Как влияе икономиката на страната за храненето на хората?

  • 83 795
  • 1 327
  •   1
Отговори
# 975
  • Мнения: X


Това, което писах е ,че независимо къде сме все си купуваме едни и същи неща и всеки от нас си има собствен вкус и предпочитани храни. И не се отразява икономиката на страната на храненето ни Simple Smile

Таис, питай го.
 Когато ходеше на консултации през бременността не те ли питаха за неговата група да установят евентуална несъвместимост с резус фактори?

Последна редакция: чт, 29 сеп 2016, 07:12 от Анонимен

# 976
  • София
  • Мнения: 12 374
Контеса, със сигурност са ме питали, аз карах рискова бременност и едвам добутах до 7-мия месец..за какви ли не болести ме изследваха докато лежах в Патологията. Ама толкова съм и запомнила  Laughing
Иначе щерката е с моята кръвна група  Sunglasses

# 977
  • София
  • Мнения: 4 878
Преди години, покрай яденето на сурово месо на мъжа ми, се зачетох в някакви статии и попаднах на кръвните групи.

Той е човек, който без месо не сяда на масата и може и 3 пъти на ден с това да се храни.
А аз си падам по постното и млечните и съвсем малко по месото и ми стана интересно как може да се храни така.

Оказа се, че нулевата група е най-старата група на човечеството и те са типичните ловци и събирачи, които могат и имат нужда да се хранят предимно и само с месо.

При тях пише колко малко нужди от зеленчуци и плодове имат и как не преработват зърнените добре.

След години се появява аграрния тип земеделие и се появява и вариацията на А групата, които са вегетарианцис много зърно и плодове, след това са Б групата на вегетарианци, но с много млечни и малко месо и най-накрая е най-новата АБ група, която има доста сходно и с двата типа А и Б, но клони към вегетарианството. Излишно е да казвам, че той е нулева, а аз съм АБ.


Смятате ли, че подобни неща в генетичния ни код са 'виновни' за вкусовите ни предпочитания?
 

Не, не смятам, това изобщо не важи за мен. Аз съм нулева група и ям мн малко месо, повече млечни и доста плодове и зеленчуци.

# 978
  • Мнения: X
Таис, в Б-я тестват ли децата за кръвна група? Искам да знам кръвната й група, но не пише в картоните й нищо от родилния дом в Б-я, нито в последващите й картони.

Фея, човек се идентифицира с нещата, които му прилягат. Затова и предполагам, че най-вероятно си в изключенията и си примерно нулева група.

Последна редакция: чт, 29 сеп 2016, 07:13 от Анонимен

# 979
  • София
  • Мнения: 12 374
Ами на нас ни я казаха докато стояхме след раждането в болницата (тя беше в кувьоз). Толкова ми е мътно всичко от онези дни, че не помня как и по какъв повод са ни казали. Помня ясно обаче, че една от лекарките, които се грижеха за недоносените бебета ме информира за кръвната група  Peace

# 980
  • Мнения: 22 036
Контеса,
Скрит текст:
аз правя разни сушени меса, пастърми и подобни, но само през зимата на открито, на студено, при минусови температури. Имам като твоя дехидратор, но никога не съм пробвала да направя в него. Ако имаш възможност, би ли попитала мъжа си за ноухауто?

Уиш, аз съм правила пастърма в дехидратора, но я предпочитам сушена в хладилника. Ако решиш, суши на най-ниските градуси, защото иначе става като готвено.

# 981
  • Мнения: 8 163
Фея, човек се идентифицира с нещата, които ми прилягат. Затова и предполагам, че най-вероятно си в изключенията и си примерно нулева група.
Разбирам логиката ти, но според мен не е така.

Най-полезното за всеки животински вид хранене е това, за което той е пригоден най-добре чисто еволюционно. Домашната котка произлиза от клон на хищници, които ядат основно други гръбначни. Този тип хранене е еднакво полезен за всички хищници от този клон.

Човекът произлиза от клон на едрите примати, които са основно на растителноядно хранене. Къде тогава е логиката да има коренно различни типове хранене, което да е еднакво полезно за различните хора? Разбира се, че човекът се е пригодил да оцелява дори основно на меню, съставено от животински мазнини и белтъчини. Дали обаче подобно хранене е най-естествено и полезно за човешкото същество? Чисто еволюционно - едва ли. Ако беше, ескимосите щяха да са най-здрави и дълголетни от всички човешки групи, а не са.

***

И понеже тук все се пише за това как в Европа нямало жестокост към животните и как на Стария континент всичко било по-еко, по-хуманно и по-добро, ето малко икономическа статистика за производството на яйца:

Скрит текст:
* През 2015-та, кокошките-носачки в ЕС са били 21 млн 505 хил
* Същата година европейските яйцеферми са пуснали на пазара 6 млрд и 550 млн яйца
* Бъдещите кокошки-носачки биват подбрани измежду всички пиленца в рамките на 72 часа след излюпването
* Считани за "брак", в ЕС годишно биват убивани 330 млн. мъжки пиленца (чрез обгазяване, задушаване в найлонови торби или смилане докато са живи, както разпорежда правилникът), преди да са навършили 3 дни
* Отглежданите "свободно" носачки са с двойно по-висока смъртност, отколкото носачките в клетки
* Човките на "свободно" отглежданите носачки също биват отрязвани или изгаряни (пример с ирландски правилник) без упойка
* Заради генетичната си предразположеност, "свободно" отглежданите носачки, също както посестримите си от клетките, развиват остеопороза, водеща до болезнени фрактури.

Рекламите си вървят, етикетите с "хуманно" и "свободно" се лепят по опаковките. Добрите хора вярват и купуват ли, купуват...

# 982
  • София
  • Мнения: 62 595
Фея, човек се идентифицира с нещата, които ми прилягат. Затова и предполагам, че най-вероятно си в изключенията и си примерно нулева група.
Разбирам логиката ти, но според мен не е така.

Най-полезното за всеки животински вид хранене е това, за което той е пригоден най-добре чисто еволюционно. Домашната котка произлиза от клон на хищници, които ядат основно други гръбначни. Този тип хранене е еднакво полезен за всички хищници от този клон.

Човекът произлиза от клон на едрите примати, които са основно на растителноядно хранене. Къде тогава е логиката да има коренно различни типове хранене, което да е еднакво полезно за различните хора? Разбира се, че човекът се е пригодил да оцелява дори основно на меню, съставено от животински мазнини и белтъчини. Дали обаче подобно хранене е най-естествено и полезно за човешкото същество? Чисто еволюционно - едва ли. Ако беше, ескимосите щяха да са най-здрави и дълголетни от всички човешки групи, а не са.

***

И понеже тук все се пише за това как в Европа нямало жестокост към животните и как на Стария континент всичко било по-еко, по-хуманно и по-добро, ето малко икономическа статистика за производството на яйца:

Скрит текст:
* През 2015-та, кокошките-носачки в ЕС са били 21 млн 505 хил
* Същата година европейските яйцеферми са пуснали на пазара 6 млрд и 550 млн яйца
* Бъдещите кокошки-носачки биват подбрани измежду всички пиленца в рамките на 72 часа след излюпването
* Считани за "брак", в ЕС годишно биват убивани 330 млн. мъжки пиленца (чрез обгазяване, задушаване в найлонови торби или смилане докато са живи, както разпорежда правилникът), преди да са навършили 3 дни
* Отглежданите "свободно" носачки са с двойно по-висока смъртност, отколкото носачките в клетки
* Човките на "свободно" отглежданите носачки също биват отрязвани или изгаряни (пример с ирландски правилник) без упойка
* Заради генетичната си предразположеност, "свободно" отглежданите носачки, също както посестримите си от клетките, развиват остеопороза, водеща до болезнени фрактури.

Рекламите си вървят, етикетите с "хуманно" и "свободно" се лепят по опаковките. Добрите хора вярват и купуват ли, купуват...

Щом е оцелял и е закрепил в диетата си месото трайно през хилядолетията, значи е естествено. Ако е вярно това за генната мутация за усвояване на белтъка на кравето мляко, ние вече сме  естествено пиещи краве мляко, щом генетично и функционално са оцеляли предимно поколенията, имащи тази мутация. Може да се е случило нещо подобно и по отношение на месото, но големите примати като шимпанзета и горили си хапват месо здраво, те си ловуват. Явно не сме като орангутаните.

# 983
  • Мнения: 6 122

Иначе щерката е с моята кръвна група  Sunglasses

И моята щерка също. Сина не го знам каква е.

# 984
  • Мнения: 6 122
Фея, човек се идентифицира с нещата, които ми прилягат. Затова и предполагам, че най-вероятно си в изключенията и си примерно нулева група.
Разбирам логиката ти, но според мен не е така.

Най-полезното за всеки животински вид хранене е това, за което той е пригоден най-добре чисто еволюционно. Домашната котка произлиза от клон на хищници, които ядат основно други гръбначни. Този тип хранене е еднакво полезен за всички хищници от този клон.

Човекът произлиза от клон на едрите примати, които са основно на растителноядно хранене. Къде тогава е логиката да има коренно различни типове хранене, което да е еднакво полезно за различните хора? Разбира се, че човекът се е пригодил да оцелява дори основно на меню, съставено от животински мазнини и белтъчини. Дали обаче подобно хранене е най-естествено и полезно за човешкото същество? Чисто еволюционно - едва ли. Ако беше, ескимосите щяха да са най-здрави и дълголетни от всички човешки групи, а не са.

***
ЛОгиката е там, че чисто еволюционно много бързо може да се отделиш от един вид и да ядеш друга храна, подходяща за него. Например, макаците са маймуни, но хапват месо. И не само те. Накратко, индивидите много бързо еволюират спрямо хранителният източник и се нагаждат към него.  Месото и растителната храна са всичко, от което човек има нужда. Затова прародителите ни са наричани ловци-събирачи.
Моля? Ескимосите не са здрави? Нещо си в огромна грешка. Ескимосите не боледуват почти  от сърдечносъдови заболявания.
http://www.idi.bg/blogs/view/blog/2076
Ескимоската диета се различава доста от тази на западната цивилизация. Вегетарианството не е приет начин на хранене сред инуитите, по обективни причини. Основно месната диета включва, макар това да е рядко, водорасли и дребни плодове. Макар че в много части, където живеят ескимосите, могат да се транспортират замразени плодове и зеленчукови храни, транспортът е твърде скъп, затова до днес менюто на инуитите включва основно месо. То рядко се готви, а се яде сурово. Ядат се основно елени карибу, тюлени, риба, птички, дори понякога бели мечки. Храната често се изсушава или се оставя да ферментира, вместо да се готви. [b]Въпреки основно месната диета, която предполага множество болести, ексимосите са сред най-здравите хора на планетата. Така нареченият "инуитски парадокс" е предмет на научен интерес.[/b]

# 985
  • Мнения: X
Скрит текст:
Контеса,
Скрит текст:
аз правя разни сушени меса, пастърми и подобни, но само през зимата на открито, на студено, при минусови температури. Имам като твоя дехидратор, но никога не съм пробвала да направя в него. Ако имаш възможност, би ли попитала мъжа си за ноухауто?

Уиш, аз съм правила пастърма в дехидратора, но я предпочитам сушена в хладилника. Ако решиш, суши на най-ниските градуси, защото иначе става като готвено.
[/spoiler]
Благодаря за съвета! Ще се възползвам.

# 986
  • Мнения: 10 801
Преди години, покрай яденето на сурово месо на мъжа ми, се зачетох в някакви статии и попаднах на кръвните групи.

Той е човек, който без месо не сяда на масата и може и 3 пъти на ден с това да се храни.
А аз си падам по постното и млечните и съвсем малко по месото и ми стана интересно как може да се храни така.

Оказа се, че нулевата група е най-старата група на човечеството и те са типичните ловци и събирачи, които могат и имат нужда да се хранят предимно и само с месо.

При тях пише колко малко нужди от зеленчуци и плодове имат и как не преработват зърнените добре.

След години се появява аграрния тип земеделие и се появява и вариацията на А групата, които са вегетарианцис много зърно и плодове, след това са Б групата на вегетарианци, но с много млечни и малко месо и най-накрая е най-новата АБ група, която има доста сходно и с двата типа А и Б, но клони към вегетарианството. Излишно е да казвам, че той е нулева, а аз съм АБ.


Смятате ли, че подобни неща в генетичния ни код са 'виновни' за вкусовите ни предпочитания?
 

Не, не смятам, това изобщо не важи за мен. Аз съм нулева група и ям мн малко месо, повече млечни и доста плодове и зеленчуци.
Вкъщи и аз, и мъжа ми и децата сме нулева отрицателна.
Яде се главно месо, сирене и кашкавал. Постна манджа да не видят.

# 987
  • Русе
  • Мнения: 11 930
  То спород теорията би следвало 90% от мъжете да са нулева група.

# 988
  • София
  • Мнения: 12 374
  То спород теорията би следвало 90% от мъжете да са нулева група.
Mr. Green  Laughing

Ескимосите са били супер здрави, преди белият човек да им занесе захар, бяло брашно, цигари. Дори и с тази промяна в диетата, почти не боледуват от болестите, които мъчат нас, особено от сърдечно-съдови заболявания.

# 989
  • София
  • Мнения: 17 435
Мусаката с ряпа вместо картофи сме я обсъждали в нисковъглехидратната диета като режимна алтернатива.

Иначе, интересен факт, който бях чела навремето за "суперхраните" е, че поради модата и повишеното им търсене, например на киноата,  в страните-производителки – Перу, Боливия, Еквадор, цяната й се вдига толкова много, че тя се превръща в луксозен продукт. Преди това е била храна на бедните, а сега хората, които я отглеждат, вече не могат да си я позволят, по-скъпа им е от пилешко, да речем.
Това ме беше впечатлило изключително много и се вписва в разбирането ми, че човек трябва да се храни с местни храни, традициоони за региона му.

Общи условия

Активация на акаунт