Проблем с кърменето и разранени зърна

  • 3 602
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 166
Здравей,

Съжалявам за новопоявилия се проблем. Минало е известно време откакто си писала. Дали има промяна в състоянието ти?

Това, което описваш може да е начало на мастит. Много майки споделят, че в този случай им помага следния принцип на лечение: празна гърда и много почивка. Празна гърда означава, това, коети ти вече сподели - често кърмене или цедене без да се пренебрегва другата гърда. Много почивка означава да не стоим прави, ако може да седнем, да не седим, ако може да легнем и да не се опитваме да будуваме, ако може да поспим. Добра храна и достатъчно течности също могат да спомогнат за по-бързото възстановяване на организма.

Много майки намират за ефективен масажът на гърдите с техниката "торба с топчета": гърдите се хващат с пръсти и майката си представя, че са две торби с малки топчета вътре. Майката може да си представи, че размества топчетата с пръсти и по този начин всъщност да масажира гърдите. Идеята е да се разместят лимфните съдове в гърдите. Лимфата се отича най-добре, когато тялото се движи.

Някои майки намират за облекчение приложението на хладен компрес след кърмене, тк маститът е съпроводен с възпалителен процес. Лек топъл компрес също може да се усеща добре. Всяка майка може да избере, това което усеща, че й помага.

При нужда може да се вземе противовъзпалително средство. Добра идея е да се съгласува с лекуващия лекар, тъй като всяко лекарство крие потенциални рискове по принцип, а и може да взаимодейства с други лекарства, които може да приемаш. Повечето противовъзпалителни са съвместими с кърменето. В случай, че такова ти бъде предписано, бих могла да ти пратя повече информация относно съвместимостта с кърменето.

Ако състоянието се подобрява или поне не се влошава, може да се следва правилото "празна гърда и много почивка" през първите 24-48 часа от появяване на симптомите. Ако състоянието се влошава, може да се обмисли консултация с лекар.

Надявам се скоро да се почувстваш по-добре и ще се радвам да пишеш как си.

# 16
  • Мнения: 167
Състоянието се влоши.Сериозна инфекция.Дадоха ми хапчета за спиране на кърма.Но още оттока е много голям.Мамолога каза да не цедя гърдите и студен компрес и антибиотик.Но как да не цедя какво става с тази кърма в мен.Много ми е болно.Имах много кърма и нямах късмета да го кърмя.Искам да питам има някаде някоя фпндация от където мога да купувам кърма,която да е качествена съответно.

# 17
  • Мнения: 166
Здравей,

Вероятно си тъжна от случващото се. Да имаш кърма, а да ти препоръчват спиране. Дали лекарят обясни каква е причината да препоръча спиране на лактацията? Дали обсъдихте алтернативите ти и какви може да са рисковете от не кърмене за теб и бебето? Би ли споделила как беше установено, че имаш инфекция?

Инфекцията или приемът на антибиотик не е задължително да са причина за отбиването. Дори много майки с мастит и инфекция продължават кърменето от засегнатата гърда. Адекватното изпразване на гърдата може да помогне за отшумяване на симптомите. Обратното - липсата на адекватно облекчаване на гърдите може да доведе до усложнения като запушване, мастит.

Много антибиотици са съвместими с кърменето. Бих могла да ти пратя повече информация за предписания ти антибиотик, която може да обсъдиш с лекаря си, ако прецениш.

Има варианти, при които кърменето може да бъде запазено. В случай, че това е нещо, което целиш, може да ги обсъдим допълнително.

Някои майки в подобна ситуация, обмислят консултация с друг специалист, който може да има повече опит с кърмачки.

В случай, че  решиш да тръгнеш по пътя на спиране на кърмата, добра идея може да е това да се случи постепенно и след като се излекуваш, за да се избегнат рискове от запушване и мастит. Много майки избират да поддържат лактацията си поне докато се уверят, че заместителя на кърмата се толерира от бебето и то се развива добре. Много майки споделят, че времето за намаляване на кърмата с хапчета и това само с намалена стимулация е съпоставимо, защото дори при използването на хапчета пак може да е нужно гърдите да се облекчават, за да се избегнат усложнения, а хапчетата крият и потенциални рискове.

Относно въпросът ти за донорска кърма, може да обмислиш да се свържеш с банката за майчина кърма. В банката кърмата е проверена. Има и неформални групи за предоставяне на кърма извън системата на банката за майчина кърма. Може да имаш предвид, че при тях може да има риск от пренасяне на заразни болести и добавяне на вода или мляко от друг биологичен вид към кърмата. Много майки споделят, че рисковете от такива действия са по-малки, когато предоставяната кърма се дава безвъзмездно, тоест на доброволчески принцип, а не платено (търгуването с кърма така или иначе е незаконно у нас). В случай, че обмисляш вземането на кърма от такива неформални донори, които предоставят кърмата си на доброволни начала, бих могла да ти предоставя повече информация за това какво може да съобразиш и как да се намалят рисковете.

# 18
  • Мнения: 167
Аз вече съм с мастит.Половината гърда е кръв червена и твърда и боли адски силно.Дадоха ми хапчета за спиране на кърма.Като ми казаха да не цедя но аз цедя малко за облекчение по два пъти на ден,но от здравата,от болната не мога да изцедя нищо.Четвърти ден антибиотици и не се повлиява.Сменихме вчера антибиотика с венозен през 12 часа,но като гледам май ще ме цепят.Казвате кърмата да спре пистепенно,значи продължавам да си изцеждам по малко.

# 19
  • Мнения: 166
Съжалявам, че проблемът се е задълбочил.

Много майки преминали през подобни преживявание споделят, че адекватното изпразване на гърдата спомага за преодоляване на мастита. Това, че е започнато лечение с антибиотик не е пречка да се следва правилото "празна гърда и много почивка".

Споделяш, че ти е трудно да цедиш засегнатата гърда. Дали би споделила какво си опитала, за да я цедиш - на ръка, с помпа, друго?

Много майки споделят, че бебето най-ефективно може да изпразва гърдите, когато суче добре. Какво ще кажеш Кристиан да ти помогне?

Маститът е възпаление, което може да е или да не е придружено от инфекция. Причини за мастит могат да бъдат разранени зърна, които са пропускливи за бактерии или кърма, която не се премахва регулярно и ефективно, както и организъм, който може да е изтощен. Поради това преди да е преминал мастита, може да е добра идея гърдата да се поддържа възможно най-празна, за да се помогне на възстановяването. Това, което имах предвид в предишния пост за плавното намаляване е, че след като премине мастита, ако все още би искала да намалиш лактацията, може да цедиш по малко, колкото да облекчиш.

# 20
  • Мнения: 167
Кристиан не може да помогне,защото пия достинекс,който е хормонален.Антибиотика ми е силен.Отделно няма как да захапе около зъното всичко е твърдо.Пробвах изцеждане и на ръка и с помпа.Блаходаря ви аз явно съм по сложен случай.

# 21
  • Мнения: 166
Съжалявам за стечението на обстоятелствата. Вероятно в момента ти е тежко, а и може би изпитваш смесица от чувства.

Надявам се скоро да се почуватваш по-добре. Ще се радвам да ми пишеш как си.

# 22
  • Мнения: 166
Здравей отново,

Сетих се, че наскоро срещнах информация, че лактобацили извлечени от човешко мляко може да се използват за лечение и превенция на мастит. Според Esther Jimenez Quintana, лектор на конференцията на iLactation 1 Sep - 1Nov 2016, видовете лактобацили, които имат ефект при лечение на мастит са: L. salivarius CECT5713 и L. fermentum CECT5716.

Ако това лечение представлява интерес за теб, може да обмислиш да го обсъдиш с лекуващия си лекар. Прилагам и линк към статия с подробна информация, която може да се обсъди с лекуващия лекар: https://www.researchgate.net/publication/44585651_Treatment_of_I … _from_Breast_Milk.

Стискам палци да се оправиш скоро  Hug

# 23
  • Мнения: 167
Здравейте!В понеделник ме рязаха и изтече една кофа гной.Просто как изтърпях 10 дни тези болки не знам.Имам нужда от съвет относно спирането на кърмата.В неделя ми казаха да пия достинекс и да не цедя,понеже чувствах напрежение изцедих 20 мл,следващите 4 дни пиех по 1 достинекс като постепенно спрях да цедя.На 7 ден изпих още един достинекс.Гърдата стана мека,но като стисна зърното излиза прозрано като водичка.Звъннах на мамолога и тои каза сега в неделя един достинекс и в слвдващите 2 по половин Чудя се дали въобще е нужно и да не объркам нещо с този достинекс.А гърдата която направих абцес не съм я цедила понеже нищо не излизаше от нея,възпалението беше блокиеало каналите та затова се наложи и спиране на кърмата.След като ме цепиха и дренираха ми напеавиха превръзка на цялата гърда и казаха да не пипам и сега се чядя какво се случва с млякото което е било в нея.

# 24
  • Мнения: 166
Здравей,

Съжалявам, че се е стигнало до интервенция. Вероятно си се измъчила и изтощила доста Sad

Това, че си решила да изцедиш малко щом си чувствала дискомфорт е било добра идея. Ако в момента усещаш гърдите меки и комфортно (доколкото това е възможно за оперираната гърда) вероятно няма нужда цедиш повече.

Може да ги набдаваш известно време, особено тази с операцията. Ако започне да се появява напрежение в някоя от гърдите, добра идея може да е пак да изцедиш малко, колкото да се облекчиш. Иначе може да има малко останала кърма в гърдите и това е естествено. С времето тази кърма би следвало да се резорбира от организма. Някои майки споделят, че забелязват капки кърма дори години след приключване на лактацията.

Ако прецениш, може да попиташ лекуващия си лекар за лечение на раната с мокра превръзка. Това са подложки (тампони) за лечение на рани. Много майки споделят, че те не залепват за раната, както сухата превръзка и че може да помогнат за по-бързото заздравяване на раната.

В случай, че имаш въпроси относно евентуално бъдещо производство на кърма от оперираната гърда, не се притеснявай да ми пишеш.

Пожелавам ти бързо и безпроблемно възстановяване  Hug

# 25
  • Мнения: 167
Благодаря ви много.Чувствам я мека лявата,но опериеаната е в превръзка цялата и нея никак не я чувствам.Много се притеснявам дали всичко е наред и дали за в бъдеще ще мога да кърмя пак,понеже искам още едно детенце.Нещото кието ме притеснява че когато пипнах леко гърдата с ръка от еднта стеана ареолата беше твърда,а гнойта изтече,махнаха дренажа,много се притесних че не е омекнало и дали ще омекне пак.Искам всичко да е наред и пак да кърмя някой ден,но този път успешно.Сега се провалих,а имах голямото желание.

# 26
  • Мнения: 166
Здравей,

Вероятно ти е тъжно от загубата на кърменето. Може би си дори разочарована. Ти не си виновна за случилото се. Напрваила си всичко, което си могла с информацията и подкрепата, която си имала. Често нещата не зависят изцяло от нас самите. Ако в някакъв момент обмисляш връщане на лактацията и кърменето, не се притеснявай да ми пишеш. Бих могла да те подкрепя с идеи.

Притеснява те състоянието на оперираната гърда. Дали е възможно да правиш лек масаж на оперираната гърда и да опиташ кърмене/цедене, за да се облекчиш?

Споделяш, че се притесняваш дали ще имаш възможност да кърмиш при евентуално второ раждане. При операция на гърдата потенциално има опасност от увреждане на жлезистата тъкан на гърдата - тази, която произвежда кърма: млечни канали, жлези и нерви. Това може да крие риск от засягане на производството. От значение са местоположението на разреза, големината, дълбочината на разреза, белезите, както и времето минало от операцията.

Разрези в близост до ареолата, особено в участъка на външната долна част, с по-голяма вероятност могат да увредят нервите, които отговарят за освобождаване на кърмата.
Може да си представиш гърдата като колело на велосипед, като центъра на колелото е зърното. Радиален разрез, като спица на колело, може да причини по-малка вреда, отколкото разрез, който е напречно на спиците (като част от окръжност с център зърното).

Операцията на гърдата, обаче, не е задължително да означава край на кърменето. Жлезистата тъкан и нервите имат способност да регенерират с времето. Самата лактация, както и последваща бременност също допринасят за развитието на жлезистата тъкан. Счита се, че ако са минали  поне 5 години от операцията, то жлезистата тъкан и нервите може да са възстановени.

Всичко обаче е много индивидуално и както споменах, зависи от много фактори. Може да прецениш като настъпи момента дали бъдещото ти бебе получава достатъчно кърма. Има много майки, които откриват, че могат да постигнат пълно производство. Има майки, които могат да кърмят и само от едната гърда, а има и майки с частично производство, които също могат да постигнат удовлетворяващо кърмене чрез система за дохранване на гърдата или др.

Много майки, които имат притеснения, че могат да очакват частично производство, започват да изцеждат коластра още повреме на бременността. Това може да им позволи натрупване на запас от кърма за дохранване, в случай, че се наложи такова след раждането. Бих могла да ти пратя повече информация за изцеждането повреме на бременност, ако представлява интерес за теб.

Ако прецениш, би могла да потърсиш книгата Breastfeeding after Breast Reduction Surgery на Diana West. Вероятно историята на тази майка също може да представлява интерес за теб: http://www.lalecheleague.org/nb/nbjulaug08p29.html.

Успешното майчинство не се измерва в милилитри или капки кърма, които потичат от гърда към уста. Измерват се с обичта, която струи между майката и бебето й. (Breastfeeding Without Birthing: A Breastfeeding Guide for Mothers through Adoption, Surrogacy, and Other Special Circumstances by Alyssa Schnell, MS, IBCLC)
 Hug bouquet

Общи условия

Активация на акаунт