Астрология за начинаещи (да заповядат и напредналите) - 7 тема

• 55 054
  • 751
  •   1
Отговори
# 315
Халдейската подредба се използва в хорарната и елективната астрология и то що се отнася до изчислението на планетарните ден и час.

Точно така. Мисля, че и при определяне на житейските периоди също се спазва халдейската планетарна подредба (или някоя друга). Но за естествени домови сигнификатори има различни концепции, зависи от астрологичната школа. За сила и слабост на планетите също - едни астролози приемат, че има обител, екзалтация, заточение и падение по дом, други се придържат към средновековната концепция за радост. Всяко нещо си има и планета сигнификатор. Ако говорим за сила на влияние по дом, приемам, че има домове, където влиянието на всяка планета е по-изразено, има и домове, в които потенциалът на планетата среща повече пречки да се изяви или просто влиянието ѝ няма да е сред доминиращите фактори в живота на натива (и понякога е за добро, отчасти неутрализира негативните влияния).

Но няма смисъл да се водят разгорещени дебати, получава се сблъсък между различни астрологични системи. По-важен е крайния резултат, а не коя система е по-добра (доста относително).

# 316
Точно така, халдейската система се използва и при боравенето с Фирдарии, също и при определянето на домовете на радост и страдание на планетите. Това някои го отчитат при наталната астрология и то не е престанало да е актуално, доколкото виждам от коментари. Аз не бих игнорирала естествените управители на домовете, все още за себе си откривам как работят.

Не знам дали сте обсъждали това, но ето схематично:

1 дом се управлява от Сатурн, дом на радост на Меркурий.
2 дом се управлява от Юпитер. В него не се радва планета.
3 дом се управлява от Марс. Дом на радост на Луна. Дом на страдание за Слънце.
4 дом се управлява от Слънце.
5 дом се управлява от Венера. Това е и нейният дом на радост. Юпитер страда тук.
6 дом се управлява от Меркурий. Тук се радва Марс. Дом на страдание за Сатурн.
7 дом се управлява от Луна. Меркурий страда тук.
8 дом се управлява от Сатурн.
9 дом се управлява от Юпитер. Дом на радост за Слънце. Тук Луната страда.
10 дом се управлява от Марс.
11 дом се управлява от Слънце. Венера страда тук. Дом на радост на Юпитер.
12 дом се управлява от Венера. Дом на радост за Сатурн. Дом на страдание за Марс.

Последна редакция: нд, 11 сеп 2016, 16:17 от Full_Moon

# 317
Скрит текст:
Халдейската подредба се използва в хорарната и елективната астрология и то що се отнася до изчислението на планетарните ден и час.

Точно така. Мисля, че и при определяне на житейските периоди също се спазва халдейската планетарна подредба (или някоя друга). Но за естествени домови сигнификатори има различни концепции, зависи от астрологичната школа. За сила и слабост на планетите също - едни астролози приемат, че има обител, екзалтация, заточение и падение по дом, други се придържат към средновековната концепция за радост. Всяко нещо си има и планета сигнификатор. Ако говорим за сила на влияние по дом, приемам, че има домове, където влиянието на всяка планета е по-изразено, има и домове, в които потенциалът на планетата среща повече пречки да се изяви или просто влиянието ѝ няма да е сред доминиращите фактори в живота на натива (и понякога е за добро, отчасти неутрализира негативните влияния).

Но няма смисъл да се водят разгорещени дебати, получава се сблъсък между различни астрологични системи. По-важен е крайния резултат, а не коя система е по-добра (доста относително).
Права си,  че става въпрос за различни школи. Голяма част от техните принципи, днес са само теоретични постулати, които като се смесят става манджурляк. От халдейска, минахме през средновековна, може да стигнем и до авестийска астрология.  Blush
Разбрахме, че един дом има три естествени управителя, но конкретно приложение в реален хороскоп на това, явно няма да имаме щастието да видим. 

# 318
  • в 1001-та нощ
Явно ти имаш проблем да видиш връзката на моето мнение с темата на разговора, Сатурн като естествен управетил на 1 дом като сигнификатор на издръжливостта на физическото тяло и продължителността на живота, заедно с Марс като упраител на Овен и Меркурий - език, мисъл, изразяване.
Освен това забелязвам, че се изживяваш като говорител на астропишещите в тази тема. Досега никой не каза нищо за включванията ми, които явно на теб само ти пречат. Пиши си и гледай адекватността на собствените си мнения, които аз не обсъждам и спазвай елементарни граници. Така ще е най-полезно за всички в темата.

Хайде, спри се вече  Stop Stop Stop

С мен също беше и груба и арогантна. Аз далеч не съм го забравила, просто гледам не ти обръщам внимание вече.

И също  ползвам Марс за ест. у-л на 1 дом, по западната школа, тук масово ползваме нея. Като коментираш нещо различно - упоменавай го, защото така хвърлено в нищото, провокираш недоумение.

# 319
  • в 1001-та нощ
Скрит текст:

Права си,  че става въпрос за различни школи. Голяма част от техните принципи, днес са само теоретични постулати, които като се смесят става манджурляк. От халдейска, минахме през средновековна, може да стигнем и до авестийска астрология.  Blush
Разбрахме, че един дом има три естествени управителя, но конкретно приложение в реален хороскоп на това, явно няма да имаме щастието да видим. 

А, точно - манджа с грозде накрая  Laughing

# 320
Мацки, сега забелязах, че съвсем скоро ми предстои Юпитеров възврат, звучи като нещо хубаво, но не се чувствам чак толкова добре и понеже при юпитеровите неща нали трябва да сме нащрек кажете какво да очаквам. Цял ден се опитвам да намеря инфо, ама само общи приказки откривам. Маркин казва, че този Юпитеров възврат е преломен момент, ама в какъв смисъл?

казвала съм, че при мен в натала Юпитер е в съвпад и със Сатурн, при възврата и транзитното слънце ще съвпадне с всички тях. всичко това се случва в 4 дом, във везни.

Алена помня, че правеше карти на възвратите. Как да я постоя? Като синастрия към натала ли? (дано не е много глупав върпос)

между другото вашият спор ми напомня за един, който водих вчера на тема "защо не използвам 13-тата зодия змиеносец" Simple Smile)))

# 321
  • София
Значи от по-босите в астрологията като мен още повече се объркаха   Joy
Сега да питам нещо понеже вчера това с управителите ме провокира да се поровя та попаднах на ведическата теория за домовете и планетите. И ми направи впечатление че резултатите съвпадат горе долу със западната. Та въпроса ми е по всички системи в моята карта си изкарвам че Сатурн ми е позитивен в карта това как да го тълкувам към прочета на картата  Embarassed
Според ведическата астрология бенефика юпитет ми е голямо зло.
И има разминавания относно Меркурий  Embarassed
Абе както казах каша  Rolling Eyes

# 322
  • в 1001-та нощ
Не става с четене отгоре-отгоре - по повърхността. Аз самата, все още не съм се докоснала до ведическата, а знам, че ще стане, но няма да е скоро. Все още трупам опит и познания по западната и ми е рано.

На мен са ми правили прочит по ведическата - излиза същото, като по западната, но по други пътеки. По Хубер също. Помня, че там Сатурн беше сигнификатор на майката  Mr. Green

Сега не искам да си сътворявам каша в главата, затова избягвам да се разсейвам в други посоки, но да .... от едни изходни данни по различни пътеки, според школата - се стига до един резултат Simple Smile

Мацки, сега забелязах, че съвсем скоро ми предстои Юпитеров възврат, звучи като нещо хубаво, но не се чувствам чак толкова добре и понеже при юпитеровите неща нали трябва да сме нащрек кажете какво да очаквам. Цял ден се опитвам да намеря инфо, ама само общи приказки откривам. Маркин казва, че този Юпитеров възврат е преломен момент, ама в какъв смисъл?

казвала съм, че при мен в натала Юпитер е в съвпад и със Сатурн, при възврата и транзитното слънце ще съвпадне с всички тях. всичко това се случва в 4 дом, във везни.

Алена помня, че правеше карти на възвратите. Как да я постоя? Като синастрия към натала ли? (дано не е много глупав върпос)

между другото вашият спор ми напомня за един, който водих вчера на тема "защо не използвам 13-тата зодия змиеносец" Simple Smile)))

ЗЕТ прави такава карта - виж си в менюто отдолу или ако не си я избрала - извади я. Ако ползваш моя - трябва да се вижда Simple Smile Изглежда, като натал с транзити към опр. момент  Peace

С възврата на Юпитер започва нов цикъл по неговите теми в натала ти. Виж във възвратната карта как е поставен, какво управлява ... подобно на солар  Peace

# 323
А защо първи дом в хороскопа, който е символичното начало, трябва да се свързва с малефик?

В западната школа го свързват с Марс, защото е управител на Овен - първият знак в Зодиака. Пролетното равноденствие, когато започва Овенът, е повече свързано със Слънцето, което започва да огрява Земята, природата се пробужда след зимния сън. Защо Марс? Може би защото се свързва с импулса. Но той също така е война, хаос и раздори. Това ли се случва през пролетта? Активират се птички и пчелички, поникват тревички и се разпъпват цветенца. Не би следвало "началото" да се управлява от деструктивна планета, естествен злосторник. Тук се абстрахираме от положителните и негативните изяви на планетите в хороскопа, от проработката им, говорим на символичен език.

Има повече логика Сатурн да е свързан с есенното равноденствие (залезът, западния хоризонт) - символичната жътва, прибиране на реколтата. Сатурн екзалтира във Везни, а есенното равноденствие в съвременната астрология бележи началото на този знак.

# 324
А защо първи дом в хороскопа, който е символичното начало, трябва да се свързва с малефик?

В западната школа го свързват с Марс, защото е управител на Овен - първият знак в Зодиака. Пролетното равноденствие, когато започва Овенът, е повече свързано със Слънцето, което започва да огрява Земята, природата се пробужда след зимния сън. Защо Марс? Може би защото се свързва с импулса. Но той също така е война, хаос и раздори. Това ли се случва през пролетта? Активират се птички и пчелички, поникват тревички и се разпъпват цветенца. Не би следвало "началото" да се управлява от деструктивна планета, естествен злосторник. Тук се абстрахираме от положителните и негативните изяви на планетите в хороскопа, от проработката им, говорим на символичен език.

Има повече логика Сатурн да е свързан с есенното равноденствие (залезът, западния хоризонт) - символичната жътва, прибиране на реколтата. Сатурн екзалтира във Везни, а есенното равноденствие в съвременната астрология бележи началото на този знак.

Аз също си задавах този въпрос и открих обяснение при Уилям Лили, който казва за първи дом:

"Този дом е мъжки.
Негови косигнификатори са – Овен и Сатурн, тъй като този дом е първи, а Овен е първия знак, и Сатурн, който е първата планета. Затова когато Сатурн е добре поставен в първи дом и в благоприятен аспект към Венера, Юпитер, Слънце и Луна, той обещава добра конституция на тялото и обикновено дълъг живот
Меркурий се радва в този дом, доколкото домът представлява главата, а Меркурий е езикът, въображението и паметта.
Когато те притежават положителни достойнства и са разположени в този дом, дават добри оратори."
Сатурн като естествен управетил на 1 дом като сигнификатор на издръжливостта на физическото тяло и продължителността на живота, заедно с Марс като упраител на Овен и Меркурий - език, мисъл, изразяване.

Освен това, Сатурн има връзка с първи като огнен дом в западната астрология чрез достойнство по триплицитет - за дневно раждане - Слънце, Юпитер, Сатурн, за нощно - Юпитер, Слънце, Сатурн.

# 325
  • София
Елена аз съм на същото мнение, снощи от спора тук случайно се зачетох  и ми стана странно как по различен път излиза едно и също.
Но въпроса ми остава за добре поставения Сарурн и как да го тълкувам  Rolling Eyes

# 326
  • в 1001-та нощ
Когато Сатурн е на АС и часът не е ректифициран, а в стил :"Мама каза" - аз мисля, че е по-добре да се опита ректификация Simple Smile Представи си, че се окаже в 12 дом или на АС откъм 12 дом - картинката става доста различна и Сатурн е "под прикритие", а не изписан на челото му Simple Smile

# 327
Когато Сатурн е на АС и часът не е ректифициран, а в стил :"Мама каза" - аз мисля, че е по-добре да се опита ректификация Simple Smile Представи си, че се окаже в 12 дом или на АС откъм 12 дом - картинката става доста различна и Сатурн е "под прикритие", а не изписан на челото му Simple Smile
много пъти съм си го мислила, но засега не съм го замъкнала на астролог, а за ректификация си се иска и да е добър... нали ви разказвах за неговото раждане, даже и датата е спорна, затова все го зяпам и се чудя дали това е неговата карта или не... (не ми изнасят рибите на дсц Simple Smile)))))

# 328
  • в 1001-та нощ
Аз не си спомням разказа, но не пречи да го огледаме, все пак - 2 деца има човека, брак и т.н. - не е без събития Simple Smile

# 329
  • г.Каварна
Момичета здравейте,
от много години се интересувам от астрология, но е малко аматьорски.
Бих искала да разбера има ли курсове, т.к. поне за себе си да си направя хороскоп, а и ми е много интересно

Общи условия

Активация на акаунт