Проблем с издаване на паспорт

  • 4 553
  • 9
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 338
Привет, мами.
Моя случеи е следния. Исках БНД да подпише декларация за пътуване - подписа, подписа и че мога да извадя сама паспорт на детето. Оказа се обаче, че Л.К. му е невалидна поради смяна на постоянния адрес и пълномащното е навалидно. Дойде и се подписа в паспортвата служба. Пуснахме документите на детето за паспорта, но служителката каза, че ще го издадат само, когато видят, че той си е задействал неговата Л.К. Той обаче няма намерение да си я поднови и сега не знам какво да правя и как да взема на детето вече платеният паспорт. Моля за съвет! Той е безотговорен, не плаща издръжка и не се вижда с детето. Не мога да разчитам на него, защото е и лъжец. Вече два дена ме лъже, че е подал документите и че ще ги подаде.

# 1
  • Мнения: 7 325
Съвет не мога да ти дам, освен може би да заведеш дело, ако детето ти е малко и си струва.
Определено обаче ми е странно това, че ще ти издадат паспорта, чиито документи са приели и са си взели таксата ако БНД си смени ЛК.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 338
На мен също ми е странно и се чудя дали хросто не искат дахго накарат да смени Л.К. само, за да даде пари за новата. Не съм наясно дали имат право да ми го държат видящ паспорта. Него ще го съда за издръжка и за заместващо съгласие за навършване на пълнолетие.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 14 515
И за мен е странно. Пълномощните по принцип не стават невалидни само защото личната карта е с изтекъл срок или защото е променен постоянният адрес. А тези в полицията също едва ли имат такова писано (в наредба, инструкция или нещо подобно) правило да не се издава паспорт на дете, чийто родител е с изтекла лична карта - идиотски ми звучи и ми звучи също така в най-добрия случай на границата на законосъобразното, дори да има такова правило, каквото така или иначе съм 99% сигурна, че няма.
За съжаление обаче не знам дали с разправии със служителите там ще имаш успех.

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Като начало искай от служителя, който ти отказва, да ти посочи наредбата или закона, в който е уредено това. Тъй като най-вероятно няма такова нещо, изискай си паспорта, ако пак откаже, потърси шефа, ако и той откаже - може би трябва жалба на по-високо ниво с/у паспортна служба (обаче не знам към кого - сигурно ще трябва да се консултираш с адвокат).

# 5
  • София
  • Мнения: 1 338
Мами, благодаря за отговорите. Служителката ми пусна паспорта като с компромис. Аз също съм на мнение, че няма такъв закон, защото няма логика ако изтече личната карта или се смени адреса да де сменя и пълномощно. Ще питам адвокат дали е валидно и как стоят нещата.
Хубав ден 😊

# 6
  • Мнения: 12 170
За смяна на адрес не знам дали прави пълномощното невалидно, но смяната на лична карта - да. Имах пълномощно на мое име, подписано от майка ми. След смяната на личната ми карта се наложи да го презаверя, като впиша номера на новата.  Ако няма пари да си извади нова карта - дай му, в края на краищата интересът на детето е на първо място. А той с изтекла лична карта не може да направи нищо - нито в банка ще го обслужат, нито другаде, където е нужна легитимация. А и той подлежи на глоба, щом е с невалидни лични документи.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 14 515
Не е така, Мамо Ру. Категорично не го прави невалидно нито смяната на личната карта, нито смяната на адреса. Категорично. Другото са приумици и презастрахования на служители.
Ти самата казваш, че само сте дописали номера на новата л.к., но дори и това не е необходимо, както впрочем не е задължително и самото вписване на номер на лична карта в пълномощно.
Същото важи и за съгласието на родителя за извеждането на децата от страната.

Така или иначе, аз също бих тръгнала по пътя на най-малкото съпротивление, доколкото е възможно, вместо да се разправям с чиновници за щяло и нещяло, тоест и аз бих направила каквото ми искат, АКО не ме затруднява особено. В случая без разправии явно няма да мине, де - или с тях, или с бащата, или и с единия, и с другите.

# 8
  • София
  • Мнения: 1 338
Мами, благодаря за съветите. Днес взех паспорта на детето и ми олекна.
Хубав ден 😊

# 9
  • Мнения: 12 170
Браво!

Магдена,сигурно си права. Мен ме върнаха от банка, след като си смених личната карта, трябвало им ново пълномощно. Та ходих при нотариус и той вписа номера на новата лична карта и го завери. Питах жената на гишето в банката защо е нужно след като не си сменям нито имената, нито ЕГН, нито адрес, каза ми, че така трябва и отказа да ме обслужи. Може би и аз тръгнах по пътя на най-малкото съпротивление. Не бях сигурна и не се разправях.

Общи условия

Активация на акаунт