Последните пет книги, които прочетох #3

  • 167 454
  • 649
  •   1
Отговори
# 480
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 292
1. Доживотна присъда- Дейвид Елис 2/5   Ако книгата беше съсредоточена върху престъплението, щеше да е чудесна сигурно. Но огромното разводняване с политика( пряко свързана с участниците в разказа) ме загуби много бързо, още преди да е започнало заплитането на събитията. Прочетох я насила, само за да видя развръзката. Отделно през 5 страници се повтаря едно и също, едно и също, до втръсване.
Лошо начало на книжната ми година.

2. Жената в капан- Уси Адлер- Улсен 4/5   Най- после дойде ред и на първия случай на Карл Мьорк от Специален отдел Q. Чудесно разказана криминална история- с интелигентност и търпение. Главният герой е типичен образ за скандинавската литература- сърдит, недоволен и груб, мъкнещ на раменете си своите неудачи и лична драма. Незаинтересован за нищо, освен да разреши случая. А случаят е потресаващ, разбира се. С нетърпение ще пристъпя към следващия роман от поредицата.

3. Теменужките през март- Сара Джио 4/5    Интересна романтична история. Емили бяга от разрушения си брак на гости на леля си на остров Бейнбридж. Там се сблъсква с мистериозна любовна история, която открива в един дневник. Миналото изплува навсякъде около героинята и тя е решена да разгадае всичко докрай. Хареса ми, че настоящето някак отстъпва пред случките в миналото. Героите са някак плахо изградени и остават схематично нахвърляни.

4. Убийци на фазани- Уси Адлер- Улсен 4/5   Пристъпих към романа веднага след прочитането на първата книга от поредицата. Исках веднага да продължа да опознавам главния герой, да се потопя в атмосферата- реалистична, без да е прекалено украсена. Стилът отново е суров и безпристрастен. Действието, доколкото изобщо го има, е като застинало в един момент. Сюжетът се тласка напред от ретроспекции, които разкриват и доразвиват основния образ в историята- Кими. Липсваха ми допълнителни щрихи за комисар Карл Мьорк, но се надявам с развитието на поредицата и това да се случи.

5. 1/2 живот- Татяна Лолова 4/5  Изслушах книгата в Сторител. Чудесно попадение да я представят с гласа на авторката! Преживяване! Беше ми много интересно, научих много факти около театралния живот в България, много факти за самата Лолова. Не ми хареса безкрайното изброяване на имена и имена в един момент се губиш в морето от имена на личности, свързани с богатия на преживявания живот на Лолова.

# 481
  • Мнения: 594

Това са последните 4 ,които прочетох.
Започвам с най-любимата ми, а именно Боян Петров “Първите седем” . Тази книга успя толкова много да ме докосне, да се почувствам горда с хора, за които не се говори толкова колкото ми се иска. Така добре описва през какво е минал, че те кара да забравиш къде си и да се пренесеш на мястото,на което той е бил. Плюс на книгата е ,че има и снимков материал.

 
Продължаваме с Алиса Джонсън “Почти дама” Книгата е изключително лека и приятна за четене. Историята е много романтична и разказана с чувство за хумор,както е описано и на самата нея.

Джанет Смит Уорфилд - “ Променете думите,променете света”. Какво да кажа за тази книга? На моменти се чете трудно, на моменти върви гладко. Има доста поуки в нея( аз обичам да си подчертавам каквото ми хареса и да го препрочитам след време), но има и доста говорене за религия, което лично за мен няма общо точно в тази книга, но това е мое мнение.

“Метро 2033” от Дмитрий Глуховски В интерес на истината я купих на шега. Чете се доста трудно като всяка руска книга според мен.
Историята се случва през 2033г, когато целия свят и човечеството са унищожени. Действието се развива в Москва, където от радиацията е населен с чудовища. Под земята са малцината оживели хора, който създават град под земята. С тунели, с бомбоубежища. Буквално хорър фантастика. Историята има и продължение “Метро 2034” ; “Метро 2035” ; “Бъдеще”. Книгата е огромна с цели 591 страници.

# 482
  • Мнения: 536
1. Кери Бийвъс - Фатална изповед - 4/5
2. Хариет Тайс - Кървавият портокал - 4/5
3. Ирса Сигурдардотир - Водовъртеж - 5/5, социална тематика - убийство, изнасилване на деца.
4. Ирса Сигурдардотир - Изкупление - 5/5, социална тематика - мобинг, тормоз в училище.
5. Юси Адлер Улсен - Жената в капан - 5/5 - и тук отмъщение от жертва.

# 483
  • Мнения: 27
1. “Стоте години на Лени и Марго” - Мариан Кронин - 5/5⭐
Романът е палитра от всякакви настроения и емоции. Лени  от първите страници ми стана любимка. Проницателна, борбена, забавна. Книгата дава доста храна за размисъл, все още анализирам и мисля някои от случките.

2. “Ледена тишина” - Рагнар Йонасон - 4/5⭐
Много добре се усеща атмосферата в Исландия, криминалните случаи също ми бяха интересни.

3. “Аз съм принцеса Анастасия” - Ариел Лоуън - 5/5⭐
Вървят две сюжетни линии. Първата е за последните месеци живот на Романови, а втората за жена, която се представя за принцеса Анастасия, като тук се разказва в обратен хронологичен ред. През цялото време ми беше объркано с тази обратна хронология и се чудих не можа ли авторката да го напише нормално. Като я прочетох разбрах, че няма как по друг начин да се напише. Това е книга, която е хубаво да се препрочете, за да го няма това объркване, а и защото книгата си струва определено.

4. “Нощна птица” - Браян Фрийман - 3/5⭐
Горе-долу добре. Имаме силното начало, но постепенно става скучна.

5. “Птиците умират сами” - Колийн Маккълоу - 5/5⭐
Каквото и да кажа за тази книга ще е малко. Многопластова, с персонажи, към които няма как да останеш безразличен, разтърсващи истории, засегнати са много и важни теми, отлично описана атмосфера. Това беше една от книгите, които четох бавно и не исках да приключва. Стана ми една от любимите книги.

Последна редакция: чт, 03 фев 2022, 10:19 от elytra

# 484
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 750
1. "Татуировчикът на Аушвиц" , Хедър Морис - 5/5 - историята е базирана на живота на един словашки евреин, оцелял в Аушвиц и намерил любовта там.
2. "Пътят на Силка", Хедър Морис - 5/5 - отново книга по истински случай, свързана с предишната. Силка е словашка еврейка, приятелка на любимата на татуировчика. На 16 г я затварят в Аушвиц. Комендантът на лагера я харесва и ходи при нея всяка нощ. Заради това тя живее при по - добри условия и оцелява. След войната е обвинена в съучастие с немците и изпратена от руснаците в ГУЛАГ в Сибир. Там стои 15г и след края на присъдата среща любовта и се прибира.
3. "Любов и маслини", Джена Еванс Уелч, 4/5 - 17 год. момиче получава покана от баща си, който е изоставил нея и майка ѝ, да му гостува в Гърция. Тя отива предубедена към баща си  и страната, но постепенно двамата се преоткриват и тя  разбира причината той да си тръгне. Междувременно се влюбва в асистента на баща си.
4. "Славея", Кристин Хана, 5/5 - историята проследява живота на две сестри по време на втората световна война. Как всяка от тях оцелява в окупирана Франция и как помагат на евреите и английските летци срещу немците.

# 485
  • Мнения: 3 342
* "Списъкът на съдията", Джон Гришам
3.5/5

В този роман Гришам опитва различен стил, създавайки по-скоро криминален, отколкото юридически трилър. Общите ми впечатления са за силно начало и интересна идея, но в голяма степен неправдоподобен сюжет и неубедително развитие.
Действащ съдия, социопат, който убива, следвайки списък за отмъщение, без да бъде разкрит в продължение на десетилетия? Съдията хаква умело всякакви компютърни системи, но нито едно от полицейските управления не може да направи връзка между случаите на убийство? Дъщерята на една от жертвите - университетски преподавател, успява да стори това и да открие връзката, която полицията не може? Твърде, твърде неправдоподобно.

* "Библиотекарката от Аушвиц", Антонио Итурбе

3/5

Писна ми от книги за Аушвиц, но попаднах на тази в библиотеката и реших да й дам шанс заради заглавието и надеждата, че разказът ще е по-скоро за книги, а не за мъки и страдания. Е, установих, че греша и отново те са водещи, така че скоро едва ли ще посегна към този тип книги.

* "По-късно", Стивън Кинг
4/5

Ако имаше по-малко мъртви и призраци, удоволствието щеше да е максимално. Но все пак това е Стивън Кинг, няма как да минем без ужаси. Фактът, че е единственият автор в този жанр, чиито книги чета, говори за това колко е добър в изграждането на повествованието и създаването на интересни герои. Само той може да ме накара да преглътна свръхестествени и зловещи моменти. Тук не бяха малко, но подплатени с елементите на криминален трилър, историята се чете бързо и неусетно.

* "Царството на слепите", Луиз Пени

3/5

Много силно и интригуващо начало, което грабна вниманието ми. За съжаление постепенно сюжетът се разводни и започнах да губя интерес. Не ми допадна и съчетанието на паралелните сюжетни линии. Не помогна и факта, че твърде рано "разкрих" част от мистериите.
Честно казано, продължавам да чета Луиз Пени по-скоро по навик и ще продължа да го правя, но книга от нова серия би била повече от добре дошла.

* "Бяла хризантема", Мери Лин Брахт
4.5/5

Ценя книги, които отварят очите ми за събития, личности и понятия, от които съм нямала никаква представа. Тук научих за т. нар. "жени за разтуха" - азиатски момичета и млади жени, отвличани от Японската армия и принуждавани да проституират, а също и за традицията хеньо - жени-гмуркачки, които осигуряват прехраната на семействата си, като се гмуркат на големи дълбочини в търсене на морски дарове.

Много трогателна, вълнуваща и емоционална история.
Признавам, че мъката и болката на моменти бяха трудно поносими, но коя съм аз да съдя кое е прекалено покъртително...
Това е книга за отдаване на почит не само към тези жени, но към всички жени по света, подложени на изнасилване по време на война. За да не забравяме болката и страданието им.

# 486
  • Бургас
  • Мнения: 16 122
Ю&Р "Това,което посееш,,
Вазов ,,Под игото,,
Ев.Березняк ,,Парола ,,Dum Spiro,,
Хоакин Гутиерес ,,Пуерто лимон,,
Н.Хайтов ,,Шумки от габър,,

# 487
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 292
1. Сребърните криле- Камила Лекберг 2/5  Щеше ми се да напиша, че не е много по- различна от първата книга Златната клетка, но не мога, по- лоша е. В ума ми остават откровените, чак брутални сексуални сцени... и нищо друго. Стоят като кръпки и помрачават цялостното усещане за книгата. А толкова харесвах Лекберг с поредицата за Патрик Хендстрьом!

2. Да имаш съпруг знаменитост- Лорън Уайзбъргър 2/5 Пълна и тотална боза! Намила се едно и също до втръсване. Героинята умува ли, умува, рядко предприема нещо, като че ли животът се случва около нея. Нито сюжетът, нито образите, нито пък действието изобщо ме заинтригуваха.

3. Кабулският книжар - Осне Сейерстад 3/5     Имах по- големи очаквания за книгата. Очаквах по- задълбочено представяне на афганистанските нрави. Харесвам книгите с такава насоченост, а тази дори претендира да е документална. Сблъсках се с един хаотичен разказ, нахвърляни набързо образи, недоиградени и недоразвити. Искаше ми се да прочета повече за жените, за техните потъпкани права, за задълженията им. Реално, не научих нищо ново.

4. Нормални хора- Сали Руни 2/5      Вероятно не мога обективно да преценя книгата от позицията на възрастта си. Не открих онова нейно очарование, за което всички чели я говорят.
Роман за съзравянато, порастването и усилията на едни млади хора( Мариан и Конъл) да останат нормални, да съхранят себе си в трудния път към възрастните. Младежите търсят своето място в света.
Стилът е опростен, без излишни диалози и сюжетни похвати. Образите на главните герои се изпълват с всеки следващ ред, нещо, което за мен е много важно за един стойностен роман. Но ми липсваше малко повече действие.

5. Дом- Харлан Коубън 4/5      Страхотна история с неочакван край. Изобщо не подозирах развръзката, което рядко се случва след десетки прочетени трилъри. Авторът държи нивото с тънкото чувство на ирония към героите си, с покачващото се напрежение в действието и, разбира се, с финала. Чувството на вече прочетено в други книги се пренебрегва лесно заради самата история, която не дава да се разсейваш. Главният герой Майрън не е от най- симпатичните образи, твърде обикновен и скучен е, но компенсира с умения.

# 488
  • Мнения: 6 150
1. Изборът - Саманта Кинг 3/5
Някои и влак да ги блъсне последни ще разберат. И тук така, светофари ѝ светят, а тя - героинята, заблудена до немай къде. Още се чудя как я избутах.
2. Вила с басейн - Херман Кох 4/5
Кох не е за всеки, но се оказа че е като за мен. Хареса ми, без да е шедьовър.
3. Огледалце, огледалце - Дона Джулиан 4/5
Тази книга я сложих в графата "ретро романтичен съспенс", въпреки че не е толкова стара, но определено вече липсват тези емоции в новоизлизащите.
4. Най-щастливото момиче на света - Джесика Нол 3/5
Тази пък отиде в графа - тийн книги. Какво ти коства да бъдеш забележима в училище ...
5. Шепнещия мъж - Алекс Норт 3/5
Залагах много, получих посредственост. Бяха ми интересни повече междуличностните отношения, отколкото основната сюжетна линия. Надявах се на края поне да преобърне представите ми ... е, не стана. Скучно.

# 489
  • Пловдив
  • Мнения: 13 473
1.Зулейха отваря очи - Гузел Яхина 3/5
2. Източна Индия - Колин Фалконър 5/5
3. Дръж се здраво - Харлан Коубън 4/5
4. Къщата на звяра - Ричард Леймън 3/5
5. Малкаса Пойнт - Ричард Леймън 3/5

# 490
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 750
1." Всички цветя в Париж", Сара Джио 4/5
2. "Най - прекрасното магазинче за шоколад в Париж", Джени Колган 4/5
3. "Песента на чучулигата", Ерика Джеймс 5/5
4. "Люлякови момичета", Марта Хол Кели 5/5
5. "Парижкият сладкар", Лора Мадлен 4/5

# 491
  • Мнения: 1 528
1. “Къпиново вино“ - Джоан Харис 5/5
2. "Майки и дъщери“ - Барбара Делински 5/5
3. " Скандалната годеница" - Стефани Лорънс 3/5
4. "Литума в Андите" - Марио Варгас Льоса 4/5
5. "Негодник по неволя" - Сара Маклейн 3/5

# 492
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 292
1- Стъклени крила- Катерине Енгберг 3/5 Не бях чела друго на авторката. Като цялостно усещане- книгата ми хареса. Но в твърде много моменти се улавях, че съм разконцентрирана; вниманието ми лесно се отклоняваше, което е индикатор, че нещо липсва, някаква спойка между отделните моменти, харизма на образите, ескалация на действието- не знам. Случаите определено бяха свързани от самото начало, но за читателя остават неразказани много детайли от разследването и се оказвах изненадана, но не в добрия смисъл.

2. Лятната къща- Джени Хейл 5/5  Много ми хареса! Хубава история, разказана с много любов и нежност. Всяка постъпка и мисъл на героите са оправдани, няма скучни любовни игри и недоразумения, всичко се случва логично, спокойно и някак лежерно. Книгата оставя точно чувство на спокойствие, наслада и желание за живот.

3. Ледник- Камила Лекберг, Александър Карим 1/5     Едно голямо нищо. Написана, за да се яхне вълната на модерното в момента- опасен вирус, който тук е адски смъртоносен и покосява наред. Героите са изолирани в хотел, говорят през уоки- токи, виждат се във видеовръзка. Като идея и замисъл- ок, но написана набързо, без особено старание. Аз харесвам Лекберг, но определено си оставам фен само на поредицата й за Патрик Хедстрьом, нищо извън тази поредица не ми е допаднало.

4. Гръцко кафе- Катерина Хапсали 3/5 Много интересна история. Не ми хареса как е поднесена на читателя- хаотично, разпиляно, постоянно се губиш в множеството случки и образи. Кой какъв е, на кого какъв се пада, някаква каша настава от един момент нататък. Основният разказ би бил достатъчен за създаването на интересна книга. Без да се опитваш да проследяваш разклоненията на голямото родословно дърво на авторката. Романът само е загубил от това.
Хареса ми езикът, който се лее мелодично, като песен, като легенда. Леко мистичното усещане добавя любопитна нотка върху разказа.

5. Животът, който загърбваме- Алън Ескенс 4/5   Книгата започва много интересно и увлекателно, но постепенно губи скорост( въпреки ескалацията в действието) и доскучава. Излишно разтегната. Историята, обаче, е страхотна! Заплита се нишка по нишка, докато се разплете пак така. Миналото и справедливостта са лайтмотивите в книгата- героите се опитват да избягат от миналото си, но точно то може да донесе справедливи решения за настоящето. Изпъстрена с мистери, трилър, романтика, книгата е добро изживяване.

# 493
  • Мнения: 10 011
Май е изтрит мой постинг, според мен споделих.
Както и да е, февруарски книги:

1. "Последни ритуали" - Ирса Сигурдардотир 4/5
2. "Институтът" - Стивън Кинг 5/5
3. "Цирцея" - Маделин Милър 5/5
4. "Песен за Ахил" - Маделин Милър 3/5
5. "Да приеме душата ми" - Ирса Сигурдардотир 3/5
6. " Камък, ножица, хартия" - Алис Фийни 5*/5

# 494
  • Мнения: 397
1. Черен мрак от Рагнар Йонасон 4/5 - повече ми хареса първата му книга Снежна слепота, но и тази не беше никак зле.
2. Нощна стража от Сара Уотърс 5/5 просто УАУ, книгата е страхотна!
3. Пържени зелени домати от Фани Флаг 5/5 също много ми хареса, заслужени са й добрите ревюта
4. Терапевтът от Хелене Флуд 3/5 посредствен трилъри, който два дена по-късно забравих. Приятен, но нищо впечатляващо.
5. Сушата от Джейн Харпър 5/5 попадение е книгата

Общи условия

Активация на акаунт