Тука има, тука нЕма поредна НЕМСКА тема(193)

  • 87 770
  • 727
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 221
Бибит, благодаря за новата тема!
Svetlita, бързо да оздравяваш!
Мами, да ви питам какво мислите. Новото ми бебче се казва Жана. Сега предстои да и извадим паспорт. Та се чудя как да изпишем името. По стандартите с Zh не ми допада. Исксю да е просто Jana, но някой изобщо ще предположи ли, че не е Яна, а Жана?

# 16
  • Англия
  • Мнения: 1 006
В Германия ще се чете Яна. Ако не ви дразни, че като ходите на лекар, например, ще ви викат с това име, запишете си я както ви харесва. В крайна сметка е важно вие с какво име я представяте на хората, те ще я назовават както и вие. Аз не си давам зор при фамилията, дори сама се наричам така, както те ще го прочетат-минава-заминава и никой не я помни след това.

# 17
  • Germany
  • Мнения: 7 939
Ако я запишете Jana, на всеки език ще се чета Яна.

# 18
  • Немция
  • Мнения: 6 875
Neat_W, аз пътувах сама с децата в посока Бг, само веднъж са ми искали пълномощно, но нямах и не ми направиха проблем, пуснаха ме към самолета. Тази година ММ направи собственоръчно написано съгласие, с подпис, че е съгласен да пътувам сама с децата, без да е заверявано от нотариус. Носих и копие на паспорта му. На митницата от немска страна никой не поиска уверението от бащата.
2-3 дена преди пътуването ходих до нотариус(немски) да питам за нотариално заверено пълномощно, но се оказа, че трае дни, тъй като се праща за печат и нямаше време. Самият нотариус нямаше опит с такива пълномощни, явно не е популярно да се издават, но той ми даде идеята да взема копие от личен документ на бащата с нас.
Таткото е с двойно гражданство(немско и българско).
Мисля, че от българска страна се изисква пълномощно на всяка цена, от немска страна не са така взискателни.

Светлита, бързо оздравяване! Hug

Актуална тема за мен сте подхванали, за гражданството- след 3 седмици съм на изпит за такова. Simple Smile
Не знам доколко ще ми е нужно, но го вадя за всеки случай по причините споменати от Ослобиа.
Отделно се застраховам, ако нещо непредвидено се случи и България реши да се "цепи" от Съюза или ЕС реши да я отстрани(което ми се струва невероятно в момента, но знае ли се какво ще поднесе бъдещето).
Правя го само заради себе си- децата са с немско и българско гражданство, ММ също.

Последна редакция: ср, 10 авг 2016, 18:34 от .Бибит.

# 19
  • Мнения: 11 314
Само не ми стана ясно, защо решихте, че едно дете, родено тук, автоматично получава немско гражданство?
То ще получи такова, каквото са родителите му!

Аз лично бих родила тук, познавайки здравната система тук и в България. След като сте семейство, здравната каса на съпруга ще поеме всички разходи по раждането с избор на акушерка и всякакви екстри.
Не бих дала една бала пари за избор на екип в България, защото това не ти гарантира едно нормално и уважително раждане, а това е нещо, което е важно за всяка една жена - посрещането на детето да стане в почти семейна обстановка и с отношение към родилката като към богиня.
Съжалявам, че съм толкова остра, но ме ухапа кучето и побеснявам на тема съвети да родим в България.
Там за съжаление раждането е лекарски бизнес, при който дори нямате гаранция, че всичко ще бъде ОК, дори и да платите за това, а всъщност това е семейно събитие, в което важните са майката и бебето и помощен персонал в лицето на акушерка и лекар. При това тук не се налага допълнително да объркваш семейния бюджет и ще получиш "глезотии" безплатно.

Бюрокрация има навсякъде, преводи и легализации се налагат навсякъде. Просто е важно къде какво се налага да се направи и толкова. Предварителната подготовка на представлението предвижда и провала му.

# 20
  • Мнения: X
Никой не е решил, че автоматично се получава немско гражданство, даже напротив... доколкото си спомням. Wink
"То ще получи такова, каквото са родителите му!" – това също не е съвсем вярно. Моят син получи немско при раждането, а ние с баща му още не сме се наканили да си извадим такова. Има си там условието за 8-те години и т.н.

Аз също не бих отишла да раждам в България, но се опитвам да разбера жените, които го правят. Роден език, позната обстановка, роднини наоколо...
В Германия положението напоследък също не върви към по-добро – затварят се малки родилни отделения, недостиг на акушерки... В големите болници вероятността да отнесеш ненужно секцио е доста голяма, а разни излишни вмешателства са ти направо в кърпа вързани. Наскоро гледах статистика за % секцио – над 30% за цялата страна, като в някои градове е 40-50%. Shocked Е, тук все още е много по-лесно (и безплатно) да получиш активно нормално раждане и човешко отношение.

"Жана" не виждам как може да се изпише, за да се чете правилно тук... "Zh" в никакъв случай не го произнасят "ж", звучи нещо като "цх" (това от опит). Повечето немци май изобщо не могат и да произнесат такъв звук, даже и такива, които твърдят, че знаят френски. "Jana" си е "Яна". Pippi7777, честито бебче!

Бързо оздравяване на svetlita!

# 21
  • Англия
  • Мнения: 1 006
Няма как да примамиш някой, който не е живял в Германия, да дойде и да роди тук. Тя няма същата база за сравнение, както ние. Още повече, че тя има вече едно дете и не знаем какъв опит има, нали не всички родилки в Бг са на косъм от смъртта. Хайде да не генерализираме! Единодушни сме, че най-важно е спокойствието на бъдещата майка, така че нека си роди в позната ибстановка, сред близки хора. Още повече, ако раждането започне посред нощ, тя сама ли ще ходи, голямото дете с тях ли ще мъкнат? Като новодошъл едва ли имаш доверени хора да поемат грижата.

# 22
  • Мнения: 316
Момичета, много ви благодаря!
За раждането само мога са подкрепя последните две мнения. Велик късмет е , ако всичко мине добре в бг( дори не искам да ползвам главна буква!). След второто ми дете, тази година, въпреки избор на лекар, добър специалист(уж), познат, университетска болница, и дадени пари, едва оживях. Методите и практиката им са все така средновековни. Но все пак почти ме довършиха след два месеца. Бог ме опази пак! Никого не го интересува, как не можеш да гледаш себе си, та камо ли двумесечното си бебе. Спасявайте се! И така -спасих се тук. Съжелявам, че не дойдох по-рано, и да родя, и да щях да съм цял човек сега миже би. Ще се включа вече отвкъщи, обещавам, просто още ми е болно и не минава, и не издържах. Връщам се да си почивам.

# 23
  • Мнения: 221
Благодаря ви за отговорите!
Scetlita, каквото и да преживяваш, дано мине час по-скоро  Hug

# 24
  • Немция
  • Мнения: 6 875
Само набързо се включвам.
Вечке, децата , родени в Германия, получават автоматично немското гражданство, ако родителите имат престой в държавата най-малко 8 години. В нашия случай беше така.

Светлита! Hug
Не съм раждала в Бг, но от ражданията ми в Немско имам само чудесни спомени, свързани с едно топло човешко отношение, болничен комфорт и професионализъм.
Със сигурност системата има минуси и не всичко е перфектно, но като пациентка се чувствах добре обслужена. Simple Smile

# 25
  • Мнения: X
svetlita, Hug. Желая ти пълно възстановяване!

# 26
  • Мнения: X
И аз да се запиша в новата тема Simple Smile
Ние не издържахме на първото студено лято за нас тук и ще се приберем малко на море  Laughing
Взех да се чудя защо не емигрирахме някъде на по-топло, но има време да помисля над това през идващите още по-студени месеци  Grinning

По въпроса с раждането, аз също от скоро си мисля (не за раждане Simple Smile ) трябва да отида на лекар понеже имам стар проблем от ски падане от зимата, но се притеснявам да отида тук, защото не съм сигурна колко ще разбера какъв е проблема с моя никакъв немски и среден английски и дали няма да трябва операция, в същото време не искам да отида и в БГ защото ги знам какви са повечето лекари там и не си струва пари на вятъра. Та може би ако имате в БГ доверен лекар от предна бременност не е лоша идея да се роди при него от гледна точка на езика и спокойствието,че ще се разберете. Но ако ще е при случаен лекар едва ли ще е за предпочитане. Ако изберете екип в БГ и имате немска здравна застраховка може би тя ще го поеме след това, но нямам опит само мога да предполагам.

# 27
  • Берлин
  • Мнения: 4 483
По въпроса с раждането - не четох много внимателно, но за мен е важно освен лекарското отношение и нещо друго - бащата на детето да е с мен, не искам да минавам през това,заобиколена от майки,свекърви и тн, а моят човек да е на хиляди километри.И то при положение,че има избор да сме заедно.

Вчера бях на зъболекар по спешност - упойка,операцийка,рецепта. Не платих нищо в практиката, но най-голям шок беше в аптеката - само 5 евро дадох за изписаните антибиотик, обезболяващо и разтвор. 5 евро! Подобна ситуация в Бг се равнява на мин.250 лв. в клиниката и поне 50 в аптеката.При равни други условия-налични здравни осигуровки. Какво да коментирам повече?

Момичета, вие вземате ли някакви предохранителни мерки за домовете си при дълго отсъствие? Вчера комшиите /немци/ ни оставиха ключ да поливаме цветята и инструкцията да НЕ спираме радиото и да НЕ загасяме светнатите от тях лампи. Това малко ме размисли...Миналото лято отсъствахме 2 седмици и дори не съм се сетила за такива неща, сега близо месец предстои и се чудя  newsm78

# 28
  • Мнения: 958
За съжаление Вечерница е права - лекарите гледат на нас като на парчета месо в най-добрия случай, или като касички..Раждах първото в Частна болница, за съжаление никак не получих добри впечатления, не като отношение, а като компетентност и съобразяване с родилката..За съжаление ме срязаха, въпреки че бях тръгнала нормално, но след 8 часа не им се чакаше явно, а в този момент нямаше как да се възпротивя особено силно и убедително.. Както и да е, другите пък са прави, че нямам база за сравнение, а в една непозната обстановка може би няма да ми е толкова спокойно, колкото в една по-позната.
Не, че още не съм в дилема, но имам и достатъчно време за размисъл до януари..
А впрочем, до кой месец мога да летя със самолет и след кой вече е забранено? Thinking

# 29
  • Англия
  • Мнения: 1 006
Можеш да летиш до 27ма с повечето компании и до 34 с разрешение от лекар. В Бг предишно секцио е  показател за следващи, тук не е така, както висок диоптър, слабо телосложение, астма и прочие. Тези дни във фб групата прочетох, че една била родила в частна клиника в Бг и немската здравна каса е възстановило разходите, но ти няма да си била в Германия, за да се регистрираш, нали?

Общи условия

Активация на акаунт