Отговори
# 180
  • София
  • Мнения: 24 839
Всичко това счастни училища, скъпи парцалчета и лагерчета са твои думи - явно такова ти е умственото ниво и животът ти се върти около такива неща  Confused    Ти изобщо имаш ли представа, колко струва "държавното" училище, ами направо скочи на частно? Имаш ли представа, какво е отношението, когато държавното училище реши да проведе зимен лагер с учебни занятия на класа на другия край на държавата, а в къщи се не се включват печките през зимата, защото сметката отопление е непосилна? Ако нямаш пари да купиш един прост анцуг с гуменки за физическото? Това пък за уроци за кандидатсване - забрави. Когато пари се дават на брата на единия родител, защото той имал 4 деца, а аз съм само едно дете?  И до ден днешен не проумявам подобно отношение и твърдо заставам зад всички в темата, които казаха, че не биха плащали дори за братя/сестри, като сгъват собственото си домакинство. Пък и сме теглили 1000 лв кредит за едно погребение, като на последните 400 изпаднахме в просрочие - колко ни тормози банката, не е за разказване. Беше ужас направо - даже ни заплашваше банковата брокерка, че ще ни продадат апартамента, през ден звъняха в службата на  майка ми. За 400 лв. Изобщо поръчителство на никого и за нищо не бих дала. Мога да се сгъвам според осбствената си черга, но да отрежа чергата, че да дам на друг - не.
Умственото ми ниво си е на мястото, та затова писах на няколко пъти:
"Ако мога да си позволя да " изхвърля на боклука" парите за вноската".
Хайде, спри се и не проектирай собствените си проблеми върху другите.
И се моли, да не ти се налага да търсиш поръчител за сериозно нещо.

# 181
  • Мнения: X
Същото е от гледна точка на това, че авторката иска поръчител за кредит, който не й е жизненонеобходим. За какво приятелство става дума тук? Приятелите помагат, когато имаш критичен, труден момент - тогава може някой да се жертва. Това искам да й кажа, че от тази ситуация не може да се съди кой приятел, кой брат, защото не е нещо съществено. Виж, ако не може да си плаща кредита и остана на улицата със семейството й и тогава никой не помогне, може да си направи съответните изводи. Пък то, те си били добре, ама искали някой да се жертва, за да са още по-добре.

# 182
  • Мнения: 3 228
С последният анонимен съм абсолютно съгласна.
Ако дойде приятел/приятелка да ми иска да и стана поръчител за дълъг период от време, при условие, че я виждам, че показва добър стандарт на живот и не и трябват за нещо във връзка със здраве, категорична съм, че ще преосмисля приятелството ни.
Съответно не очаквам от абсолютно никой да се залага пред банки , за да направи комфортния ми живот още по - комфортен, като рискува своето и на семейството си благополучие.
За сериозните неща бих очаквала близките ми да са до мен, както и аз бих била там, където съм нужна, включително и финансово

# 183
  • Мнения: 2 754
Не е ли по-рисковано да си поръчител на някой много закъсал? Жената каза, че имат високи доходи и търсят по-изгодни условия по кредита. Ако беше казала, че ядят сухари и броят стотинки повече ли щяхте да сте доволни. А тя да се окаже пълна с пари и глезотии (по профили ли ровите, че разбирате тия неща) и тука озверяхте.

# 184
  • Мнения: 46
Ако не рефинансирам кредита или не платя тази втората сума има реална опастност да остана на улицата. Трябва ли всички да изчакат този момент, за да решат.че имам нужда от помощ. Само че тогава и сумите ще са други. Всички писахте, че ако нямате на бихте помогнали. Към днешна дата братята са със завидни заплати, но все пак не искат да помогнат. Разбирам всички. Аз също не бих станала поръчител на всеки, но те са най-близките ни. Дори и в момента помагам финансово на приятел. Мисля наистина да спра помощите. Само дано не излезем накрая най-лошите. Ще видим.

# 185
  • Мнения: X
Същото е от гледна точка на това, че авторката иска поръчител за кредит, който не й е жизненонеобходим. За какво приятелство става дума тук? Приятелите помагат, когато имаш критичен, труден момент - тогава може някой да се жертва. Това искам да й кажа, че от тази ситуация не може да се съди кой приятел, кой брат, защото не е нещо съществено. Виж, ако не може да си плаща кредита и остана на улицата със семейството й и тогава никой не помогне, може да си направи съответните изводи. Пък то, те си били добре, ама искали някой да се жертва, за да са още по-добре.
Ама .....глупотевини на килограм.....    Laughing
Кой трябва да се жертва, че не разбрах?!
Авторката пише, че са добре финансово, да.И досега са плащали чинно вноските си по кредита.Иска просто да намали лихвата наполовина, отивайки в друга банка.Нямам идея как си печелят парите, но за да им отпуснат ипотечен кредит, най-вероятно имат добри професии и заплати.Т.е., вероятността да уволнят и двамата едновременно е почти нищожна.Не казвам, невъзможна, казвам нищожна.И дори тогава банките имат някакви механизми на действие, преди да погнат поръчителя.
Някой назад спомена и че нещо можело да се случи...обикновено ипотеката е задължително вързана със застраховка живот.Та, банката и за това се е погрижила предварително.
Да, авторката при всички случаи ще се справи, както се е справяла и досега.От това, което написа до тук, с мъжа й дават вид на оправни хора.
Просто е гадно и обидно усешането, че когато някой роднина е имал нужда от подкрепа и разбиране, тя е била насреща, а сега, когато тя има нужда от подкрепа и разбиране, всички й обръщат гръб.
За "приятели" (макар че за мен хора, които са ми "приятели" само на маса, не са ми никакви приятели, а просто познати, приятелят за мен е човек, на когото като кажеш "Убих човек!, той взима лопатата и просто те пита :"Къде ще копаем?", а не хуква към полицията.) донякъде разбирам, но за семейство-родители/братя/сестри, за мен е абсолютно неразбираемо и неприемливо да очакват само да получават, а никога да не се наложи да "дават".

# 186
  • Мнения: 3 228
cheese , ако смените частното училище с държавно, гарантирано няма да останете на улицата.
И, да и вие според мен трябва да спрете помощта, освен в жизненонеобходими случаи

Love!, предполагам знаеш, че ако на поръчителя един ден му се наложи самият той да изтегли кредит,, вноската, която би дължал, ако кредитоискателят не плаща му се приспада и възможностите му за кредит рязко намаляват.
Или това не е проблем. не и за следващите 9 години.....

# 187
  • Варна
  • Мнения: 25 335
Добре де, аз ако има реална опасност да остана на улицата първо бих спряла финансовите помощи към приятели и познати, за да вържа собствения си бюджет. Просто ми е много странен начинът ти на разсъждение.

# 188
  • Мнения: 3 228
Ако има реална опасност да остана на улицата, първо бих оптимизирала разходите си, ако няма накъде повече бих поискала пари назаем в размер от няколко вноски от близък, приятел, роднина, за да си дам няколко месеца отсрочка да помисля как да се решат нещата. Но не бих завела близките си в банката да ми се подпишат за поръчители за 9 години. Не и ако наистина държа на тях

Авторката беше писала, че и остават 3 години в тази банка. Ако разсрочи дори и за десет години този кредит, вноската и ще се намали драстично. Вярно, ще плати доста повече лихви, но ще си плаща спокойно

# 189
  • София
  • Мнения: 29 046
Ако не рефинансирам кредита или не платя тази втората сума има реална опастност да остана на улицата. Трябва ли всички да изчакат този момент, за да решат.че имам нужда от помощ. Само че тогава и сумите ще са други. Всички писахте, че ако нямате на бихте помогнали. Към днешна дата братята са със завидни заплати, но все пак не искат да помогнат. Разбирам всички. Аз също не бих станала поръчител на всеки, но те са най-близките ни. Дори и в момента помагам финансово на приятел. Мисля наистина да спра помощите. Само дано не излезем накрая най-лошите. Ще видим.

 Shocked  Има реална опасност да останеш на улицата, въпреки това даваш пари на приятел, и на всичко отгоре се чудиш защо не искат да ти стават поръчители?!?

# 190
  • Мнения: 30 051
cheese , платете си натрупаните суми, свийте малко разходите. Щом досега сте си плащали, никой няма да ви вземе жилището. Продължавайте да си плащате и занапред. Ревизирай си отношенията с приятели и роднини. Има една приказка: "Приятели, приятели, ама сиренето е с пари!". Не очаквай такъв голям жест от някого, дори и от брат/сестра. Единствено родителите са способни на такова нещо - дори да ти изплащат твоя кредит.

Сигурна ли си, че разходите по новия кредит няма да са същите или повече, отколкото дължите сега. Една такса за учредяване на ипотека си е 1% от сумата, да не говорим за другите банкови такси, които могат да стигнат доста голяма сума....

ПИБ могат да ти удължат срока на кредита.

# 191
  • Мнения: 2 099
Чииз,сбъркала си,че си ги търсила.Аз затова не търся от никой нищо.Щото хората са завистливи и зли и веднага ще ти направят сметка на кесията.Вече си знаеш и го виждаш.Стягай коланите и изплащайте бързо и спри да хрантутиш хората.Благодарност няма,само завист и все едно си им длъжен.Сух хляб и сол ще ям,ама няма да поискам от никой нищо.Сърбала съм им аз попарата на подобни приятели и роднини като твоите.По-далеч от такива 😐.
За йху-аху са първа писта и за екскурзии и почерпки на моя сметка,като аз поискам услуга -никой насреща.

# 192
  • Мнения: X
Просто е гадно и обидно усешането, че когато някой роднина е имал нужда от подкрепа и разбиране, тя е била насреща, а сега, когато тя има нужда от подкрепа и разбиране, всички й обръщат гръб.
От кога подкрепа и разбиране = пари? Гарант за пари се иска тук, не "разбиране". То ако ставаше с разбиране, банката щеше да те накара да доведеш един, който те разбира и да дава парите. Поръчителството е съвсем друга работа и е въпрос на отговорност, не само на разбиране. Както казах и по-горе, ако родителите на авторката са над 50-60-годишни на едни минимални заплати или пред пенсия, няма как да станат поръчители и да искат.
За "приятели" ... донякъде разбирам, но за семейство-родители/братя/сестри, за мен е абсолютно неразбираемо и неприемливо да очакват само да получават, а никога да не се наложи да "дават".
Там е работата, че не се е "наложило" да дават, просто са се ядосали на банката си (и с право). А фактът, че авторката продължава да помага финансово на приятели, означава с още по-голяма сигурност, че не е в нужда.

Последна редакция: чт, 28 юли 2016, 13:45 от Анонимен

# 193
  • Мнения: 3 916
Е, точно това е тъпото, че са стабилни като цяло. И вместо роднините да се обединят да им помогнат в лесното, те отказват. Ще дам пример-аз съм стабилна финансово, покривам всичките си разходи. Изплащам кола, чиито вноски са малки и погасими и при промяна в обстоятелствата с работа и доходи. Но нямам заделена голяма сума. Ако помоля майка ми, да ми съдейства по изчистване на някаква сума при непредвидени обстоятелства някакви-тя ще ми помогне, именно с оглед на това, че съм стабилна, имам доходи и това ще позволи без сътресения да излезна от ситуацията. Не е ли това целта-да се случват без сътресения нещата в семейството? Или само при "изпадане в нужда" се прилага тази помощ?

# 194
  • Мнения: 46
Нека поясня. Кредита си плащаме, трупащата се сума не, защото според банката тя трябва да се покрие наведнъж. Аз нямам кеш толкова пари и за това искамда рефинансирам. Парите с които помагам на приятел няма да оправят кредита ми. Но сте прави и ще спрем да помагаме. Определено темата ми подейства отрезвително.

Общи условия

Активация на акаунт