Висок пролактин и аденом на хипофизата - 7

  • 68 649
  • 760
  •   1
Отговори
# 465
  • Видин
  • Мнения: 159
Здравейте.Предстои ми ЯМР за хипофиза април месец. Последния ми беше преди 2години в Токуда. Искам да попитам от кой ЯМР сте найдоволни, или е найдобър вСофия в момента. Четох че в ВМА е найновия ЯМР, но пък на моя приятелка са и препоръчали да отиде в УМБАЛ Свети Иван Рилски - заради лекаря който разчитал че бил найдобър.

# 466
  • Мнения: 2 433
На мен също ендото ми препоръча УМБАЛ Свети Иван Рилски, там и правих ямр, но не мога да сравня.. Намериха ми микроаденом с размери 4мм на 3мм, та предполагам щом е толкова малък и са го видяли са добри? Знам ли..

# 467
  • Мнения: 16 871
И по-малки неща виждат, нали това е идеята на ямр.

# 468
  • Мнения: 1 043
Гледам,  много се пише че трябва да лежиш преди изследване на пролактин. Момичета ако имате висок пролактин и да лежите и да не лежите. Той пак ще е висок. При граница 400, а ти имаш 1400 няма да е от лежането.В моя случаи първия път кафе пих, цигара пуших и висок. Втория път абсолютно гладна и жадна и 30 мин лежане преди вземане на проба пак висок.Ако имате такава диагноза не се шашкайте всичко е наред!Това е нещо, което е лечимо и контролируемо.След изследвания за установяване и месец на бромокриптин  си имам напълно здраво и палаво дете.След раждането пак си пуснах изследвания беше в нормата.

# 469
  • София
  • Мнения: 1 213
Мили момичета, отдавна не съм се разписвала тук... Скоро очаквам на бял свят да се появи първото ми детенце... И изведнъж се зачудих, как стоят нещата с кърменето? През цялата бременност НЕ пия достинекс, спрях го веднага след + тест. Можем ли да кърмим спокойно и какви са нормалните за нас стойности на пролактина?

# 470
  • Мнения: 352
Serenity__bg можеш да кърмиш спокойно. Аз бях с микроаденом 4мм. и кърмих синът си до 1г. и 6мес. Отбих го единствено поради причината, че трябваше да си направя контролен ЯМР. За моя голяма изненада се оказа, че микроаденома е изчезнал. Сега имам дъщеричка на почти 1 година и мисля и нея да е кърмя доста време, ако не ми мине котка път, както се казва. Преди да отбия сина си, си направих изследване на пролактина и се изненадах от резултата 200 при горна граница около 500 (не помня с точност). Не повярвах и повторих изследването след седмица и беше близо 300. Да оточня само, че кърменето вече беше само за приспиване на обяд и вечерта, както и при събуждане през нощта. Така, че мисля, че не е невъзможно дългото кърмене при наличие на микроаденом. Ендокриноложката ми каза, че при такива стойности на пролактина би трябвало да нямам кърма. Но в крайна сметка след прием на две хапчета Достинекс за два последователни дни по 1/2 сутрин и вечер кърмата ми спря чак след две седмици. А колкото до нормални стойности на пролактина по време на бременност и кърмене, не знам да има такива. Изследване се прави 2-3 месеца след спирането на кърмата.

# 471
  • Мнения: 52
Здравейте, съвсем скоро научих, че имам аденом /микро/, все още не приемам никакви лекарства, пролактина ми е висок, другата седмица ще оставам е ендокринологията на Манчин Дом, но да споделя, от няколко месеца ми е постоянно лошо, един ден ако не е на втория задължително, ходих и на гастроентеролог, от февруари не схм спирала да пия лекарства, за стомаха и за това гадене, без резултат, когато иска минава, когато иска ме мъчи и т.н... Исках да питам дали да отдам това гадене на аденома, има ли ли сте такъв проблем, вече не издържам всеки ден да ми е лошо, нищо немога да хапна, когато ми стане така, надявам се да се коригира по-бързо това.

# 472
  • Пловдив
  • Мнения: 40 763
Нямала съм аз такъв проблем...

# 473
  • Мнения: 352
И аз не съм имала такива проблеми. По скоро ми се е гадило от силно главоболие, причинено от микро аденома.

# 474
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 755
Изследвай кръвна захар и инсулин. Възможно е да имаш ИР. На мен след хранене ми се гади от резките скокове и спадове в инсулина.

# 475
  • Мнения: 52
Кръвната захар ми е в норми, дори ниска понякога, инсулин не съм изследвала, при ниска кръвна захар, възможно ли е да има ИР?

# 476
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 755
Кръвната захар ми е в норми, дори ниска понякога, инсулин не съм изследвала, при ниска кръвна захар, възможно ли е да има ИР?
Не е лошо да го провериш. При пик на инсулина, кръвната захар пада много. Особено след прием на въглехидрати, захарта се вдига и организмът произвежда повече инсулин, за да я бутне. Когато инсулинът се вдигне много, захарта пада рязко. При мен се получава вълчи глад, чак ми прилошава.

# 477
  • Sofia
  • Мнения: 35
Здравейте на всички!
Изчетох цялата тема и реших и аз да се включа. Страшно много полезна информация получих от това, което сте обсъждали, благодаря на всички, споделили от личен опит и знания Hug

При мен ситуацията е следната: съвсем случайно на профилактични хормонални изследвания миналото лято открих завишаване на пролактина. Гинекологът, който ме преглеждаше тогава, каза че е стресов хормон и не трябва да се притеснявам от нищо (тогава бях в процес на изготвяне на дипломна работа и наистина го отдадох на това). След последващи още 2 изследвания установих, че нивата продължават да са високи - 930-850/635. След консултация с друг гинеколог изключихме вариант за гинекологичен проблем и ме препратиха към ендокринолог.

На прегледа при ендокринолога директно ми назначиха ЯМР на хипофизата с контраст, както и изследване на креатинин. Идната седмица ми предстои да направя изследванията, като най-очаквано от ендокринолога е да потвърдим аденом на хипофизата.

Чудя се, логично ли е да се прибързва до прогнозиране на такава диагноза, след като не сме направили никакви изследвания на надбъбречна жлеза?  Отделно от това, нямам никакви оплаквания от типичните за аденом на хипофизата - без секреция, съвсем редовен цикъл на 28-30 дни, без силно изразено постоянно главоболие. Гинеколожката каза, че има и редки случаи, при които с повишен пролактин менструацията е на лице, но това не означава, че диагнозата не е същата. А на мен ми се иска да вярвам, че не става въпрос за аденом, а по-скоро за някакъв бъбречен проблем...

В момента съм на 24 години, в близкото бъдеще не планирам бременност, но до известна степен се радвам, че открих проблема сега, защото до колкото четох, вие лекувате подобна симптоматика и диагноза с години прием на лекарства, докато всичко влезе в норма.

# 478
  • Пловдив
  • Мнения: 40 763
И аз нямах никакви, никакви симптоми...откриха ми го при опипите и  неуспешно забременяване.

# 479
  • Sofia
  • Мнения: 35
И аз нямах никакви, никакви симптоми...откриха ми го при опипите и  неуспешно забременяване.

Именно затова до някаква степен е добре, че сега открих проблема, а не в бъдеще като решим да правим дете. А и смятам, че с опитите за бебе е от много голямо значение спокойствието, а аз съм доста шашната за такива работи Grin

Общи условия

Активация на акаунт