Американски университет в Благоевград.

  • 10 050
  • 15
  •   1
Отговори
  • г.Каварна
  • Мнения: 111
Здравейте,
бих искала да попитам относно Американския университет в Благоевград.
Дъщеря ми е в момента ученичка 11 клас и двоумим се между Американския университет специалност журналистика и масови комуникации и Софийския университет специалност японистика или скандинавистика. Ако някой учи в Американския моля споделете какво е нивото на образованието иима ли реализация.
Благодаря предварително

# 1
  • Мнения: 30 802
В 21 век дори в АУБ не бих препоръчала да учиш журналистика формално. През последните няколко години дойде краят на тоя занаят.

В Американския ще те научат на адаптивност, каквато в други университети няма да те научат. Дори не е нужно да завършва JMC - има 2 години да заяви специалност, може да избере и друга. Компютърните науки са на ниво и имат добра реализация, ако днес трябваше пак да уча, щях да направя COS и JMC, защото журналистиката каквато я има вече е дигитална.

Журналистиката в АУБ не е езикова или литературна специалност, а практична. Нивото зависи от това какви професори са привлекли, не знам кои са в момента. През годините в тая специалност нещата варират от наистина вдъхновяващи професори до абсолютно скучни второразредни журналисти, решили да се пенсионират с преподаване.

Ценното на АУБ е, че ориентира хората към работния свят, не към академизма. Не е рядкост някой, завършил литература, да работи в сферата на бизнеса. Няма я драмата "аз сега как ще си работя по специалността!". Научават те да учиш и мислиш, после хващаш стажове. До голяма степен нивото зависи и от нивото на студента- ако отидеш с очакване да ти налеят, няма да стане. Ако знаеш какво целиш, сам ще учиш, сам ще си намираш материали и ще си напълниш програмата със стойностни курсове (на практика си правиш сам програмата всеки семестър, няма задължителни предмети, ти си определяш как ще учиш).

# 2
  • г.Каварна
  • Мнения: 111
В 21 век дори в АУБ не бих препоръчала да учиш журналистика формално. През последните няколко години дойде краят на тоя занаят.

В Американския ще те научат на адаптивност, каквато в други университети няма да те научат. Дори не е нужно да завършва JMC - има 2 години да заяви специалност, може да избере и друга. Компютърните науки са на ниво и имат добра реализация, ако днес трябваше пак да уча, щях да направя COS и JMC, защото журналистиката каквато я има вече е дигитална.

Журналистиката в АУБ не е езикова или литературна специалност, а практична. Нивото зависи от това какви професори са привлекли, не знам кои са в момента. През годините в тая специалност нещата варират от наистина вдъхновяващи професори до абсолютно скучни второразредни журналисти, решили да се пенсионират с преподаване.

Ценното на АУБ е, че ориентира хората към работния свят, не към академизма. Не е рядкост някой, завършил литература, да работи в сферата на бизнеса. Няма я драмата "аз сега как ще си работя по специалността!". Научават те да учиш и мислиш, после хващаш стажове. До голяма степен нивото зависи и от нивото на студента- ако отидеш с очакване да ти налеят, няма да стане. Ако знаеш какво целиш, сам ще учиш, сам ще си намираш материали и ще си напълниш програмата със стойностни курсове (на практика си правиш сам програмата всеки семестър, няма задължителни предмети, ти си определяш как ще учиш).


Благодаря Ви много за отговора. А вие там ли учихте?

# 3
  • Мнения: 30 802
Да, журналистика и бизнес администрация. По принцип рядко взимат само JMC като специалност, защото е доста лека, винаги има и втора. Така реализацията е по-лесна, аз бях бизнес репортер. Журналистиката се комбинира добре с политология, европеистика, бизнес или икономика, все хубави специалности.

Цената на обучението е по-висока, но ако е възможно, по-добре е от СУ. Дори само да прекарваш време в общежитието с всичките подбрани студенти- пак си е нещо. Поне бягаш от Студентски град, чалгата и мятането на салфетки.

# 4
  • Мнения: 598
Подкрепям казаното от Сирената. И двете сме учили там, тази специалност. Бих добавила, ако иска като цяло да си повиши шансовете да си намери работа и да се адаптира във всякаква среда, да отиде именно в АУБ. Иначе ако иска да работи като журналист, не е нужно да е завършила журналистика. Ако обаче желае да учи скандинавски езици или японски, тогава не е този университетът за нея. Така или иначе, аз на всички препоръчвам АУБ, ако желаят високо академично ниво и повишаване на шансовете за реализация (не непременно по специалността, която са учили).

# 5
  • Мнения: 30 802
Не на последно място, АУБ те учи как функционира нормалният свят по отношение на контакти, намиране на работа и правене на нещата. Няма бюрокрация, няма йерархии и странности, всичко е ясно и в служба на студента. Нещата работят така, както биха работели в чужбина, така че дори може да се каже, че си адаптиран към културата извън БГ и може лесно или да заработиш, или да си продължиш образованието.

В СУ изпитах културен шок с магистратурата- студентът е никой, всячески му се пречи, има един тон измислици...ще получиш тренировка в навигиране на булгаристански абсурди.

Иначе японистика и мен ми беше на сърце, малко заради романтичните идеи. Но не знам каква реализация ще има.

# 6
  • г.Каварна
  • Мнения: 111
Да, журналистика и бизнес администрация. По принцип рядко взимат само JMC като специалност, защото е доста лека, винаги има и втора. Така реализацията е по-лесна, аз бях бизнес репортер. Журналистиката се комбинира добре с политология, европеистика, бизнес или икономика, все хубави специалности.

Цената на обучението е по-висока, но ако е възможно, по-добре е от СУ. Дори само да прекарваш време в общежитието с всичките подбрани студенти- пак си е нещо. Поне бягаш от Студентски град, чалгата и мятането на салфетки.

Сирена благодаря ти за изчерпателния отговор. Дъщеря взе да се притеснява нали е за журналистика, т.к. е малко по притеснителна иначе добре пиши. Постояно взема участие в конкурси и казват, че добре се справяла. Затова се чудеше нали да не стане преводач и да запиши за СУ. Вашия отговор накара ме да се замисля за СУ. Благодаря ви още веднъж

# 7
  • Мнения: 598
Бих казала, че СУ не подготвя добре за преводачи, както и принципно филологическите специалности, защото не предлагат достатъчно възможности за натрупване на богата обща култура, която е много нужна на добрия преводач. Тя като каква иска да работи?

# 8
  • г.Каварна
  • Мнения: 111
Бих казала, че СУ не подготвя добре за преводачи, както и принципно филологическите специалности, защото не предлагат достатъчно възможности за натрупване на богата обща култура, която е много нужна на добрия преводач. Тя като каква иска да работи?

Благодаря и на Вас за отговора. Ами тя много обича да пиши и мисли, че това и харесва. Но все се двоуми нали ще стане добър журналист, т.к. всички и говорят, че журналиста трябва да бъде нагъл, упорит и да успява да се наложи. А дъщеря ми е по деликатна, а и няма на кого да прилича нагла, иначе е упорита, амбициозна . Много добре се справя с езиците, владее английски/много добре/ и руски на средно ниво. В момента учи и немски. И затова си мислихме нали да не стане преводач на някои по рядко срещан език, който може би ще се търси в бъдеще.

# 9
  • г.Каварна
  • Мнения: 111
Бих казала, че СУ не подготвя добре за преводачи, както и принципно филологическите специалности, защото не предлагат достатъчно възможности за натрупване на богата обща култура, която е много нужна на добрия преводач. Тя като каква иска да работи?

Вече от доста хора чувам, че БГ университети не подготвят добри кадри. За наше съжаление...

# 10
  • Мнения: 30 802
Има различни видове журналистика, не всичко е да навираш микрофон в лицето. Има data journalism, има литературна журналистика, писане за списания. В АУБ ще я научат от нулата на всичко, занаятчийски и технически.

Препоръчвам АУБ и защото ще я научат на "жив английски". Ти си мислиш, че го знаеш, ама като те изправят там да пишеш есета и да се обясняваш на английски, вижда се, че не го знаеш чак толкова, или знаеш някаква мъртва форма, която не е в употреба и звучи странно.

То за АУБ трябва да владееш английски наистина на ниво, повече от много добре- отлично. Поне да се справиш със SAT.

Между другото журналистите от АУБ с нашите техники и ценности сравнително трудно се вписваме в българските медии, това още преди години. Но пак има начин.

# 11
  • г.Каварна
  • Мнения: 111
Има различни видове журналистика, не всичко е да навираш микрофон в лицето. Има data journalism, има литературна журналистика, писане за списания. В АУБ ще я научат от нулата на всичко, занаятчийски и технически.

Препоръчвам АУБ и защото ще я научат на "жив английски". Ти си мислиш, че го знаеш, ама като те изправят там да пишеш есета и да се обясняваш на английски, вижда се, че не го знаеш чак толкова, или знаеш някаква мъртва форма, която не е в употреба и звучи странно.

То за АУБ трябва да владееш английски наистина на ниво, повече от много добре- отлично. Поне да се справиш със SAT.


Между другото журналистите от АУБ с нашите техники и ценности сравнително трудно се вписваме в българските медии, това още преди години. Но пак има начин.

The Siren of Titan, да ви питам още след завършването на АУБ има ли реализация в България или всички излизат навън?

# 12
  • Мнения: 30 802
Има, дори има доста силна мрежа от завършили, но са главно в София. Или работят за международни компании.

# 13
  • г.Каварна
  • Мнения: 111
 The Siren of Titan каво е това JMC?
Т.к. нямам никакви познания в сферата на журналистика сигурно съм досадна с въпросите...
Но наистина не знам кого да питам.
Последния ми въпрос в кои области на журналистика се търсят кадри?

# 14
  • Мнения: 30 802
Journalism and Mass Communication.

В АУБ специалностите си имат абревиатури, COS, BUS, ECO (Economics) и така нататък.

Някои стават пиари, рекламисти (много разпространено, едно от най-големите рекламни кампании в БГ са правени от възпитаници на тази специалност). В медиите по принцип се започва от позиция "репортер". Най-често започват във вестник или телевизия, в радио почти няма, освен в чужбина. В последните години има още една ниша- дизайн и уеб дизайн. В АУБ част от специалността е дизайнът, учи се не на лошо ниво, практично е, така че може и да се включи в медиата като графичен дизайнер или дори фотограф, ако я влече. Иначе copywriter се търсят доста в момента, но не знам след 4 г. какво ще е състоянието на интернет и какво съдържание ще се търси.

А къде се търсят кадри- ами вече почти никъде, трябва ти да се буташ, просто всеки може да вземе 5-6 студенти и да произвежда съдържание.

Общи условия

Активация на акаунт