Причините за затлъстяването при децата

  • 35 376
  • 237
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 46 590
Мисълта ми беше, че има хора, които дори да не внимават, пак не пълнеят...
Това е така, но няма как да обвиняваме генът, ако детето се тъпче с вредна храна, причината си е храната.

# 76
  • Мнения: 2 156
Това е много относително - че хем "не внимават", хем са шапка на тояга. И да ядат от т.нар. вредни храни, не се прехранват, щом са слаби. Ако спазват по-здравословен режим, ще са в по-добра форма.

# 77
  • Мнения: 559
Напълно съм съгласна, че лакомията е в дъното на нещата. То ако ядяхме само, когато сме гладни и само, докато се заситим...Ехеее! Въпросът е, обаче, как от едно лакомо човече, на което всичко му се услажда, да направиш нелакомо такова. Струва ми се, че е толкова трудно, колкото и да накараш злоядото да прояде, ако не и по-трудно. В тази връзка - естествено е че нелакомото дете по-лесно ще се въздържа от вредните храни. Може даже и да не проявява интерес към тях.

# 78
  • Мнения: 46 590
Ако детето се храни балансирано се засища по съвсем различен начин, и метаболизмът работи по съвсем различен начин.
Има храни (и комбинации), които възбуждат допълнително апетита + объркват обработката им.
Ако на масата се сложи за вечеря месо/риба и салата, нека яде лакомо колкото иска, няма проблем.
Но ако се допълни картината с хляб, майонеза, пържени картофки, кола и т.н... тогава нещата имат съвсем различен вид.
Не че има проблем на другия ден за закуска да си хапне препечена филия с масло и чушка, примерно, или веднъж в седмицата картофи с майонеза и да си сипе чаша кола, но не всичко накуп, и не всеки ден.
Не знам дали успях да обясня какво искам да кажа  Laughing

# 79
  • Мнения: 3 743
Болна тема Rolling Eyes

Според мен, схващането, че на децата им е позволено всичко, защото са деца. Според мен правилата на хранене трябва да важат за всички и са още по-важни за децата, които сега растат и тепърва определят хранителните си вкусове Peace

Пример, децата могат да ядат плодове на корем, като им се яде. После естествено такива деца не искат да вечерят. Може и аз да бъркам, но за мен задължителната салата за вечеря, протеина и качествените въглехидрати са по-важни от обилната плодова закуска Rolling Eyes

Не знам каква е статистиката в България, но в Канада 39% от децата са с наднормено тегло или затлъстяване и само 4 от 10 деца са виждали родителите им да готвят (статистическото проучване е проведено в 69 града). За мен това е много тревожно  Cry

# 80
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
Таис, ако детето от малко е научено да си подбира храната, няма как да се почувства "лишено". Например на племенницата ми е непонятно как е възможно хората да ядат чипсове/снаксове и да пият газирано. За нея това е отрова и никой не може да я накара да ги консумира, защото й е обяснявано какви вредни неща има в тях. За мен това е най-добрата стратегия - да накараш детето само да реши да не яде боклуци. Така няма как да се почувства лишено, защото само ще е избрало да не ги яде.
Еми на тези деца им е обяснявано, до посиняване. Децата не са еднакви, едни възприемат, други си искат забраненото. И колкото повече му се отказва, толкова повече въпросното забранено придобива ненужен ореол.

В крайна сметка всеки сам решава какво да яде и с какво да храни децата си. Аз съм привърженик на умереното ограничаване, което означава, че у дома наред със зеленчуците и плодовете, понякога хапваме и чипс, и бургери, и мекици. Не вярвам в крайното здравословно хранене - за мен граничи с мания, съжалявам.

Контеса,  bouquet
Съгласна съм, че децата са различни, както съм съгласна, че прекаленото ограничение не е добра идея. Племенницата ми яде от време на време сладолед и шоколад, а сладките неща /мъфини, баници, кексове/ са домашно приготвени. Според мен там е и разковничето. Едно е да купиш сладкиш от магазина, пълен с трансмазнини /хидрогенирана мазнина/, натриеви глутамати и консерванти и съвсем друго да му забъркаш домашен сладкиш с качествени продукти. Аз съм на 31 години и ми прави впечатление, че връстниците ми, които сега отглеждат деца, масово не готвят. Редовно се обират остатъците от хладилника, включващи разни меса, пълни с химия, топени сирена, бял хляб и пр. Купува се храна от ресторанти, която също не е с особено качество. Аз готвя и държа на качествената храна. Сладкишите ги правя с малко масло, нерафинирата кафява захар, натурално какао и пр. На вкус са страхотни и превъзхождат купешките. Дано успея да приуча детето си да се храни здравословно. За мен ще бъде провал детето ми да е с наднормено тегло. Може да звуча малко параноично, но ми е тъжна гледката на невръстно дете, което тежи колкото възрастен човек. А като видя майка, като онази, която купи на дебелото си дете пържени картофи и сладолед за вечеря, направо ми иде да им изшия един шамар.

# 81
  • Мнения: 11 499
За мен на първо място е ген,след това е лошата хранителна култура и липса на движение.

Имаш ли ген да си пълен голям глад те чака, за да си си с нормални килограми.  Rolling Eyes

# 82
  • ВАРНА-морето,сините вълни.
  • Мнения: 4 800
Според мен ако детето има изградени навици да спортува минимум три пъти седмично ще му е от голяма полза за добрия външен вид.Да,но това зависи изцяло от нас родителите,да им отделяме достатъчно време.

# 83
  • Мнения: 54 793
Спорт без правилно хранене не дава никакъв резултат.
Спорта е за кондиция и фигура, не за кг.

# 84
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
Дайте да уточним какво представлява "генът". Това, че родителите са дебели, може да не е продиктувано от ген, а от лоша хранителна култура. В повечето случаи дори генът да е слаб, няма как човек да остане такъв, ако яде боклуци. На млади години може и да удържи положението, но след 30-40 години, определено ще започне да му се отразява хранителния режим.
Виждала съм дебели родители с дебело дете, но честно казано не си мисля "ами това е ген", а по-скоро че родителите са заразили детето си със своите лоши хранителни навици и са го превърнали в тяхно отражение. За какъв "ген" говорим, когато едно време всички бяхме слаби. Сетете се колко дебели деца имахте в класа си в началното училище. Та онези двамцата, доволно окръглени, съм почти сигурна, че са били слаби до доста късна възраст, но просто са станали жертва на съвременната хранителна промишленост. На същата, на която даваме в жертва и децата си.

# 85
  • Мнения: 11 989
, а по-скоро че родителите са заразили детето си със своите лоши хранителни навици и са го превърнали в тяхно отражение.

      По-скоро е това- навиците и културата на хранене в семейството.
      Може генът да предполага в едни случаи по-плътна фигура, по-масивна, а в други- крехка и фина, но за самите тлъстини не са толкова определящи гените, а навиците. По-силно изразеният апетит също може да е генетично определен, но ако е така, то пак ролята на родителите е да не допусне да се угажда на детето , а да се въведат разумни ограничения.

Скрит текст:
Вчера моето дете до 19ч. не яде нищо, ама буквално.И за радост, не е болно, просто така се случи. Сутринта отказа закуска, която стоеше почти до обяд на масата.На обяд тръгна за училище без да яде, защото се забави с домашните. Сложих му две малки рогчета в чантата от закуската и уж му дадох пари за голямото междучасие. Като го взех от училище, се оказа, че си забравил портмонето у дома и нямал пари за ядене, а рогчетата не ги е ял, защото не му харесвали. Вечерта яде една пиперка с месо, малка питка и една пълна чиния салата от краставици.Това е. Абсолютно не го давам като положителен пример, в никакъв случай! Просто илюстрирам отношение към храната и това, че нищо няма да му стане на едно дете, ако понякога пропусне някое хранене.Това при едно затлъстяло дете обаче няма как да се случи, защото се получава затворен кръг-колкото повече са мазнините, толкова повече  те си търсят още и още и ролята на родителите е да ограничават.

# 86
  • Мнения: 18 644
Нищо няма да стане при пропускането на хранене, само че редовното пропускане се отразява зле, както на метаболизма, така и на стомаха. За мен горното е пример за неправилно хранене.

# 87
  • Мнения: 19 350
Може просто да се хапне плод или зеленчук в такива случаи.
Лятото моята пропуска закуската или яде само плод. Сега ще видим зимата как ще процедираме.
Все пак при пропускането на хранене зависи и възрастта на детето.

# 88
  • Мнения: 12 683
Често виждам слаби родители с дебели деца.

# 89
  • Мнения: 11 499
Дайте да уточним какво представлява "генът". Това, че родителите са дебели, може да не е продиктувано от ген, а от лоша хранителна култура. В повечето случаи дори генът да е слаб, няма как човек да остане такъв, ако яде боклуци. На млади години може и да удържи положението, но след 30-40 години, определено ще започне да му се отразява хранителния режим.
Виждала съм дебели родители с дебело дете, но честно казано не си мисля "ами това е ген", а по-скоро че родителите са заразили детето си със своите лоши хранителни навици и са го превърнали в тяхно отражение. За какъв "ген" говорим, когато едно време всички бяхме слаби. Сетете се колко дебели деца имахте в класа си в началното училище. Та онези двамцата, доволно окръглени, съм почти сигурна, че са били слаби до доста късна възраст, но просто са станали жертва на съвременната хранителна промишленост. На същата, на която даваме в жертва и децата си.

Да, това е сериозен проблем в обществото - идеята, че след като някой е дебел то той е виновен, защото се тъпче. От там идват подигравките, обидите и така нататък от елементарините хора.
Липсата на елементарна здравословна култура за метаболизъм, инсулинов цикъл, рецептори за глад и защиане, редица химични процеси, действие на надбъбречните жлези, действие на мозъчната кора за контрол над инсулина и др. хормони, които се УНАСЛЕДЯВАТ може да се обобщи като ген за напълняване.

Повечето родители и хабер си нямат що е то здравословно хранене и смятат, че супата като едно от основните хранения е такова. Нито пък са наясно от специфичните нужди на подрастващия организъм. Това е като да рисуваш картина в непрогледна тъмнина - имаш бои, четки и правилните материали ама си е просто една мацаница...  
Повечето родители въобще не спортуват, но считат, че пълните деца трябва да ходят на спорт 3 пъти в седмицата. Защо децата да искат и могат това?
Едно време не бяха всички слаби. Винаги си имаше пълнички /и аз като такова дете стриктно ги наблюдавах и следях/. Сега всички бивши слабички са дебелички, трътлести с шкембенца, но продължават да философстват как пълните деца трябва да спортуват и не бива да хапват нищичко сладко. По-горе изброих физиологичните причини поради които се напълнява и е просто въпрос на време и късмет кога някой от тези фактори ще се задейства при всеки човек.

Или си мислите, че като пазите диета и спортувате правите нещо върху фигурата си? Ми не - намалявате си инсулина и засилвате някой процеси в организма си. И ако на един човек един час спорт дневно е достатъчен то за някой с инсулинова резистентност са му необходими по 2-4 часа дневно.

Общи условия

Активация на акаунт