Бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 82 841
  • 747
  •   1
Отговори
# 720
  • Бургас
  • Мнения: 1 989
Донесоха ми шипки и искам да правя мармалад. Не съм правила до сега,но ми е мерак Wink В рецептите,които намерих се прави по 2 начина,единия е да се сварят и претрият през марля няколко пъти,а другия трябва всяко едно плодче да се разполови и почисти от семената и власинките...Ест.се спрях на първия...но имам някои опасения,че май в някои има червейчета,видях някакви розови днес по терасата...Може ли да ги накисна шипките в солена вода,както черешите?

Аз не бих ги киснала в солена вода. Клипчето е много хитро, но мисля, че по-удачно ще бъде да става притриването с дървена лъжица - по-дълбока и колкото може по-голяма. Инструментът, който се е използвал някога е дървен и има формата на голяма гъба /манатарка/, но "гуглата" не е равна, а леко стъпаловидна. Този уред съм виждала точно у  габровци.
Правилно не си се спряла на варианта с почистването на семките, защото са ти донесли шипките наведнъж, и докато ги почистиш те ще омекнат. Ако си ги береш мо малко всеки ден, ще чистиш малки количества неусетно, плодовете ще са твърди и ще се отделят семките лесно. Успех!

# 721
  • Мнения: 9 137
за костния бульон - костите се поставят в тава и запичат във фурната. С всякакви зеленчуци, каквито имате. След това се прехвърля в тенджера и вари дълго и бавно. След 3-4 часа варене бульона се прецежда. И може да си замразите, а ако зеленчуците се претрият  през цедка и докато е горещ му се сложи месо става чуден сос за печено месо

# 722
  • Мнения: 2 314
Аз пък ще помоля за рецепта за приготвяне на т. нар. "курбан". Мъжът ми много обича, а аз не знам как се прави. Не знам откъде ми хрумна, но реших, че е време да направя. chef

Избира се по-тлъсто свинско месо около 1 кг. Нарязва се на хапки и се слага да кипне в малко вода. Изхвърляш я и слагаш нова около 3 литра. Добавяш предварително нарязаните 3-4  средни чушки, 2-3 моркова и 1 средна глава кромид лук. Като се посвари почти месото  задушаваш 1 връзка пресен ситно нарязан лук и 1 пълна к.ч. ориз и ги добавяш и тях. Ако са ти пресни подправките ги слагаш непосредствено след сваляне на тенджерата от котлона, а ако са сухи ги слагаш заедно с лука и ориза. Ние слагаме магданоз и джоджен, а някой ползват и целина и девисил. Да ти е сладко. Simple Smile

# 723
  • Мнения: 904
Дайте идея каква зимнина да направя с патладжан от белия, да не е кьопоолу както и нещо много мазно. Имам доста и се чудя дали мога да замразя , не съм ползвала замразен и не знам как ще е на вкус.

# 724
  • Мнения: 14 157
Пейчев, Вики Кати, bouquet. Ще се пробвам, пък ще видим на какво ще прилича накрая. Mr. Green

# 725
  • Мнения: 2 314
Дайте идея каква зимнина да направя с патладжан от белия, да не е кьопоолу както и нещо много мазно. Имам доста и се чудя дали мога да замразя , не съм ползвала замразен и не знам как ще е на вкус.


Това е разкошно. Вече трета година се прави и този път учетворихме дозата!
http://pep-4o.blogspot.bg/2010/08/blog-post_09.html

# 726
  • Мнения: 9 137
оо, браво на вас! Ние си отядохме и от лАнския останаха 2-3 буркана. Май ще прескоча тази есен.
Иначе го пека . няма разлика какъв е патладжана, безя, осолявам - и в пакети ввъ фризера съм прибрала за кьопоолу, баба Гануш и ония средиземноморски питки с патладжани, които са ни любими.
Освен това съм нарязала за готвене (мусака, за рулца със сирене/кайма и доматен сос ) - осолени, отцедени, После на хартия за печене и във фурната - запечени малко, колкото да омекнат.

при нас курбана се прави от овче/шилешко месо. И чист - вода, лук, черен пипер зърна и месо. Но във всички района курбана е различна манджа  Peace

# 727
  • Sofia
  • Мнения: 9 759
Много ви благодаря за съветите за питката bouquet Стана страшно вкусна, въпреки че ми е първата питка с мая, а на вид стана точно като рецептата. Намазах я с жълтък с малко олио и мляко.
Ето рецептата, ако някой друг, начинаещ като мен, търси лесна и вкусна питка:
http://www.art.satto.org/pitka-topcheta-sas-sirene/

# 728
  • Мнения: 2 822
Здравейте,

искам да направя този десерт, но в момента нямам тъмен шоколад, имам шоколадов фондан Емилия. Дали ще стане с него? Може би да намаля захарта?

Благодаря предварително

# 729
  • Мнения: 318
Ще правя свинско руло с пълнеж. Мога ли вместо в тава, увито във фолио, да го сложа в гювеч с капак и накрая да го отворя, за да хване малко коричка?

# 730
  • София
  • Мнения: 30 209
Здравейте,

на едно пакетче нишесте колко лъжици захар слагате, за да е приятно сладко?

Скрит текст:

# 731
  • Мнения: 9 137
На 0,5л мляко слагам 4 с. л. захар. Но можеш да пробваш с 3, зависи колко сладко обичате и докато е още горещо - да прибавиш още малко  Peace

Здравейте,

искам да направя този десерт, но в момента нямам тъмен шоколад, имам шоколадов фондан Емилия. Дали ще стане с него? Може би да намаля захарта?

Благодаря предварително
кой десерт?  newsm78

Ще правя свинско руло с пълнеж. Мога ли вместо в тава, увито във фолио, да го сложа в гювеч с капак и накрая да го отворя, за да хване малко коричка?
можеш, но сложи лист фолио под капака, защото той не уплътнява така плътно, както фолиото и течността вътре се поизпарява, макар и бавно.

# 732
# 733
  • София
  • Мнения: 30 209
На 0,5л мляко слагам 4 с. л. захар. Но можеш да пробваш с 3, зависи колко сладко обичате и докато е още горещо - да прибавиш още малко  Peace

.....

Мерси! Peace
Ще се водя от съвета ти 0,5л= 4 с.л. захар

На пакетчето пише 600мл мляко + 100мл, в които се разтваря пакетчето. Досега все така го правя, но се чудя, дали няма да стане гъсто за бисквитена торта? Да разредя ли малко или пък няма да се сгъсти достатъчно при изстиване. newsm78 Детето не обича много да се стегне крема, а да е по-отпуснато.

Нещо подобно.

Скрит текст:

# 734
  • София
  • Мнения: 5 606
Не, няма да стане. аз в тези пропорции правя тортата.

Общи условия

Активация на акаунт