Отговори
# 705
  • Мнения: 19 339
Момичета, на цитонамазката на момипето в Геника е излязло умерена и тежка дисплазия-кис/цин2 и цин3.
Защо на цин2 са написали и карцином? Не могат да определят степента ли? При кис прибягва ли се до хистеректомия или може само конизация?

# 706
  • Мнения: 1 078
Момичета, на цитонамазката на момипето в Геника е излязло умерена и тежка дисплазия-кис/цин2 и цин3.
Защо на цин2 са написали и карцином? Не могат да определят степента ли? При кис прибягва ли се до хистеректомия или може само конизация?

Това резултати от цитонамазка ли са ? Такива резултати може да се получат от биопсия, от цитонамазка мисля, че не. Пристъпва се към конизация. Хистеректомия се извършва при микроинвазия т.е. трябва да има  повече усложнения от Карцином ин Ситу.

# 707
  • Мнения: 19 339
От цитонамазка в Геника, течнобазирана. Много ти благодаря за бързото включване. Значи остава да се надява биопсията да не е много лоша.

# 708
  • Мнения: X
Биопсията е възможно а покаже същото, моля се момичето да е смело, и да минава бързо всичко при нея.  Praynig

# 709
  • Мнения: 1 078
Да, биопсията ще даде по-точна информация и въз основа на нея лекаря ще предложи какво е най-добре да се направи. Опит с течнобазираните цитонамазки нямам и не знам как се разчитат резултати от тях и до колко може да се определи  степента на дисплазия или по - развит процес. Може би ще се включат и други момичета от форума, които са по-наясно.

# 710
  • Wolwedans
  • Мнения: 396
Не е коректно от страна на Геника да поставят хистологични диагнози (хисто- тъкан, това е тъканна, т.е. биопсична диагноза) на базата на цитология (при цитонамазка се остъргват само клетки, не се изрязва тъкан). Дисплазията е биопсичен термин. Степента и се определя от степента на засягане на слоевете на епитела от неопластичен процес- при 1-ва степен- една трета от дебелината на епитела е засегната, при 2-ра- половината, при 3-та- две трети, при Карцинома ин ситу- целия епител, т.е. хистологично това е рак, но биологично е предрак, т.к. е запазена базалната мембрана на епитела и няма растеж на ракови клетки в дълбочина. При инвазивен карцином вече има ракови клетки под базалната мембрана. Всичко това може да се определи само и единствено при биопсия- трябва парче тъкан, съдържащо всички слоеве на епитела и субмукозата (съединителната тъкан, разположена непосредсвено под лигавицата). За това всичко изброено от хистопатолога на Геника е само предположения- такива клетки може да има при умерена или тежка дисплазия, както и при карцинома ин ситу и при инвазивен рак. Но пак подчертавам, че това са само предположения. Биопсията или директната конизация са единствените изследвания, които могат да поставят диагноза.

# 711
  • На брега на реката
  • Мнения: 4 361
Здравейте, дами.
Бих искала да ви помоля за тълкуване на резултатите. Твърде дълго време отне излизането на резултата и изпуснах гинеколожката си, вече е в отпуска. А не ми се чака за след празниците. Наясно съм, че вероятно няма нищо притеснително, но не съм лекар и прочетеното в интернет не ми даде яснота.


Патологоанатомия
Забележка: ЦИТОНАМАЗКА:

ПОВЪРХНОСТНИ И МЕЖДИННИ ПЛОСКИ ЕПИТЕЛНИ КЛЕТКИ В НОРМА.
ЛАКТОБАЦИЛИ НА ДЬОДЕРЛАЙН.

РАР-І

Благодаря предварително и се извинявам, ако въпросът ми не е за тук  bouquet

# 712
  • Мнения: 10 716
Fervor,
идеална е!

Момичета, ползвали ли сте влагалищни препарати, съдържащи лактобацили? Моите са намалели, а четох противоречиви мнения относно доказаната полза от използването на локални лекарства.

# 713
  • Мнения: X
Fervor
наистина страхотен резултат , няма нищо притеснително в него  bouquet
Момичета, идва времето за нова тема и бих ви помолила, ако се сещате, кой лекари, не съм посочила на1 страница, да ги добавя с ваша помощ bouquet

# 714
  • Мнения: X
Fervor,
идеална е!

Момичета, ползвали ли сте влагалищни препарати, съдържащи лактобацили? Моите са намалели, а четох противоречиви мнения относно доказаната полза от използването на локални лекарства.
Моите по едно време бяха напълно изчезнали, нищо не съм слагала, организма си знае работата.

# 715
  • Мнения: 145
Здравейте от мен, моята конизация мина, а днес си взех и резултатите:
1.Слуз, кръв и късчета ендоцервикс с умерени хронични огнищни възпалителни инфилтрати в стромата.
2. Ендометриум в пролиферативна фаза.
3. Конус от маточната шийка изследван серийно целия - участъци от многослойния плосък епител с ЦИН II -III на маточната шийка. Резекционни линии свободни.
Доколкото разбрах от доктора това е добър следоперативен резултат. Не разбирам всичко обаче, някой знае ли какви са тези хронични огнищни възпалителни инфилтрати в стромата?
След месец на преглед и чак тогава ще обсъждаме лечение на папилома вируса. Дали, обаче, не е дълъг период това? Притеснявам се да не започне на ново да си работи?
Освен това възможно ли е да е останало някъде, нещо скрито и неконизирано?  newsm78

# 716
  • София
  • Мнения: 650
На мен ми правиха електрокоагулация (обгаряне с ток) и ми казаха да отида на преглед чак след 3 месеца. Преди това нямало смисъл и резултатите от цитонамазка биха били нереални. Така че, щом са ти казали след месец, не го мисли, а ги послушай. Само, нали знаеш, че папилома вируса не се лекува. Ще продължи да си действа. Принципно съветват да си подобриш имунитета, така ще се намали дейстивето му. Оттърване от него обаче няма.

# 717
  • София
  • Мнения: 110
Maria Sia резекционни линии свободни е същественото в случая. Означава че е изрязано до чисто.
Никой нищо не може да ти гарантира относно поведението на вируса, колко време му е необходимо, дали ще се върне или имунитета ти ще го пребори.
Що се отнася до лечението, няма някакво хапче което да лекува HPV. Лечението е подсилване на имунитета, от там нататък всичко зависи от твоя организъм.  Аз не виждам защо трябва да чакате един месец за да коментирате имуностимуланти. Можело е да ги започнеш и преди операцията. Колкото по-рано толкова по-добре, според мен. Има много изписано в темата,което би могло да ти бъде полезно и да ти даде някакви насоки.

# 718
  • Мнения: 145
Доста изчетох за вируса. Ще проуча отново какво мога да направя аз от сега за имуностимулацията, а след месец и докторът ще се изкаже.
Хубави и топли празници на всички!  Simple Smile   bouquet

# 719
  • Мнения: X
Мария Сиа, не се мъчи да си четеш резултатите дословно, дума по дума, по важното е че лошото е минало, нещата са изрязани до здраво при теб  Peace

Общи условия

Активация на акаунт