Деца – чудовища и толерантните им родители

  • 232 860
  • 3 490
  •   1
Отговори
# 480
  • София
  • Мнения: 17 321
То момиченцето, дето е отнесло шамарите, е на 4г според лентичката, за братчето няма лентичка, което ме наведе на мисълта, че е бебе, на което ще пазят тишина.
Та в този ред на мисли споделих, че ако 4-годишната ми дъщеря вдига шум, докато бебетоо спи, проблемът е, че не съм я научила на тихи игри. Което няма да стане с шамар.

# 481
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Проблемът, доколкото схванах, не е защото вдига шум, а защото отговаря нагло, когато бъде помолена да не го прави. За ступване си е отвсякъде.

# 482
  • Сливен
  • Мнения: 2 786
То момиченцето, дето е отнесло шамарите, е на 4г според лентичката, за братчето няма лентичка, което ме наведе на мисълта, че е бебе, на което ще пазят тишина.
Та в този ред на мисли споделих, че ако 4-годишната ми дъщеря вдига шум, докато бебето спи, проблемът е, че не съм я научила на тихи игри. Което няма да стане с шамар.
нашия случай с моята немирница е такъв - 4-годишна и малко бебе. Повярвай ми  нищо не я усмирява, никакви тихи игри не я правят тиха, тя ги прави шумни. Не казвам, че шамарът е подходящ в този случай, но е много лесно отстрани да се дават съвети. Децата си искат вниманието, но често когато бебето спи, мама иска да сготви, да изчисти, което пък кара 4-годишното да си търси вниманието. И детето е право, и майката. Затова през седмицата пускам моята 4-годишна на градина и гледам през почивните дни да освободя време за нея, което пак не и стига, но това е друг въпрос.
Чудя се как употребата и желанието за един сладолед се приравнява с нетърпимо и лигаво непослушание.

# 483
  • София
  • Мнения: 927
Кафето с мед ме разбра.  Peace Ако прочетете постовете ми в темата, ще разберете, че шамарът не е безсилие, а средство за възпитание. За мен израз на родителско безсилие е да се крещи по детето, да търпи обиди, както и да му се угажда за всяко примрънкване, че иска нещо.

# 484
  • Мнения: 5 060
Как не сме се биели като малки. Не знам дали майка е била виновна, ама със сестра ми вечно бяхме на кълбо.
После ни наказваха и като свършеше забраната почвахме от там докъдето бяхме стигнали. Joy

# 485
  • Мнения: 4 418
А преди да се стигне до шамара, няма ли някакво междинно ниво, където може да има обяснения, за да разбере детето какво и защо. На 4 години, бебето спи, на каката й е скучно и търси начин да привлече внимание. Съвсем нормална ситуация. Съвсем нормално е да е сърдита, ако редовно трябва да прави нещо заради бебето. Ако начина по който си изразява емоциите завършва с шамар, горкото дете.

Или щом от първия път не изпълни командата, шамар.

На 4-5 годишните /поне тези около мен/, много отрезвяващо им действа израза - събудите ли бебето, вие ще го гледате докато реве после. Изчезват с 300 от мястото, където спи бебето и гледат да не се мяркат много много докато не се събуди.

# 486
  • Мнения: X
Ако прочетете постовете ми в темата, ще разберете, че шамарът не е безсилие, а средство за възпитание.
Чудесно те разбрахме!  Peace Кратко и ясно.

# 487
  • София
  • Мнения: 927
Обяснения задължително. Но има моменти, когато и те не помагат. Просто детето е решило да изпробва търпението и границите докъде са. В интерес на истината може и малко ревност да има. Затова винаги гледам поне по половин един час на ден да отделя само за нея.

# 488
  • Сливен
  • Мнения: 2 786
Обяснения задължително. Но има моменти, когато и те не помагат. Просто детето е решило да изпробва търпението и границите докъде са. В интерес на истината може и малко ревност да има. Затова винаги гледам поне по половин един час на ден да отделя само за нея.
може да те разбере само някой, който е "в твоите обувки", като мен.  Дори и да кажа на моята дъщеря, че тя ще гледа бебето когато се събуди, че ако го остави да спи ще имам повече време за нея, а бе каквито и доводи да изкарам, понякога нищо не работи, умира си от кеф да нерви хората - разбере ли, че нещо те дразни, ей така с подла усмивчица продължава да го прави. Но при повечето случи проблемът е, че иска внимание, просто се нуждае наистина от повече такова. Когато я гледа само един човек и цялото внимание е към нея, грешка няма, тя е най-доброто дете на света.

# 489
  • Мнения: 4 418
Винаги съм смятала и все още така мисля, че децата, за да изпълнят доброволно дадено нещо, трябва да са наясно защо го правят. Обяснения от типа - защото аз така казах, защото с мама не се спори, защото по мама не се удря и т.н., не вървят. На въпроса защо, не се отговаря със защото.

Първия път, когато дъщеря ми се пусна от ръката ми и хукна да пресича сама една улица, последва  лекция как колата може да я размаже на асфалта и от нея човек да не стане повече. Беше на 3 години.

Когато дъщеря ми се пробва да ползва в къщи думи, които чува от градината - тъпа, луда, не ми пука, плюене и т.н., последва също лекция, в която първо я помолих да ми обясни какво означават думите, които ползва, да ми каже кога в къщи е чула и видяла да се държим по този начин, да ми каже дали смята всичко това за хубаво. Сега й е разрешено вечер в банята да истерясва, но спре ли душа искам глупостите от устата й да спрат и те. Обяснила съм, че не ми е приятно да чуват такива думи от устата на 5 годишно момиче, така както на нея няма да й е приятно аз да й ги казвам. Не се налага да го повтарям.

roxanna, ами остави й веднъж ревящото бебе, след като го събуди.

# 490
  • София
  • Мнения: 19 293
Пак много зависи от детето как примрънква, от 1 бонбон на ден няма да надебелее особено. Понякога забраненият плод е най-сладък.
Скрит текст:
Аз съм хранена винаги с домашна храна и точно затова обожавах да ям навън, особено първите пици в София на Раковска и Гурко - дори казах на майка ми, че са по-вкусни от нейните, заради което тя с основание ми се поразсърди Grinning
Чувала съм малко момиченце да моли за желибон, а младият симпатичен татко назидателно да й напомня, че тези неща са вредни и те не ги купуват. Ами съгласи се само за 1, няма да се отрови.

# 491
  • Сливен
  • Мнения: 2 786
roxanna, ами остави й веднъж ревящото бебе, след като го събуди.
ако искам то да оцелее точно това не бива да правя - хапала го е, удряла го е, боцкала е бузата му с пръст - къде от ревност, къде за да привлече вниманието ми. Аз също обяснявам, че ако избяга на улицата, може да я смачка кола, но обясненията имат ефект при едни деца, за жалост при други го няма този ефект. Приемете го - не всичко действа при всички. Трудно ми е с нея, защото батко и беше на другата крайност, само с думи се разбирахме и още е така. Така че и вас ви разбирам - имам предвид тези, които давате съвети, че само с обяснения всичко се постига. Просто различни характери - често казвам, че сега на нас ни е трудно, но съм сигурна че в бъдеще тя ще се оправи в живота, каквото е намислила винаги го постига.

# 492
  • Мнения: 4 418
Не отричам, че има трудни деца. Обаче отричам боя като средство за възпитание. Въпреки, че резултатите от двата вида възпитание ще ги видим на един доста по-късен етап де.

# 493
  • Мнения: 14 478
Винаги съм смятала и все още така мисля, че децата, за да изпълнят доброволно дадено нещо, трябва да са наясно защо го правят. Обяснения от типа - защото аз така казах, защото с мама не се спори, защото по мама не се удря и т.н., не вървят.

Значи изнасяш лекция ЗАЩО по мама не се удря?
 И с мама не се спори. Така е. Дсобено когато си на 4 години. Тя, мамата няма десет живота за да спори с 4 годишни.
 Може да си говорят мама и 4-годишното, но да спорят....хм.

# 494
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Познавам майка,луда на тема чистота и марки.
Не знам дали сте виждали 4 годишно,което почти не играе за не се изцапа.
Имам подобно дете в махалата. Не тича, защото ще падне, не се катери, защото ще се изцапа, не вика, защото е хулиганско и т.н.  Crazy

Общи условия

Активация на акаунт