Име за момиче - странен въпрос

  • 9 750
  • 85
  •   1
Отговори
# 75
  • Countryside
  • Мнения: 11 660
В смисъл от майката или бащата? Те да изберат дали да бъде ов/ова или можеш да избереш фамилията на майката за детето?
Фамилията на майката не може, ако бащата припознае детето.

# 76
  • Мнения: 4 087
Чл. 14. (1) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Фамилното име на всяко лице е фамилното или бащиното име на бащата с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен ако семейните, етническите или религиозните традиции на родителите налагат друго.

Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Бащиното име на всяко лице се образува от собственото име на бащата и се вписва с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен когато собственото име на бащата не позволява поставянето на тези окончания или те противоречат на семейните, етническите или религиозните традиции на родителите.

Може, може, казваш , че семейните традиции са такива, че се взима името на майката или което си пожелае и готово  Wink това е хипотетично , разбира се, ако някой много иска друго фамилно име, не е проблем

Единственото задължително е да са 3 имена и да не са уронващи достойнството, а какви да са- всеки сам решава, има вратички позволяващи почти всичко  Peace

# 77
  • Countryside
  • Мнения: 11 660
Да, но мисля, че се води дело. Обаче май както го запише акушерката така си остава, ако кажа моята фамилия ще го запише така  Mr. Green аз бях с упойки, едвам гледам и т.н. тя ме пита как ще се казва детето, и маймуна да бях казала сигурно щеше да я пише така.

# 78
  • Мнения: 4 087
Да, но мисля, че се води дело. Обаче май както го запише акушерката така си остава, ако кажа моята фамилия ще го запише така  Mr. Green аз бях с упойки, едвам гледам и т.н. тя ме пита как ще се казва детето, и маймуна да бях казала сигурно щеше да я пише така.

Не се води, ще поискат декларация само, нали така записахме без окончание детето. Разписахме се , че и двамата сме съгласни и това беше  Peace  Ние го направихме още преди да родя, заедно с припознаването пред нотариуса, да не се мотаме, че..... Rolling Eyes всичко става....

# 79
  • София
  • Мнения: 310
Истината е, че тука сме си свикнали имената да си завършват на ов и ова и сега навлизайки тая мода да ги няма ни звучи тъпо, смешно, неприемливо и т.н. То нали са казали хората, колкото повече повтаряш някоя странна дума (да речем име), толкова повече свикваш и в един момент вече не ти е странна, та така и с тези окончания. На мен например името Юлислав ми звучеше много странно, измислено и даже малко смешно, но като започнах по- често да го употребявам, свикнах с него и дори ми звучи съвсем нормално и ми харесва.

# 80
  • Нейде из лудите гори...
  • Мнения: 1 367
На никой не сме давали обяснения, защо записваме дъщерите си без –ова в бащиното име.
Звучи ни по-добре без и това е, така са записани и двете.
Друг е въпроса, че в градината автоматично ги пишат с -ова, но и това ще мине  Mr. Green

# 81
  • София
  • Мнения: 291
Едуарда

# 82
  • Countryside
  • Мнения: 11 660
Майката явно е била фенка на сериала "От обич". Mr. Green

# 83
  • Мнения: 2 831
Екатерина
Александра

# 84
  • Мнения: 273
Борислава  Heart Eyes

# 85
  • София
  • Мнения: 598
Диана
Карина
Ана
Ивайла
Дарина

Общи условия

Активация на акаунт