Висок пролактин и аденом на хипофизата - 7

  • 68 538
  • 760
  •   1
Отговори
# 630
  • Мнения: 41
Колко е висок? Трябва по принцип да е около средна граница на референтните стойности. Ако не си почивала поне 20-30 минути в лабораторията, повтори. На мен ми се е случвало, докато лежа, едно момченце да припадне, докато му взимат кръв, и аз се изплаших и скочих, а бях лежала 30 мин и беше мой ред. Накараха ме да лежа още 30 мин и винаги кръв са ми вземали легнала.

Доста е висок - 1659.00   mIU/l  при реф. ст-и: 125.00 - 635.00
Чух се с доктора, каза че според него такова повишение няма как да е причинено само от стрес и все пак да повторя. Утре ми е последен ден от цикъла, но не мисля, че утре ще успея. От голямо значение ли е дали се взима повреме на цикъл? Също прочетох, че и повреме на сън се повишава. Аз съм с обърнат режим и обикновено спя до обяд. Възможно ли е, правейки изследването сутрин организмът ми да си е с настройката, че спи Simple Smile Мерси за съветите, поздрави

# 631
  • Пловдив
  • Мнения: 40 698
При мен навремето също не се разбра от какво е мисед-а...Чак в последствие разбрах за високия пролактин и аденома /като не успявах да забременея отново/...

# 632
  • Мнения: 2 433
Davs, на чист ден трябва да се прави, да няма кървене, толкова повишени не са от бързане и стрес.
Аз все още не мога да отследя овулация, а минаха 9 месеца от началото на прием на достинекс..

# 633
  • Радомир
  • Мнения: 128
Здравейте
Преди цикъл ,след цикъл или по-време на цикъл се прави изследване за пролактина?

# 634
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 721
Момичета, кураж, това състояние е лечимо. Диагностицираха ме с висок пролактин преди 7 години. От близо 4 години не пия Бромокриптин и днес пролактинът ми излезе в средата на референтните стойности. Не го бях проверявала от 3 години, но сега даже е по-нисък от последния път.

# 635
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Момичета, кураж, това състояние е лечимо. Диагностицираха ме с висок пролактин преди 7 години. От близо 4 години не пия Бромокриптин и днес пролактинът ми излезе в средата на референтните стойности. Не го бях проверявала от 3 години, но сега даже е по-нисък от последния път.
Супер,дано така да продължи!
При Вас на какво се е дължало?
Аз съм с висок пролактин вече 14 години,поне от тогава ми е известно.Още като момиче умирах от болки в гърдите,секрет нямах тогава,но от 14 години,откакто родих,си тече,дори да не стискам,сам изтича.Знам,че не се стиска,но на моменти се препълват гърдите,боли жестоко и...самите лекари казват в такъв случай да поизцедя малко...
Не мисля,че да съм нон стоп с лекарства,които не понасям добре ,е вариант,не мисля и че да ходя с висок пролактин също е вариант,затова ми се иска да намеря причината и да лекувам нея...При мен се получи след раждането,тогава отключих Базедовата болест.За мен моето състояние е пряко свързано с проблемите с щитовидната жлеза,сега вече с проблемите от липсата ѝ.Но как да се нормализират нещата, ендокринолозотите не ми обясняват.
Много неприятно е за мен това положение,не е съвсем точно неприятно,а притеснително,все пак става въпрос за здравето ми.

# 636
  • Варна
  • Мнения: 4 057
Момичета, кураж, това състояние е лечимо. Диагностицираха ме с висок пролактин преди 7 години. От близо 4 години не пия Бромокриптин и днес пролактинът ми излезе в средата на референтните стойности. Не го бях проверявала от 3 години, но сега даже е по-нисък от последния път.
Супер,дано така да продължи!
При Вас на какво се е дължало?
Аз съм с висок пролактин вече 14 години,поне от тогава ми е известно.Още като момиче умирах от болки в гърдите,секрет нямах тогава,но от 14 години,откакто родих,си тече,дори да не стискам,сам изтича.Знам,че не се стиска,но на моменти се препълват гърдите,боли жестоко и...самите лекари казват в такъв случай да поизцедя малко...
Не мисля,че да съм нон стоп с лекарства,които не понасям добре ,е вариант,не мисля и че да ходя с висок пролактин също е вариант,затова ми се иска да намеря причината и да лекувам нея...При мен се получи след раждането,тогава отключих Базедовата болест.За мен моето състояние е пряко свързано с проблемите с щитовидната жлеза,сега вече с проблемите от липсата ѝ.Но как да се нормализират нещата, ендокринолозотите не ми обясняват.
Много неприятно е за мен това положение,не е съвсем точно неприятно,а притеснително,все пак става въпрос за здравето ми.
Пролактинът е свързан с хипофизната жлеза, а не с щитовидната, правили ли са изследване на хипофизата за аденом?
Казват, че по принцип високите нива на пролактин пречат на забременяване. На мен цикълът ми спря на 36  години мисля, но бях раждала и гинекологът прецени, че съм в ранна менопауза, което се оказа, че не е така, след няколко години се оказах с макроаденом 3.5 см.

# 637
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 721
Аз съм с доказан със скенер микроаденом- 2-3 мм. Правих скенера след установен висок пролактин 1.5 пъти над горна граница при изследване на полови хормони, във връзка с безплодие. Започнах Бромокриптин и следях пролактина често. В един момент падна на долна граница, после варираше, стабилизира се и спрях хапчетата след около 3 години от началото на лечението. По секрета от гърдите знаех кога е висок и кога не. Иначе, редовен цикъл и овулация винаги съм си имала и проблемите с безплодието се оказаха други.

# 638
  • Пловдив
  • Мнения: 40 698
И при мен така се откри...Но при покачване на с-стите минах на Достинекс. На пролет ще станат мисля 5г...
Не са ми казали кога ще спра хапчетата.Док каза ЯМР пак след 2-3г и тогава евентуално ще спра, но зависи от резултата.

# 639
  • Мнения: 572
Момичета, моля за мнението ви

Юни месец тествах TSH и пролактин
 TSH 2.56 при референтни 0.27-4.20
пролактин 432.6 при референтни 101.76-487.6

Днес ги изследвах пак, но стойностите са:
TSH 1.96 при референтни 0.27-4.20
пролактин 664.8 при референтни 101.76-487.6

Не съм приемала лекарства за понижаване на TSH през това време и не мога да си обясня на какво се дължи понижаването му. Предстои ми ЗЕТ трансфер живот и здраве този месец, но високия пролактин много ме разтревожи. Ще говоря с лекаря ми , но исках да чуя и вашето мнение. Благодаря!

# 640
  • Варна
  • Мнения: 4 057
Не е фрапиращо висок, отклонения в тези граници могат да се дължат на стрес, секс и т.н. Според мен не изпадай в паника.

Аз съм разказвала моята история - пуснах си сама изследвания на пролактин въпреки, че след операцията в епикризата и хистология пишеше нехормоносекретиращ аденом.
Обадиха ми се от лабораторията да направя отново изследвания, защото нещо се било объркало. Дадох кръв отново - не било грешка! Резултат и втория път  >10000, до толкова можел да се измери там, така че не се знае дефакто колко е бил.

# 641
  • Пловдив
  • Мнения: 40 698
Дорис, бая си ги изплашила Simple Smile
Аз никога съв нямала секрет от гърдите, нито смущения в МЦ...ако не бяха опитите за нова бременност и миседа можеше и да не разбера какво си отглеждам.
п.п. Като четях за високите с-сти ми беше попаднало, че на това се дължи и понижаване на либидото, раздразнителност, тревожност и още е още...За жалост отдавна съм в норма, а тези неща не са ми още ок.

# 642
  • Варна
  • Мнения: 4 057
mystic woman и ендокриноложката доц. Алахвердян беше в шок, само повтаряше, не, не може да бъде! И не са ви изследвали пролактин след откриване на аденома?! Тя също не беше виждала такъв резултат, а не е като да е някоя неопитна млада лекарка. Нейното мнение е, че пролактиномите, дори макро, като моя не е добре да се оперират, обикновено се повлияват отлично от лекарства.

# 643
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Момичета, кураж, това състояние е лечимо. Диагностицираха ме с висок пролактин преди 7 години. От близо 4 години не пия Бромокриптин и днес пролактинът ми излезе в средата на референтните стойности. Не го бях проверявала от 3 години, но сега даже е по-нисък от последния път.
Супер,дано така да продължи!
При Вас на какво се е дължало?
Аз съм с висок пролактин вече 14 години,поне от тогава ми е известно.Още като момиче умирах от болки в гърдите,секрет нямах тогава,но от 14 години,откакто родих,си тече,дори да не стискам,сам изтича.Знам,че не се стиска,но на моменти се препълват гърдите,боли жестоко и...самите лекари казват в такъв случай да поизцедя малко...
Не мисля,че да съм нон стоп с лекарства,които не понасям добре ,е вариант,не мисля и че да ходя с висок пролактин също е вариант,затова ми се иска да намеря причината и да лекувам нея...При мен се получи след раждането,тогава отключих Базедовата болест.За мен моето състояние е пряко свързано с проблемите с щитовидната жлеза,сега вече с проблемите от липсата ѝ.Но как да се нормализират нещата, ендокринолозотите не ми обясняват.
Много неприятно е за мен това положение,не е съвсем точно неприятно,а притеснително,все пак става въпрос за здравето ми.
Пролактинът е свързан с хипофизната жлеза, а не с щитовидната, правили ли са изследване на хипофизата за аденом?
Казват, че по принцип високите нива на пролактин пречат на забременяване. На мен цикълът ми спря на 36  години мисля, но бях раждала и гинекологът прецени, че съм в ранна менопауза, което се оказа, че не е така, след няколко години се оказах с макроаденом 3.5 см.
Уф,този гинеколог...е като тези,които ме "лекуват"...също толкова адекватна помощ получавам.
Правени са скенер,рентген,ямр на хипофизата при мен.Аденом не се вижда.
Не са слагали контрастно вещество,но уж аденом няма.Една от причините за проблемите с хипофизата е нарушената функция на щитовидната жлеза.Двете са доста тясно свързани,ТСХ,който изследват при проблем с щитовидната,всъщност е хормон на хипофизата.На мен все не ми е в норма...че и с огромни отклонения е бил много пъти...

# 644
  • Варна
  • Мнения: 4 057
Хипофизата е генерал на жлезите, така ми каза ендото, тя ръководи всички останали.
Аз затова казах за прлактина. На мен винаги ЯМР с контраст, казаха, че било стандарт при изследване на хипофиза.

Общи условия

Активация на акаунт