Последните пет книги, които прочетох #3

  • 167 341
  • 649
  •   1
Отговори
# 495
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
1. Вкусът на мечтите- Сара Адисън Алън 1/5  Изключително слаба книга! То не бяха летящи книги, не бяха застаряващи жени без собствено мнение, скучен до безобразие сюжет и какво ли още не. Едва я изслушах. Ако я четях, нямаше да я завърша.

2. Далечно ехо- Вал Макдърмид 5/5   Перфектен трилър! Действието започва с изнасилване и убийство прди 25 години, за да настигне свидетелите в настоящето и да ги помете с разкрития, сътресения и отмъщение. Тъкмо си мислиш, че нещата започват да се разплитат, появява се нов участник, с нова участ, неотменно свързана със случая. Четиримата приятели са принудени сами да разкрият случая, за да спасят живота си.

3. Сливовиц- Катерина Хапсали 3/5 Клише до клишето. Хубава история, но явно останала под напъните за оригиналничене. Хареса ми образа на героинята. Прозира някаква надежда, въпреки черните краски на живота й досега. Улавя се едно чувство за топлота и принадлежност.

4. Писмо в бутилка от П- Юси Адлер- Улсен 5/5    Отново Отдел Q са в стихията си!
Интересен трилър, напрегнати моменти, симпатични образи. Като трета книга от поредица, все още главните герои остават леко загадъчни и щрихирани. Но в случая това не ме дразни, напротив, предизвиква ме.

5. Тяло под роклята- Галин Никифоров 5/5  Трудно е да се напише мнение за тази книга. Рядко срещано явление. Темата е колкото "модерна", толкова и леко поизтъркана вече. Но поднесена по този начин, не може да мине незабелязана. Ексцентрична, шокираща, на моменти брутална и откачена, в други- тъжна и мрачна, имам чувството, че всички възможни определения биха били релевантни към точно тази книга. Добре затегнат възел от събития, чувства, емоции, действия, психологически наблюдения, който не може да те устави безучастен. Сигурна съм, че прочелите книгата са на двата полюса- от силно впечатлени и харесали я до отвратени и отрекли я.

# 496
  • Мнения: 3 342
"Невъзможното бягство на Джини Мун", Бенджамин Ладуиг
3/5


Не мисля, че съм справедлива в оценката си за тази книга, но тя е отражение на начина, по който се чувствах, докато четях. Беше ми ужасно трудно. Историята е разказана от гледната точка на Джини Мун - 14-годишно момиче с аутизъм, което опитва да осмисли света, в който живее, и да постъпва правилно и отговорно. Но може би именно стремежът към автентичност в предаването на мислите и чувствата й ме натовари толкова. Трудно четиво.

"Безмълвно минало", Майкъл Бейдън, Линда Кийни
2/5


Не ми хареса. Стереотипна, лековата. Ненужна романтика, примесена в криминален сюжет.

"Списъкът", Луси Фоли
4/5


"Списъкът" е от онези книги, които изчиташ на един дъх. Постоянно напрежение и очакване не само да разбереш кой е убиецът, но и кой е всъщност убитият. Кратки глави, различни гледни точки, връщане в миналото, заплетени отношения, скрити тайни. Класически криминален формат в ново амплоа. Всеки има своето минало, всеки може да бъде и жертва, и заподозрян.

"Пепел в снега", Рута Сепетис
2/5


Полезен урок по история, който обръща внимание на недостатъчно известен аспект от Втората световна война - отношението на Сталин към прибалтийските републики, но уви, кошмарен стил. Дали наистина беше необходимо мъчителните преживявания да са предадени в такава детайлност и да са буквално през ред? Имах чувството, че авторът бездушно изброява, че се е случило и това, и това... сякаш до безкрайност. До степен да не ми позволи да вникна истински в чувствата и изживяванията на героите, да не изпитам искрено съчувствие, да не успея да съпреживея съдбата им. На практика нямах търпение книгата да свърши.

"Погубени",  Карин Слотър
3.5/5


Честно казано, останах по-скоро разочарована.
Ненужно дълга, твърде нагледно предадено насилие, един куп (от моя гледна точка излишни) проблеми в личния живот на главните герои. Можеше и по-добре. Любим автор - може би затова изискванията ми са по-големи Simple Smile

# 497
  • Мнения: 10 010
1. "Моя мрачна Ванеса" - Кейт Елизабет Ръсел 2/5 Отвратителна тематика, неприятно се чете. Авторката умело показва дефицитите на жертвата и патологията на предатора, няма спор. Можеше да си спести доста графични моменти.
2. "Убийци на фазани" - Юси Адлер-Улсен 5/5
3. "Хана" -  Алена Морнщайнова 5/5 Прекрасна книга, радвам се, че открих писателката. Въпреки тежката тематика е написана е с уважение към страданието и достойнството на хората.
4. "Безгранично" -  Юси Адлер–Улсен  5/5
5. "Силата на кучето" Томас Савидж 5*/5 - Влиза в графа "любими" и номинация за книга на годината. Купих и прочетох след като вече бях гледала филма. Книгата е шедьовър.

# 498
  • Мнения: 536
1. Алекс Майкълидис - "Останалото е мълчание" - 2*, не успях да я дочета. Много бавно и мудно се влачи действието, а е кратко книжле, нищо не се случва някак и се предъвква едно и също. Останаха ми 50-тина страници, отегчих се ужасно.

2. Камила Лекберг - "Ледената принцеса" - 3,5*. Книга първа от поредицата за Ерика и Патрик. След Стиг Ларшон, Юси Адлер-Улсен, Юрт и Русенфелд, Ирса Сигурдардотир ми идва доста слаба, ако бях започнала първо с Камила сигурно щях да дам по-висока оценка. Любовната история ми хареса обаче, както и Ерика - добре обрисуван персонаж.

3. Ирса Сигурдардотир "ДНК" - 5*. Четох я след "Водовъртеж" и "Изкупление", нямаше проблем. Книга 2 и 3 имам вкъщи, а ДНК взех от библиотеката. Отново социална тематика - за деца, дадени за осиновяване и разделени братя и сестри.

4. Теодора Димова - "Майките" - 5*. Сега, от позицията на времето, бих казала, че е малко прекалено мелодраматична, но определено е една от най-добрите книги, които съм чела през последните няколко години. Поставям я наред с "Хиляда сияйни слънца", въпреки, че не успя да ме разплаче, за разлика от Хосейни, на който се скъсах от рев.

5. Галин Никифоров - "Тяло под роклята" - 3*. За разлика от Тарталетка, аз не я харесах много. Криво ляво бива, но към средата също се изчерпа и доста доскуча, започна повтаряемост, която омръзва.

# 499
  • Мнения: 1 485
1. Книжарницата на Мистър Ливингстън - страхотна;
2. До последната минута - обожавам футбол;
3. И заживели обидено - Георги Блажев ми е любимец;
4. Кафенето на любовта или когато бяла котка ти мине път - много романтична;
5. Котаракът, който спасяваше книги - не ми е чак толкова интересна, колкото четох, че други хора я оценяват
Започвам: Глина.

# 500
  • Мнения: 605
Последните пет книги, които прочетох:
1. Открий съдбата си с монаха, който продаде своето ферари- Робин Шарма- 5/5.
2. Уроци по лидерство от монаха, който продаде своето ферари- Робин Шарма- 5/5.
3. Подсъзнанието може всичко- Джон Кехоу- 5/5.
4. Квантовият воин. Възможностите на подсъзнанието в квантовия свят- Джон Кехоу- 5/5.
5. Излекувай живота си- Луиз Хей- 5/5.

# 501
  • Tenerife
  • Мнения: 140
1. "Души в окови"  - Съмърсет Моъм. 4/5Харесвам стила на писане на Моъм. В историите му винаги има дълбочина на човешките характери и взаимоотношения, но се четат леко и бързо. Приятно и интересно ми беше в света на Филип  Кери. Понякога се дразнех на наивното му, сляпо доверие и отчаяна любов към Милдрид, но ако героят беше различен, то и историята щеше да е друга. Четох, че има много биографични моменти в книгата и с тази мисъл ми беше по- интригуваща.

2. "Игра на лъжи" - Клеър Макинтош. 5/5 Интересен психотрилър, с неочаквани обрати. Запали ми любопитството към творчеството на авторката.

3. "След края" - Клеър Макинтош. 5/5Книга, която ме разплака и замисли. Любов, страдание, болест, надежда и няколко възможни варианта на бъдещето. Много добре поднесена, реалистична история.

4. "Какавидите" - Джон Уиндъм. 5/5Върнах се няколко десетилетия назад с тази любимост. Обичам да чета постапокалиптични, фантастични и антиутопични романи, а този е точно такъв. Да, има и от трите. Не само в измисленото бъдеще от книгата хората се страхуват от различното, живеят според религиозни догми и са жестоки един към друг. Уви, в реалността ни е същото. Вълнувах се с приключенията на Дейвид когато бях на 12 години, вълнувах се и сега.

5. "Хлебарките" - Ю Несбьо. 5/5Ще цитирам мнението си от goodreads: "Имам усещането, че каквото и да напиша за Ю Несбьо ще звучи клиширано или недостатъчно. Това е третата ми среща с творбите на автора (доколкото помня) и първата история за Хари Хуле. Приятно изненадана, възхитена и заинтригувана са слаби думи за да опиша усещанията си. Ю Несбьо не пише просто кримки, не оставя само в напрежение дали ще оцелеят добрите и какво ще се случи, буквално до последният момент, той засяга, по брилянтен начин, сериозни теми. В "Хлебарките" освен да четем за убийства, разследвания и заплетени моменти ни се предоставя възможност да се замислим колко много деца, точно в този момент, страдат от жестокостта на възрастни с извратени сексуални наклонности! Не само педофилията, но и мизерията трябва да бъде изкоренена, за да няма продадени, страдащи и убити деца! С какво право човекът се има за висше творение на природата, за какво са му дадени разум и чувства, щом позволява да бъдат наранявани най- невинните?!
Няма да забравя приключението на Хари Хуле в Тайланд."

Последна редакция: сб, 19 мар 2022, 21:35 от Kim29

# 502
  • Мнения: 6 148
Слагайте и оценки, моля!

# 503
  • Мнения: 454
Наскоро минах само две книги, нямам кой знае колко време за четене. Едната е Спящите красавици на Кинг, другата "Ако има кръв". Втората нещо не ме грабна особено, както очаквах.

# 504
  • Мнения: 766
1. Хората, които са винаги с мен - Нарине Абгарян 5*/5
Нарежда се веднага в челната петица на любимите ми книги! Не знам, дали би се усетила от хора, които не са израсли на село като мен. Красив език, живи пейзажи, ястията може да ги вкусиш едва ли не и отношенията между хората могат само да те накарат да се разплачеш от красота и топлина ... Един изчезнал рай от детството ми е тя...

2. "Торба с кости" - Стивън Кинг 4,7/5
Хубава книга на Краля, въпреки че от началото малко бавно се точи. За любителите на автора - който не я е чел, да си я вземе. Няма да съжалява. Не е от рода на ужасите, както предполага заглавието, по-скоро е от психологическите му книги.

3. "Приспивна песен в Аушвиц" - Марио Ескобар - 3/5
Не можах да я прочета докрай, не ме хвана, въпреки че я четох до средата. Оставих я. А иначе съм фен на темата за Холокоста, но напоследък все попадам на еднотипни такива книги, които никак не мога да смеля(((

# 505
  • Мнения: 1 555
"Не пипай тази книга" Ян ван Хелсинг
"Децата на новото хилядолетие " Ян ван Хелсинг
"Всичко което блести" Даниел Стийл
"Богат татко - беден татко" Робърт Кийосаки
"Анабел" Даниел Стийл

# 506
  • Пловдив
  • Мнения: 13 470
1. "Тайните убежища" - Жером Лубри 5/5
2. "Катерина де Медичи" - Джийн Калогридис 1/5
3. "Колекционерът на парфюми" - Катлийн Тесаро 4/5
4. "Книгата на изгубените имена" - Кристин Хармел 5/5
5. "Почти нормално семейство" - Матиас Едвардсон 5/5

# 507
  • Мнения: 397
1. Тайната на Диор категорично 5/5
2. Скандалният живот на Евелин ХЮго Много ми хареса, но нещо не ми достигна 4/5
3. Ледена тишина от Рагнар Йонасон 3.5/5 имам чувството, че всяка следваща книга от поредицата е по-безинтересна, но не са лоши като цяло
4. Полунощ в кафене Черният дрозд стана една от любимите ми книги, много топла и уютна 5/5
5. Камък, ножица, хартия чудесен трилър 5/5

# 508
  • Пловдив
  • Мнения: 791
Аз чета почти всякакви жанрове.
Моите последни пет книги бяха:

“Вината в нашите звезди” от Джон Грийн - леко тийн четиво, което реших да прочета след като гледах филма и сгреших.. Не че е лоша книгата, но е едно към едно с филма и съжалих, че първо съм гледала екранизацията.

“Шогун” - Джеймс Клавел - Класика, която има толкова положителни отзиви, че ме загриза любопитство да я прочета. Ох, едва я избутах 😁 Супер много персонажи, и докато ми стане интересна (а тя стана интересна в края на втората част), свърши много бързо.. Останах със смесени впечатления от нея. Не мога да кажа, че е страхотна, но не мога да кажа, че е и лоша.

“Крайни мерки” - Любомир Петров - харесва ми да подкрепям българските автори. Лека и малко странна история, разказана през очите на главния герой. Но не мога да дам висока оценка

“Виконтът, който ме обикна” - Джулия Кийн
Това е книга втора от поредицата “Бриджъртън” - любовна история.

“Открито” - Андре Агаси - препоръчвам с две ръце. Аз не съм голям фен на тениса, но толкова добре е разказана/написана, че те поглъща напълно. За мен това е най-добрата книга тип биография (говорейки за съвременни известни личности).

# 509
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
1. Ако има кръв- Стивън Кинг 5/5  Кинг е Кралят. Това изчерпва всякакви ревюта, които могат да се напишат са сборника новели. На мен най- малко ми хареса едноименният разказ, останалите са просто невероятни- носещи заряда, изказа, стила, очарованието на Стивън Кинг

2. Бляскав живот- Грегоар Поле 1/5  Многократно награждаван автор, с когото, надявам се няма да се срещам повече. Направих два опита да прочета книгата, вторият път стигнах до 150 страница и я захвърлих. Претенциозна логорея с философски напъни за живота и изкуството.

3. Хиляди късчета дъга- Изабел Брум 3/5
Приятна и неангажираща история. Липсваше ми дълбочина на разказа и на образите.

4. Майките- Теодора Димова 2/5   Тотален булшит! На моменти ми идеше да се развикам на четящата просто да млъкне( слушах я в Сторител)! Нелеп напън за оригиналност, пълна с вулгаризми, просто нахвърляни и струпани самоцелно. Не, не, думите ми не стигат за грозното усещане, което ми остави книгата, като физически наранена се чувствам. И докато и други книги са ме "наранявали" по този начин, тази някак си и ме омърси. 2/5 само заради доброто хрумване множеството истории да са свързани по интересн начин, обединени от престъплението, но и... от финала на световното.
Иначе съм съгласна с множеството мнения относно тежките теми, които поставя, но и те са така самоцелно нахвърляни. Дълбочина не откривам в нищо, нито в темите, нито в образите, нито в сюжета.

5. Шепнещия мъж- Алекс Норт 4/5  Хубав, но доста предвидим трилър. Докато четях книгата, все едно бях на скоростно влакче- ту набира скорост и става много интересно, ту внезапно инерцията свършва и доскучава. Хареса ми връзката, която има Джейк с майка си, макар и починала, този детайл от цялото истински ме докосна.

Общи условия

Активация на акаунт