Завърнали се от чужбина

  • 63 905
  • 615
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: X
Това е неправилно формулиран въпрос. Правилният въпрос би бил "Колко време трябва да пребивава в България, за да успее да види нещо повече от 2-3 квартала и 2-3 селца и градчета, за да придобие поне елементарна представа от живота в нея?" Иначе, няма проблем да иска да си живее в Канада- това поне е нещо, което познава.

# 556
  • Русе
  • Мнения: 11 928
Всъщност, ако съдя по децата които познавам на роднини и близки не е въпроса в сравнението как е в България или не знам си къде, а къде имат среда и компания и къде нямат. Като ги зафъчнат в България при баби и дядовци,и нямат близки деца, ако ще и в рая да са все ще е едно - ще им е тъпо . Една съфорумка, която живее в щатите всяка година ги праща тук на приключенски лагери в Родопите. По на два лагера ходят и са си много доволни децата. Синът ми ходеше на тематичните лагери на Явор Киряков ,където също идваха деца от други страни и също си изкарваха чудесно.

# 557
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 344
Сестра ми е родена и израснала в Германия,нейната майка е германка.Обаче повече и харесва тук.
Особено сега,когато там се напълни с мигранти ..
Баща ми и мащехата ми държаха тя да познава България и да говори езика.
Като беше по-малка-имаме 18 години разлика,сме я водили на обиколки из България ,познава страната ,забележителностите,историята.
Тя говори перфектно български,което е нормално.Защото е половин българка.

Аз и съпруга ми за 10 години в Германия, никога не сме оплюли Родината си и сънародниците си.
Не бих оплюла и Германия,защото това е страната в която получих образованието си и натрупах опит.
Иначе никъде не е перфектно.Има си и плюсовете и минусите.


# 558
  • Street of Dreams
  • Мнения: 13 567
Познавам много деца на емигранти, които са благодарни на родителите им. Но имам съмнения, че наистина копират радостта на собствените си родители, което е нормално.

Единият са го водили всяко лято в Томиславград в Босна, да види къде щеше да е, ако техните не бяха емигрирали в Европата - и как той щял да рита топка в училищния двор с другите смотаняци. Обаче дори тези смотаняци не са го искали, което е още по-кофти - за тях той е бил правежа от Германия, дето нищо не разбира. В Германия пък е бил онзи хърватин с досадната майка, дето все ги карала да ядат, като ходят на гости. Само пример, че бикултурният живот хич не е лесен в пубертета. Тогава се усеща нуждата да се самоопределиш, ама и животът ти се вижда жесток... Така че...

Наскоро се запознах и с германка, чиито родители са дошли в България, като е била на 3. Изкуствени мигли, татуировки и високи токчета, говори меко, както в региона и слуша чалга. Нейни думи - без да съм я питала - че техните са взели страхотно решение и тя е благодарна. Но пак спомена майка си, която й разказва за политическата обстановка в Германия.

В крайна сметка за децата е много по-здравословно да харесват средата, в която живеят.

# 559
  • Мнения: X
Насаме и помежду си се е случвало да се зачудим какво щяхме да правим сега в България. И отговорът винаги е в полза на Канада.
Така кажи. Ето откъде е мнението на дъщеря ти за България. Не е точно и само от трите седмици тук.

# 560
  • Мнения: 859
От разговор на четири очи с мъжа ми ли? Няколко пъти за толкова години?
И дъщеря ми много години си ходеше в Бг и й харесваше. Сега вече не - какво искате да направя?
Какво стана с борбата с кристалните топки?

# 561
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 928
Детето ми е на 9, самоопределя се като американец( много по-близък е като светоусещане до американците, отколкото до българите) Т.е. Децата се самоопределят много преди пубертета. Ако трябва аз да го определя, бих казала, че е гражданин на света.Няма проблеми нито с приятелите си тук, нито в България. Чувства се прекрасно навсякъде. И да не говори правилно български, но не се е случвало някъде да го вземат за надувко. А приятелите му тук с кеф идват в къщи.
За 3 седмици изръчкаме България с него.

Странно ми е дете да благодари, за това ,че родителите са емигрирали. Може би да благодари за дадената възможност, но чак пък за емиграцията. Емигрирали сте , когато е била на година. Едва ли си спомня как са ви посрещнали с червения килим.

Не ти харесва в Бг, разбирам, но пишеш в теми за завърна ли се. Попитах те преди това, дали това ти помага да се убедиш, че си взела правилното решение? Себе си или др убеждаваш? И да Канада не е най- доброто место за живеене, независимо какво ни набиват в главите като емигрираме.

# 562
  • Мнения: 5 262
Е аз забелязвам точно обратни тенденции- деца на родители българи, родени в чужбина, с кеф си ходят в България. За да изпитва такава неприязън дете родено в България, какво ли слуша вкъщи....
Да. Децата са  доста справедливи и съдят  непосредствено и спонтанно. И моите са така.

# 563
  • USA
  • Мнения: 7 373
Заяждате се на дребно.Момичето е тийн на 16,на тази възраст все за нещо мрънкат и все са недоволни.Особено фокусират над негативното.
Не й харесва в България,не иска да си води приятелките там.Най вероятно се срамува и не иска да е "момичето от мизерната държава" в тяхната групичка.

# 564
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
...независимо какво ни набиват в главите като емигрираме.

Кой ви набива какво като емигрирате? Да не сте в някакви странни или тайни общества?

На мен никой нищо не ми е набивал, взех решение за себе си. Би било жалко ако вашата емиграция е била под някакъв натиск и това е станало причина за недоволство от живота извън България.

# 565
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 928
ESL , там това е мотото.
Иначе всеки сам си взема решението, поради различни фактори.

# 566
  • София
  • Мнения: 594
Заяждате се на дребно.Момичето е тийн на 16,на тази възраст все за нещо мрънкат и все са недоволни.Особено фокусират над негативното.
Не й харесва в България,не иска да си води приятелките там.Най вероятно се срамува и не иска да е "момичето от мизерната държава" в тяхната групичка.
Лошо обяснение предлагаш.

# 567
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 928
Това, което съ м видяла, че на тази възраст гледат/ искат да си ходят сами, т.к.контролът е по-слаб. В америка няма как да видиш дет еи на тази възраст по дискотеки напр , докато в България е пълно.

# 568
  • Мнения: 5 262
Това, което съ м видяла, че на тази възраст гледат/ искат да си ходят сами, т.к.контролът е по-слаб. В америка няма как да видиш дет еи на тази възраст по дискотеки напр , докато в България е пълно.

да де. на тази възраст в щатите не са на диско, но още могат да пишат само с печатни букви и им стига у-ще, сбъдват американската мечта @сервит-орка в Макдоналдс@ и се оженват за първия срещнат. След 2 години са разведени с 2 деца.

# 569
  • Мнения: 255
Това, което съ м видяла, че на тази възраст гледат/ искат да си ходят сами, т.к.контролът е по-слаб. В америка няма как да видиш дет еи на тази възраст по дискотеки напр , докато в България е пълно.

да де. на тази възраст в щатите не са на диско, но още могат да пишат само с печатни букви и им стига у-ще, сбъдват американската мечта @сервит-орка в Макдоналдс@ и се оженват за първия срещнат. След 2 години са разведени с 2 деца.
Защо е необходимо да се изпада в крайности?
Да, от ранна възраст започват да работят децата в Северна Америка. Изкарват си свои пари и не виждам какво странно или лошо има в това! Ние сме в Канада. Щерката е на 16 и не пише с печатни букви! Пише си съвсем ръкописно и грамотно, при това, на френски,английски и български. В момента учи и испански. Няма какво да се лъжем - тук възможностите за развитие са в пъти повече. Затова и се вдигнахме на стари години да ходим на края на света... Деца на 16 тук няма как да попаднат в дискотека -има контрол и закони, които се спазват от всички. И, както навсякъде по света, тук има млади жени, които не стигат по-далеч от Макдоналд'с, и се оказват в ситуацията на самотни майки с две деца. Има и такива, които постигат много повече, естествено -въпрос на среда, образование и амбиции. Никъде няма лесно и положените усилия не остават невъзнаградени, както в България, така и в чужбина. Само дето, от личен опит установих, че тук нещата се случват маааалко по-лесно и логично.

Общи условия

Активация на акаунт