Отговори
# 135
  • Мнения: 10 999
Ако очакваш от роднини и приятели финансова подкрепа винаги ще си разочарована. Аз ако получа емоционална такава в реала или във форум съм благодарна. Твърде високи очаквания имаш към хората.

# 136
  • Мнения: 3 819
Това, което искаш ти не е просто услуга, а е 9 годишно обвързване с финансова институция.  Wink

# 137
  • Канада
  • Мнения: 264
Съвсем нормално е да се чувстваш разочарована, както е нормално да ти откажат. 9 години са много време.

Не съм запозната с българските банки, но може би не е лоша идея да се поровите в документите на банката и да проверите защо не сте били информирани за ситуацията с тези натрупани наказателни лихви.
При нас за всяка малка промяна, ти пращат писмо, както и звънят по телефона за по сигурно. Няма как аз да речем да плащам 500, а да дължа 560 и банката да си мълчи няколко месеца...

Банката няма право да ви откаже предоставянето на тези документи.

# 138
  • Мнения: 30 051
Това, което искаш ти не е просто услуга, а е 9 годишно обвързване с финансова институция.  Wink



.....и на всичкото отгоре ще държат отговорен поръчителя, ако спреш да плащаш!

# 139
  • Sofia
  • Мнения: 4 736
А аз не разбирам защо не искате от банките 3-годишен кредит - казваш, че с по-ниската лихва пак ще можете да го плащате и вноските ще са по-ниски от сегашните. Защо се набутваш с 6 години отгоре, което със сигурност качва и общата сума, която ще изплатите?  Доста странно ми се вижда. А ми се струва, че е по-голяма вероятността някой да се съгласи да ви е поръчител за 3 години, отколкото за 9.

Аз бих помогнала на моята сестра, ако има нужда и доколкото имам възможност. Майка ми също е теглила кредит, за да ми помогне за жилището, дори не се е налагало да я моля, просто знаеше от какво имаме нужда. Мъжът ми е много близък с брат си и съм сигурна, че и той не би отказал, а може и сега да му помага, нямам идея и не ме интересува. За мен е важно, че сме добре и финансите са под контрол.

Разбирам и потребителката, която е поела кредита на сестра си. Доста беше разкритикувана, обаче никой не знае как стоят нещата при тях. Както не бих лишила моите деца от основни неща, така и не бих могла да гледам собствената си сестра и нейните евентуални деца да мизеруват или да обикалят смрадливи квартири, защото в един момент животът ги е поставил в кофти ситуация.

# 140
  • София
  • Мнения: 29 047
Това, което искаш ти не е просто услуга, а е 9 годишно обвързване с финансова институция.  Wink



Абсолютно вярно!
Авторке, ти искаш не услуга, не Услуга, а много повече от това. Ако аз си сложех главата в торбата заради брат ми, нямаше да сложа само моята глава, а тази и на мъжа ми, и тази на детето ни. Те са ми по-важни от брат ми или от когото и да било друг. Мъжът ми има брат. Ако мъжът ми нахлузи такава примка върху мен и детето ни заради брат си, въпреки несъгласието ми, защото съгласие няма как да има, то е много вероятно, това да е червен картон за него. Наистина ли, сериозно ли очакваш ти да си по-важна за някого от собственото му семейство?

ПП Изключвам кредити за животоспасяващи операции и подобни крайни ситуации.

# 141
  • Мнения: 3 916
Не очаква. Къде четете, че очаква. Авторката е написала, че не очаква въобще такова нещо. Rolling Eyes
По-скоро е очаквала някаква подкрепа, диалог-може да се говори по темата, да се огледат опциите в по-широк роднински кръг, а те просто да ги отрязали-допускам, че тук се е почувствала авторката пренебрегната някак, а не точно, че роднини не желаят да влизат в кредит заради тях.

# 142
  • София
  • Мнения: 29 047
Не очаква. Къде четете, че очаква. Авторката е написала, че не очаква въобще такова нещо. Rolling Eyes
В почти всеки нейн пост в тази тема.

# 143
  • Мнения: 30 051
Не очаква. Къде четете, че очаква. Авторката е написала, че не очаква въобще такова нещо. Rolling Eyes
По-скоро е очаквала някаква подкрепа, диалог-може да се говори по темата, да се огледат опциите в по-широк роднински кръг, а те просто да ги отрязали-допускам, че тук се е почувствала авторката пренебрегната някак, а не точно, че роднини не желаят да влизат в кредит заради тях.

Напротив, очаква! Точно затова е възмущението, че никой не иска да й стане поръчител.

Със сигурност има банки, които ще приемат само ипотеката. Авторката да направи по-широко проучване на условията.  Peace

# 144
  • Мнения: 3 916
ОК, но и се терзае, темата е по-скоро за това. И сама пише риторични въпроси-до колко е допустимо да очаква-и сама си отговаря, после си прави равносметка как тя е помагала. Темата се превърна впоследствие по-скоро в анализ на кредита и, който става ясно, че е обслужван, че се справят финансово съвсем нормално, просто е имало на два пъти моменти с вдигане на лихви някакви, без да знаят. Те ще си погасят дължимото, но смята, че банката не е коректна и искат да сменят банката, явно нямат доверен банкер да им движи качествено нещата и са попаднали в ситуация. Нищо лъжовно не виждам и нищо, което да говори за липса на финансова култура, случва се да бъдеш подведен или неуведомен или друго. Ясно и е вече на авторката, че не може да очаква рамо в такава ситуация от роднини, ще и е за урок и сами ще се оправят, както е било и до сега явно.
За мен е показателно, че липсва коментиране на проблемът им в широк семеен кръг-родители, роднини-близките хора, към които са се обърнали. Не за това дали ще им станат гаранти, а за описание на цялостния проблем и въобще комуникация, разговор, съвети ако щеш-това е в пъти по-голяма помощ, но явно тя липсва основно.
Аз бих посъветвала да си намерят човек, който разбира, да им движи нещата.

Последна редакция: чт, 28 юли 2016, 09:48 от smetanapalata

# 145
  • Добрич
  • Мнения: 1 151
Моралната страна на въпроса я оставам на страна.... Всеки има различни взаимоотношения с роднините си, но в конкретния случай бих отказала да се обременя с такава финансова тежест.
Ако аз бях на мястото на автократа:
1. Ще съкратя за 3 години всички разходи, които търпят отлагане и не са жизнено необходими-чистачки, почивки, телефони, Интернет, коли, горива и т.н.. Ще водя за този период по-спартански живот. Целта е максимално бързо да изчистя задължението си към ПИБ
2. Вземам малък потребителски заем от друга банка/за колкото ми стига дохода/ и плащам натрупаната до момента странична сума/която всъщност е проблема, а не фирмата на мъжа ти.
Ще изисквам всички необходими писмени обяснения от ПИБ кога, как и с колко се е заформила тази сума.
Писмено да ми цитират кога, кой и как ме е информирал за това и къде в договора пише, че не е необходимо да ме информират. И ще си потърся съдебно правата за това.
3, Ще направя всичко необходимо да приключа предсрочно кредита. Дори да се налага за известно време да мизерствам и да вземам малки суми на заем, за да вържа месеца.. Предполагам , че такъв вид заем роднините ти няма да ти откажат
4. Не бих искала от близките си да затъват с мен, ако аз не съм сигурна как да се справя с финансовите си проблеми. 9 год е толкова дълъг срок, че не е сигурно и с новата банка каво и как ще промени, нито с теб, семейството ти, мъжът ти, роднините и т.н. 3 год срок е много по-приемлив и поргнозируем..


Научи се да живееш според чергата си и не давай спестяванията си за да спасяващ различни хора. Ако го направиш, не искай речипрочност. Ако си очкавала такава е било рдно да им го кажеш- Плащам ти кредита, ама очквам да ми го върнеш , да ми върнеш услугата, да ми се притечеш на помощ и т.н. Ако не беше плащала това и онова на този и онзи, сега щеше да имаш спестявания за да си покриеш непредвидените финансови проблеми. Ето това може да се случи и на хората, които биха се съгласили да ти станат поръчители

# 146
  • Мнения: 3 916
Стига и начуквахте канчето как да живее спартански-жената писа, че се справят.
Авторката също не очаква роднините и да "затъват" с нея-те не са затънали, изненадали са ги и искат да се махнат от тази банка просто, е, оказва се не толкова просто за тях.
Ей това обаче ДА:
Ще изисквам всички необходими писмени обяснения от ПИБ кога, как и с колко се е заформила тази сума.
Писмено да ми цитират кога, кой и как ме е информирал за това и къде в договора пише, че не е необходимо да ме информират.

# 147
  • Добрич
  • Мнения: 1 151
Справят се , ама не могат да покрият непредвидените финансови проблеми. А ако те не се приключат възможно бързо, то ще стават все по-големи. По-напред беше обяснено как 20 лв стават 600 за три месеца, а за три години?

# 148
  • Мнения: 3 916
Обяснила е каква промяна е настъпила без да знаят, да, трябва да се покрият първо тези разлики, ясно, че, че ще ги покрият, не мисля, че са чак толкова тъпи, мислела е, че роднините ще съдействат, установила е, че няма и сами ще го оправят това. Абе кво го раздавам адвокат и аз. ooooh! То човек верно да не пусне тема с охкане за нещо.

# 149
  • София
  • Мнения: 29 047
Тя не е пуснала "тема с охкане за нещо", а тема с въпрос. И не е съгласна със сравнително по-голямата част от отговорите.

Общи условия

Активация на акаунт