Година измина на радост взаимна, септемврийче е вече голямо човече! тема №9

  • 55 503
  • 739
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 9 853
благодаря ви, надявам се да сте прави. Дадохме на Малчо нашия паяк, на нас не ни трябва вече. Той бънджи си има, все ще станат работите. Инак е много сладък като е пухкав  Flutter Flutter Flutter

# 706
  • София
  • Мнения: 1 537
Благодаря ви, засега няма да ги отделям, но ще ги наблюдавам за това пипане голички. В събота пък като я изкъпахме я пипна за коремчето и пак така се изкикоти. Може би ако бяха от един пол нямаше да им обърна внимание, но нали са разнополови и точно той пипа нея, та взех да се замисмям дали не е по-добре да не се гледат така. От друга страна може и да го прави от любопитство, нали са в любопитната възраст.

Румка, и аз съм чела, че като е само на кърма, няма никакъв проблем, дори да е на повечко килограми. А изглежда бебчо е и висок. Моят юнак вървеше като Вики на Racel, и той доста тежък. И още върви така - 13 кг е, а кака му е също толкова. И аз се чудех дали не наддава много, но за последните 3 месеца е качил само 1 кг и си е добре. Някои деца качват много първата година, но втората и третата се изравняват с другите дечица.

# 707
  • Мнения: 5 259
Юна, да разбирам ли, че ако детето не мине през периода на "тази играчка е моя", значи няма да отстоява добре "своето" в бъдеще? Казваш, че малко деца не минават през етапа  newsm78 

Скрит текст:
Много е рано да се каже дали няма да мине през този етап, защото пикът му е на 2-3-4 годишна възраст. На 1г са единици децата, които го правят и най-вероятно е копиране на поведение, което са видели. Толкова малки изобщо не осъзнават концепцията за собственост и "мое". Което не им е пред очите в момента, то изобщо не съществува за тях.

С възрастта децата се научават да си контролират поведението. Тези, при които желанието да си пазят играчките идва най-късно, вече могат да изразят емоцията си по много по-цивилизован начин. А тези, при които идва най-рано, се тръшкат, викат, плачат и изглеждат неприятно в очите на възрастните, но реално нито едните са по-възпитани и с по-добро поведение, нито другите са с нещо по-лоши.

От това как се държи едно малко дете под 4г, когато се почувства застрашено, наранено и т.н. и как си изразява емоцията, не можем да си правим изводи за възпитанието и характера му.
Възпитание имаме, когато е изграден някакъв самоконтрол (4-5+), преди това е просто темперамент, а той е вроден. Обществото ни има предпочитания към по-кротките деца, но никой не си избира с какъв темперамент да се роди детето му, а и всички типове си имат предимства и недостатъци.

Ако се притесняваш дали ще си отстоява своето един ден, помисли ти как реагираш. Децата копират и възприемат в най-голяма степен от майките си. Това е първият пример, който виждат и той се превръща в модел за тях. Ако ти отстъпваш и тя ще отстъпва.
При това няма значение как я "учиш". Може да повтаряш до откат как искаш да постъпва, но ако ти постъпваш по друг начин, тя ще гледа какво правиш, вмето да слуша какво казваш.

# 708
  • Мнения: 584
Ха, ето ни и нас  

Абе не знам, според всички таблици е с кг над максималните. Моето за справка е 10кг. Първоначално не се притеснявах, но като видях колко е пухкав без дрешки, ми стана притеснено. Инак,ръст към 80-82 см.

Румка, Никола е 82 см 9800 гр. Аз даже си мисля че е слаб. Перфектни сте  Peace

# 709
  • Мнения: 584
За децата които само преследват другите и им гледат в ръцете какви са им играчките мисля че в детската градина/ясла постоянно се бият за играчки и този маниер остава и извън градината. Мн ме дразнят такива деца и гледам да не играе с тях.

Че те всички деца на детските площадки гледат чуждите играчки. Simple Smile Ако детето види друго да си играе с нещо, според мен е напълно нормална и естествена реакция да иска да види това нещо, защото е ново за него. Тук обаче е ред на родителя да се намеси и да обясни на детето, че не може да вземе играчката на другото дете, да го отклони от целта (това може да се окаже много трудно) или да предложи временно замяна на другото детенце - да му даде някоя от своите играчки за малко, за да може да види играчката на другото дете, ако то се съгласи.

Аз съм виждала така и дечица, които дори самички си носят играчките на другите и им ги дават, за да могат да разгледат чуждите играчки.


Не говоря за чужди играчки а за това че детето отива да се люлее на обществената люлка и другото идва и иска той да стане за да се люлее то и така с всички съоръжения на площадката. Иначе за играчки донесени от дома сме точно така. Взема чуждата играчка, ако не му я дават носи своя за бартер  Grinning Много е забавно. Също има такива случаи. Стои на люшкащо конче и ние се приближим и то започва - мойо, мойо. Казвам - то не е твое. На площадката няма твои и мои играчки. Всички са общи. И това дете специално млъкна. После идва друго дете и започва да ни преследва и да му ръмжи. Еми такова поведение на две не е нормално. А за хроничната умора симптомите са точно трудно заспиване и будене нощем и пак трудно заспиване. А повечето спане води до още повече спане т. е. това че спи повече ще доведе до още повече спане нощем. След годината вече съня през деня не трябва да е по късно от 16ч. С други думи ако на детето му се спи съня е по добре да не се отлага освен ако не остават 3 часа до лягане за лека нощ. Никола никога не се е будил нощем готов за игра. Умира за сън, но се буди я заради зъби я заради нещо друго и аз съм там за да му дам комфорта на мама.

# 710
  • София
  • Мнения: 1 537
За децата които само преследват другите и им гледат в ръцете какви са им играчките мисля че в детската градина/ясла постоянно се бият за играчки и този маниер остава и извън градината. Мн ме дразнят такива деца и гледам да не играе с тях.

Че те всички деца на детските площадки гледат чуждите играчки. Simple Smile Ако детето види друго да си играе с нещо, според мен е напълно нормална и естествена реакция да иска да види това нещо, защото е ново за него. Тук обаче е ред на родителя да се намеси и да обясни на детето, че не може да вземе играчката на другото дете, да го отклони от целта (това може да се окаже много трудно) или да предложи временно замяна на другото детенце - да му даде някоя от своите играчки за малко, за да може да види играчката на другото дете, ако то се съгласи.

Аз съм виждала така и дечица, които дори самички си носят играчките на другите и им ги дават, за да могат да разгледат чуждите играчки.


Не говоря за чужди играчки а за това че детето отива да се люлее на обществената люлка и другото идва и иска той да стане за да се люлее то и така с всички съоръжения на площадката. Иначе за играчки донесени от дома сме точно така. Взема чуждата играчка, ако не му я дават носи своя за бартер  Grinning Много е забавно. Също има такива случаи. Стои на люшкащо конче и ние се приближим и то започва - мойо, мойо. Казвам - то не е твое. На площадката няма твои и мои играчки. Всички са общи. И това дете специално млъкна. После идва друго дете и започва да ни преследва и да му ръмжи. Еми такова поведение на две не е нормално. А за хроничната умора симптомите са точно трудно заспиване и будене нощем и пак трудно заспиване. А повечето спане води до още повече спане т. е. това че спи повече ще доведе до още повече спане нощем. След годината вече съня през деня не трябва да е по късно от 16ч. С други думи ако на детето му се спи съня е по добре да не се отлага освен ако не остават 3 часа до лягане за лека нощ. Никола никога не се е будил нощем готов за игра. Умира за сън, но се буди я заради зъби я заради нещо друго и аз съм там за да му дам комфорта на мама.

Не съм разбрала, че става дума за съоръженията на детската площадка. Да, и аз съм наблюдавала такива деца, даже веднъж се намесих. Беше сигурно преди година и половина, на една от детските площадки имаше едни халки, които се местят по един метален лост наляво или надясно. Ели беше още малка - нещо като малкия сега и си играеше с тях, но дойде едно момченце на около 5, издърпа ѝ всичките хълки от ръчичките и каза да не ги пипа, че са негови. Това при положение, че аз бях до нея плътно, то изобщо не се възмути, че има възрастен. Аз го помолих да подаде малко на нея, да си поиграе, но то ми се озъби, че няма да ѝ даде, защото са си негови. Тогава му обясих, че нещата на площадката са общи и тя също иска да и играе и отново го помолих да ѝ върне поне няколко. Той пак се озъби и аз му казах, че добрите деца не говорят така и не взимат насила неща от другите деца. Казах му, че съм сигурна, че е добро момче и не иска да прави лоши неща. Обаче той побърза да ми каже троснато, че не е добро момче. И ... тогава вече търпението ми се изчерпа, казах му - а знаеш ли, че понякога лошите деца срещат някой по-голям и силен от тях. Хванах всичките халки и на свой ред ги издърпах от ръцете му и ги подадох на Ели. Постъпката ми сигурно е била лоша и детинска, но му се ядосах, както и на това, че никой възрастен не се намеси (даже не разбрах с кого е там това дете). А и бях бременна и малко раздразнителна. В много случаи обаче на същите халки тя си е играла с други деца, като си ги подават взаимно. Значи с други може да си ги поделят и да им е интересно.

# 711
  • София
  • Мнения: 1 537
Момичета, наближаваме страница 50, имате ли предложения за заглавие на новата тема. Аз не съм от поетичните мами  Embarassed

# 712
  • Мнения: 543
 Днес дойде едно дете да вземе топката от ръцете на моята бубка и тя не си я даде  Grinning
Според мен всички деца искат да правят това, което друго дете прави, това е нормално. Въпросът е как постъпват точно в тези моменти. Едно е едно дете да види , че друго се люлее и то да поиска да се люлее, друго е да тръгне да дърпа другото дете от люлката. Не толерирам някой да дойде да дърпа играчки от ръцете на моето дете, ако отсрещното дете разбира , му обяснявам с думи защо така не се прави, ако е малко и не разбира, а моето дете се разплаче, просто взимам играчките от ръцете на чуждото дете и ги връщам на моето. Ох, веднъж на какво дете попаднахме! Бубка я бях качила на едно от тези люлеещи се с левчета колички, идва момченце на около 4-5 г и много агресивно буквално тръгва да я сваля от количката и да й крещи да слиза,въпреки че аз я държах, и  че само той щял да се люлее на нея! Бубка се стресна, а на мен ми падна пердето, хванах го с две ръце, подвигнах го и го преместих и му казах, че това не е негово и да се маха. Съответно си взех детето и се отдалечихме. След малко момченцето пак идва, бубка се радваше да един Мечо Пух на една витрина и пак тръгва да й вика да се маха и да я бута. Аз май се развиках тогава да се маха и пак си взех детето и се дръпнах. След малко излизат най-накрая родителите от един магазин, явно бяха чули какво става, и бащата тръгва да пита какво се случва и да се извинява, а пък майката почна да ми се кара и да ми обяснява, че това било нормално, защото били деца!!! няма да ви казвам, че стана разправия!

# 713
  • София
  • Мнения: 1 537
Ами да, деца са, обаче проблемът не е в това какво прави детето, а какво правят родителите. Нали ние ги учим все пак. Те нас копират. Щом майката се е скарала на вас, а не на детето си в тези случаи, то как се очаква от това дете да се съобразява със заобикалящия го свят? С това тя му е показала единствено, че това, което то прави е правилно, че му е позволено всичко и може да бута другите деца и да взима на сила каквото иска, а също и, че другите по-възрастни няма нужда да бъдат уважавани. После сигурно това дете в детската градина ще си блъска децата и няма да обръща внимание на учителките, защото просто ще е разбрало от майка си, че тяхната дума нищо не значи. Много ме хваща яд на родители, които бездействат, а на такива, които дори насърчават такова поведение у децата си с държанието си, още повече  Sad

# 714
  • Мнения: 9 853
За съжаление, този сорт родители не са малко.
А за новата тема, то дало нашият тип теми е с ограничение? Виждала съм теми с по 100  стр.

# 715
  • Пловдив
  • Мнения: 580
"Есен е цветна, красива, септемврийче навън не се спира"

Нещо ми бяга поезията напоследък  Crossing Arms

# 716
  • Мнения: 584
Аз не съм по поетичните идеи и това на Ракел ми харесва  Peace

# 717
  • София
  • Мнения: 1 537
И на мен ми харесва Simple Smile

# 718
  • Мнения: 495
И аз се присъединявам към харесващите  Simple Smile

# 719
  • Варна
  • Мнения: 457
Майчета, къде сбърках? Откакто смениха часа, малкият обърна деня с нощта, вечер ляга в 18ч., сутрин става в 4!!! Опитах какво ли не- вечер да го занимавам да не заспива поне до 20ч, но резултата е става кисел, нервен и хапе и мрънка и си търка очите. Опитах като заспа в 18 да го събудя в 20ч, къпах го, храних го, играхме, уж да го разсъня, ама той беше ужасно сънлив и отнесен. А сутрин като се събужда в 4ч, няма търпение да стане и да започне да дивее 

Общи условия

Активация на акаунт