дължал, ако кредитоискателят не плаща му се приспада и възможностите му за кредит рязко намаляват.
Или това не е проблем. не и за следващите 9 години.....

# 187
  • Варна
  • Мнения: 25 291
Добре де, аз ако има реална опасност да остана на улицата първо бих спряла финансовите помощи към приятели и познати, за да вържа собствения си бюджет. Просто ми е много странен начинът ти на разсъждение.

# 188
  • Мнения: 3 228
Ако има реална опасност да остана на улицата, първо бих оптимизирала разходите си, ако няма накъде повече бих поискала пари назаем в размер от няколко вноски от близък, приятел, роднина, за да си дам няколко месеца отсрочка да помисля как да се решат нещата. Но не бих завела близките си в банката да ми се подпишат за поръчители за 9 години. Не и ако наистина държа на тях

Авторката беше писала, че и остават 3 години в тази банка. Ако разсрочи дори и за десет години този кредит, вноската и ще се намали драстично. Вярно, ще плати доста повече лихви, но ще си плаща спокойно

# 189
  • София
  • Мнения: 28 804
Ако не рефинансирам кредита или не платя тази втората сума има реална опастност да остана на улицата. Трябва ли всички да изчакат този момент, за да решат.че имам нужда от помощ. Само че тогава и сумите ще са други. Всички писахте, че ако нямате на бихте помогнали. Към днешна дата братята са със завидни заплати, но все пак не искат да помогнат. Разбирам всички. Аз също не бих станала поръчител на всеки, но те са най-близките ни. Дори и в момента помагам финансово на приятел. Мисля наистина да спра помощите. Само дано не излезем накрая най-лошите. Ще видим.

 Shocked  Има реална опасност да останеш на улицата, въпреки това даваш пари на приятел, и на всичко отгоре се чудиш защо не искат да ти стават поръчители?!?

# 190
  • Мнения: 29 815
cheese , платете си натрупаните суми, свийте малко разходите. Щом досега сте си плащали, никой няма да ви вземе жилището. Продължавайте да си плащате и занапред. Ревизирай си отношенията с приятели и роднини. Има една приказка: "Приятели, приятели, ама сиренето е с пари!". Не очаквай такъв голям жест от някого, дори и от брат/сестра. Единствено родителите са способни на такова нещо - дори да ти изплащат твоя кредит.

Сигурна ли си, че разходите по новия кредит няма да са същите или повече, отколкото дължите сега. Една такса за учредяване на ипотека си е 1% от сумата, да не говорим за другите банкови такси, които могат да стигнат доста голяма сума....

ПИБ могат да ти удължат срока на кредита.

# 191
  • Мнения: 2 099
Чииз,сбъркала си,че си ги търсила.Аз затова не търся от никой нищо.Щото хората са завистливи и зли и веднага ще ти направят сметка на кесията.Вече си знаеш и го виждаш.Стягай коланите и изплащайте бързо и спри да хрантутиш хората.Благодарност няма,само завист и все едно си им длъжен.Сух хляб и сол ще ям,ама няма да поискам от никой нищо.Сърбала съм им аз попарата на подобни приятели и роднини като твоите.По-далеч от такива 😐.
За йху-аху са първа писта и за екскурзии и почерпки на моя сметка,като аз поискам услуга -никой насреща.

# 192
  • Мнения: X
Просто е гадно и обидно усешането, че когато някой роднина е имал нужда от подкрепа и разбиране, тя е била насреща, а сега, когато тя има нужда от подкрепа и разбиране, всички й обръщат гръб.
От кога подкрепа и разбиране = пари? Гарант за пари се иска тук, не "разбиране". То ако ставаше с разбиране, банката щеше да те накара да доведеш един, който те разбира и да дава парите. Поръчителството е съвсем друга работа и е въпрос на отговорност, не само на разбиране. Както казах и по-горе, ако родителите на авторката са над 50-60-годишни на едни минимални заплати или пред пенсия, няма как да станат поръчители и да искат.
За "приятели" ... донякъде разбирам, но за семейство-родители/братя/сестри, за мен е абсолютно неразбираемо и неприемливо да очакват само да получават, а никога да не се наложи да "дават".
Там е работата, че не се е "наложило" да дават, просто са се ядосали на банката си (и с право). А фактът, че авторката продължава да помага финансово на приятели, означава с още по-голяма сигурност, че не е в нужда.

Последна редакция: чт, 28 юли 2016, 13:45 от Анонимен

# 193
  • Мнения: 3 916
Е, точно това е тъпото, че са стабилни като цяло. И вместо роднините да се обединят да им помогнат в лесното, те отказват. Ще дам пример-аз съм стабилна финансово, покривам всичките си разходи. Изплащам кола, чиито вноски са малки и погасими и при промяна в обстоятелствата с работа и доходи. Но нямам заделена голяма сума. Ако помоля майка ми, да ми съдейства по изчистване на някаква сума при непредвидени обстоятелства някакви-тя ще ми помогне, именно с оглед на това, че съм стабилна, имам доходи и това ще позволи без сътресения да излезна от ситуацията. Не е ли това целта-да се случват без сътресения нещата в семейството? Или само при "изпадане в нужда" се прилага тази помощ?

# 194
  • Мнения: 46
Нека поясня. Кредита си плащаме, трупащата се сума не, защото според банката тя трябва да се покрие наведнъж. Аз нямам кеш толкова пари и за това искамда рефинансирам. Парите с които помагам на приятел няма да оправят кредита ми. Но сте прави и ще спрем да помагаме. Определено темата ми подейства отрезвително.

# 195
  • Мнения: 2 681
Ако не рефинансирам кредита или не платя тази втората сума има реална опастност да остана на улицата.
Не само спиране на помощите, но незабавно си съберете раздадените пари.
Обяснете, че ви трябват за извънредно плащане към банката.
След това спрете да раздавате, независимо на кого.
Фирмата на мъжа едва ли е оправдание. Работя във фирма, засегната от фалита на КТБ и други лоши кредити. От различни банки се надпреварват да ме канят да вземам кредити. Уж ме одобрили предварително без да съм искала.
Друго се чудя - как хора живеят с ипотеки и нямат нищо настрана, за т.н. черни дни. Ами аз ако нямам пари за 6 месеца живот без работа и заплата не се чувствам спокойна.

# 196
  • Мнения: X
Просто е гадно и обидно усешането, че когато някой роднина е имал нужда от подкрепа и разбиране, тя е била насреща, а сега, когато тя има нужда от подкрепа и разбиране, всички й обръщат гръб.
От кога подкрепа и разбиране = пари?
Скрит текст:
Гарант за пари се иска тук, не "разбиране". То ако ставаше с разбиране, банката щеше да те накара да доведеш един, който те разбира и да дава парите. Поръчителството е съвсем друга работа и е въпрос на отговорност, не само на разбиране. Както казах и по-горе, ако родителите на авторката са над 50-60-годишни на едни минимални заплати или пред пенсия, няма как да станат поръчители и да искат.
За "приятели" ... донякъде разбирам, но за семейство-родители/братя/сестри, за мен е абсолютно неразбираемо и неприемливо да очакват само да получават, а никога да не се наложи да "дават".
Там е работата, че не се е "наложило" да дават, просто са се ядосали на банката си (и с право). А фактът, че авторката продължава да помага финансово на приятели, означава с още по-голяма сигурност, че не е в нужда.
Въпрос на разбирания, възпитание, ценностна система.....
За мен е все едно дали родители/братя/сестри/деца имат нужда от подкрепа, разбиране, пари, да поплачат на работо ми, помощ за работа, помощ за дома, помощ за дете....С една дума, роднина има нужда от някаква помощ.Бих се чувствала изключително гадно, ако мога, но заради собствения си "гъз" не се отзова.Особено ако винаги, когато аз съм имала нужда от каквато и да било помощ, съм я получавала.

Но...хората са различни.Също и приоритетите им.
Затова и посъветвах авторката сериозно да преразгледа роднински и приятелски връзки и занапред да си "завърже кесията" за тях със сто възела поне.

# 197
  • Мнения: 3 228
Трябва и авторката да завърже кесията, разбира се. Безконтролното даване на заеми/подпомагане, особено с репликата "Ще връщате когато имате, не го мисли", прави лоша услуга и на двете страни. Взимащите неусетно започват да живеят над стандарта си, защото знаят, че има кой да дава. даващите се чувстват използвани, освен това мислят, че и на тях се дължи подобна "услуга" в избран от тях момент

# 198
  • Мнения: 3 916
Ами аз ако нямам пари за 6 месеца живот без работа и заплата не се чувствам спокойна.

Това е различно. Такава сума имам. Нямам извън нея. И ако имам подобна ситуация, а като цяло съм стабилна, майка ми/баща ми ще ми помогнат именно с цел да имам тази сума за нужното, а не да изпадам в безизходица. Пример само.

# 199
  • Мнения: X
Права си, Love, ама с едно малко уточнение - разбирането, подкрепата, обичта можеш да ги даваш безгранично, но парите просто свършват в един момент. Затова и хората може да не отказват да дават подкрепа и разбиране, но да откажат да гарантират за пари. Представи си тема от човек, който е затънал в дългове и не може да гледа семейството си, защото изплаща в момента кредит, по който е бил поръчител, не от нужда, а защото на една приятелка й се приискала по-ниска лихва - няма ли да отчетеш като грешка, че е станал поръчител?
Авторката раздава пари наляво-надясно без срокове и изисквания за връщане, става поръчител на повикване, с което прави впечатление на човек с достатъчно широки пръсти и добри доходи, за да не го вземеш на сериозно, че може да има изобщо някакви финансови проблеми. Най-вероятно заради това никой изобщо не я е изслушал. Освен това, ако се наложи да плащаш кредита й, защото тя е давала на приятели, все едно ти финансираш нейните приятели, а не нея - от къде на къде?

# 200
  • Мнения: 2 751
Е, точно това е тъпото, че са стабилни като цяло. И вместо роднините да се обединят да им помогнат в лесното, те отказват. Ще дам пример-аз съм стабилна финансово, покривам всичките си разходи. Изплащам кола, чиито вноски са малки и погасими и при промяна в обстоятелствата с работа и доходи. Но нямам заделена голяма сума. Ако помоля майка ми, да ми съдейства по изчистване на някаква сума при непредвидени обстоятелства някакви-тя ще ми помогне, именно с оглед на това, че съм стабилна, имам доходи и това ще позволи без сътресения да излезна от ситуацията. Не е ли това целта-да се случват без сътресения нещата в семейството? Или само при "изпадане в нужда" се прилага тази помощ?

Именно. И не е ли също от полза на тези, които са опирали до авторката да й подадат ръка, щото и в бъдеще да могат да разчитат на нея. Нищо не е само черно или бяло в живота. За форума е друго.

# 201
  • Мнения: 2 600

Именно. И не е ли също от полза на тези, които са опирали до авторката да й подадат ръка, щото и в бъдеще да могат да разчитат на нея. Нищо не е само черно или бяло в живота. За форума е друго.

Aми, може да са си направили сметката, че щом е изпаднала в проблем с банка = значи пресъхнало е кранчето и вероятно няма да могат да разчитат на нея да дава заеми без връщане.
 

# 202
  • Мнения: 3 228
Ще дам пример-аз съм стабилна финансово, покривам всичките си разходи. Изплащам кола, чиито вноски са малки и погасими и при промяна в обстоятелствата с работа и доходи. Но нямам заделена голяма сума. Ако помоля майка ми, да ми съдейства по изчистване на някаква сума при непредвидени обстоятелства някакви-тя ще ми помогне, именно с оглед на това, че съм стабилна, имам доходи и това ще позволи без сътресения да излезна от ситуацията. Не е ли това целта-да се случват без сътресения нещата в семейството? Или само при "изпадане в нужда" се прилага тази помощ?

Едно е човек да помогне със заем за изчистване на определена сума/ако има възможност/, съвсем друго е да се върже за 9 години като поръчител.
В общия случай повечето родители биха се съгласили да станат поръчители на децата си, стига да имат възможност и доходите им да го позволяват. Въпреки, че си признавам, че ако дъщеря ми раздава безконтролно пари насам натам, на приятели, без ясни срокове на връщане, бих се замислила дали да и поръчителствам, освен това бих отчела някои мои грешки във връзка с оформянето и на някаква финансова култура когато е било времето

# 203
  • Мнения: 3 916
Ако родата е седнала да говори и коментира с авторката, можело е да измислят най-безболезния и не губещ начин за цялото семейство.
Изключително уважавам семейства в широк диапазон, които умеят да се подкрепят всячески така, че да не разпиляват имоти и пари, а напротив, заедно да градят и надграждат.

# 204
  • Мнения: X
В общия случай повечето родители биха се съгласили да станат поръчители на децата си, стига да имат възможност и доходите им да го позволяват. Въпреки, че си признавам, че ако дъщеря ми раздава безконтролно пари насам натам, на приятели, без ясни срокове на връщане, бих се замислила дали да и поръчителствам, освен това бих отчела някои мои грешки във връзка с оформянето и на някаква финансова култура когато е било времето
Точно това си мислех и аз!

# 205
  • Мнения: 46
Не твърдя че съм идеална, нито че нямам пропуски във възпитанието ми. Не мога да съм сигурна дали не пропускам нещо и във възпитанието на децата си. Никой от нас.няма как да е сигурен. Всички си имаметрески за дялане. За това и пуснах темата. За да ми покажете аз къде греша в поведението и чувствата си.

# 206
  • Мнения: 3 228
 cheese , аз не твърдя, че имаш пропуски във възпитанието, напротив - пишеш интелигентно и смислено. Но отношението ти към парите според мен е много лековато. В общият случай парите не растат по дърветата, а се работи за тях, съответно трябва да се харчат разумно и да не се раздават безконтролно

# 207
  • Мнения: 46 572
На твое място хич не бих чакала поръчител, хващай банките една по една и си рефинансирай кредита по стандартния начин, стига с тези оправдания, че не давали. За твое добро е, не става за 1 ден, нямаш време да се мотаеш.

# 208
  • Варна
  • Мнения: 36 754
Чийз, семействата ви по техни си причини не са съгласни да ви станат гаранти за следващите 9 години. А не биха ли могли да ви услужат с необходимата сума пари, която ви е нужна за да погасите тази странична сума, която се трупа и за която пишеш, че банката иска накуп? Това пак не е малка услуга, но се дава наведнъж сумата от тях на вас /разбира се ще си поставите ясни срокове и ангажименти за връщането й/ и в същото време човекът, който ви я дава не се обвързва  с банката, т.е. не си слага главата в торбата. Може би това е по-приемлив вариант за тях. Пишеш, че и двамата братя са с добри заплати.

# 209
  • София
  • Мнения: 1 715
Скоро аз се занимавах с кредити. Можех да търся поръчител, но предпочетох да не го правя, за да не въвличам още хора в рискови ситуации. Всичко се случва. Утре може да ме няма. Имаше как да се справя.

За много близък бих поръчителствала - семейството ми и още 1-2 приятели. Не се е налагало - вероятно по горните причини.

Преди много години близък на семейството ми стана мой поръчител. Не ме пита нищо, освен "Къде и кога да отида, за да се подпише всичко?". Вече не е сред живите. А договорът ми за заем с неговия подпис е едно от малкото неща, които имам от него Cry. И си го пазя до днес, след повече от десетилетие приключен кредит. Знам, че не са много хората, на които така мога да се облегна.

Миналата година брат ми изтегли кредит за мен - сума, равна на половин жилище. Банката го възприема за стабилен клиент и отпусна условия, до които аз нямаше как да стигна. Съответно нямаше как да стане нещо, което даже не смеех да се надявам. Той предложи  Heart Eyes Беше ме страх, предупредих го за всичко, което евентуално може да стане. Смее се и казва, че ако стане, ще се оправим.

Преди години е имало време, когато лев да имам, споделях с братята ми. Пак бих го направила, без оглед на семейно положение, ако се налага. Някога майка ми казваше "Мъжът може и да е до време, вие сте си всичко". Оказа се права към днешна дата.


# 210
  • Мнения: X
Скрит текст:
Скоро аз се занимавах с кредити. Можех да търся поръчител, но предпочетох да не го правя, за да не въвличам още хора в рискови ситуации. Всичко се случва. Утре може да ме няма. Имаше как да се справя.

За много близък бих поръчителствала - семейството ми и още 1-2 приятели. Не се е налагало - вероятно по горните причини.

Преди много години близък на семейството ми стана мой поръчител. Не ме пита нищо, освен "Къде и кога да отида, за да се подпише всичко?". Вече не е сред живите. А договорът ми за заем с неговия подпис е едно от малкото неща, които имам от него Cry. И си го пазя до днес, след повече от десетилетие приключен кредит. Знам, че не са много хората, на които така мога да се облегна.

Миналата година брат ми изтегли кредит за мен - сума, равна на половин жилище. Банката го възприема за стабилен клиент и отпусна условия, до които аз нямаше как да стигна. Съответно нямаше как да стане нещо, което даже не смеех да се надявам. Той предложи  Heart Eyes Беше ме страх, предупредих го за всичко, което евентуално може да стане. Смее се и казва, че ако стане, ще се оправим.

Преди години е имало време, когато лев да имам, споделях с братята ми. Пак бих го направила, без оглед на семейно положение, ако се налага. Някога майка ми казваше "Мъжът може и да е до време, вие сте си всичко". Оказа се права към днешна дата.


За съжаление подобни семейства и отношения са на изчезване.
И темата е направо като социологическо проучване в доказателство на това....
Тъжно е някак.....знаеш, че уж имаш семейство до/зад теб, а всъщност, ако "залитнеш", се оказва, че няма кой да те "подпре".

# 211
  • Мнения: 46
Simantro, ей така си го представях и аз, ама не би.
HighSpeed, идеятя ти не е лоша и ми е любопитно какво би станало, но май не бих се навила да питам повече. Ще се справим, а аз ще си имам вече едно на ум, на кой как и при какви обстоятелства помагам.

Последна редакция: чт, 28 юли 2016, 15:40 от cheese

# 212
  • Мнения: 46 572
Simantro, ей така си го представях и аз, ама не би.
Това е възможно, ако хората, от които го искаш имат по-големи от твоите възможности, и ако наистина става дума за нещо, което се изисква. В твоя случай явно все пак са наясно, че не е нужен поръчител и се чудят какъв капан им залагаш...

# 213
  • Мнения: 2 850
Може би ти имаш по-големи финансови възможности от брат си, може рискът за него да е по-голям, може и жена му да не е съгласна. Хиляди причини има човек да не иска да става поръчител за 9 години.

# 214
  • Мнения: 3 916
Simantro, ей така си го представях и аз, ама не би.
Това е възможно, ако хората, от които го искаш имат по-големи от твоите възможности, и ако наистина става дума за нещо, което се изисква. В твоя случай явно все пак са наясно, че не е нужен поръчител и се чудят какъв капан им залагаш...

Не е така.
На мен са ми помагали именно в моменти, когато са били с по-малки от моите възможности именно с цел аз да запазя позиции.
С нищо не са наясно, повечето дори не знаят точно за какво иде реч-авторката каза, че само един от запитаните се е поинтересувал. Какъв капан.....????? ooooh!
Липсата на градивни взаимоотношения превзема света, така е.
Както казах, сговорна дружина-планина повдига, и хич не иде реч в случая точно за пари, въпреки, че казуса е такъв, а за подкрепа. Дори да нямат, да не искат и да не могат-се говори, търсят се варианти, тегли се чертата и се вижда как ще е най-изгодно да се излезне от ситуацията така, че да няма пострадали. Тук това лиспва.

ПП. Оставам с впечатление, че тезата за поръчител идва от банката. Ако им даваха без поръчител-никой нямаше и да разбере от родата. Поискали са от банката и те търсят. Затова и моят съвет е-преровете другите банки, намерете човек, който разбира да ви обясни и помогне в казуса.

# 215
  • Мнения: 21 604
Не твърдя че съм идеална, нито че нямам пропуски във възпитанието ми. Не мога да съм сигурна дали не пропускам нещо и във възпитанието на децата си. Никой от нас.няма как да е сигурен. Всички си имаметрески за дялане. За това и пуснах темата. За да ми покажете аз къде греша в поведението и чувствата си.

Абе човешки погледнато никъде не грешиш. Безобразие е от страна на братята ви, че са ви отсвирили така, при описаните обстоятелства.
Но хората се страхуват за бъдещето, това е.

# 216
  • Мнения: 46 572
Цитат
Какъв капан.....?????
Ами аз 100 пъти го написах - за този тип кредит не се иска поръчител. Ако дойде някой и ме помоли да му стана, директно ще откажа.

За другото, какво градивно има в това хора, на хора, които са по-зле от теб да им слагаш още един камък на шията?

# 217
  • Мнения: 3 916
Цитат
Какъв капан.....?????
Ами аз 100 пъти го написах - за този тип кредит не се иска поръчител. Ако дойде някой и ме помоли да му стана, директно ще откажа.

За другото, какво градивно има в това хора, на хора, които са по-зле от теб да им слагаш още един камък на шията?

Извини ме, но коя си ти?
Разбрахме, че ще откажеш, и аз ще откажа на някой, ако дойде.
Това тук е тема, ти не си банката.
От банката са им казали-поръчител. И жената попитала близки и роднини.
Егати чудото невиждано, чак капан било.

Какъв камък на кой съм сложила аз, не разбрах точно? newsm78

Последна редакция: чт, 28 юли 2016, 16:13 от smetanapalata

# 218
  • Мнения: 8 940
Изобщо не ми се струва реалистично това, което казва авторката  Peace
Първо били изрядни, но се появила една допълнителна сума, за която те уж не знаели, после разбрали, но не плащали и не предприели нищо
Сегашната им банка - пак при твърдение за изрядност от тяхна страна, не желае рефинансиране при никакви условия
Другите банки, към които се обърнали - пак, въпреки, че е ипотечен кредит и те са изрядни платци, им искат задължително и поръчител.
Първо беше, че условията в евентуално нова банка ще са по-изгодни, но нищо не налага толкова спешно преместването от старата. Сега вече има опасност да останат на улицата.

Ми, съжалявам, не вярвам на цялата история. А, и за да ти отказват толкова категорично всички, най-вероятно има причини, които ние не знаем

# 219
  • Мнения: 3 819
Не твърдя че съм идеална, нито че нямам пропуски във възпитанието ми. Не мога да съм сигурна дали не пропускам нещо и във възпитанието на децата си. Никой от нас.няма как да е сигурен. Всички си имаметрески за дялане. За това и пуснах темата. За да ми покажете аз къде греша в поведението и чувствата си.
Грешиш в това, че си си навила на пръста да рефинансираш в друга банка, вместо да си оправиш бакиите, които сте натворили в ПИБ.
Според тарифата на ПИБ, има такса за  разглеждане на предоговаряне - 25 евро.
Пробвайте първо с това.
Пак ще попитам - официално пускали ли сте заявление за предоговаряне на кредита в ПИБ и имате ли официален отказ или разчитате на приказки и вдигане на рамена от служители на банката?
Поразгледай я тази Тарифа и по конкретно раздел VII КРЕДИТНИ СДЕЛКИ.
Може да я намериш в сайта на ПИБ.
Пак казвам - смятам, че цялата тази операция с рефинансирането в друга банка няма да ви излезе финансово по-изгодна.

# 220
  • Мнения: 46 572
Извини ме, но коя си ти?
Потребител в публичен форум, който отговаря на зададена тема, на база опита си с банките, който е свързан с професията му.

# 221
  • Мнения: 3 228
Изобщо не ми се струва реалистично това, което казва авторката  Peace


И на мен. Освен това, тази другата страничната сума явно не е малка. За човек, който има кредит е странно да не си следи поне от време на време състоянието по кредита, плащания, дължими суми и т.н. Което, ако е вярна историята не е направено. А сумата за да не е малка, явно е натрупвана доста време. Според мен е съвсем нормално, човек, който има по - голям кредит на два - три месеца да мине през банката да види всичко ли е ок

# 222
  • Мнения: 46 572
Не е нужно да минава през банката, може да се следи и през интернет.

# 223
  • Мнения: 3 228
Не е нужно да минава през банката, може да се следи и през интернет.
Може, разбира се. Но да кажем, че не всеки е достатъчно компютърно грамотен да се занимава с интернет банкиране, затова казвам, че има и вариант лично да се ходи. Нали са петнайсетина минути няколко пъти годишно

# 224
  • Мнения: 3 916
Извини ме, но коя си ти?
Потребител в публичен форум, който отговаря на зададена тема, на база опита си с банките, който е свързан с професията му.

Въпросът ми беше риторичен. Не съм толкова глупава.
Но през пост да го пишеш става досадно.
Разбрахме всички, че трябва да се разрови повече по темата с условията, ако не се оправят сами, да търсят съдействие на разбиращи от тематиката.
Темата е повече за разочарованието, отколкото за условията на банките по света и у нас.

Не е нужно да минава през банката, може да се следи и през интернет.

Че може-може, но не е гаранция. Аз самата на късмет проверих и се оказа, че не съм получила едно уведомление, не е регистрирано и щях да съм в просточие, ако по една случайност не минах за съвсем друго нещо и не ми хрумна ей така да проверя.  Laughing Peace

# 225
  • Мнения: 3 228
Ако си бяха проучили условията в банката, както и в другите банки, съответно ако бяха направили писмени запитвания, тогава нямаше да има разочарования към близките, които не искат да се обвържат с 9 годишно поръчителство, съответно и темата нямаше да я има

# 226
  • Мнения: 46 572
Но през пост да го пишеш става досадно...
Защото според мен крие нещо, което е основно.
Ако не е така се извинявам Peace

Че може-може, но не е гаранция. Аз самата на късмет проверих и се оказа, че не съм получила едно уведомление, не е регистрирано и щях да съм в просточие, ако по една случайност не минах за съвсем друго нещо и не ми хрумна ей така да проверя.  Laughing Peace

Ние сме със сметка, от която си теглят, когато трябва. Слагаме повече, за да има за такива случаи, като видим, че са пипали нещо повече проверяваме. Но, да не излезе, че всеки месец слагат по нещо - май само веднъж се е случвало Simple Smile

# 227
  • Мнения: 3 916
Всъщност това няма общо, не допускам да не са проучили. Това, че по места има служители, които не обясняват и не съдействат е факт, лично съм се сблъсквала.

# 228
  • Sofia
  • Мнения: 4 731
Не е нужно да минава през банката, може да се следи и през интернет.
Аз не само че не мога през интернет, но и на място ми отказват.  Confused Но е заплетена история и - предполагам - единичен случай. Въртях го служителя на шиш сума ти време, за да разбера покриват ли се вноските по кредита и има ли промяна в тях.

Авторката едва ли има проблем да ги следи тези неща.

# 229
  • Мнения: X
Аз пък, само като я чета авторката и не бих й станала поръчител, колкото и да ми е близка. Сякаш не се е информирала добре и не е направила необходимото, за да си оправи нещата с банката, преди да се обърне към трета страна за поръчителство. Необмислено ли, непроучено ли добре решение, ама не ми вдъхва доверие ей-така, на първо четене. Те тези неща са понякога и до усет, а щом усетът на всички роднини и приятели е еднакъв, заслужава да се помисли. На мен ми е интересно друго - освен в тази конкретна ситуация, друг път отказвали ли са й помощ и подкрепа близките? Имало ли е случаи да си задава тези въпроси за приятелството по друг повод?

# 230
  • Мнения: 46
Благодаря на всички включили се в темата. Вярвате или не това са условията. Темата започнах с кредит, защото не очаквах да изпаднем в такива подробности относно него. За това после дойдоха допълнителните обяснения и някои съфорумки вероятно решиха, че си противореча. Случаят ми е точно като описаният с 20лв. С едната разлика, че тогава съпругът ми движеше нещата, а аз бях спокойна, че плащаме и всичко е наред. Той съответно дълго време не е проверявал състоянието, а сумата се е натрупала. От банката любезно ни беше обяснено, че след като плащаме вноските си без просрочие, лихва върху тази сума не тече.  Условие обаче за погасяване е да се изплати от раз. Действително сумата не растеше, до скоро, когато пак проверихме и пак беше пораснала. Този път се оказа, че вече текат лихви. Служителката не ни даде адекватен отговор защо. На всякакви опити да разговаряме с някой който е по-запознат защо имаме лихва на тази сума, служителката отговаря, че банката няма такава практика и няма как. Така вече си имам една сума кредита, който си погасяваме редовно и още една сума на която вече текат лихви по необясними за мен причини. Договора вече е при адвоката ни и със сигурност няма да оставя нещата така със втората сума. Нямало е как да ни увеличат вноските по кредита, когато е имало движение на лихвените проценти, тъй като по договор ние сме задали една сума и сме казали да не се надвишава. Обаче банката е трябвало при всяко движение на процента писмено да ни уведоми, за да можем да реагираме на време и да увеличим вноската, вместо да я трупат като втора сума. Такива известия не сме получили нито един път. На въпросите защо, отговорите са нещо от сорта,аааа аз незнам каква ви е била кореспонденцията преди аз да дойда. Или в този смисъл. Когато настояваме за някакви отговори, стандартно се отговаря  това не зависи от мен, аз нищо не мога да направя, комисията ги решава тези неща и все в този дух. Надявам се да стана по-ясно защо са две сумите, за тези които си мислят че лъжа. Повече не мисля да влизам в подробности относно кредита. Искаше ми се темата по-скоро да завие в посока отношения.

Анонимен написах вече. За пръв път моля за услуга.

# 231
  • Мнения: 3 819
Една статия, която ще е полезна за авторката
http://www.fincity.bg/show.php?storyid=2823
Слагам публикацията и в срит текст за тези, които не искат да правят трафик към сайта.
Скрит текст:
Седем разпространени заблуди на клиентите по отношение на просрочените кредити

Имам просрочие по кредит, но искам да изтегля нов кредит, с който да ги погася

Това е най-масовата "заблуда", в която изпадат хората. Няма банка, която да отпусне такъв кредит и презумцията е много логична: Как банката да е сигурна, че няма де спрете и това плащане!? Добре е да търсите преструктуриране и/или обединяване на кредити преди да сте изпаднали в просрочие. В този случай банката ще е далеч по-сговорчива и при равни други условия ще Ви влезе в положението. Масовата практика е да се обединяват кредитни карти в един потребителски или дори карти и потребителски в един ипотечен заем, чийто лихвени нива и срок са далеч по-изгодни от тези по потребителските такива, респективно месечната вноска по така обединените Ви кредити ще е далеч по-малка и поносима за семейния бюджет и не на последно място НЯМА ДА ВЛЕЗЕТЕ В ЧЕРНИЯ СПИСЪК НА НЕКОРЕКТНИТЕ ПЛАТЦИ. За да изтеглите кредит, е необходимо: (1) да имате достатъчни доходи в домакинството, (2) да бъдете на постоянен трудов договор или да намерите поръчители и (3) да имате редовни текущи кредити и чиста кредитна история. Ако имате просрочие, опитайте се да направите кредита редовен – разгледайте приходите и разходите в домакинството, въведете финансови приоритети, забавете ненужните покупки.
Не съм плащал вноските по кредита, защото банката не е коректна с мен

Не съветваме никого да върви на "инат" на обслужващата си Банка, независимо колко "некоректна" е тя!? Прочетете внимателно всички точки в договора, преди да го подпишете. Макар и "късно" направете същото, ако вече сте го подписали. Консултирайте се ако има клаузи, които не разбирате и едва тогава, и задължително ПИСМЕНО отправете своите въпроси и/или възражения към Банката. Нашия съвет е да търсите решение на проблемите си колкото се може по рано! За хубаво или за лошо Вашите проблеми са и проблем на Банката, така че винаги можете да намерите взаимноприемливо решение. Новите промени в закона за потребителския кредит осигуряват допълнителни законови защити в тази насока – най-малкото Ви осигурява 14-дневен срок, в който може да се откажете от кредита, без да дължите такси или комисионни.
Ако по някаква причина не можете да се разберете с Банката, можете да се обърнете за консултация към адвокат или кредитен консултант, с чиято помощ да обобщите проблема и като крайна мярка можете да се обърнете към "Банков наздор" на БНБ или към Комисия за защита на потребителите. Имайте предвид, че трябва да имате копие от всички ПИСМЕНИ документи, предмет на спора.
Ще внасям по няколко вноски наведнъж, но не всеки месец

99% от сделките на физически лица са с месечна погасителна вноска. Това означава, че трябва стриктно да спазвате както датата, така и размера на вноската, а в някои банки дори и номера на изрично посочената в договора сметка! В банковия софтуер е заложен график на този погасителен план и ако на фиксираната дата "машината" не намери сума равна или по-голяма на вноската Ви и то по сметката обслужваща кредита Ви, то автоматично излизате в ЗАКЪСНЕНИЕ и след първо число на следващия месец в ПРОСРОЧИЕ. В много случай това се случва дори ако по други Ваши сметки в същата банка имате достатъчно пари за вноската. Накратко - всяко отклонение от подписания погасителен план е за Ваша сметка и освен наказателни лихви за просрочие Вие, вече се "заклеймен" и като нередовен платец! Ако наистина Ви е по-удобно да плащате няколко вноски наведнъж с някаква цикличност различна от месец, то Вие имате ПРАВОТО да искате индивидуален погасителен план, като обаче трябва да дадете разумна причина за това. Презумцията за месечните погасителни планове е принципа на заплащане на трудовите отношения в страната и всяко отклонение трябва да се обясни, но по-важното е че то е ВЪЗМОЖНО, но само ако изрично го ИСКАТЕ. Трябва да знаете, че забавянето дори на 1 вноска ще направи вашия кредит нередовен и дава основание на банката да използва всички позволени от закона популярни и не толкова популярни мерки за събиране на дължимото. Нашия съвет е да не позволявате да се стигне до там. Обърнете се за съдействие към служител в банката или консултант и договорете с банката УДОБНИЯ Ви погасителен план. Инициативата трябва да е Ваша и за всяка постигната договорка трябва да имате подписан анекс и/или нов погасителен план.
Говорих за кредита ми със служителя от клона на банката и той каза "няма проблем"

Всички договорености по вашия кредит трябва да са единствено и само в писмена форма. Всякакви други уговорки нямат никаква тежест, и при проблем се "забравят". В много случай оперативно обслужващия Ви случител няма компетенциите да реши конкретен казус, а дори и да го е съгласувал с по-горно ниво, то решението трябва да се "узакони" в писменна форма с Вас и представляващ банката подпис. Това защитава интересите ви в най-голяма степен. Във всички случаи, всяка промяна на първоначалните условия по кредита се оформят като анекс към основния договор и се прилага нов погасителен план. В някой случай дори наличието на достатъчно пари по сметката не е достатъчно условие за обслужване на кредита Ви, ако е предвидено изрично уведомяване и нареждане за всака транзакция. Въпреки презумцията за наличието на необходимата сума, в крайна сметка ще се окажете с просрочен кредит! Съвета ни е отново да четете внимателно договорите си и да се консултирате с професионалисти.

Имам пари по другите сметки в банката, а кредитът ми е излязъл в просрочие

Практика на много банки в България е да разкриват специална разплащателна сметка, предназначена за обслужване на отпуснатия Ви кредит, като по нея се очаква да превеждате дължимите вноски. В самия договор е упоменат и начина на погасяване - дата и сума на вноската. Важно да си избере тази дата да е удобна за Вас така, че да е съобразена с изплащането на трудовите Ви възнаграждения например, или други регулярни приходи които имате. Ако тези плащания са по друга сметка, можете да наредите на Банката да извършва регулярно, автоматично прехвърляне на необходимата сума от "приходната" Ви сметка към същата обслужваща кредита Ви. Ако двете сметки са в различни банки си оставете и 1-2 дена буфер, в който самия превод ще се изпълни със сигурност. Нашия съвет е, като правило да превеждате малко по-голяма сума от точаната сума на вноската – тъй като, ако дори 1 стотинка не достига до сумата на вноската, банковата система за автоматично събиране няма да отчете плащане на месечната вноска. Няма практика някой да Ви уведоми за "недостига" на сумата, така че през следващите 3 дена последователно неотчитане на вноска по кредита, системата престава да търси посочената сума и кредита Ви ще излезе в просрочие. Имайте предвид, че лихвите за просрочие се начисляват върху размера на целия Ви остатъчен дълг, а не само върху размера на просрочената вноска и тази една стотинка ще Ви излезе много скъпо.

Банката е променила месечната ми вноска, но не ме е уведомила и аз продължавам да внасям старата

Закона задължава банката да публикува промените в прилаганите лихвени проценти на "Видно място в салона на Банката", с което регулаторните ангажименти на банката са приключени и се позовава на задължението Ви сам да се грижите за нещата си с презумцията за "грижата на добър стопанин". Съветът ни е да проверявате поне веднъж на 2-3 месеца за текущото състояние на кредита си дори по телефона на обслужващия Ви служител. Задължително информирайте банката при промяна на адреса ви за кореспонденция или телефоните ви, за да може при нужда да се свържат с Вас или дори, за да нямат извинение защо не са се свързали. Като цяло можете да се ориентирате към банки, чийто бизнес модел предполага индивидуално обслужване на клиентите с кредити, за да имате относително постоянно лице за контакт, запознато с Вашия конкретен случай.

Какво от това че съм в просрочие, нали банката има ипотека върху имота

Банките не са агенции за недвижими имоти. Най-важното обезпечение по кредита Ви за тях е наличието на достатъчни доходи за обслужване на задълженията. Наличието на друго обезпечение (в частност, ипотека) е вторична, допълнителна гаранция, която се ползва само в краен слечай с определено нежелание от банките. За да се премине към публична продажба на обезпечението - имота от страна на банката означава, че всички други възможности за комуникация и предоговаряне са изчерпани. Процедурата за публична продажба от съдия-изпълнител е неприятна и тежка както за клиента, така и за самата банка. При продажба на имот под стойността на кредита, вие продължавате да дължите разликата до размера на отпуснатия Ви кредит, заедно с лихвите и всички такси. Съвета ни е да направите всичко възможно да договорите с банката разсрочване, предоговаряне на вноски и погасителни планове и други взаимно приемливи отстъпки далеч преди да излезете в трайно просрочие.
Няма как да имате две суми по кредита.
Има редовна главница, просрочена главница, редовна лихва и просрочена лихва. Отделно според договора е вероятно да имате такси за управление на кредита, застраховка и т.н
И разбирам защо близките ти не искат да се ангажират с човек, който хал хабер си няма какво прави с кредита си, но искал да види, че някой ще си сложи главата в торбата заради него за следващите 9 години.

Последна редакция: чт, 28 юли 2016, 17:54 от Алиска

# 232
  • Мнения: X
Темата е за отношения, но при конкретен случай. Не знам защо авторката е решила, че всички трябва да помагат на всяка цена. Не знам и дали тя смата би помогнала на някой, ако е наясно, че става въпрос за лош кредит, както е в действителност тук. Това трябва да стане с ясното съзнание, че този човек, щом се е случило до тук да има забавяне е твърде вероятно да се случи отново и на поръчителя да му се наложи да плаща чужд кредит. В момента няма пари да се погаси просроченото задължение, следователно положението не е толкова розово, колкото се изкарва.
Братята нямат семейства, но 9 години са срок, в който е твърде вероятно да се замислят за такива.
Не мисля, че е правилно да се вменява на някой отказал при такива условия да се нагърби с чужд товар.
Както е нормално те да помогнат при нужда, така и отсрещната страна би трябвало да е отговорна към тях, за да не ги поставя в такова положение, което е също вид грижа.
Аз лично няма да поискам от роднина да си създаде проблеми заради мен.
Посоката на разговора се промени, заради желанието на някой хора да помогнат, предвид опита, който имат с ипотечни кредити. За мен тази помощ е единственото смислено нещо в темата и мненията към нея.
Жалко, че авторката май не го оцени. Жалко и че не си каза всичко за конкретния кредит точно, както си е в самото начало, а имам чувството, че и до момента има спестени неща, за да могат хората да й помогнат по-адекватно.
Хората са мислещи същества, роднини или съфорумци.

# 233
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Съгласна съм с анонимния.
Съпругът някак си не разбрал, че има да плаща още пари. В следващите 9 години това, ако се случи, ще дръпнат сумата от поръчителя.

# 234
  • Перник
  • Мнения: 211
Скрит текст:
Скоро аз се занимавах с кредити. Можех да търся поръчител, но предпочетох да не го правя, за да не въвличам още хора в рискови ситуации. Всичко се случва. Утре може да ме няма. Имаше как да се справя.

За много близък бих поръчителствала - семейството ми и още 1-2 приятели. Не се е налагало - вероятно по горните причини.

Преди много години близък на семейството ми стана мой поръчител. Не ме пита нищо, освен "Къде и кога да отида, за да се подпише всичко?". Вече не е сред живите. А договорът ми за заем с неговия подпис е едно от малкото неща, които имам от него Cry. И си го пазя до днес, след повече от десетилетие приключен кредит. Знам, че не са много хората, на които така мога да се облегна.

Миналата година брат ми изтегли кредит за мен - сума, равна на половин жилище. Банката го възприема за стабилен клиент и отпусна условия, до които аз нямаше как да стигна. Съответно нямаше как да стане нещо, което даже не смеех да се надявам. Той предложи  Heart Eyes Беше ме страх, предупредих го за всичко, което евентуално може да стане. Смее се и казва, че ако стане, ще се оправим.

Преди години е имало време, когато лев да имам, споделях с братята ми. Пак бих го направила, без оглед на семейно положение, ако се налага. Някога майка ми казваше "Мъжът може и да е до време, вие сте си всичко". Оказа се права към днешна дата.


За съжаление подобни семейства и отношения са на изчезване.
И темата е направо като социологическо проучване в доказателство на това....
Тъжно е някак.....знаеш, че уж имаш семейство до/зад теб, а всъщност, ако "залитнеш", се оказва, че няма кой да те "подпре".


 bouquet

Това обобщава всичко изписано по темата.

# 235
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Тъкмо са я подпрели да не залита в обвързване на семейството си, а да помисли да се справи сама.

Аз също бих преосмислила приятелството си с човек, който ме моли да ме обвърже дълги години с нещо, с което може да се оправи сам. Това не е помощ, това е избиране на по-лек вариант, без да си нарушаваш рахата, но пък да накараш близките си да се притесняват 9 години.

# 236
  • Мнения: 8 940
Съгласна съм с анонимния.
Съпругът някак си не разбрал, че има да плаща още пари. В следващите 9 години това, ако се случи, ще дръпнат сумата от поръчителя.

Човекът очевидно няма добра финансова култура, щом и в предишен кредит е имал проблеми и заради него изискват и поръчител освен ипотеката - поне аз така разбрах от авторката

# 237
  • в дяволитите очички на моето тормозче
  • Мнения: 1 001
Според мен, причината за батака не е, понеже съпругът не бил разбрал.
Подозирам, че авторката и съпругът й са попаднали във финансово затруднение, понеже са се разпрострели извън чергата си и съответно- вноските към банката са закъсали. Съответно, понеже на съпругът това му е втори път, яко са оцапали кредитното досие и оттам идват всички последващи проблеми.Даже се чудя, дали кредитът не е станал предсрочно изискуем и затова авторката да има такъв зор да рефинансира. Беше писала, че може да останат на улицата, ако не рефинансират или не намерят пари да платят. За да има опасност да загубят жилището, това означава, че кредитът е обявен за предсрочно изискуем, след което следват съд, изпълнителен лист и изпълнително дело...
Близките и приятелите им са осъзнали, че  семейството е финансово нестабилно и затъва и е логично да откажат да затънат солидарно с тях в батака.
 Ако обстоятелствата са такива, каквито мисля, че са, моят съвет е  да поискат от всички близки и приятели пари в брой на заем, за да погасят предсрочно изискуемото вземане; а после да връщат, каквото са взели.

# 238
  • Мнения: 46
Ваше право да вярвате в каквото поискате. Аз мога да докажа, че последната ми вноска е от този месец и че съм била изрядна. Както и мога да взема движение на сметката и пак да докажа. А вие можете да си развивате теории какъв е станал кредита. Мога също и предложих да изпратя какви условия ми предлагат. Но е по-добре да не се доказвам, а да си съчинявате както ви харесва. Нещата са такива, каквито ги представям. Ваше право е да ми вярвате или не. Да се съмнявате или не. Само не разбрах. Първо съм финансово стабилна и желанието ми за поръчител е каприз, за това никой не се навива да ми стане поръчител, а сега вече кредита е изискуем и аз съм на улицата, ама пак никой не иска да ми помогне. Според писанията, трябва да се помага на крайно нуждаещи се, а според Бронте вече съм крайнонуждаеща се, но пък тогава никой не ми помага, защото вече съм бита карта. Нищо не се е променило във форума Laughing

# 239
  • Мнения: X
Ами ето, имаш си цели две теории, по които да мислиш, като си задаваш въпроса защо така се е получило. За мен самия факт, че всичките ти приятели и роднини са единодушни в отказа си, дава доста материал за размисъл. Едно е сигурно - даваш доста противоречиви сигнали за финансовото си състояние, за страничен наблюдател. В този контекст, не е чудно това, което ти се случва, по-скоро е закономерно. 

# 240
  • Мнения: 29 815
Ти какво очакваш от форума?
Всички да ти кажат колко си права, а другите - не?!?!

Затова е форум: Четеш мнения и отсяваш тези, които ще ти свършат работа!

Колкото повече пишеш, толкова повече създаваш впечатление, че изискването за поръчител е каприз и/или, че има някаква уловка!
За една допълнително натрупана сума по кредита, особено ако всеки месец сте внасяли, кредитът не става изискуем, най-малкото се отива на среща в банката, предоговарят се условия.....Не мисли, че на банката й се занимава да ви вземе жилището, да се занимават с публична продан, тежести, адвокати и т.н. Тя просто си иска парите. Може да разсрочите кредита и макар и с по-неблагоприятни условия и за повече време, вноската да се намали и да не ви е тежко. Отделно няма да въвличате странични хора в случая!

# 241
  • в дяволитите очички на моето тормозче
  • Мнения: 1 001
Ваше право да вярвате в каквото поискате. Аз мога да докажа, че последната ми вноска е от този месец и че съм била изрядна. Както и мога да взема движение на сметката и пак да докажа. А вие можете да си развивате теории какъв е станал кредита. Мога също и предложих да изпратя какви условия ми предлагат. Но е по-добре да не се доказвам, а да си съчинявате както ви харесва. Нещата са такива, каквито ги представям. Ваше право е да ми вярвате или не. Да се съмнявате или не. Само не разбрах. Първо съм финансово стабилна и желанието ми за поръчител е каприз, за това никой не се навива да ми стане поръчител, а сега вече кредита е изискуем и аз съм на улицата, ама пак никой не иска да ми помогне. Според писанията, трябва да се помага на крайно нуждаещи се, а според Бронте вече съм крайнонуждаеща се, но пък тогава никой не ми помага, защото вече съм бита карта. Нищо не се е променило във форума Laughing

Не, не си  крайно нуждаеща се. Не казвам това.
Просто информацията ти е противоречива и нелогична и  затова се  развихрих с предположения.
Така или иначе, щом всички са ти отказали, има обективна причина за това. И причината не е, че близките ти са неблагодарници и бързо са забравили услугите, които си им правила.
Просто искаш твърде много.
А те не искат или не могат да платят цената на твоето благоразположение.

Обърна ли се към Юробанк?
Много е възможно да ти помогнат.

# 242
  • Мнения: 46 572
...Мога също и предложих да изпратя какви условия ми предлагат...
Не е нужно. Просто кажи коя е банката, в която искате да рефинансирате и ви искат поръчител за ипотечен.

# 243
  • Мнения: 10 998
Няма ли начин този проблем да се реши без роднини. Не четох темата подробно, но когато си се справил сам удовлетворението е истинско. Ако не може без поръчители останете си в тази банка. Просто няма смисъл да си разочарована, пък и така на никой нищо не дължиш.
Аз пари на заем давам само малки суми без които мога да живея ако не ми се върнат. Поръчител не бих станала, а и не мога защото имам кредит. Пиша ти това за да не се чувстваш разочарована. Просто всеки си гледа себе си и в това няма нищо лошо. Лошо е когато имаме очаквания, а те не се осъществяват.

# 244
  • Мнения: 46
Ти какво очакваш от форума?
Всички да ти кажат колко си права, а другите - не?!?!


Не. Друго визирах, казвайки това. Че тук като влезеш да питаш от кой хляб да си купиш и вече са те развели  Mr. Green Та и с моята тема така.
Наистина благодаря на всички включили се, както и на анонимен, и по-острите съфорумки. Прави сте за доста неща, относно отношението ми към банковите институции, приятелите и роднините. Наистина имам върху какво да мисля, както и най-вероятно върху какво да работя. Не мога да се съглася само, че отказите са заради мен или съпругът ми. Както вече 95 процента написаха, че гаранти не стават по никакви причини, освен ако не е животозастрашаващо. Това ме кара да мисля, че и чисти като сълза да бяхме и друга да беше ситуацията, то отказ пак щях да получа. Просто защото такива са нагласите на хората, а не защото аз съм финансово неграмотна или там както беше.
Моля модератор да заключи темата!

# 245
  • Мнения: 21 604
Изводите ти да съвсем правилни. Хората просто не могат и не желаят да стават поръчители дори на близки.

Не на последно място кредитите  и банките вдъхват ужас на много хора, и с право, както стана ясно и от вашия случай.

# 246
  • София
  • Мнения: 4 349
Тази тема май върви на заключване  Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green поредно  Whistling Whistling Whistling

# 247
  • Мнения: 3 228


[/quote]

 Както вече 95 процента написаха, че гаранти не стават по никакви причини, освен ако не е животозастрашаващо. Това ме кара да мисля, че и чисти като сълза да бяхме и друга да беше ситуацията, то отказ пак щях да получа.
[/quote]

Това е основната причина. И най - вече силно ограничената възможност на поръчителя да вземе кредит на негово име в следващите 9 години

# 248
  • София
  • Мнения: 2 438
Четох до стр. 7 и си мисля:
1. Поискайте си обратно заемите, които сте давали и погасете предсрочно с тях колкото можете
2. НЕ удължавайте кредита си. Погасете го за най-краткия възможен срок, за да ви отпадне от плещите и да си оправите кредитното досие
3. Не искайте от хората да се обвързват като поръчители, не е редно. Аз бих преосмислила сериозно отношенията си с някой, който има доста неподредено финансово поведение и иска  да го обвърже с мен за толкова дълъг период.

# 249
  • София
  • Мнения: 1 589
Моля модератор да заключи темата!

Заключвам.

Общи условия

Активация на акаунт