Отговори
# 165
  • София
  • Мнения: 24 839
Скъпи, скъпи, колко да са скъпи? Simple Smile Нали не говорим за чанти Chanel, а за болшинството от молските марки. Mr. Green Ако и това се възприема за лукс, не знам...
Ама, ти за молските стоки ли казваш че са скъпи? newsm78
Аз си мислех за Шанел и детските колички по 2- 3 бона.

# 166
  • Мнения: 3 916
Или ако е видно, че не се налага. В техния случая при положение, че има имот за залог е абсолютно излишно да се въвличат още семейства.

Очевидно нито един банков служител не им е обяснил добре какво може, не може, удачно е и т.н.

# 167
  • София
  • Мнения: 28 910
Много обичам кухи и благородни изказвания, без грам да се помисли за последствията.
Скрит текст:
Добре де, ако не можете да си позволите поръчителство? Ако имаш съмнения, че брат ти/сестра ти се опитва да лапне прекалено голяма лъжица за устата си, че е много вероятно да се наложи в някакъв момент ТИ да му изплащаш кредита? Ако ти е ясно, че вноската би ви дошла твърде висока и буквално ще ви сложи на колене? Ако планирате ВИЕ да изтеглите кредит в близките година-две и е ясно, че това поръчителство ще ви попречи? Пак ли ще поръчителстваш? Сори, ама аз категорично не бих! И аз обичам сестра си, и аз бих направила всичко, за да и помогна, но всичко, което е във възможностите ми. НЕ бих се простирала извън тях, освен както беше споменато на много места в темата, ако не се касае за животозастрашаващ проблем. Тогава вече бих жертвала спокойствието и комфорта си в името на здравето и живота на нея или някой от семейството и. Но не и ако се касае за рефинансиране на някакъв кредит.
Нали? За 15-ина годишни стават, но за зрели хора...

# 168
  • Мнения: 3 228
Ако мъжът ми стане поръчител на който и да било за 9 години против моето съгласие и това спира нашето семейство да се развиваме и ни поставя в несигурност, за мен това би било повод за раздяла.
Не говорим за който и да е, а за брат и сестра. Ако съпругът ми ме накара да избирам между две несравними неща и откаже да помогнем на брат ми или неговата сестра, значи не съм си отваряла добре очите, когато съм го избрала. Simple Smile

Ако ще се помага за нещо, което е животоспасяващо и наложително, естествено е че не трябва да се поставя на въпрос. Но да поръчителствам, докато някой/бил той брат или сестра/ си плаща частните училище, ами няма да стане

# 169
  • Sofia
  • Мнения: 15 603
Ама, ти за молските стоки ли казваш че са скъпи? newsm78
Аз си мислех за Шанел и детските колички по 2- 3 бона.

   Да, де, колко са тези семейства, в които жената мъкне кожена чанта за няколко хиляди и бута количка, струваща колкото една бюджетна лека кола? Не са много в България, да не кажа хич. При това положение, за какви луксове става въпрос? Говорим да не лишаваш детето си от базовите неща – нормално облекло, качествена храна, някакво занимание за свободното време, уроци и т.н. Тези неща да би да идват безплатно? Никой не е говорил за безмерно и излишно скъпи вещи, а за базовото, необходимо за отглеждането на едно дете.

# 170
  • Мнения: 21 650
Absurt,  ти би ли плащала пари на банката, които някой друг е похарчил за нещо различно от спешно лечение?.
Аз не бих поела такъв риск. Пък нека съм егоистка!
Интересно, част от участващите в темата посочиха, че авторката си позволява екстри като гледачки, частни училища и т.н. Обаче не може да намали разходите, а разочаровано посочва как единият брат, на който били помогнали преди време, не иска да си даде спестяванията за техния кредит.
Всеки трябва да се научи да живее според възможностите си. Близките са такива, за да окажат подкрепа/морална и финансова/, когато щнещата са наистина належащи.
Написах в първия си постинг, но пак ще обясня.
Първо, не бих плащала на " някой друг", хванат от улицата или щото ми е познат и приятел, та да не имога да му откажа.
Второ, не бих поела риск- затова и писах, че само ако имам възможност да " изхвърля на вятъра" парите за вноската, бих се съгласила.
Една сестра имах, две деца имам- това са хората, за които бих го направила.
Разбира се, че в случая на авторката, не бих откликнала- тя има възможност да се посвие, не ѝ е опрял ножа до кокала.
Но, ако трябва да избера дали да им помогна в нуждата или да продължа да се кипря със скъпи парцали и лагерчета, ще предпочета помощта.


Разбира се.

# 171
  • Мнения: X
Добре, бе...авторката каза, че е огорчена просто, няма пистолет да им опира, за да им ощетява семействата.
Що си прехвърляте негативите от други хора, призовали за помощ? Ааа, верно, оная тема я заключиха...

# 172
  • Перник
  • Мнения: 211
Много обичам кухи и благородни изказвания, без грам да се помисли за последствията. Добре де, ако не можете да си позволите поръчителство? Ако имаш съмнения, че брат ти/сестра ти се опитва да лапне прекалено голяма лъжица за устата си, че е много вероятно да се наложи в някакъв момент ТИ да му изплащаш кредита? Ако ти е ясно, че вноската би ви дошла твърде висока и буквално ще ви сложи на колене? Ако планирате ВИЕ да изтеглите кредит в близките година-две и е ясно, че това поръчителство ще ви попречи? Пак ли ще поръчителстваш? Сори, ама аз категорично не бих! И аз обичам сестра си, и аз бих направила всичко, за да и помогна, но всичко, което е във възможностите ми. НЕ бих се простирала извън тях, освен както беше споменато на много места в темата, ако не се касае за животозастрашаващ проблем. Тогава вече бих жертвала спокойствието и комфорта си в името на здравето и живота на нея или някой от семейството и. Но не и ако се касае за рефинансиране на някакъв кредит.
Тук става дума за принцип, а не за условности. Прочетох много мнения от типа: "Няма сила, която да ме накара да стана поръчител на когото и да било!" Не претендирам за благородство.

# 173
  • Мнения: 3 228
Добре, бе...авторката каза, че е огорчена просто, няма пистолет да им опира, за да им ощетява семействата.
Що си прехвърляте негативите от други хора, призовали за помощ? Ааа, верно, оная тема я заключиха...


Да си огорчен, че близките ти не искат да ти станат поръчители, докато ти показваш завиден стандарт на живот, според мен е признак на наглост

# 174
  • Мнения: X
Не съм разбрал, явно. Щом има много кинти, значи може само да дава.

# 175
  • Мнения: 3 228
И начинът и на даване показва ниска финансова култура.
Кой дава пари и казва "Ще ми ги връщаш когато можеш"?

# 176
  • Мнения: 21 650
Имал бол пари дал. Пък и от семействто обикновено разписка не се взема.

Разбирам разочарованието на авторката, но занапред ще си знае.

# 177
  • Мнения: 2 600

О, разбира се, че скъпите парцалки и лагерчета, и специалната детска градина, са определящи за бъдещето на детето! Mr. Green
Особено за менталното му състояние! Joy
Аз се чудех защо по улиците щъкат толкова ментално увредени, а то какво било.........

Всичко това счастни училища, скъпи парцалчета и лагерчета са твои думи - явно такова ти е умственото ниво и животът ти се върти около такива неща  Confused    Ти изобщо имаш ли представа, колко струва "държавното" училище, ами направо скочи на частно? Имаш ли представа, какво е отношението, когато държавното училище реши да проведе зимен лагер с учебни занятия на класа на другия край на държавата, а в къщи се не се включват печките през зимата, защото сметката отопление е непосилна? Ако нямаш пари да купиш един прост анцуг с гуменки за физическото? Това пък за уроци за кандидатсване - забрави. Когато пари се дават на брата на единия родител, защото той имал 4 деца, а аз съм само едно дете?  И до ден днешен не проумявам подобно отношение и твърдо заставам зад всички в темата, които казаха, че не биха плащали дори за братя/сестри, като сгъват собственото си домакинство. Пък и сме теглили 1000 лв кредит за едно погребение, като на последните 400 изпаднахме в просрочие - колко ни тормози банката, не е за разказване. Беше ужас направо - даже ни заплашваше банковата брокерка, че ще ни продадат апартамента, през ден звъняха в службата на  майка ми. За 400 лв. Изобщо поръчителство на никого и за нищо не бих дала. Мога да се сгъвам според собствената си черга, но да отрежа чергата, че да дам на друг - не.

# 178
  • Мнения: X
Не изчетох всички отговори. Авторке, докато ти четох темата, си спомних спонтанно за една моя бивша приятелка. Живееха на квартира с мъжа й, млади и зелени, тя не работеше, само той и все бяха на ръба финансово. За капак им се родиха едни близначета. Аз работех добре платена работа, нямах семейство. Поиска ми един ден пари и й дадох: викам си, милите, как ли са го закъсали с децата, може за лекарства да нямат - не е шега работа. После разбрах, че си е купила някакви бижута с тия пари и ми стана гадно. Явно нито е имала някаква нужда, нито толкова е изпаднала, ама нали аз ги ровя с лопата парите - що да не поиска. Така и не ги върна, вместо това дойде да иска пак - до там беше приятелството ни. Та вашата работа същата - искате поръчителство и го играеш все едно сте в някаква критична ситуация, за големи приятелста и въпроси на чест те избива, а то всичко си ви е наред, ми просто искате да ви е по-комфортно - нито на улицата сте останали, нито в някаква голяма нужда сте изпаднали. Понеже нещо и за родителите се спомена - въобще не съм сигурна, че някой ще приеме човек на възраст и/или пред пенсия за поръчител. Банката иска гарант, благонадежден платец, не да й доведеш там някой приятел или роднина, да й го покажеш, че го имаш.

# 179
  • Мнения: 3 916
Къде па го видя същото. Коренно различно е и въобще не е същото.
 Crazy ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт