Отговори
# 210
  • Мнения: X
Скрит текст:
Скоро аз се занимавах с кредити. Можех да търся поръчител, но предпочетох да не го правя, за да не въвличам още хора в рискови ситуации. Всичко се случва. Утре може да ме няма. Имаше как да се справя.

За много близък бих поръчителствала - семейството ми и още 1-2 приятели. Не се е налагало - вероятно по горните причини.

Преди много години близък на семейството ми стана мой поръчител. Не ме пита нищо, освен "Къде и кога да отида, за да се подпише всичко?". Вече не е сред живите. А договорът ми за заем с неговия подпис е едно от малкото неща, които имам от него Cry. И си го пазя до днес, след повече от десетилетие приключен кредит. Знам, че не са много хората, на които така мога да се облегна.

Миналата година брат ми изтегли кредит за мен - сума, равна на половин жилище. Банката го възприема за стабилен клиент и отпусна условия, до които аз нямаше как да стигна. Съответно нямаше как да стане нещо, което даже не смеех да се надявам. Той предложи  Heart Eyes Беше ме страх, предупредих го за всичко, което евентуално може да стане. Смее се и казва, че ако стане, ще се оправим.

Преди години е имало време, когато лев да имам, споделях с братята ми. Пак бих го направила, без оглед на семейно положение, ако се налага. Някога майка ми казваше "Мъжът може и да е до време, вие сте си всичко". Оказа се права към днешна дата.


За съжаление подобни семейства и отношения са на изчезване.
И темата е направо като социологическо проучване в доказателство на това....
Тъжно е някак.....знаеш, че уж имаш семейство до/зад теб, а всъщност, ако "залитнеш", се оказва, че няма кой да те "подпре".

# 211
  • Мнения: 46
Simantro, ей така си го представях и аз, ама не би.
HighSpeed, идеятя ти не е лоша и ми е любопитно какво би станало, но май не бих се навила да питам повече. Ще се справим, а аз ще си имам вече едно на ум, на кой как и при какви обстоятелства помагам.

Последна редакция: чт, 28 юли 2016, 15:40 от cheese

# 212
  • Мнения: 46 638
Simantro, ей така си го представях и аз, ама не би.
Това е възможно, ако хората, от които го искаш имат по-големи от твоите възможности, и ако наистина става дума за нещо, което се изисква. В твоя случай явно все пак са наясно, че не е нужен поръчител и се чудят какъв капан им залагаш...

# 213
  • Мнения: 2 850
Може би ти имаш по-големи финансови възможности от брат си, може рискът за него да е по-голям, може и жена му да не е съгласна. Хиляди причини има човек да не иска да става поръчител за 9 години.

# 214
  • Мнения: 3 916
Simantro, ей така си го представях и аз, ама не би.
Това е възможно, ако хората, от които го искаш имат по-големи от твоите възможности, и ако наистина става дума за нещо, което се изисква. В твоя случай явно все пак са наясно, че не е нужен поръчител и се чудят какъв капан им залагаш...

Не е така.
На мен са ми помагали именно в моменти, когато са били с по-малки от моите възможности именно с цел аз да запазя позиции.
С нищо не са наясно, повечето дори не знаят точно за какво иде реч-авторката каза, че само един от запитаните се е поинтересувал. Какъв капан.....????? ooooh!
Липсата на градивни взаимоотношения превзема света, така е.
Както казах, сговорна дружина-планина повдига, и хич не иде реч в случая точно за пари, въпреки, че казуса е такъв, а за подкрепа. Дори да нямат, да не искат и да не могат-се говори, търсят се варианти, тегли се чертата и се вижда как ще е най-изгодно да се излезне от ситуацията така, че да няма пострадали. Тук това лиспва.

ПП. Оставам с впечатление, че тезата за поръчител идва от банката. Ако им даваха без поръчител-никой нямаше и да разбере от родата. Поискали са от банката и те търсят. Затова и моят съвет е-преровете другите банки, намерете човек, който разбира да ви обясни и помогне в казуса.

# 215
  • Мнения: 21 738
Не твърдя че съм идеална, нито че нямам пропуски във възпитанието ми. Не мога да съм сигурна дали не пропускам нещо и във възпитанието на децата си. Никой от нас.няма как да е сигурен. Всички си имаметрески за дялане. За това и пуснах темата. За да ми покажете аз къде греша в поведението и чувствата си.

Абе човешки погледнато никъде не грешиш. Безобразие е от страна на братята ви, че са ви отсвирили така, при описаните обстоятелства.
Но хората се страхуват за бъдещето, това е.

# 216
  • Мнения: 46 638
Цитат
Какъв капан.....?????
Ами аз 100 пъти го написах - за този тип кредит не се иска поръчител. Ако дойде някой и ме помоли да му стана, директно ще откажа.

За другото, какво градивно има в това хора, на хора, които са по-зле от теб да им слагаш още един камък на шията?

# 217
  • Мнения: 3 916
Цитат
Какъв капан.....?????
Ами аз 100 пъти го написах - за този тип кредит не се иска поръчител. Ако дойде някой и ме помоли да му стана, директно ще откажа.

За другото, какво градивно има в това хора, на хора, които са по-зле от теб да им слагаш още един камък на шията?

Извини ме, но коя си ти?
Разбрахме, че ще откажеш, и аз ще откажа на някой, ако дойде.
Това тук е тема, ти не си банката.
От банката са им казали-поръчител. И жената попитала близки и роднини.
Егати чудото невиждано, чак капан било.

Какъв камък на кой съм сложила аз, не разбрах точно? newsm78

Последна редакция: чт, 28 юли 2016, 16:13 от smetanapalata

# 218
  • Мнения: 9 036
Изобщо не ми се струва реалистично това, което казва авторката  Peace
Първо били изрядни, но се появила една допълнителна сума, за която те уж не знаели, после разбрали, но не плащали и не предприели нищо
Сегашната им банка - пак при твърдение за изрядност от тяхна страна, не желае рефинансиране при никакви условия
Другите банки, към които се обърнали - пак, въпреки, че е ипотечен кредит и те са изрядни платци, им искат задължително и поръчител.
Първо беше, че условията в евентуално нова банка ще са по-изгодни, но нищо не налага толкова спешно преместването от старата. Сега вече има опасност да останат на улицата.

Ми, съжалявам, не вярвам на цялата история. А, и за да ти отказват толкова категорично всички, най-вероятно има причини, които ние не знаем

# 219
  • Мнения: 3 819
Не твърдя че съм идеална, нито че нямам пропуски във възпитанието ми. Не мога да съм сигурна дали не пропускам нещо и във възпитанието на децата си. Никой от нас.няма как да е сигурен. Всички си имаметрески за дялане. За това и пуснах темата. За да ми покажете аз къде греша в поведението и чувствата си.
Грешиш в това, че си си навила на пръста да рефинансираш в друга банка, вместо да си оправиш бакиите, които сте натворили в ПИБ.
Според тарифата на ПИБ, има такса за  разглеждане на предоговаряне - 25 евро.
Пробвайте първо с това.
Пак ще попитам - официално пускали ли сте заявление за предоговаряне на кредита в ПИБ и имате ли официален отказ или разчитате на приказки и вдигане на рамена от служители на банката?
Поразгледай я тази Тарифа и по конкретно раздел VII КРЕДИТНИ СДЕЛКИ.
Може да я намериш в сайта на ПИБ.
Пак казвам - смятам, че цялата тази операция с рефинансирането в друга банка няма да ви излезе финансово по-изгодна.

# 220
  • Мнения: 46 638
Извини ме, но коя си ти?
Потребител в публичен форум, който отговаря на зададена тема, на база опита си с банките, който е свързан с професията му.

# 221
  • Мнения: 3 228
Изобщо не ми се струва реалистично това, което казва авторката  Peace


И на мен. Освен това, тази другата страничната сума явно не е малка. За човек, който има кредит е странно да не си следи поне от време на време състоянието по кредита, плащания, дължими суми и т.н. Което, ако е вярна историята не е направено. А сумата за да не е малка, явно е натрупвана доста време. Според мен е съвсем нормално, човек, който има по - голям кредит на два - три месеца да мине през банката да види всичко ли е ок

# 222
  • Мнения: 46 638
Не е нужно да минава през банката, може да се следи и през интернет.

# 223
  • Мнения: 3 228
Не е нужно да минава през банката, може да се следи и през интернет.
Може, разбира се. Но да кажем, че не всеки е достатъчно компютърно грамотен да се занимава с интернет банкиране, затова казвам, че има и вариант лично да се ходи. Нали са петнайсетина минути няколко пъти годишно

# 224
  • Мнения: 3 916
Извини ме, но коя си ти?
Потребител в публичен форум, който отговаря на зададена тема, на база опита си с банките, който е свързан с професията му.

Въпросът ми беше риторичен. Не съм толкова глупава.
Но през пост да го пишеш става досадно.
Разбрахме всички, че трябва да се разрови повече по темата с условията, ако не се оправят сами, да търсят съдействие на разбиращи от тематиката.
Темата е повече за разочарованието, отколкото за условията на банките по света и у нас.

Не е нужно да минава през банката, може да се следи и през интернет.

Че може-може, но не е гаранция. Аз самата на късмет проверих и се оказа, че не съм получила едно уведомление, не е регистрирано и щях да съм в просточие, ако по една случайност не минах за съвсем друго нещо и не ми хрумна ей така да проверя.  Laughing Peace

Общи условия

Активация на акаунт