Срочен договор по време на бременност

  • 5 327
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 21
Zdraveite! Imam vapros i ako nqkoi e izpadal v moqta situaciq,neka me posavetva. Bremenna sam v vtori mesec s vtoro dete i rabotq v golqma firma na izpitatelen srochen trudov dogovor za 6 meseca,3 ot koito iztekoha i imi ostavat oshte 3. No rabotata mi e svarzana s mnogo vredni himikali,preparati i izpareniq i ne moga da si pozvolq da prodaljavam da rabotq tova,zashtoto bih zastrashila zdraveto si i i tova na badeshtoto mi bebe. Rabotodatelite mi znaqt za tova i ima variqnt da me premestqt na malko po-leka rabota no s sashtite izpareniq i vredi za men. Parviqt mi staj e pri tqh i nqmam pravo na platen otpusk i platen bolnichen. Vsichkite mi osigurovki za pokriti,nqmam prekasvane v tqh,no nqmam predishen staj i mi kazvat che nqmam pravo na plateni polnichni i itpuski.Moqta ginekolojka mi dade bolnichen list za 2 sedmici,koito az vnesoh i nqma da mi se plati. Molq,ako nqkoi e kompetenten po nqkoi ot moite vaprosi neka mi kaje... Dli imat pravo da me osvobodqt ot rabota ako ne se premestq na drugoto mqsto,zashtoto az Vi obqsnih za nego(che mi nosi pochti sashtata vreda),zashtoto te mi kazvat-Ti si precenqsh... Dali imam pravo na maichinstvo,ako si plashtam osigurovkite i dali sa dlajni da mi podnovqt dogovora ili ne? Zashtoto izliza che az sam oshtetena ot vsqkade. Ne moga da prodalja da rabotq,zashtoto ruskuvam zdraveto si,no ne moga i da napusna,zashtoto ne moga da si pozvolq da ostana bez dohod... Na kakvo imam pravo i na kakvo-ne?
_____________
Пишете на кирилица.

Последна редакция: пт, 09 сеп 2016, 19:39 от AnMary

# 1
  • София
  • Мнения: 6 149
Не са длъжни да ви продължат договора, все пак сте на изпитателен срок и могат по-всяко време в този период да го прекратят. За да получавате обезщетение за гледане на дете трябва да имате 12 месеца през които да са Ви внасяни осигуровки за общо заболяване и майчинство, а според написаното от Вас имате само 3.
И нещо не разбрах. Искате да си внасяте сама осигуровките, но не можете да работите тази работа и не можете да останете без доход. Това как става?
Варианта за да си внасяте осигуровки е да се регистрирате като самоосигуряващо се лице, но тогава ще трябва да си плащате всичко в продължение на 9 месеца, за да съберете нужните 12. И в крайна сметка ще стигнете до минимално гарантираните за първата година 420 лв.

И моля пишете на кирилица!

# 2
  • Мнения: 21
Ideqta mi e ako sam v bolnichen i se samousigurqvam,za da ne si izgubq rabotata i ako ne mi podnovqt dogovora sled 6-te maseca,az da si vnasqm osigurovkite,za da imam pravo na maichinstvo... I sashto taka-sled kato ne mogat da mi osigurqt bezvredna sreda za rabota-mogat li da me osvobodqt po vreme na izpitatelniq srok sled kato sam bremenna?
_____________
Пишете на кирилица.

Последна редакция: пт, 09 сеп 2016, 19:38 от AnMary

# 3
  • София
  • Мнения: 6 149
Не можете да ползвате болничен, ако нямате 6 мес., в които са плащани осигуровки за ОЗМ.
Могат да прекратят предсрочно договора и по-никакъв начин не са длъжни да го направят безсрочен. Вие сте в период на изпитване. Това, че сте бременна няма никакво значение.

Пишете на кирилица! Това са правилата на форума, с които сте се съгласила при регистрирането си.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 633
честно казано не можах да прочета до края, много ми е трудно с латиницата, но ще споделя моят случай. забременях докато бях на срочен договор в изпитателен срок. естествено искаха да ме накарат да подпиша по взаимно съгласие, че искам да ми прекратят договора. нямах друг избор освен да си пусна болничен /който не ми се изплащаше защото нямах необходимия стаж, но все пак по този начин се защитих от освобождаване/. лежах в Аг фиктивно за да ми дадат въпросния болничен, който беше за доста дни /около 30 май/. след него лекаря на ЖК ми даде някакъв 7 дневен, и после беше 45 дневния, после този от болницата, който е за след раждането, след него веднага молба за отпуск за гледане на дете до навършване на 1 година, на който никой работодател няма право да откаже и така още един два месеца, докато реално изтече срока на трудовия договор. когато ми се натрупа стаж за  да получавам т.нар майчинство за първата година започнах да го получавам и продължиха да ми го изплащат до навършване на 1 година на детето. след това подписах трудов договор в друга фирма с един работен ден /фиктивно/ след който пуснах молба за да ползвам втората година майчинство и така получавах пари и до навършване на 2 години на детето ми.

# 5
  • Мнения: 4 696
Болничния не те защитава от прекратяване на срочен трудов договор с изпитателен срок. Единствено може би създава известно неудобство с връчване на предизвестие, ако въобще има уговорено такова в полза на работника.  Доколкото разбирам, рабтодателят не ви е освободил, но това не е, защото не е имал право, а поради някакви други причини.
Съгласна съм изцяло с Mrs Jan.

# 6
  • Мнения: 2 200
Не можете да ползвате болничен, ако нямате 6 мес., в които са плащани осигуровки за ОЗМ. Може да се ползва болничен, просто няма да се изплаща.
Могат да прекратят предсрочно договора и по-никакъв начин не са длъжни да го направят безсрочен. Вие сте в период на изпитване. Това, че сте бременна няма никакво значение.

Пишете на кирилица! Това са правилата на форума, с които сте се съгласила при регистрирането си.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 633
Болничния не те защитава от прекратяване на срочен трудов договор с изпитателен срок. Единствено може би създава известно неудобство с връчване на предизвестие, ако въобще има уговорено такова в полза на работника.  Доколкото разбирам, рабтодателят не ви е освободил, но това не е, защото не е имал право, а поради някакви други причини.
Съгласна съм изцяло с Mrs Jan.
не знам, аз тогава говорих с двама счетоводители и те ми казаха, че няма как да ме освободя в такъв случай, дори бях намерила точно в закона където го пише и го казах на работодателя, той се консултира със счетоводителката на фирмата и след това ми каза, че ще ме оставят докато не изтече договора

# 8
  • Мнения: 6
Имам запитване. Разбрах, че съм бременна, но с 300 зора крия това на работа. Влизам във 2рия месец, но на работа съм от месец и нещо. На срочен трудов договор съм с 6 месеца изчитателен срок. Казаха ми, че ако решат може да ме махнат по всяко време, дори и ако изляза в болничен по бременност. Други ми казват, че щом има регистрирана бременност и съм в болнични няма как да ме махнат. Каква е истината? На кое да вярвам и на кое не? Как да постъпя? Искам да си взема възможно най-рано болничен, когато може да се вземе, защото има много стрес в моята работа.  Благодаря ви! Пиша в тази стара тема, защото не ми дават да пиша нова тема.

Общи условия

Активация на акаунт